„Wściekła pogoda” Friederike Otto. Recenzja

„Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane” to książka niemieckiej naukowczyni Friederike Otto, pracującej na Uniwersytecie Oksfordzkim jako szefowa Instytutu Zmian Środowiskowych. Otto bada zależności między zmianami klimatu a występowaniem lokalnych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Książkę napisała po wielu latach doświadczeń z przypisywaniem zjawisk pogodowych – nową, ale niezwykle ważną dziedziną nauki.

Czy huragany i powodzie można połączyć ze zmianami klimatu? A susze? Czy można obarczyć odpowiedzialnością wielkie koncerny naftowe za tajfun niszczący całe miasta?

Globalne ocieplenie to nie mit

Jeśli mieliśmy jakieś wątpliwości, czy globalne ocieplenie klimatu ma jakiekolwiek znaczenie dla nas, mieszkańców Europy Środkowej, autorka „Wściekłej pogody” przekona nas, jak silny wpływ ma ono na zjawiska pogodowe. Również w takich miejscach, które wydają się bezpieczne. Lata badań i żmudnych obliczeń (dokonywanych dziś przez komputery, oczywiście) owocują dziś systemem dość dokładnego określania, jak duży wpływ zmiany klimatyczne mają na ryzyko wystąpienia ekstremów pogodowych.

Nie są to może takie liczby, które chcielibyśmy widzieć jako laicy, bo nie dostajemy na tacy informacji: co dwa lata tu będzie powódź, co trzy lata tu będzie susza. Naukowcy dzielą się wiedzą o prawdopodobieństwie wystąpienia danego zjawiska (czyli że np. dla danego regionu prawdopodobieństwo suszy wynosi 1 na 10 lat). Jest to kwestia bardzo skomplikowanych zależności i szafowanie pewnymi liczbami mogłoby być nierozsądne i podważyć całą pracę naukowców.

W niczym zmiany klimatu nie przejawiają się tak silnie, jak w falach upałów. Na początku naszej pracy zakładaliśmy, że ze wszystkich form ekstremalnej pogody najlepiej rozumiemy i potrafimy symulować okresy upałów – przecież zmiany są tak wielkie, że potrzeba do tego stosunkowo nieskomplikowanych modeli i niewielkiej liczby symulacji. W zasadzie sądziliśmy, że wiemy już mniej więcej wszystko. Jak się okazało, byliśmy w błędzie. Fale upałów okazały się niezwykle złożonymi oznakami zmian klimatycznych. (s.120).

„Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane”
„Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane”

Kryminalny przewodnik po pogodzie

Friederike Otto napisała swoją książkę w sposób bardzo oryginalny: trochę tu kryminału, trochę naukowych dowodów, nieco wiedzy podanej w przystępnej formie, a trochę historii obyczajowych. Ta forma sprawia, że czytało mi się ją niejednorodnie i czasem przerywałam lekturę, żeby od niej odpocząć. Wracałam do książki i starałam się zapamiętać jak najwięcej, choć mnie nie trzeba przekonywać, że globalne ocieplenie istnieje i zagraża ludzkości.

Druga charakterystyczna rzecz to swada, z jaką „Wściekła pogoda” jest napisana. Autorka jest niezwykle pewna siebie i dobitnie pisze o sprawach klimatu. Najpierw mnie to irytowało, ale po jakimś czasie zrozumiałam, że tak trzeba dziś pisać o sprawach niecierpiących zwłoki. Otto opisuje kampanie przeciw klimatologom i pierwsze procesy wytoczone koncernom paliwowym za oszukiwanie społeczeństwa w sprawie zmian klimatycznych, opisuje ukrywanie danych i wielkie pieniądze wydawane na mieszanie ludziom w głowach.

Przesłanie jest jasne: musimy działać. Musimy podejmować wybory i pilnować tych, których delegujemy do rządzenia.

Z każdą cząsteczką CO2, która wznosi się z kominów elektrowni węglowych, z rur wydechowych samochodów lub z kominów kontenerowców zmieniamy susze, powodzie i huragany. I za każdym razem, gdy idziemy do urn wyborczych, gdy wybieramy dostawców energii elektrycznej, środki transportu lub menu na kolejną rodzinną uroczystość decydujemy, na ile straszna będzie ta zmiana. (s. 239).

Polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą wiedzieć więcej o zmianach klimatu i którzy chcą mieć w ręku argumenty w starciach ze sceptykami. A może będzie dobra na prezent dla kogoś, kto nie wie, w co wierzyć?

„Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane”, wydawnictwo Otwarte
„Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane”, wydawnictwo Otwarte

Friederike Otto, „Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane”

Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2019

Gdzie kupić: >> lista sklepów

Recenzja zawiera link afilacyjny.

Może przeczytasz także:

Shy Deer

Po czym poznać kosmetyki naturalne na przykładzie marki Shy Deer

Czym w ogóle są kosmetyki naturalne i jak je rozpoznać? Dopóki w Unii Europejskiej nie
Samuel Blumenfeld, „Człowiek, który chciał być księciem”

Czytam stare książki: „Człowiek, który chciał być księciem”

„Człowiek, który chciał być księciem” Samuela Blumenfelda to moje pierwsze duże rozczarowanie, jeśli chodzi o
Książki zero waste

Książki, które pomogą Ci zmienić nawyki w tym roku

Bądź zero waste w 30 dni! Albo rozłóż sobie zadania na cały rok, podejmując kroki

1 thought on “„Wściekła pogoda” Friederike Otto. Recenzja”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge