
Jestem zapaloną miłośniczką kompostowania, zarówno w domu, jak i na działce. Od kilku sezonów pogłębiam swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w dziedzinie odpadków organicznych, co daje mi bardzo dużo radości. Z przyjemnością opowiadam o tajemnicach kompostu i dzielę się doświadczeniem.
Od 2016 roku mam domowy kompostownik z dżdżownicami. Zbudowałam go samodzielnie z tego, co miałam pod ręką. Możecie o tym przeczytać we wpisach:
Eksperymentuję także na kompoście działkowym, który z całą rodziną odżywiam odpadkami z kuchni. Muszę przyznać, że odkąd postanowiliśmy zadbać o to, co trafia na naszą pryzmę, kompost jest znacznie lepszej jakości.

Cały czas pogłębiam swoją wiedzę, a dzięki domowej hodowli dżdżownic kalifornijskich obserwuję powstawanie kompostu z najróżniejszych odpadków. Obecność tych niewielkich, pracowitych zwierząt w naszym domu cieszy nie tylko mnie, ale także dzieci, które są zafascynowane dżdżownicami i kompostownikiem.
Warsztaty kompostowe

Zaczęłam dzielić się wiedzą i doświadczeniem, gdy okazało się, że wiele osób mieszkających w mieście i pod miastem bardzo chce zacząć kompostować w domu lub w ogrodzie.
Miałam okazję rozmawiać z mieszkankami i mieszkańcami bloków, domków jednorodzinnych, a nawet pracownikami Kampinoskiego Parku Narodowego. Bardzo mnie cieszy, że zainteresowanie kompostowaniem jest coraz większe.
Współpracowałam m.in. z:
- Zielenią Warszawską,
- BCK Dwa Jelonki,
- Centrum Kultury Izabelin,
- WCK,
- prowadziłam warsztaty w ramach Ekokreatywnej Warszawy.
Moje pokazowe dżdżownice jeździły na spotkania autobusem, samochodem, a nawet rowerem cargo.
Oferta

Jeśli chcielibyście zorganizować warsztaty kompostowe w swojej okolicy, w szkole, w MAL-u, w osiedlowym domu spotkań… napiszcie do mnie: >> kontakt. Z przyjemnością podzielę się swoją wiedzą, wyjaśnię, jak zacząć kompostować albo jak poprawić jakość kompostu.
Do wyboru są trzy warianty tematyczne:
- kompostowanie w domu (2 h),
- kompostowanie w ogrodzie (2 h),
- kompostowanie: podstawy (czas do ustalenia).
Możliwe jest także dopasowanie warsztatów do oczekiwań organizatora, np. wspólne budowanie kompostowników domowych.

Podczas spotkania omawiamy m.in.:
- jak powstaje kompost?
- do czego potrzebne są dżdżownice?
- co można kompostować, a czego nie należy?
Jeśli jest taka możliwość lokalowa, korzystam z rzutnika do pokazania prezentacji.
Koszty warsztatów są ustalane indywidualnie (wystawiam fakturę nievatowską).