Warsztaty mydlane

Warsztaty mydlane
Warsztaty mydlane

Warsztaty mydlane prowadzę od 2017 roku. Z każdym nowym spotkaniem doskonalę swoje umiejętności i pogłębiam wiedzę o tym, jak dobrać składniki, żeby otrzymać mydło o oczekiwanych właściwościach.

Początkowo były to spotkania towarzyskie w gronie osób, które chciały razem ze mną udoskonalić lub poznać tajniki przygotowywania mydła. Spotykałyśmy się (same kobiety) w bielańskim MAL-u >> Samogłoska, gdzie mogłyśmy korzystać z kuchni, naczyń, składników.

Część wyposażenia zapewniałam ja, część – uczestniczki. Dziś mam już opanowany zestaw minimum: co jest potrzebne, aby w czasie dwóch godzin, w grupie do 12 osób przygotować dwa rodzaje mydeł. Mam też kilka sprawdzonych receptur, które wymyślałam sama: na bazie olejów, które akurat miałam w domu, lub zupełnie od nowa.

Mydlenie może wydawać się trudne ze względu na użycie silnie zasadowego wodorotlenku sodu, jednak dzięki odpowiedniej ochronie (okulary, rękawiczki) i doświadczeniu nie zdarzyło się dotąd, aby ktokolwiek ucierpiał podczas warsztatów.

Warsztaty mydlane
Warsztaty mydlane

Nie trzeba bać się kontaktu z silnie działającymi substancjami, ale jeśli macie opory, pamiętajcie, że nikt nigdy nie jest zmuszany do wykonywania czynności, na jaką nie ma ochoty.

Moje przykładowe mydła:

Warsztaty mydlane – oferta

Jedne z moich pierwszych mydeł
Jedne z moich pierwszych mydeł

Jeśli chcecie zorganizować ze mną warsztaty mydlane, napiszcie do mnie: organiczni (małpa) baranowscy.eu.

Koszt materiałów dla grupy 12-osobowej to zwykle 250-300 zł, w zależności od potrzeb. Do tego dochodzi moje wynagrodzenie, ustalane indywidualnie, zależne m.in. od tego, gdzie odbędą się zajęcia i ile mają potrwać.

Mogę przyjechać do Waszego MAL-u, ośrodka kultury, szkoły w dowolne miejsce w Polsce.

Wystawiam fakturę nievatowską.

Jakie warunki muszą spełnić uczestnicy, aby wziąć udział w warsztatach?

Dwukolorowe mydło z kakao
Dwukolorowe mydło z kakao

Uczestnicy muszą być dorośli i samodzielni. Osoby z niepełnosprawnościami proszone są o kontakt indywidualny, aby ustalić, czy podołają udziałowi w warsztatach.

Podczas warsztatów nie mogą być obecne dzieci i zwierzęta.

Gdzie mogą odbyć się warsztaty mydlane?

Mydła do włosów dwa dni po zrobieniu
Mydła do włosów dwa dni po zrobieniu

Warunkiem jest dostęp do kuchenki (dowolnego rodzaju) oraz zlewu lub umywalki. Dobrze, aby pomieszczenie miało łatwą możliwość wietrzenia. Miło, jeśli mogę skorzystać miejscowego z blendera i garnków.

Przydatny jest także stół, choć w domu robię mydło na podłodze, bo tak jest mi wygodniej. Na warsztatach zwykle używamy stołu i krzeseł.

Jaki jest przebieg warsztatów?

Zatopione kwiatki lawendy wyglądają jak owady w bursztynie!
Zatopione kwiatki lawendy wyglądają jak owady w bursztynie!

Warsztaty dzielę na trzy części:

1. Część teoretyczna. Poznajemy się, opowiadamy o swoich doświadczeniach mydlarskch, sprawdzam, czy wśród uczestniczek i uczestników są osoby znające temat oraz kto jest zupełnie zielony.

Opowiadam o zasadach bezpieczeństwa, możliwych zagrożeniach oraz przebiegu procesu mydlenia. Przygotowujemy stół, ustalamy kolejność działań.

2. Część praktyczna. Dzielimy się na dwie grupy, każda grupa przygotowuje z moją pomocą jedną recepturę. W zależności od miejsca, wyposażenia i czasu robimy dwa mydła jednocześnie lub jedno po drugim.

Masę mydlaną przelewamy do foremek przygotowanych przez uczestniczki i uczestników. Foremki zabieramy do domu i odpowiednio postępujemy z ich zawartością. Mydła muszą leżakować około miesiąca.

Warsztaty mydlarskie
Warsztaty mydlane

3. Część higieniczna. Sprzątamy po sobie. Usuwamy ślady masy mydlanej z miejsc, gdzie nie powinna się znaleźć, zmywamy naczynia, ogarniamy miejsce warsztatów. Jest także czas na rozmowy i pytania.

Serdecznie zapraszam wszystkie chętne instytucje do kontaktu!

Organizacje i miejsca, dla których prowadzę warsztaty :

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge