Jak to dobrze, że książki o zmianie klimatu są coraz częściej pisane i wydawane po polsku! Zapraszam Was na przegląd pozycji, które bardzo cenię. Prezentuję je Wam z okazji Dnia Matki oraz Dnia Dziecka, z myślą o tym, że dziś trzeba myśleć o Matce Ziemi w kontekście naszych dzieci, które zajmą nasze miejsce na tej planecie.
Książki, które Wam dziś polecam, nie są zawsze optymistyczne, jednak wszystkie skłaniają do przemyśleń. Jaka jest nasza dzisiejsza pozycja na Ziemi? Część z nich już opisywałam – i odsyłam do dokładniejszych recenzji – nowością są za to książki dla dzieci.
Klimatyczne książki o zmianie klimatu dla mamy
Oczywiście książki są dla wszystkich chcących pogłębić swoją wiedzę. W zależności od tego, czego szukacie, możecie sięgnąć po reportaże albo bardziej naukowe pozycje. Zachęcam do przeczytania ich wszystkich!
Elizabeth Kolbert, „Szóste wymieranie”
Zbiór reportaży z różnych zakątków Ziemi, który ukazuje, jak człowiek spowodował nieodwracalne zmiany na planecie. Wydaje mi się, że jest to jedna z tych książek, które naprawdę otwierają oczy. Co ciekawe, odkryłam swego czasu, że o szóstym wymieraniu pisano już wcześniej, jednak dopiero teraz dociera do nas rozmiar katastrofy.
Więcej o tej książce przeczytacie tu:
Warszawa 2016, wyd. WAB. Gdzie kupić: >> książka papierowa, >> ebook
Julita Mańczak i Jakub Małecki, „Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu”

Ciekawe spojrzenie polskiego badacza lodu – glacjologa – który rozmawia ze współautorką książki o tym, jak mierzymy zanikanie lodowców. Z lektury można się dowiedzieć naprawdę ciekawych faktów (jak ten, że niektóre lodowce wbrew trendom powiększają się). Dużym urozmaiceniem są ilustracje i zdjęcia, pomagające zrozumieć, co właściwie dzieje się z tym lodem.
Kilka słów o tej książce znajdziecie tu:
Wydawnictwo Znak w serii Litera Nova. Gdzie kupić: >> link
Dahr Jamail, „Koniec lodu”
Najbardziej pesymistyczna książka w tym zestawieniu. Autor nie ma złudzeń, że nadchodzi katastrofa i że oglądamy ostatnie momenty dawnej Ziemi. Na naszych oczach ginie przyroda, giną lodowce, zmieniają się krajobrazy. Nasze dzieci będą już oglądać inny świat. Pytanie, czy powinniśmy mieć dzieci?
Bardzo polecam tę książkę ze względu na ten właśnie katastroficzny punkt widzenia. Naprawdę daje do myślenia, bo skoro już przegraliśmy, to czy warto starać się coś zmienić?
Więcej o książce przeczytacie tu:
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2020. Gdzie kupić: lista sklepów – książka papierowa | ebook
Friederike Otto, „Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane”
Niezwykle ciekawa podróż przez świat śladem powodzi i trąb powietrznych: czy możemy sprawdzić, skąd się biorą? Czy dysponujemy metodami naukowymi, które odpowiedzą nam o zmiany klimatu i ich wpływ na pogodę? Jednym słowem, czy możemy udowodnić, że dane zjawisko pogodowe zostało wywołane przez globalne ocieplenie?
Bardzo ciekawe ujęcie tematu, stanowczo i solidnie rozprawiające się z mitami na temat klimatu.
Więcej o książce przeczytacie tutaj:
Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2019. Gdzie kupić: >> lista sklepów
Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski, „Nauka o klimacie”

Książka dla osób, które lubią mieć podane fakty, badania naukowe, wykresy i porównania. W zasadzie jest to podręcznik akademicki, jednak warto do niego zaglądać (można go też przeczytać – ja przeczytałam!) i łatwo sprawdzić ważne informacje.
Rozmowę o książce ze współautorką Aleksandrą Kardaś znajdziecie tu:
„Nauka o klimacie”, czyli globalne ocieplenie to nie mit. Rozmowa z dr Aleksandrą Kardaś
wyd. Sonia Draga Post factum, Warszawa 2018. Gdzie kupić: >> linki
Naomi Klein, „To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat”
To spore dzieło, które wciąż czytam, jednak od razu polecam. Komu? Tym, które i którzy ścierają się w dyskusjach z osobami kochającymi kapitalizm i broniącymi go zawzięcie. A także tym, którzy uważają, że kapitalizm nie ma nic wspólnego z klimatem (pytanie, czy zostaną przekonani?). Klein pokazuje powiązania między tym, co dzieje się w świecie polityki czy ekonomii, a tym, jak następuje globalne ocieplenie. Książka, która – jestem pewna – zapada w pamięć i zmienia wszystko.
O tej lekturze będę jeszcze pisać.
Wydawnictwo MUZA, Warszawa 2020. Gdzie kupić: >> książka papierowa | >> ebook
Klimatyczne książki o zmianie klimatu dla dziecka
Po te książki warto sięgnąć całą rodziną, bo przekazują wiedzę i młodym, i starym. Jestem ogromnie ciekawa, czy Wasze dzieci sięgają po książki o współczesnych problemach, takich jak zero waste, odpady czy zanieczyszczenie wód?
Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian , „Ocieplenie klimatu”

Bardzo lubię serię książek Babaryby dla dzieci, ponieważ w przystępny, ale nie infantylny sposób przekazują ważną wiedzę. Choć można by uznać, że tytuł w tym wypadku nie jest do końca fortunny, bo mówimy raczej o globalnym ociepleniu i zmianach klimatycznych, to trudno – ważna jest wiedza zawarta w środku. Jestem przekonana, że dorośli również przeczytają książkę z ciekawością.
(Mój mąż powiedział, że muszę to napisać przy recenzji: na okładce jest rower, który absolutnie nie ma szans jeździć. Może zepsuł się od globalnego ocieplenia).
Polecam do wspólnego czytania i do samodzielnej lektury.
Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020
Gdzie kupić: >> linki
Boguś Janiszewski, Max Skorwider, „Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią”

Świetnie napisana i zilustrowana książka o tym, jak ludzie namieszali na Ziemi. Jest bardzo atrakcyjna wizualnie, dzięki czemu – mam nadzieję – zachęci do czytania dzieci lubiące komiksy. Zawiera cenne informacje o historii ludzkości i antropocenie, o przyczynach zmian klimatu i zagrożeniach z tego płynących. Na szczęście mimo sporej dawki wiedzy, jak bardzo zniszczyliśmy planetę, autor zawarł istotne wskazówki, jak możemy postępować, żeby zmienić najgorszy scenariusz.
Bardzo polecam – dla dzieci, które już same dobrze czytają, ale także do rodzinnego zdobywania wiedzy.
Wydawnictwo Publicat, Poznań 2020
Gdzie kupić: >> linki
Tekst zawiera linki afiliacyjne.
Bardzo ciekawe zestawienie, a zmianą klimatu powinni interesować się wszyscy, nie tylko najmłodsi :)
Tematyka świetna, na czasie i ważna, warto sięgnąć. Dobrze, że są i książki dla dzieci! Fajnie, że w tym wpisie pojawia się taki przekrój wiekowy pozycji.
Ja bardzo lubię czytać ksiażki o takiej tematyce.
Klimat na przestrzeni lat bardzo się zmienił, myślę, że z roku na rok będzie coraz gorzej
Żadnej nie czytałam, ale zapoznałam się z innymi. Temat bardzo na czasie.