Biotrem – zjedz swój talerz i skompostuj sztućce

Biotrem to polska firma, która produkuje wyjątkowe naczynia jednorazowe: całkowicie biodegradowalne, a zarazem powstające z odpadów spożywczych – otrąb pszennych. Dzięki nim piknik, który urządzamy co roku na urodziny naszego starszego syna (przypadają w lipcu), mógł w tym roku być bardziej zero waste. Niektórzy goście pokusili się nawet o nadjedzenie chrupiących talerzy.

Biotrem - zjedz swój talerz
Biotrem – zjedz swój talerz

W tym roku udało nam się prawie w ogóle zrezygnować z plastikowych naczyń jednorazowych – wyjątkiem było 20 kubeczków, jednak postanowiłam, że za rok zastąpimy je szklankami. Naczynia Biotrem okazały się dużym sukcesem i sprawdziły się znakomicie.

Piknik urodzinowy - gdyby nie kubeczki, byłoby niemal idealnie...
Piknik urodzinowy – gdyby nie kubeczki, byłoby niemal idealnie…

Naczynia i sztućce Biotrem

Gdzie kupić: Drogeria Ekologiczna

Cena: talerz 20 cm – 0,99 zł, miska 20 cm – 0,99 zł, nóż – 0,39 zł, widelec – 0,39 zł

Naczynia Biotrem z otrąb pszennych
Naczynia Biotrem z otrąb pszennych

Informacje producenta

Talerze i sztućce produkowane są w Zambrowie z otrąb pszennych – sztućce dodatkowo z biodegradowalnego tworzywa PLA. Metoda produkcji jest innowacyjna i opatentowana. Nie wymaga ona dużych ilości wody, dodatkowych surowców czy środków chemicznych.

Naczynia można kompostować w przydomowym kompostowniku lub przemysłowo. W odpowiednich warunkach kompostowania (np. w przydomowym kompostowniku) rozkładają się w ciągu 30 dni.

Naczynia i sztućce Biotrem
Naczynia i sztućce Biotrem

Talerze i miski można stosować do pokarmów zimnych i gorących, także w piekarniku czy kuchence mikrofalowej.

W wypadku ciepłych potraw najlepiej, gdy zostaną one spożyte w ciągu 15 minut (potrawa może przejść zapachem otrąb). Nie zaleca się stosować do podawana herbaty, kawy, zup.

Sztućce są przeznaczone do kontaktu z żywnością o temperaturze do 40°C, najlepiej, aby były używane w czasie do 30 minut. W 90% składają się z PLA (polilaktydu), w 10% z otrąb pszennych. Można je kompostować.

Naczynia i sztućce należy przechowywać  suchym miejscu,  temperaturze do 25°C.

Uwaga, zawiera gluten pszenny.

Biotrem
Biotrem

Nasze wrażenia

Zupełnie szczerze mówiąc: rewelacja! W sytuacjach, gdy trudno jest zorganizować posiłek dla większej liczby osób poza domem, take naczynia sprawdzają się znakomicie.

Oczywiście, naczynia są cięższe od plastikowych jednorazówek, mogą też np. pęknąć podczas transportu. Mimo to są bez porównania przyjaźniejszym tworzywem, które po wykorzystaniu można wykorzystać jako paszę dla zwierząt lub po prostu skompostować. A jeśli zupełnie nie mamy możliwości spożytkować takich naczyń po użyciu, jako odpady organiczne same się zbiodegradują w ciągu 30 dni.

Przyznaję, że bardzo mnie zaciekawiła możliwość kompostowania sztućców – tworzywo, z jakiego są wykonane, (PLA) na pewno nadaje się do kompostowania przemysłowego, natomiast co do kompostowania przydomowego – zdania są podzielone. Myślę, że po prostu wrzucę zużytą parę sztućców do kompostownika i zobaczę, czy cokolwiek się z nimi stanie.

Oczywiście traktuję naczynia Biotrem jako jeden z wariantów rozwiązania piknikowych dylematów i nie zamierzam używać ich na co dzień. Ma to sens, gdy targanie ze sobą dużej ilości naczyń wielorazowych (które zawsze będą najlepszym wyborem) jest dla nas bardzo trudne. Wiem, że w Warszawie talerze z otrębów pszennych pojawiły się w fast foodach i wzbudzają zachwyt.

Sztućce Biotrem
Sztućce Biotrem

Myślę, że nie muszę przypominać o tym, że wszystkie rozwiązania jednorazowe, nawet z najbardziej ekologicznego materiału, oznaczają stratę pewnej energii włożonej w wytworzenie takiego przedmiotu. Oczywiście pozostaje surowiec, który możemy oddać naturze (uprzednio zjadając taki talerz lub nie). Mimo to zachęcam Was do rozsądnego użytkowania wszelkich ekogadżetów, szczególnie o tak krótkim żywocie.

A Wy spotkaliście się już z jadalnymi naczyniami i biodegradowalnymi sztućcami?

Może przeczytasz także:

Olej palmowy

Jak ugryźć olej palmowy

Hasło olej palmowy mało kogo pozostawia bez emocji. Może to być poczucie winy, kiedy przywołujemy
Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek

15 thoughts on “Biotrem – zjedz swój talerz i skompostuj sztućce”

  1. Ekstra! Za każdym razem, kiedy ułatwiałam sobie trochę życiem jednorazowymi sztućcami, męczyły mnie wyrzuty sumienia. Na pewno skorzystam z tej ekologicznej zastawy!

    1. To byłoby wspaniałe. Pomyślę o tym następnym razem. Mimo to i tak coś trzeba mieć, żeby podać potrawy. Targanie zastawy stołowej może być kłopotliwe ;)

  2. Znam dobrze te talerze – pojawiły się w warszawskich wegańskich i wegetariańskich knajpkach już chyba ze dwa lata temu. Faktycznie, za pierwszym razem zjedliśmy kawałek, ale raczej w ramach ciekawostki, niż z głodu. ;)

    1. :) Z plastiku nic nie jest tak smacznie jak z prawdziwych talerzy, ale te czasem są nieosiągalne. Zastawa z otrębów też mi się podoba! Pozdrawiam :)

  3. Jeśli tylko mogę na grillowaniach i piknikach używam normalnych naczyń, ale faktycznie, czasami gości jest zbyt wielu, żeby to ogarnąć, jak się nie ma ogromnej zastawy. Toteż myślę, że w razie potrzeby skorzystam :)

  4. Firma ma pomysł na prawdę świetny. Szkoda że zapomina płacić pensji pracownikom i pieniędzy za wykonane usługi podwykonawcom …

  5. Widziałem te talerze po raz pierwszy w Krowarzywa – genialny patent i bardzo ekologiczne podejście. A i firma się rozwija, bo kiedyś były tylko talerze, a teraz jest już cała kuchnia ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge