Źródła energii w Polsce. Kadr z filmu „Schyłek węgla”

Schyłek węgla – czy zdajemy sobie z niego sprawę?

Schyłek węgla jest podobno bliski. Jego wydobycie jest coraz mniej opłacalne, a i dostępne zasoby się kończą. Kto jednak uważa, że Polska jest gotowa na nową energię? Zapraszam Was na kolejny odcinek serii „Punkt krytyczny” realizowanej w ramach projektu „Energia odNowa” koordynowanego przez WWF Polska.

Polska ma największe zasoby węgla w Europie i jest największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Mimo że z każdym rokiem jest to coraz mniej rentowne, silne przywiązanie Polaków do etosu czarnego złota, na którym „Polska stoi”, właściwie uniemożliwia racjonalne zaplanowanie energetycznej przyszłości naszego kraju. Politycy, co było widać już niejednokrotnie, nie tylko boją się tematu zamykania polskich kopalń, ale sami propagują hasła o wartości węgla.

Mapa zagłębi węglowych w Polsce. Autor/ka: Fundacja im. Heinricha Bölla. Zdjęcie na licencji Creative Commons License CC BY-SA 2.0
Mapa zagłębi węglowych w Polsce. Autor/ka: Fundacja im. Heinricha Bölla. Zdjęcie na licencji Creative Commons License CC BY-SA 2.0

Od opału do rewolucji przemysłowej

Węgiel kamienny rozpoczął swoje wieki chwały w momencie, gdy nad Europę nadciągnęła mała epoka lodowcowa (ogólnie mówiąc trwała od XIV do XIX wieku) i energia pozyskiwana z drewna przestała ludziom wystarczać. Dzięki rozwojowi kopalń i dystrybucji węgla – a przodowała w tym Anglia już w XVI wieku – świat zaczął się zmieniać. Odkryto zasoby energii, które można było wykorzystać na najróżniejsze sposoby, co doprowadziło do skoku cywilizacyjnego i rewolucji przemysłowej. Krok po kroku następowała zmiana: praca ludzkich rąk była wyręczana przez coraz doskonalsze maszyny. W dodatku odkryto, że dzięki węglowi kamiennemu można znacznie łatwiej wytwarzać stal – stała się dostępna i tania. Nic dziwnego, że stał się on najważniejszym surowcem energetycznym, aż do XX wieku, kiedy zaczęto masowo wykorzystywać ropę naftową.

Kopalnia węgla brunatnego. Kadr z filmu „Schyłek węgla”
Kopalnia węgla brunatnego. Kadr z filmu „Schyłek węgla”

A jednak węgiel – kamienny, a jeszcze bardziej brunatny, który ma znacznie niższą jakość energetyczną – to nie tylko energia. To także wpływ na środowisko. Podobno już w średniowiecznej Anglii zdawano sobie sprawę z tego, że spalanie węgla zanieczyszcza powietrze. Dziś wciąż wielu ludzi zdaje się tego nie wiedzieć.

Schyłek węgla – obejrzyj

Zbyt optymistyczne?

Mam wrażenie, że w Polsce nie ma i nigdy nie było dobrego momentu na jakiekolwiek dyskusje o schyłku węgla. Tymczasem szacunki dotyczące zasobów węgla nie przedstawiają się różowo:

Wystarczalność zasobów operatywnych węgla kamiennego w Polsce, mających znaczenie ekonomiczne, wynosi na koniec 2014 roku 39 lat. Ta wielkość wyliczona została z uwzględnieniem strat w wydobyciu na poziomie 30%. W praktyce straty w zasobach operatywnych sięgają przeciętnie 60%. Tak wysokie straty są spowodowane skomplikowaną budową geologiczną i technologią wydobycia. W związku z tym wystarczalność zasobów operatywnych wyniesie maksymalnie 24 lata. (Źródło)

Jeśli natychmiast nie zaczniemy inwestować w energię odnawialną, czeka nas kryzys energetyczny. Tym bardziej, że przyszłość wydobycia innych paliw kopalnych – takich jak ropa naftowa – nie wygląda lepiej. Kto z rządzących myśli o tym i działa w odpowiednim kierunku?

Źródła energii w Polsce. Kadr z filmu „Schyłek węgla”
Źródła energii w Polsce. Kadr z filmu „Schyłek węgla”

Nie bójmy się mówić głośno, że czas węgla się skończył. Jeśli nie przygotujemy się na zmiany, wszyscy za to drogo zapłacimy. Rozwiązania już są, więc pora odejść od przestarzałych i szkodliwych technologii. Czy jednak w Polsce to jest w ogóle realne?

Punkt krytyczny

Co tydzień pojawia się nowy odcinek serii. Zapraszam Was do śledzenia naszego bloga, ponieważ będziemy pisać o kilku z nich. A jeśli jeszcze nie widzieliście pełnometrażowego filmu „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, bardzo Was zachęcam.

Zobacz także:

A Wy spotykacie się z problemem zanieczyszczonego powietrza w miejscu swojego zamieszkania albo pracy? Sprawdzacie jakość powietrza przed wyjściem z domu?

life
NFOS

logowww.energiaodnowa.pl

Może przeczytasz także:

Carbon offset

Czy płacić za zrównoważenie emisji CO2? Czym jest carbon offset

Czy spotkaliście się z pojęciem carbon offset? Może też nazywać się to neutralizacją śladu węglowego,
Książki po ukraińsku

Pomaganie przez książki. Książki po ukraińsku, które można kupić w Polsce

Książki po ukraińsku to mój pomysł na pomoc dla naszych gości z Ukrainy. Zwłaszcza tych
Życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

O pomaganiu: życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

Jesteśmy w obliczu wyzwania, które spadło na nas niespodziewanie i w ogromnej skali: pomóc jako

10 thoughts on “Schyłek węgla – czy zdajemy sobie z niego sprawę?”

 1. Ta, bo u nas węgiel to temat polityczny. I nie daj borze szumiący wszcząć politykom rozmowę o cofnięciu dofinansowań dla kopalń – wylecą z sejmu w kolejne kadencji :D Serdecznie polecam też książkę „Ziemia na rozdrożu” – autor bardzo przystępnie wyjaśnił, na czym polega problem z paliwami kopalnymi i w jakim miejscu będziemy, jeśli nie przestawimy się na źródła odnawialne przed końcem ery węgla i ropy.
  Julia ostatnio pisze o…Trujące powietrze – już niedługo we wszystkich domachMy Profile

  1. Dzięki, mam tę książkę w kolejce, bo jestem jej bardzo ciekawa. Akurat może jak skończę „Wykluczonych”, to żeby nie wyjść przypadkiem z jesiennego doła, w którym siedzę, przejdę do Popkiewicza ;)

 2. Coraz więcej potrzebujemy energii. Ale najlepiej tej odnawialnej. Węgiel to niestety dziwny temat, wszyscy wiedzą, że szkodzi światu, że jest drogi, że jest nieopłacalny, a jednak dalej wpompowujemy w tą branże ogromne nasze ciężko zapracowane pieniądze…. A szkoda, marnujemy czas, zamiast szukać gdzie indziej.

 3. Nie wiedziałam, że Polska zmaga się z takimi wielkimi problemami. Nie zdawałam sobie sprawy , że węgiel może się kiedyś skończyć. Ludzi trzeba uświadamiać ;-)

 4. Jestem przerażona konfrontacja głosu naukowców, ekologów versus górników. To przykre, że ludzie których życie zależy od procesu wydobycia surowca nie są uświadamiani o złym kierunku działań polskiego przemysłu wydobywczego. Ale chyba najbardziej boli zachowanie rządzących, którzy powinni odpuścić eksploatację złóż węgla i skupić się na nowych źródłach energii.Po tym filmie teraz zwracam uwagę, ile jest bloków które nie są jeszcze ocieplone według ostatnich standardów :-(
  Warszamamka ostatnio pisze o…Co robić w weekend 4-5 listopada z dzieckiem w Warszawie?My Profile

  1. Najważniejsze, że nie jesteśmy skazani na węgiel – energia ze źródeł odnawialnych jest z roku na rok coraz tańsza (dzięki innowacjom i rozwojowi technologii jej wytwarzania i magazynowania), pozostaje nam „tylko” przekonać rządzących, że przestawienie się na źródła odnawialne jest koniecznością, a czasu, wbrew pozorom, jest niewiele.
   Przy okazji polecam rzetelne źródła wiedzy o zmianie klimatu, rewolucji energetycznej i konieczności działania na rzecz odejścia od węgla:
   http://energiaodnowa.pl/pl/projekt-2/
   http://naukaoklimacie.pl/
   http://ziemianarozdrozu.pl/

 5. Te prognozy nie są optymistyczne, 24 lata to niewiele. Aż trudno sobie wyobrazić, co będzie potem.

 6. Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka, ale trzeba też docenić to, że dbamy o lokalne dobra. Docenić, pochylić głowę i pójść dalej, bo życie nie stoi w miejscu. Dotychczas byliśmy (my, Polacy) dość ubodzy w wiedzę, możliwości, informacje, ale teraz nie ma już wymówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge