Trujące powietrze – nie chcemy chodzić w maskach!

Ostatnie dni przyniosły sukces w postaci jednogłośnie przyjętej uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Dzięki temu samorządy mają wreszcie realne narzędzia do walki ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza. Dlaczego jednak temat trującego powietrza wciąż wzbudza to tyle kontrowersji?

Kadr z filmu „Trujące powietrze”
Kadr z filmu „Trujące powietrze”

Nie da się ukryć, że większość odpowiedzialności za zanieczyszczenie powietrza ponoszą zwykli obywatele, którzy świadomie lub nie ogrzewają swoje domy czy wodę za pomocą opału bardzo niskiej jakości.

Mazowiecka ustawa antysmogowa

Regulacje przyjęte na Mazowszu znacznie ograniczą możliwość jego wykorzystania. Od 1 lipca 2018 roku zabronione będzie palenie:

  • mułami i flotokoncentratam węglowymi i mieszankami produkowanymi z ich wykorzystaniem,
  • węglem brunatnym oraz paliwami stałymi produkowanymi z ich wykorzystaniem,
  • węglem kamiennym w postaci sypkiej o uziarnieniu 0–3 mm,
  • paliwami zawierającymi biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrym drewnem).

Wszystkie nowe piece, kominki i kotły muszą spełniać określone wymagania. Posiadacze tych urządzeń niespełniających odpowiedniej normy (klasa 3, 4 lub 5) muszą wymienić je w ciągu 5 lat.

Kadr z filmu „Trujące powietrze”
Kadr z filmu „Trujące powietrze”

Ustawa przewiduje kontrole urządzeń grzewczych i nakładanie kar oraz mandatów na tych, którzy nie dostosowali się do nowych przepisów. Grozi im grzywna do 5 tys. zł. Jednak nie tylko groźbą zachęca się użytkowników kotłów czy pieców do modernizacji urządzeń – mogą oni ubiegać się o dofinansowanie takiego zakupu i instalacji.

Trujące powietrze zabija całą planetę

Wielu ludzi wciąż nie chce wierzyć, że palenie w piecach śmieciami przekłada się na śmiertelne choroby, na które co roku zapada kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Jak pokazują badania, na które powołuje się m.in. Akcja Demokracja (to m.in. tej organizacji zawdzięczamy uchwałę antysmogową na Mazowszu), przez zanieczyszczenie powietrza rocznie umiera 7 milionów ludzi (WWF podaje, że 3 miliony, z czego 50 tys. w Polsce).

Jednym z głównych źródeł tych zanieczyszczeń są właśnie domowe urządzenia grzewcze (zarówno ich jakość, jak i jakość paliw). Co gorsza, wpływ tych urządzeń nie kończy się na zatruwaniu powietrza, ale ma globalne przełożenie na ocieplenie planety.

Zapraszam Was na kolejny odcinek serii „Punkt krytyczny” realizowanej w ramach projektu „Energia odNowa” koordynowanego przez WWF Polska. Obejrzyjcie 5-minutowy film, bo problem dotyczy to nas wszystkich:

Co możemy zrobić?

Najprostszym sposobem działania jest lobbing na rzecz zmiany prawa. Można podłączać się pod akcje organizacji pozarządowych, ale także samodzielnie organizować się i wywierać nacisk na rządzących.

Kolejnym sposobem jest niezamykanie oczu i uszu na problem, ale przeciwnie – nagłaśniane go i edukowanie innych. Musimy mówić jednym głosem, żeby zmienić obecną sytuację: dofinansowywanie paliw kopalnych, rezygnowanie z dotacji energii odnawialnej. Dość trucia nas i naszych dzieci!

Czy naprawdę chcemy, żeby nasze dzieci musiały chodzić ubrane w maski antysmogowe? (Na zdjęciu nasz syn Julek w masce dla dzieci ABC Mask, którą testujemy).

ABC Mask - wersja dla dzieci
ABC Mask – wersja dla dzieci

Więcej informacji znajdziecie m.in. tutaj:

Punkt krytyczny

Co tydzień pojawia się nowy odcinek serii. Zapraszam Was do śledzenia naszego bloga, ponieważ będziemy pisać o kilku z nich. A jeśli jeszcze nie widzieliście pełnometrażowego filmu „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, bardzo Was zachęcam.

Zobacz także:

A Wy spotykacie się z problemem zanieczyszczonego powietrza w miejscu swojego zamieszkania albo pracy? Sprawdzacie jakość powietrza przed wyjściem z domu?

life
NFOS

logowww.energiaodnowa.pl

Może przeczytasz także:

Olej palmowy

Jak ugryźć olej palmowy

Hasło olej palmowy mało kogo pozostawia bez emocji. Może to być poczucie winy, kiedy przywołujemy
Ile państw jest w Azji?

Ile państw jest w Azji? Wyzwanie

Ile państw jest w Azji? Kilka lat temu na święta wymyśliłam wyzwanie dla nas, żeby
Jak kupić etyczną czekoladę?

Skąd mam wiedzieć, że kupuję etyczną czekoladę?

Polacy uwielbiają czekoladę. Z badań wynika, że jemy średnio 5,7 kg czekoladowych słodyczy rocznie na

14 thoughts on “Trujące powietrze – nie chcemy chodzić w maskach!”

  1. Odnośnie sprawdzania stanu powietrza to jestem pod wrażeniem, że w żłobku mojego synka panie mają taką praktykę. W czwartek w Warszawie nie padało w ciągu dnia, ale ze względu na smog dzieci nie wyszły na plac zabaw.
    Jestem ciekawa, jak będą sprawdzane piecyki – kto będzie chodził po gospodarstwach domowych i w jaki sposób pouczał ludzi.

    1. W naszym przedszkolu także sprawdzane są pomiary jakości powietrza.
      Co do sprawdzania pieców, mają być kontrole, które obejmą nie tylko dokumentację sprzętu, ale także faktur czy dowodów zakupu paliwa. A jak zadziała to w rzeczywistości… zobaczymy. Pozdrawiam!

  2. Nic się nie zmieni, jeżeli nie będzie dobrych dofinansowań na opał ekologiczny. Wiele osób będzie korzystało z najtańszego, bo woli nie marznąć i nie głodować jednocześnie, a trucie środowiska ma w głębokim poważaniu (bo pewnie i tak nie dożyje).

    1. Dlatego tak ważne – obok uświadamiania, inicjatyw obywatelskich i edukacji – jest wsparcie systemowe. Za domowe generowanie smogu odpowiadają przede wszystkim najubożsi, którzy palą śmieciami i niskiej jakości paliwem nie ze złośliwości, ale dlatego, że nie stać ich na wysokiej klasy opał lub kosztowną wymianę systemu ogrzewania. Dlatego należy apelować do władz i monitorować ich działania w zakresie polityk antysmogowych i wsparcia dla potrzebujących.

    1. Nie ma takich. Najmniejsze są dla trzylatków, ale są duże kontrowersje, czy dzieciom poniżej 10. roku życia w ogóle należy zakładać maski. Wynika to z ich wydolności oddechowej, którą taka maska zmniejsza.

  3. Smog jest zagrożeniem dla nas wszystkich. Zanieczyszczenie powietrza to nie tylko przedwczesne zgony – to także szereg różnych problemów ze zdrowiem, m.in. kłopoty z oddychaniem. Dzieci należą do grupy zwiększonego ryzyka, ze względu na fakt, że ich organizmy są w procesie wzrostu i wytwarzania się narządów. W związku z odrębnościami w budowie i czynności układu oddechowego, jakimi są u dzieci małe odległości pomiędzy poszczególnymi odcinkami dróg oddechowych i ich niedojrzałość oraz zmniejszona zdolność oczyszczania i nawilżania powietrza wdychanego, procesy zapalne w układzie oddechowym dzieci rozwijają się częściej i rozprzestrzeniają szybciej pomiędzy poszczególnymi odcinkami dróg oddechowych.
    Trzeba o tym mówić, szczególnie tym którzy palą w swoich piecach śmieciami, niskiej jakości węglem, przez co trują siebie i całe otoczenie wokół.

  4. Na chwilę obecną sytuacja robi się coraz bardziej nieciekawa -jeśli przyjadą do nas stare diesle z Niemiec oraz z Włoch- będzie jeszcze gorzej. No chyba, że w końcu Państwo coś z tym wszystkim zrobi…

  5. Argument o biednych ludziach którzy nie mają na opał jest trochę populistycznym mitem. Oczywiście takich jest wielu. Ael trują nie tylko oni, i śmiem myślec, ze nie w wiekszości oni – mogę przeciwstawić temu tzw dowód anegdotyczny – mieszkam w Wilanowie Wysokim, tuż obok zaczyna się dzielnica willowa, Wilanów Niski. Domy warte kilka milionów zł, ambasady itd. Naprawdę nie wygląda to, jakby mieszkali tu ludzie biedni. A nad tymi willami od pierwszych chłodów, czyli już teraz, unosi się sina chmura smrodu z kominów… czyli ktoś się wykosztował na mega willę, a musi sobie odbić paląc byle czym? Nie rozumiem tego, ale obserwuję i cierpię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge