Menu Zamknij

5xO. Koniec z jednorazowym badziewiem!

Czerwiec w wyzwaniu 5xO miał być miesiącem apologii wielorazowości. Postanowiłam jednak zacząć od drugiej strony, bo mam wrażenie, że świat staje na głowie. Celebrytki reklamują wodę w plastikowych butelkach jako mniejsze zło, wysypiska śmieci płoną, greenwashing się szerzy. Chyba najbardziej denerwuje mnie wmawianie ludziom, że w imię idei zero waste potrzebują więcej gadżetów. Takich jak wielorazowe rurki do picia.

Ostatnio doszłam do przekonania, że nieuchronnie zbliża się koniec ludzkości. Zginiemy pod stertami wyprodukowanych przez nas śmieci. Ludzi jest tak dużo, śmieci powstaje taka ilość, a skala zmian w dobrym kierunku jest tak niewspółmiernie mała, że po prostu nie zdążymy uratować się przed zagładą.

Plastik nie jest eko

Koronne argumenty, że przecież plastik poddaje się recyklingowi, możemy od razu wkładać między bajki. 

Po pierwsze, żeby plastik został zrecyklingowany, musi zostać wyselekcjonowany i trafić do recyklera. Tymczasem szacuje się, że w Polsce 3/4 cennych butelek PET, z których rzeczywiście można uzyskać materiał wysokiej jakości, trafia na wysypiska, do lasu czy do pieców. Rocznie recyklingowanych jest 1,1 mld z 4,5 mld sprzedanych butelek.

Co powstaje z butelek PET?
Co powstaje z butelek PET?

Po drugie, recykling plastiku nie polega na odzyskiwaniu takiego samego surowca i użycia go ponownie w tym samym celu. Butelki PET nie mogą stać się na powrót butelkami PET. Plastik zawsze traci swoje właściwości podczas recyklingu i tworzywo z recyklingu ma niższe parametry.

Wydaje mi się jednak, że liczba 4,5 miliarda butelek sprzedawanych w Polsce rocznie – butelek produkowanych z ropy naftowej z użyciem wody (rafinacja ropy naftowej wymaga 15 000 litrów wody na 1 tonę ropy), powinna działać na wyobraźnię. Dlaczego kupujemy wodę butelkowaną, skoro większość z nas ma dostęp do pitnej wody z kranu? Wody bez opakowania i śmiesznie taniej? Nawet używanie filtrów do wody jest tańsze niż płacenie za wodę w opakowaniu.

Czy wobec tak rozbuchanej konsumpcji wody butelkowanej mamy szansę powstrzymać zalewanie naszej planety, ba, naszego najbliższego otoczenia plastikiem?

Naczynia jednorazowe to zło
Naczynia jednorazowe to zło

Butelki to tylko wycinek problemu, przede wszystkim dlatego, że one jeszcze na upartego trafiają do obiegu jako surowiec wtórny. Co jednak z tym plastikiem, który wala się w wodzie, w lasach, na łąkach, na plażach? Zajrzyjcie na >> blog Proste Miasta, gdzie zobaczycie „plony” zebrane na polskiej plaży, wcale nie w sezonie turystycznym.
Te niewielkie plastikowe odpady stają się pożywieniem nieświadomych zwierząt (i często przyczyną ich śmierci), a przenikające do wody mikroplastiki są również składnikiem naszego jedzenia. Nie wystarczy nie śmiecić. Najpierw trzeba posprzątać, a jeszcze wcześniej przestać używać plastikowego badziewia. Na zawsze.

Spalarnie nie są eko

Spalarnie śmieci wydają się ostatnio sposobem ratunku przed zalewem śmieci. Wrzucane do pieca odpady produkują energię i „niewiele” toksyn. Ilość zanieczyszczeń uwalnianych w procesie spalania zależy od jakości wsadu, a filtry blokujące dostawanie się toksyn do atmosfery mają skuteczność do 98%.

Warszawska spalarnia odpadów na Targówku obecnie ma wydajność 40 tys. ton odpadów rocznie, co przy wydajności warszawiaków (w 2017 roku podawano liczbę 830 tys. ton odpadów rocznie) jest kroplą w morzu. Do 2021 roku wydajność rozbudowywanej spalarni ma wzrosnąć najpierw do około 300 tys. ton, a potem – z powodu zamknięcia pierwotnej linii – spaść do około 260 tys. ton odpadów rocznie.

Choćbyśmy nawet udawali, że cieszymy się z rozbudowy spalarni, nie możemy uznać, że rozwiąże ona problem góry śmieci produkowanej przez mieszkańców stolicy.

Naczynia jednorazowe to zło
Naczynia jednorazowe to zło

A co z innymi miastami? W Polsce działa 7 zakładów spalania odpadów (Warszawa – w rozbudowie, Poznań, Bydgoszcz, Konin, Kraków, Szczecin, Białystok, Rzeszów – uruchomienie w czerwcu 2018 r., dodatkowo budowana jest spalarnia w Gdańsku). Łączny szacowany obecny przerób odpadów to 1 mln ton rocznie. Żeby ratować się spalarniami, musielibyśmy stawiać ich 10 razy więcej. Tymczasem większość projektów budowy spalarni budzi sprzeciw mieszkańców i są one oprotestowywane (np. w Oświęcimiu).

Strach budzi przede wszystkim ilość zanieczyszczeń, które wiążą się ze spalaniem odpadów. Nawet jeśli uznamy, że 2% dioksyn, które przedostaną się przez filtry, nie wpłynie znacząco na zanieczyszczenie atmosfery (ale czy na pewno chcemy się z tym zgodzić?), to jest jeszcze kwestia trujących pozostałości po procesie palenia. Toksyczny żużel i pył nie stanowią żadnego źródła energii czy budulca. Muszą zostać zneutralizowane, co wymaga środków chemicznych, energii i wody. Nie ma to nic wspólnego z zieloną energią ani ekologicznym pozyskiwaniem prądu.

To co, mamy jeść te śmieci?

Jedynym wyjściem, żeby spowolnić nadciągającą hekatombę, jest natychmiastowe zaprzestanie produkowania śmieci. Natychmiastowe, czyli już, dziś. Oczywiście nikt nie wierzy, że wielkie koncerny z dnia na dzień przerzucą się na opakowania wielorazowe, butelki zwrotne i szklane pojemniki. Dlaczego? Dlatego, że jako konsumenci zostaliśmy przyzwyczajeni do tej wygody, jaką są jednorazowe opakowania.
Oczywiście wykluczam tu wszystkie sprzęty jednorazowego użytku, których konieczność użycia łączy się z ochroną życia i zdrowia. Wszelkie zabiegi medyczne nie obejdą się dziś bez jednorazowego sprzętu i nie zamierzam tego kwestionować. Mówię o całkowicie niepotrzebnej produkcji opakowań czy gadżetów, których użycie może być z powodzeniem zastąpione przez przedmioty wielorazowego użytku.
Namawiam Was, aby już od dziś wprowadzić w życie radykalne ograniczenie korzystania z rzeczy jednorazowych. Czasem łączy się to z wyrzeczeniem się przyzwyczajeń. Czasem wymaga całkowitej zmiany podejścia do nawyków. Czasem to rewolucja. Ale bez rewolucji nie przeżyjemy!

Naczynia jednorazowe to zło
Naczynia jednorazowe to zło

Po pierwsze: żadnych plastikowych torebek!

Sprawdź:

Po drugie: koniec z jednorazowymi pojemnikami!

Sprawdź:

Po trzecie: żadnych kubków jednorazowych! I żadnych słomek!

Sprawdź:

Po czwarte: koniec z jednorazowymi podpaskami! (Dla pań)

Sprawdź:

Po piąte: piję tylko wodę z kranu!

Sprawdź:

Zapewniam, że 5 tych postulatów wprowadzonych w życie zmniejszą w widoczny sposób Waszą produkcję śmieci – nawet nie wyobrażacie sobie, jak bardzo. A za tymi zmianami przyjdą kolejne. W pewnym momencie sami zorientujecie się, gdzie leży największy problem w waszych nawykach. Tylko zacznijcie od razu, bo góra śmieci będzie tylko rosła.
Kiedy wprowadzamy zmiany na większą skalę, producenci też to zauważają. I zaczynają dostosowywać się do klientów. Świeży przykład: >> IKEA.

Naczynia jednorazowe to zło
Naczynia jednorazowe to zło

PLA to greenwashing?

Na koniec wyrażę swoje zażenowanie huraoptymistycznym wciskaniem klientom przeróżnych drinkbarów, jadłodajni itp. informacji, że używanie biodegradowalnych słomek do picia jest wielkim krokiem w stronę ratowania planety. Z wielką przykrością przypominam, że PLA, czyli bioplastik, wykonany z surowców roślinnych, wciąż jest plastikiem i w Polsce nie jest on poddawany recyklingowi ani kompostowaniu. Jego biodegradowalność sprawdza się wyłącznie w kompostowniach przemysłowych. Nikt nie segreguje odpadów pod kątem PLA, żeby przekazywać ten surowiec do odpowiednich kompostowni, które zresztą wcale nie muszą przyjąć bioplastiku.

Z własną słomką? Nie, bez żadnej słomki!

Trudno mi zrozumieć wszelkie akcje promujące chodzenie do barów czy restauracji z własną słomką, bo zdrowy człowiek znakomicie poradzi sobie z drinkiem bez jakiejkolwiek specjalnej rurki do picia. Czy nie lepiej jest komunikować obsłudze, że żadna słomka nie jest nam potrzebna? Ewentualnie że zastąpi ją stalowa łyżka? Ile jeszcze dodatkowych gadżetów, takich jak stalowe słomki, wcisną nam producenci, którzy zwietrzyli interes na idei zero waste? A przecież pierwszą zasadą ZW jest odmawianie. Lepiej odmówić sobie tej irracjonalnej przyjemności, jaką jest picie przez słomkę. Bez niej smakuje tak samo!

Linki i źródła

Opublikowano w5xO, zero waste

Podobne wpisy

22 komentarze

 1. Danka

  Juz dawno zrezygnowałam z podawania na szkoleniach plastikowych naczyń, to taki mały nastepny krok – a robię ich juz troszkę odrzucajac plastiki:-)

 2. Natalia - Naturalnie Niebanalnie

  Bardzo mi się podoba idea Twojego wyzwania 5xO! Kibicuję, trzymam kciuki i będę śledzić na bieżąco, aby zmienić coś również u siebie :)
  Co do plastiku – tak naprawdę dopóki ludzie będą kupować w plastikach, dopóty będzie on produkowany, bo będzie się to opłacać. To przecież my tworzymy popyt, dlatego ważne jest, aby każdy pilnował siebie. Butelkowana woda to dla mnie absurd, zwykle znacznie lepsza jakościowo jest woda w naszym kranie (przytaczając tu dość głośną aferę firmy produkującej wodę źródlaną, która sadzi drzewa – bodajże w zeszłym roku wypuściła kilka zatrutych butelek).
  Nie dajmy się zmanipulować – zdecydowana większość jednorazowców jest nam absolutnie zbędna.

 3. Ewelina

  Staram się zminimalizować do zera takie produkty. Na wakacje zabieram ze sobą torby zakupowe, ale np. na Cyprze, czy w Grecji reklamówki dają WSZĘDZIE. Tu już ciężej… ps. Super, że poruszasz ten temat.

 4. BEATA REDZIMSKA

  W pelni popieram. Na swoim indywidualnym poziomie – staram sie coraz bardziej eliminowac jednorazowe opakowania, kupuje luzem, chodze na zakupy z torba. A ostatnio, zeby nie kupowac tych wszystkich przemyslnie opakowanych przysmakow dla dzieci, pieke na podwieczorek i wyjscie z przedszkola – ciasta warzywne – czyli nie ma tych wszystkich plastikowych i aluminiowych opakowan, ktore nie wiadomo, co wnosza do zdrowia mojego dziecka.

 5. Maga

  No ale mojito trudno jest wypić bez słomki ;)
  A tak poważnie, to oczywiście w pełni popieram. Od lat pijemy wodę z kranu, zakupy robię do własnych opakowań, w tym roku staram się przekonać rodzinę do używania naczyń wielorazowych podczas rodzinnych grilli. Nie agituję tylko po prostu przynoszę ze sobą wielorazowe kubki, talerze, sztućce. Co prawda plastikowe, bo jednak trudno byłoby mi przytargać po 10 – 12 sztuk porcelany, ale zawsze to mniej śmieci.

 6. Ula

  zastanówmy się czy picie z wielorazowej słomki nie jest bardziej zero waste niż chodzenie później na wybielanie(tak pije kawe przez słomkę) albo na wypełnienia do stomatologa z powodu erozji spowodowanej woda z cytryna, wszystko ma dwie strony a tu pokazana jest tylko jedna

  • Maga

   Wydaje mi się to trochę naciągane.
   Ile kawy i wody z cytryną trzeba pić, żeby konieczne było wybielanie i wypełnianie zębów? A jedzenie owoców? Wszak też zawierają kwasy, a ich nie da się jeść przez słomkę.
   Aczkolwiek nie potępiam słomek – jak już wspomniałam – ciężko bez słomki raczyć się mojito :)

 7. Kasia | Ograniczam Się

  Asiu, z tego co kojarzę, PET można przetwarzać do 8, max 10 razy (tak słyszałam od pracownika Rekopolu) – choć w praktyce rzadko to się dzieje. Po tych 8 razach traci on swoje właściwości. Z PETu można zrobić również rPET, czyli recycled PET.

  • joanna

   Dzięki za info. W specyfikacji „jedynek” (PET) widziałam info, że po recyklingu nie powinny być przeznaczane do żywności. Co nie zmienia faktu, że może są nowoczesne technologie, które to umożliwiają. Mówi się jednak o downcyclingu plastiku… Przetworzony PET to raczej polary, włóknina itp.

 8. Proste Miasta

  Fajnie, że zabrałaś wszystko w jedno miejsce. Zgadzam się, że lepiej jest bez słomki i do tej pory tak robiłam. Jednak ostatecznie zdecydowałam się zamówić bambusowe. Picie przez wielorazową słomkę jest dla ludzi intrygujące i przykuwa ich uwagę, a tak rozpoczyna się temat do dyskusji o tym dlaczego plastik nie jest rozwiązaniem.
  Proste Miasta ostatnio pisze o…Jak wygląda recykling na Mistrzostwach Świata 2018?My Profile

 9. Gosia Cash

  Podpisuję się pod tym obiema rękami. Słomki są mi niepotrzebne, a wielorazowe mnie deko śmieszą i te wyciorki do ich mycia, absurd. Jednorazowych naczyń nie cierpię, są takie tandetne i odpychające. Zawsze używałam ich sporadycznie, teraz zdecydowanie unikam. Używam własnych pojemników, które miałam, słoików i szklanych butelek po sokach. Gadżetów nie kupuję. Jestem zero waste, gdy nie kupuję, gdy recykinguję. Woda oczywiście z kranu.

 10. Pyza

  Może to głupie, ale nie umiem używać nici dentystycznej (noe umiem tak ułożyć rąk żeby trafić między zęby) dlatego kupuje flosery ale wiem że to produkcja odpadów.
  Co zrobić?

 11. lambdanis

  Z tymi słomkami to warto podkreślić, że łatwo z nich zrezygnować _zdrowym_ ludziom. Jest też bardzo osób z różnego rodzaju dysfunkcjami (różne problemy z motoryką rąk, czy chociażby nadwrażliwość zębów), dla których słomka to bardzo duże ułatwienie. Smutno mi, kiedy widzę kolejne akcje wycofywania jednorazowych słomek, które nie oferują żadnej alternatywy dla takich osób lub oferują jedynie alternatywę trudno dostępną.

  • joanna

   Myślę, że osoby z takimi dysfunkcjami mają swoje słomki (można je naprawdę łatwo kupić, również te wielorazowe). Naprawdę skala zjawiska niepotrzebnego używania słomek i wciskania ich bez pytania klienta o zdanie jest tak przerażająca, że osoby z niepełnosprawnościami to jakiś promil promila użytkowników. Oczywiście fajnie, jeśli w restauracji znajdzie się dla nich stalowa słomka, zakup nie jest drogi.

 12. Ewa

  Jeszcze do przykładów można dorzucić plastikowe łopatki do lodów w lodziarniach. I także zamawianie lodów w kubeczkach zamiast w wafelku. Tego zużywa się na potęgę! To już loda nie można lizać?

 13. Savil

  Słomki przydają się jeszcze do picia z macanych naczyń. Puszki, butelki, itp. Ja wiem, że to zło i kolorowa śmierć, ale jeśli się jednak czasem coś takiego kupuje, to higieniczniej jest włożyć do puszki słomkę, niż dotykać ustami i językiem czegoś, czego dotykało po drodze mnóstwo brudnych rąk. I wtedy wielorazowa słomka się przydaje. Podobnie jak [cały czas mówię o jedzeniu i piciu na mieście, jakby co, nie w domu] wolę lekko pochylić głowę i już pić, niż musieć podnieść kubek. A w burgerowniach na przykład trzymam burgera obiema rękami i staram się, żeby nic mi z niego nie wypadło.
  No i, jak Ula napisała, różne kwasy jednak szkodzą szkliwu. A przecież mówimy o ograniczaniu różnych szkodliwych rzeczy :) No więc – jem jabłka bezpośrednio, za to napoje z kwasem staram się pić przez słomkę.

 14. Val

  Żyjemy w dobie powszechnie dostępnych pojemników (nawet jeżeli plastikowych to heloł – naprawdę wielokrotnego użytku, vide pojemniki próżniowe) i opakowań biodegradowalnych, więc mówienie o jakiś wymówkach w kontekście pakowania wszystkiego w jednorazowe folie i opakowania plastikowe. Pozostaje pytanie kiedy wpadną na to producenci żywności…
  Val ostatnio pisze o…Czerwona twarz – przyczyny i skuteczne sposoby na niwelowanie czerwonej twarzyMy Profile

 15. Sayane

  A czy PLA nie jest o tyle dobre – w niedobrym – że w końcu rozłoży się na substancje organiczne, zamiast rozpaść na mikroplastik? To jednak jest różnica. Dla miejsc, które nie chcą rezygnować z jednorazówek to przynajmniej jakiś tyci kroczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies