Menu Zamknij

5xO. Blaski i cienie recyklingu, czyli rozmowa z Martą Krawczyk z Rekopolu

Marta Krawczyk

Blaski i cienie recyklingu to temat, który od dawna chciałam poruszyć z kimś mądrym i doświadczonym. Udało się! Tyle miałam pytań, a niektórych odpowiedzi zupełnie się nie spodziewałam. Czy każdy pojemnik PET trafi do recyklingu? Czy plastik biodegradowalny jest w Polsce odzyskiwany? Co się dzieje z niechcianymi odpadami w sortowni? Czytajcie wywiad z Martą Krawczyk z Rekopolu!

Zapraszam Was do lektury wywiadu z osobą o wyjątkowej wiedzy na temat odzyskiwania odpadów, a także jasnych i ciemnych stronach recyklingu. Miałam wielką przyjemność porozmawiać ze znawczynią tematu, która pokazała mi, jak wyglądają zrecyklingowane tworzywa sztuczne czy szkło przeznaczone do wysyłki do huty.

Wpis jest kolejnym z serii naszego całorocznego wyzwania 5xO. Zachęcam Was do przyłączenia się do naszego wydarzenia na Facebooku: 5xO! Dzięki temu będziecie dostawać informacje o naszych i Waszych śmieciach nawet kilka razy w tygodniu!

5xO. Wyzwanie na cały 2018 rok!
5xO. Wyzwanie na cały 2018 rok!

Blaski i cienie recyklingu. Rozmowa z Martą Krawczyk (Rekopol, Organizacja Odzysku Opakowań SA)

Marta Krawczyk

Marta Krawczyk, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA
Marta Krawczyk, Rekopol, Organizacja Odzysku Opakowań SA

Pełnomocniczka Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Specjalista ds. Projektów w Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań SA (jest to podmiot realizujący obowiązki recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych). Trenerka i edukatorka w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi, prowadzi zajęcia dla dzieci o segregacji odpadów. Audytorka dostawców, w tym zakładów recyklingu. Koordynatorka projektów edukacyjnych, CSR oraz dotyczących ekoprojektowania. Pracowała w NFOŚiGW i Ministerstwie Środowiska. Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Pasjonatka innowacyjnych opakowań, recyklingu, gospodarki o obiegu zamkniętym, przyrody, ekologii i zrównoważonej konsumpcji.

Szkło

JB: Szkło wydaje się takim oczywistym odpadem przekazywanym do recyklingu. Dziś już, mam nadzieję, wszyscy wiedzą, że butelek nie trzeba myć ani pozbawiać etykiet…

MK: To, co jest bardzo ważne, to aby nie mieszać szkła gospodarczego i ceramiki ze stłuczką opakowaniową (do pojemników na szkło wrzucamy tylko butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach).

Stłuczka szklana
Stłuczka szklana

Czyli nie wrzucamy np. szkła żaroodpornego.

Możemy je wrzucić do odpadów zmieszanych lub oddać do PSZOK-u, tak jak lustra, szkło płaskie czy kryształy. Szkło żaroodporne ma inne parametry, inną temperaturę topnienia i inny skład. Firmy uzdatniające opakowaniową stłuczkę szklaną, np. Krynicki Recykling, mają urządzenia do tego, żeby szkło oczyścić wstępnie z zanieczyszczeń, np. z tworzyw sztucznych, aluminium czy ze stali, a także z innych, trudnych zanieczyszczeń, do jakich zaliczyć możemy szkło termiczne, kamienie i ceramikę. Są one dużym problemem.

Parametry jakościowe huty są tak wysokie, że kamień o średnicy mniejszej niż 1 cm lub pół obrączki aluminiowej (takiej od zakrętki) w próbie kontrolnej sprawia, że cała dostawa stłuczki szklanej jest odrzucana (ładunek 25 ton stłuczki).

A więc mimo wszystko lepiej takie obrączki zdejmować z butelek przed wyrzuceniem ich do pojemnika na odpady?

Obrączki aluminiowe są problematyczne, więc tak. My w ramach ekodesignu uczymy, że najlepsze obrączki aluminiowe to takie, które odrywają się razem z nakrętką.

Mówiłaś o zanieczyszczeniu ceramiką. Rozumiem, że ludzie do pojemników na szkło wrzucają niestety również np. kubki?

Tak, a ona może skutecznie zanieczyścić partię stłuczki szklanej. Powinna trafiać do odpadów komunalnych, a w dużych ilościach (kubki, filiżanki, talerze) – do PSZOK-ów. Ceramika i gruz są przerabiane na kruszywo budowlane.

Odpady ceramiczne
Odpady ceramiczne

Spotkałaś się pewnie z tą kampanią, aby butelki szklane wyrzucać razem z aluminiową nakrętką. Co o tym myślisz?

To jest tak. Nakrętka aluminiowa jest w porządku, może zostać na butelce. W miejscu oczyszczania stłuczki szklanej to pójdzie do kruszarki i będzie oddzielone – separatory na to pozwolą. Natomiast jest wiele opakowań, które sprawiają problem: na przykład butelki z alkoholem, które oprócz nakrętki mają jeszcze taką metalowo-plastikową owijkę na szyjce. Jest ona na tyle sztywna, że trzyma całe to szkło nawet po kruszeniu. I to już nie pójdzie do recyklingu – jest utrata zarówno szkła, jak i metalu. To już się nie rozdzieli.

Czy taka kampania ma więc sens?

Ma sens dlatego, że nakrętki wrzucone do segregowanych suchych „gubią się”. Niektóre sortownie zaczynają proces segregowania od wrzucenia odpadów na sito, które wytrząsa drobne frakcje. Jeśli sito ma otwory o średnicy 3 centymetrów, korki tam wpadają i tego często nikt nie odzyskuje, to idzie na składowisko. Stąd kampania, aby te korki czy zakrętki nie były tracone.

Zobacz, tak to wygląda na przykładach z firmy Krynicki Recykling – po oddzieleniu stłuczki szklanej i nakrętek, owijek itp. Oni to później jak najbardziej sprzedają dalej do recyklingu.

Co zostaje po oczyszczeniu stłuczki szklanej?
Co zostaje po oczyszczeniu stłuczki szklanej?

Metale

Czy to, że puszki aluminiowe są pokryte w środku żywicą epoksydową, jest jakimś problemem dla recyklerów?

Nie, w metalach dodatki na puszkach – nie przeszkadzają. Może za wyjątkiem wewnętrznego pokrycia cyną w puszkach do konserw – tego huty nie lubią, nie może ich być za dużo, ale to już nie jest zmartwienie konsumenta. Wszystkie puszki wrzucamy do pojemnika żółtego. Tu po lewej mamy stalowe puszki – niektóre puszki na piwo są stalowe – tu mamy aluminium.

Stal i aluminium
Stal i aluminium

Rozumiem, że puszki są cenne, u mnie w skupie za kilogram aluminium można dostać 3 złote (za kilogram zwykłego złomu tylko 30 groszy). A co robić z takimi mniejszymi elementami aluminiowymi, jak na przykład zużyta folia aluminiowa czy taka folia oddzielona z opakowania po maśle?

Wiesz, jak to rozdzielisz, mocno zgnieciesz i wrzucisz do puszki aluminiowej, to pójdzie to do recyklingu. Ale jeśli wrzucisz to luzem, to cóż, osoby sortujące są nastawione na puszki, na duże, „ciężkie” frakcje.

W wielu zakładach  sortowanie metali niemagnetycznych odbywa się poprzez separatory prądów wirowych, zatem odpad musi mieć „masę”, żeby przejść sortowanie do recyklingu. Poza tym branża recyklingu aluminium nie jest jeszcze nastawiona na drobne frakcje, w tym folie. Niebawem to się zmieni.

Ze stalą o tyle nie ma problemu, że ją wyciąga elektromagnes, od spinacza po garnek. Aluminium musi być „wypchnięte” przez prądy wirowe powstające z pola elektromagnetycznego. Trochę skomplikowane, ale wygląda to tak, jakby puszka była nagle wybijana z taśmy i przelatywała dalej do innego kontenera lub na inną taśmę.

Czyli jeśli włożę folię aluminiową do puszki aluminiowej, nie zaszkodzę procesowi recyklingu?

Aluminium do aluminium – nie. Gdybyś włożyła coś innego do takiej puszki, to w procesie topienia takiej puszki do partii dostałyby się zanieczyszczenia i zaszkodziłoby to procesowi recyklingu w hutach.

Butelki PET po kosmetykach
Butelki PET po kosmetykach

Tworzywa sztuczne

Jak wygląda w Polsce recykling tworzyw sztucznych? Bo ten wydaje mi się najbardziej problematyczny, w porównaniu do szkła, papieru i metali.

Upraszczając – odpady są zabierane przez firmę komunalną które zawozi je do sortowni. W sortowni są dwie osobne linie (do segregowanych suchych i zmieszanych), żeby ułatwić odzyskiwanie odpadów – RIPOK-i (regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych) zarabiają na tym, że wyselekcjonowane surowce są sprzedawane.

W sortowni odbywa się rozdzielanie surowców… Jak to wygląda?

Każda instalacja jest inaczej wyposażona, w niektórych jest segregacja ręczna, np. wybiera się PET zielony, biały i niebieski – bo takie są rynki zbytu, HDPE, polipropylen, zawsze były też wydzielane folie kolorowe i białe. Teraz, ponieważ Chiny zamknęły swój rynek na odpady europejskie, nie ma praktycznie co zrobić z zadrukowaną folią, nikt tego nie chce i w najlepszym wypadku zostanie to spalone.

Tak więc bardzo dużo tworzyw sztucznych można wyselekcjonować i RIPOK  sprzedaje bele tworzywa sztucznego, które jedzie do recyklera.

Co powstaje z butelek PET?
Co powstaje z butelek PET?

Jak rozumiem, nie wszystkie tworzywa sztuczne są cenne.

Rynek recyklingu cały czas się zmienia. Może być tak, że jednego miesiąca jest popyt na dane tworzywo, a następnego – nikt go nie chce. Tak jak w 2008 roku nie było zbytu na makulaturę. Obecnie nie ma popytu na folię kolorową, ale może coś się zmieni.

Sortownia wybiera to, na co jest popyt?

Tak, w RIPOK-u lub innej instalacji (jeśli są to odpady segregowane) wybiera się m.in. butelki PET, gniecie, beluje i sprzedaje recyklerowi. Materiał jedzie do recyklingu i powstaje z niego produkt.

Jaki jest to produkt?

Najczęściej produktem recyklera jest regranulat, który spełnia parametry jakościowe. I jak chcesz wyprodukować coś z tworzywa sztucznego, masz wytłaczarkę – kupujesz taki regranulat i robisz np. miski. Mamy też taki zakład w Polsce, który z odpadów opakowaniowych po napojach jest w stanie osiągnąć takie parametry, że powstają ponownie opakowania do żywności.

Jest też jeden recykler w Polsce, który robi z PET gotowy produkt, mianowicie geowłókninę. Tego się używa w budownictwie, drogownictwie. Zwłókniony PET używamy też w poduszkach, fotelach, kołdrach czy maskotkach jako wypych czy do produkcji polarów.

Niestety z PET-em jest jeszcze taka sprawa. PET po żywności jest przyjmowany przez recyklerów. Natomiast PET po chemii gospodarczej i PET nieprzezroczysty – jak po ketchupie, nie jest przyjmowany do recyklingu.

Regranulat z recyklingu tworzyw sztucznych
Regranulat z recyklingu tworzyw sztucznych

Przecież większość kosmetyków jest pakowana do opakowań z oznaczeniem „1”. Dlaczego nikt ich potem nie chce?

Ponieważ mają inne parametry jakościowe. Główni recyklerzy PET tego nie chcą, ewentualne w małych ilościach, do 5%. Tłumaczymy to przedsiębiorcom, że jeżeli zapakują swoje produkty nieżywnościowe w PET, to niestety pójdzie to z reguły na paliwo alternatywne.

Te wszystkie kolorowe opakowania po płynach do prania, płyny do mycia naczyń w opakowaniach z 1 nie są recyklingowane. Natomiast HDPE po chemii gospodarczej, czyli to twarde tworzywo sztuczne, jest droższym materiałem, ale jest na niego duży popyt, jest wykorzystywany do kolejnych opakowań, materiałów budowlanych, na rury, do samochodów.

Mleko w pojemniku HDPE
Mleko w pojemniku HDPE

Kolejnym problemem są słynne „sleevy”, PVC, folia termokurczliwa, wykorzystywana do etykiet. Nie rozdzielają się w recyklingu metodą flotacji (pływa – tonie), bo PVC zachowuje się jak PET. Osoby na sortowniach muszą go ręcznie zdejmować nożykiem. Nie powinno się w ogóle tych etykiet wprowadzać na rynek.

PLA

Co z tym PLA? Powoli pojawiają się kolejne produkty wykonane z bioplastiku…

W tej chwili odradzamy przedsiębiorcom wykorzystywanie biodegradowalnego plastiku. Nie ma co z tym zrobić, kompostownie nie są na to przygotowane. Pójdzie to na składowisko lub na spalenie.

Czy na takim składowisku się nie rozłoży?

Nie, ponieważ taki plastik jest kompostowalny w warunkach kompostowni przemysłowej. Czyli kontrolowane są temperatura i napowietrzanie. Biodegradowalne plastiki są tak zaprojektowane, że muszą trafić do kompostowni przemysłowej.

A kompostownie tego nie chcą.

Na razie tego nie chcą. Myślę, że to kwestia czasu i sytuacja w końcu się zmieni i będzie można wyrzucać je po prostu do odpadów organicznych. Dziś byłoby to potraktowane jako zanieczyszczenie. Jedne kompostownie są świadome, że istnieje taki rodzaj plastiku, inne nie. Poza tym musiałoby być naprawdę dużo takiego surowca w odpadach, żeby komuś się to opłacało sortować i przekazywać dalej.

Wobec tego gdzie powinnam wyrzucać szczoteczki do zębów, które są wykonane z PLA?

Szczoteczki do zębów są niestety dość uciążliwym odpadem. Te bambusowe stosunkowo najmniej, ale te wszystkie z tworzywa są kłopotliwe, bo często składają się z kilku różnych materiałów… Obecnie produkty z PLA najlepiej rzucać do zmieszanych.

Puszka PET: Poli(tereftalan etylenu) i aluminium, nie do rozdzielenia w recyklingu
Puszka PET: Poli(tereftalan etylenu) i aluminium, nie do rozdzielenia w recyklingu

Wielomateriałowe

A jak to jest z opakowaniami złożonymi? Ktoś się nad nimi pochyla?

Nie wiem, czy wiesz, ale na przykład folia, która wydaje nam się zwykła, może składać się nawet z 11 warstw, czasem różnych tworzyw i recyklerzy tego nie chcą.

Jak ją rozpoznać?

Jest na niej oznaczenie „other”, 7 – różne tworzywa sztuczne. Inaczej niż w wypadku połączenia np. papieru z folią, na którym musi być napisane C i oznaczenie od 80 do 97 – to są opakowania wielomateriałowe. Natomiast „other” to zawsze układ kilku tworzyw sztucznych. Czy jest zdatny do recyklingu, pokazuje inny znak – zawinięte kółeczko.

Taka gilza na przykład jest w zasadzie niezdatna do recyklingu, bo jest to papier połączony bardzo silnym klejem, przez co w procesie recyklingu się nie rozwłóknia. Takie gilzy przemysłowe np. po folii strecz zalegają gdzieś na placach, nikt ich nie chce.

Folia wielomateriałowa
Folia wielomateriałowa

A tetrapaki? Ktoś się nimi zajmuje? We Włoszech przetwarzają je na papier toaletowy…

W Polsce mało się ich przetwarza, wiem, o dwóch czy trzech miejscach, np. Mondi. Jednak tak jak rozmawiałam z sortowniami w różnych miejscach w kraju, to mówią, że bardzo trudno się tego pozbyć. To się nie opłaca, bo trzeba postawić w sortowni człowieka, który będzie osobno wyłapywał te kartoniki po płynnej żywności, potem to trzeba belować, wysyłać…  Nakładając na cały proces logistykę – koszty są zbyt duże dla wielu RIPOK-ów, żeby przekazywać je recyklerom. Mimo to – kilkanaście tysięcy ton rocznie jednak w Polsce przetwarzamy.

Czy to aluminium nie jest wystarczająco cenne, żeby je odzyskiwać?

Jest go za mało. Choć na jednej z konferencji słyszałam ostatnio, że aby osiągnąć wysokie cele recyklingu, jakie będą obowiązywały w Europie niebawem w związku z przepisami dotyczącymi gospodarki o obiegu zamkniętym, branża aluminiowa zwróci się również w stronę tych opakowań, w których aluminium występuje jako element. Dziś jest to praktycznie nie do odzyskania, potrzebna jest technologia pirolizy, to jest bardzo kosztowne.

A co można najprościej uzyskać z takich opakowań?

Z kartoników po płynnej żywności odzyskuje się papier, który jest cenny, bo ma wysokiej jakości, długie włókna. Po oddzieleniu papieru zostaje odpad z tworzywa sztucznego i aluminium. Niektórzy robią z tego płyty, gadżety, takie meble, jak u nas widzisz… Ale to promil odzysku. Żeby to rozdzielić, musiałyby jechać do Niemiec. Zatem tę pozostałą frakcję się spala jako paliwo alternatywne.

Meble z pozostałości po tetrapakach
Meble z pozostałości po tetrapakach

Spytam o moją zmorę, czyli tacki po mięsie…

Teoretycznie nadają się do recyklingu, ale recyklerzy tego nie chcą, bo niektóre są z polipropylenu, inne z PET. Mogą się też składać z wielu warstw plus warstwy barierowe. Najczęściej idą one na spalenie. Jednakże nie mogę powiedzieć: nie wrzucaj tego do segregowanych, bo jest szansa, że ktoś to wyselekcjonuje i wykorzysta. Najważniejsze to oddzielić folię, która znajduje się na tacce, bo to zupełnie inny materiał i z dna zdjąć usunąć wkład absorpcyjny. W jednych RIPOK-ach to rozdzielają, w innych nie.

Czy ma znaczenie, czy to jest brudne? Czy śmierdzi w śmieciach?

Nie ma znaczenia. Ja to myję, żeby mi nie śmierdziało, bo lubię mieć porządek nawet w śmietniku (śmiech).

Próbowałam to wyparzać, ale okazało się, że taka tacka się topi…

No nie, nie należy tego robić. Ani traktować wrzątkiem, ani, co gorsza, wpychać do środka opakowań inne opakowania, folie, etykiety. Ani w szklanych, ani w plastikach. Optosortery odrzucą to jako odpad zanieczyszczony.

Nie wolno też ciąć opakowań na małe kawałki, bo będą bezużyteczne biorąc pod uwagę mechanizację procesu sortowania.

Jak więc powinniśmy umieszczać odpady w pojemnikach?

Najważniejsze, żeby takie opakowania były zgniecione maksymalnie płasko, żeby była duża powierzchnia odczytu dla skanerów komputera, i dobrze, jeżeli jest zdjęta etykieta. Inaczej optosorter sczyta materiał etykiety, nie pojemnika.

A jeśli w butelce będzie trochę szamponu czy innego płynu?

Nic to nie szkodzi. Ale jeśli wyrzucisz całe opakowanie wypełnione szamponem, wtedy światło czytnika się odbije i komputer uzna to za zanieczyszczenie. Mała pozostałość w niczym nie przeszkadza.

A gdy wrzucam do odpadów segregowanych folię, co do której nie mam pojęcia, z jakiego jest materiału, to nie muszę się martwić, że sortownia też nie będzie wiedziała? Poradzą sobie?

Tak, jak najbardziej. Sortownia będzie przede wszystkim wiedziała, jakie materiały chce odzyskać i tak zaprogramuje sortery albo takie polecenie wyda ludziom przy taśmie. Twoim zdaniem jest oddzielić to od innych odpadów, rozłączyć różne materiały, opróżnić, zgnieść i wyrzucić. Jeśli sortownia tego nie przekaże recyklerowi, to rozdrobni to na kawałki i przekaże na paliwo alternatywne.

Co to jest to paliwo alternatywne?

Rozdrobnione odpady, które nie trafiły do recyklera, trafiają do cementowni. Cementownia je pali metodą bezodpadową, czyli wszystko, co zostaje po spaleniu – np. popioły itp. – jest zagospodarowane, idzie do produkcji np. klinkierów. Bo co to jest tak naprawdę te opakowania – to ropa naftowa, paliwo.

Paliwo alternatywne
Paliwo alternatywne

Tylko że niskiej jakości?

Tworzywa mają bardzo wysoką kaloryczność. Ważne, aby takie paliwo nie było wilgotne i nie zawierało chloru, czyli tych etykiet PVC. I ta zawartość chloru jest ściśle kontrolowana, ponieważ cementownie podlegają pod normy jakości emisji, są duże kary za ich przekraczanie.

Bardzo dziękuję za rozmowę. Czuję, że dziś wiem o wiele więcej na temat sortowania odpadów. I czuję się jeszcze bardziej zachęcona do tego, aby te odpady ograniczać…

Opublikowano w5xO, segregacja odpadów, wywiady, zero waste

Podobne wpisy

12 komentarzy

 1. Rodzina Daje Radę

  Dzięki za ten wywiad-bardzo ciekawy. Fascynujący temat. Czy możesz na jego podstawie napisać poradnik „wybierz mniejsze zło”? Staram się ogólnie ograniczyć ilość opakowań, ale do zero waste nam jeszcze daleko. Zredukowaliśmy nasze odpady o około 60% ale jeszcze długa droga przed nami. Jeszcze znaczna część żywności, ktorą kupuję jest zapakowana w plastik. Staram się kupować raczej bez opakowań lub w szkle, ale niestety często nie ma za dużego wyboru. Pytanie -mając do wyboru np mleko w kilku rodzajach opakowań z sztucznych tworzyw – które wybrać. Taki poradnik z rozpisanym algorytmem działania

 2. BogusiaM

  Bardzo, bardzo interesujący wywiad! Nakłaniający mnie przede wszystkim na zminimalizowanie testrapaków w moim domu (po mleku roślinnym), oraz gdy już wybieram kosmetyk w opakowaniu sprawdzaniu z jakiego rodzaju plastiku jest.

 3. Mimoza

  Super wpis, przydałaby się infografika podsumowująca to wszystko, gdzie wyrzucać, co rozdzielać na części, co nie itd.

   • Agata

    popieram, przydałaby się taka ikonografia, Od lat staram się segregować śmeci i edukować w temacie tego, jak robić to dobrze… a okazuje się, ze częściowo robiłam to źle :(

 4. Aleksandra

  Mam pytanie co do tych butelek szklanych. Te nakrętki, które należy zdejmować – czy np. z butelek po oleju, occie, to są te? Niektóre soki czy syropy w szklanych butelkach mają nakrętki, z których oddziela się obrączka. Czy te należy zdejmować, czy zostawiać? Bo to nie kapsle, ale też zupełnie co innego niż z butelek po alkoholu, i nie jest tak sztywne, dosyć łatwo je odgiąć i odłamać. To jak z nimi jest?

 5. Daga

  Kiedyś na grupie lokalnej mojej dzielnicy wybuchła dyskusja, bo okazało się, że śmieciarki i tak mieszają wszystkie śmieci. W dyskusji odezwali się pracownicy zakładu segregującego śmieci z dzielnicy. Powiedzieli, że faktycznie tak jest, ale nie ma to znaczenia, bo w zakładzie taśma też jest jedna i wszystkie te śmieci i tak są zrzucane na nią, wszystkie razem, wymieszane. Pracownicy prosili tylko o to, żeby ZDEJMOWAĆ nakrętki z butelek i słoików, bo to jest duży problem. Oni to muszą robić ręcznie, co spowalnia proces segregacji. Więc ta kampania, żeby zostawiać nakrętki, jest szkodliwa! Polecam sprawdzić najpierw realia, zanim się napisze coś takiego.

 6. Daga

  Natomiast nakrętki typu PET są zbierane w akcjach charytatywnych i nigdy jeszcze nie słyszałam, żeby nie było można oddawać nakrętek PET z chemii gospodarczej czy ketchupu. W żadnej akcji charytatywnej takiego zastrzeżenia dotychczas nie widziałam, a zbieram te nakrętki od kilkunastu lat!

 7. zenek zOAZY

  Bardzo dobry artykułu prawie wszystko sie zgadza ,tylko nie wszystko odpady ida na RDF za mało mamy spalarni cementownie nie przyjmują wszystkich tworzyw wiem z doświadczenia nie chcialy odemnie rozdrobnionej foli PET za darmo 80ton na przykład. nie jest tak kolorowo w naszym Kraju pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies