Rewolucja żywieniowa – obejrzyj i dołącz!

Zapraszam Was na pierwszy odcinek serii „Punkt krytyczny” realizowanej w ramach projektu „Energia odNowa” koordynowanego przez WWF Polska. Rewolucja żywieniowa, bo ona jest bohaterką 5-minutowego filmu, już się dzieje. Dlaczego jest tak ważna?

Nawet najmniejsze wybory konsumenckie mają globalny wpływ na nasze otoczenie. Zarówno to, co jemy (mięso, warzywa, towary sprowadzane z drugiej półkuli?), jak i to, w czym jemy (naczynia jednorazowe?). Każdy produkt, który kupimy w sklepie, musi wcześniej pokonać mniejszą lub większą odległość, a wcześniej – zostać mniej lub bardziej przetworzony.

„Rewolucja żywieniowa”, Marcin Dorociński
„Rewolucja żywieniowa”, Marcin Dorociński

Często zapominamy, jak wiele energii, wody i czasu potrzeba, żebyśmy mogli zjeść na przykład pysznego pomidora. Jeśli decydujemy się na świeżego pomidora w styczniu czy lutym, pomyślmy najpierw o jego śladzie węglowym. Nie ma wątpliwości, że transport zasilany paliwami kopalnymi jest współwinny globalnemu ociepleniu. Jako świadomi konsumenci musimy wiedzieć, że dostęp do tych świeżych pomidorów zimą to nie tyle symbol nowoczesnego, zglobalizowanego świata, co przede wszystkim znak ludzkiej niefrasobliwości, prowadzącej do zagłady.

Obejrzyj:

Rewolucja żywieniowa

Zdaję sobie sprawę, że wypracowanie nawyków kupowania żywności przede wszystkim lokalnej i sezonowej wymaga pracy nad sobą, a nierzadko nad całą rodziną. Sama kupuję produkty, które wymagają transportu przez połowę globu (moja miłość czekolada). Staram się jednak ograniczać te zakupy do minimum. Zwłaszcza że w wersji eko i fair trade są po prostu drogie.

„Rewolucja żywieniowa”, Adam Markuszewski
„Rewolucja żywieniowa”, Adam Markuszewski

Jedną z inicjatyw na rzecz wspierania lokalnych producentów warzyw i owoców, do której dokładam co miesiąc swoją małą cegiełkę i z której jestem niebywale dumna, jest nasza warszawska Kooperatywa Spożywcza „Dobrze”. Nasze dwa sklepy stanowią przykład rewolucji żywieniowej, o której mówi w filmie Marcin Dorociński. Zresztą mówi też właśnie o naszej kooperatywie! (Dodajmy, że nie jesteśmy kooperatywą rolniczą, a spożywczą, w filmie zakradł się błąd).

Jesteśmy przykładem, że dostęp do lokalnej, sezonowej i zdrowej żywności zależy od woli konsumentów. To nasze działanie, nasze dążenie do zmiany wpływa na świat. Na razie na małą skalę, ale jesteśmy na początku drogi.

Punkt krytyczny

Co tydzień (od dziś) pojawi się nowy odcinek serii. Zapraszam Was do śledzenia naszego bloga, ponieważ będziemy pisać o kilku z nich. A jeśli jeszcze nie widzieliście pełnometrażowego filmu „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, bardzo Was zachęcam.

Obejrzeliście? Napiszcie, co myślicie! Czy jesteście w stanie ograniczyć swoje zachcianki żywieniowe, aby chronić planetę?

life
NFOS

logowww.energiaodnowa.pl

Może przeczytasz także:

Olej palmowy

Jak ugryźć olej palmowy

Hasło olej palmowy mało kogo pozostawia bez emocji. Może to być poczucie winy, kiedy przywołujemy
Jak nie marnować żywności?

Ile żywności marnujemy? Najnowszy raport ONZ

"Gdyby marnotrawstwo żywności było krajem, byłoby to trzecie co do wielkości źródło emisji gazów cieplarnianych"
Plastik w gumie do żucia

Nie żuj zwykłej gumy, bo żujesz plastik

– Ale że żujesz gumę? – zapytał mnie kpiąco znajomy. – Czasami... – odpowiedziałam, marszcząc

12 thoughts on “Rewolucja żywieniowa – obejrzyj i dołącz!”

  1. Przykro mi, ale ludzie nie myślą w ten sposób (no może garstka). Myślą konsumpcyjnie. Myślą: „mam ochotę na …, więc ją spełnię”. Nie rozważają też na temat ekologii bo: nie mają na to czasu, i tak już nie będą żyli w momencie kiedy cokolwiek mogłoby stać się „mniej wygodne”, nie stać ich na to, milion innych powodów.
    Vicky ostatnio pisze o…Moja Lady Jane – Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi MeadowsMy Profile

    1. Wierzę, że można pozytywnie wpływać na ludzi, na różne sposoby, żeby przestali myśleć tylko o sobie. Jedna mała zmiana dziennie i już będziemy do przodu :)

    2. Ludzie nie myślą w ten sposób …jeszcze. A tymczasem zmiany, które mają wpływ na nasze życie, następują szybciej, niż nam się wydaje – szybciej ociepla się klimat, szybciej podnosi się poziom mórz i oceanów, szybciej postępuje degradacja środowiska naturalnego, szybciej wyczerpują się zasoby wody pitnej. Te zmiany mogą mieć realny wpływ już nie tylko na nieokreślone „przyszłe pokolenia”, ale na życie nasze i naszych dzieci.
      Rolą filmów z serii „Punkt krytyczny” jest właśnie zmiana nawyków myślowych, ugruntowanych postaw i przyzwyczajeń – im więcej osób przekona się, co stoi za ich, często bezwiednymi, codziennymi wyborami, tym większa szansa, że zrobią coś, aby to zmienić.
      Jeszcze nie tak dawno temu powszechne było palenie w restauracjach, w miejscu pracy, ba! – w komunikacji publicznej czy nawet w szpitalach. Kampanie informacyjne i stopniowo wprowadzane zakazy doprowadziły do znaczącego wyeliminowania dymy papierosowego z przestrzeni publicznej – podobnie może być z podnoszeniem świadomości ekologicznej :)
      https://youtu.be/3UdoSg0RDbA

    1. I właśnie taki jest zamiar! Docierać do każdego, na różne sposoby. Cieszę się, że obejrzałeś. Będzie 10 odcinków całej serii, polecam!

    2. Michał, ta świadomość już się zmienia! Wg TNS już w 2015 poparcie dla większej ilości inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) deklarowało 92% Polek i Polaków. W 2017 ten odsetek był jeszcze większy. W kraju, gdzie ponad 80% energii pochodzi z węgla…Oczywiście od deklaracji do czynów i codziennych decyzji droga jest długa i kręta, ale przynajmniej wiemy czego chcemy w przyszłości. Chcemy czystej energii. Więcej o tym WWF mówi w tym odcinku. Szczególnie ciekawy wątek z LO w Rybniku…. https://www.youtube.com/watch?v=MbIQGnA4ofY

  2. Krótko i konkretnie! Powoli świadomość się zmienia i cieszy mnie, że jesteśmy na etapie, w którym argumenty o tym, że „wegetarianizm szkodzi zdrowiu” a „zdrowa żywność dużo kosztuje” powoli, w coraz szerszym gronie, odchodzą (jeszcze nie „w zapomnienie”, ale powoli odchodzą;).

  3. Lokalnie kupuję na straganach warzywa i owoce od pobliskich rolników. Zdrowa żywność (z etykietą bio-cośtam) najczęściej jest dużo droższa od normalnej. Myślę, że ten fakt zraził ludzi do jedzenia zdrowych i lokalnych produktów, bo wygodniej i taniej jest obkupić się w biedronce czy innym carrefourze, gdzie bywają promocje przebijające nawet ceny produktów prosto od rolnika.

  4. W USA spotkałem się z ciekawym poglądem nt. rolnictwa ekologicznego z ust pracownika administracji rolnej (Ministerstwo Federalne). Rolnictwo ekologiczne nie wyżywi nigdy 10 mld ludzi, więc potrzebujemy ekologicznego rolnictwa na skalę przemysłową. Maciej jakiś pogląd i wiedzę na ten temat?

    1. Badania pokazują, że jest rolnictwo ekologiczne wyżywi świat – uprzemysłowienie produkcji np. wyjaławia ziemię, przez co musi dłużej odpoczywać i wtedy dopiero jest problem z produkcją. Z kolei wszystkie przemysłowe monokultury są niezwykle podatne na choroby i plagi. Siła tkwi jednak w mniejszych i bardziej zróżnicowanych uprawach.
      Polecam np. http://globalnepoludnie.pl/Czy-rolnictwo-ekologiczne-moze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge