Biodegradowalny kubek WoodWay i kilka słów o bodegradacji

Kubek WoodWay ze wzorem w rowery to jeden z najładniejszych kubków, jakie miałam w ręku. Jego jakość także jest bez zarzutu. Gdybym jednak nie dostała go do testów, nie kupiłabym go sobie – prędzej w prezencie komuś, kto dużo podróżuje samochodem. Ta recenzja skupia się jednak nie tylko na samym uroczym kubku. Chcę zwrócić Waszą uwagę na temat hasła biodegradacji.

Kubek WoodWay jest wykonany z bambusa, kukurydzy i syntetycznej żywicy. Oczywiście odpowiednio połączonych, aby powstało trwałe i szczelne naczynie na napoje. Moje zaciekawienie wzbudził fakt deklarowanej biodegradowalności kubka. Czy to oznacza, że przy którymś użyciu zacznie się rozkładać na włókna roślinne, aby po jakimś czasie stać się kupką kompostu?

Bambusowy kubek WoodWay
Bambusowy kubek WoodWay

Otrzymałam nieco informacji od producenta, którymi się z Wami podzielę. Nie jestem do końca usatysfakcjonowana ich szczegółowością, ale rozumiem, że producent ma swoje tajemnice. A więc po kolei.

Biodegradowalny kubek WoodWay

Gdzie kupić: BetterLand
Wzór w rowery: BetterLand
Cena: 48,99 zł (500 ml), 45,99 zł (400 ml)
Kraj produkcji: Słowenia

Bambusowy kubek WoodWay
Bambusowy kubek WoodWay

Informacje producenta

Kubek WoodWay wykonany jest z włókien bambusowych oraz w niewielkiej ilości z kukurydzy i żywicy, oprócz silikonowej nakładki do trzymania oraz silikonowej zatyczki i uszczelki w pokrywce.

Dzięki wykorzystaniu bambusa, rośliny wyjątkowo szybko rosnącej, niewymagającej pestycydów itp., tworzywo kubka powstaje w sposób o wiele bardziej zrównoważony niż tworzywa sztuczne.

Kubek WoodWay
Kubek WoodWay

Kubek można śmiało myć w zmywarce (silikonowe części lepiej myć ręcznie). Jest lekki i wytrzymały.

  • Nie zawiera BPA ani ftalanów.
  • Nie wpływa na smak napojów.
  • Nadaje się do ciepłych i zimnych napojów.
  • Jest przeznaczony do długotrwałego użytkowania.

Biodegradowalność

Kubek WoodWay ma służyć nam przez lata i zastąpić setki jednorazowych kubków, których używamy w podróży. Kiedy jednak w jakiś sposób kubek się uszkodzi i przestanie spełniać swoją funkcję, zamienia się w biodegradowalny odpad.

Kubek WoodWay jest biodegradowalny
Kubek WoodWay jest biodegradowalny

Jeśli chodzi o rozpad kubka na związki nieorganiczne pod wpływem enzymów trawiennych saprobiontów (bakterii, grzybów pierwotniaków…), mogę jedynie oprzeć się na deklaracjach producenta. Dlaczego? Ponieważ nie zamierzam chwilowo zakopywać mojego pięknego kubka w kompoście, żeby sprawdzić, czy zniknie w ciągu dwóch lat.

Producent kubków podaje, że główny skład tworzywa to rośliny (bambus i kukurydza), więc kiedy kubek znajdzie się pod wpływem pewnych enzymów trawiennych, rozpadnie się po pewnym czasie. Ponieważ w tworzywie jest też sztuczna żywica, jej rozkład potrwa nieco dłużej niż składników roślinnych. (Producent twierdzi, że dąży do opracowania odpowiedniej żywicy naturalnej). Rozkład kubka np. zakopanego w ziemi trwa od 12 do 24 miesięcy.

Czy kubek WoodWay jest kompostowalny? To ciekawiło mnie najbardziej. Producent pisze, że kubki nie są kompostowalne w taki sposób, jak to rozumiemy zazwyczaj, czyli że znikną po kilku tygodniach leżenia w kompoście. A więc, ponieważ potrzebują nawet dwóch lat na degradację, nie można nazwać tego kompostowalnym produktem. Mimo to, jeśli w końcu nasz kubek się zużyje, usunę z niego silikonowe części i zakopię głęboko w pryzmie kompostowej.

W kubku WoodWay pijam herbatę.
W kubku WoodWay pijam herbatę

Nasza opinia

Jak wspomniałam, kubek jest bardzo ładny. Półlitrowa objętość pozwala zabrać ze sobą do auta (na zajęcia, na spacer…) duży zapas kawy czy herbaty. Szczelna, zakręcana pokrywka z zatykanym otworem umożliwia picie napoju w ruchu czy w podróży. Napój stygnie w nim wolno, trzeba więc uważać, żeby nie poparzyć sobie języka.

Nie zauważyłam, aby kubek zmieniał smak napojów, choć musiałam się przyzwyczaić do dotyku naczynia (pijam z porcelanowych kubków lub stalowego termosu).

Czy kubek jest przydatny? Ponieważ jest bardzo lekki, świetnie sprawdzi się w podróży. Oczywiście o ile będziemy mieć możliwość kupienia kawy lub herbaty do własnego kubka (co bywa niewykonalne w niektórych miejscach, np. zazwyczaj w polskich pociągach).

Kubek WoodWay
Kubek WoodWay

Łatwo się go myje (ręcznie lub w zmywarce), w zasadzie jest to kubek jak każdy inny. Z tą różnicą, że szczelnie zamykany, więc z pewnością wyprodukowany z myślą o mobilnych użytkownikach (ale nie próbowałam jeździć z nim na rowerze).

Zalety:

  • Wyprodukowany w Europie (w Słowenii),
  • Szczelnie zamykany,
  • Wygodny w podróży,
  • Łatwo się myje,
  • Trwały.
  • Biodegradowalny.

Wady:

  • Kolejny gadżet – zanim go kupicie, pomyślcie, że jest Wam potrzebny.
  • Bambus, z którego go zrobiono, rośnie w Azji.

Może przeczytasz także:

Majtki menstruacyjne Soft Moon

Majtki menstruacyjne Soft Moon. Jak zacząć, co wybrać?

Majtki menstruacyjne Soft Moon: myślałam, że już mnie nic nie zaskoczy. Ale Paweł z Better
Mydło Aleppo

Mydło Aleppo. Sprawdź, co o nim wiesz!

Mówi się, że Aleppo jest najstarszym mydłem na świecie, a jego recepturę przywieźli do Europy
Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza

7 thoughts on “Biodegradowalny kubek WoodWay i kilka słów o bodegradacji”

  1. Ja nie używam takich kubków, ale dla kogoś kto nie rozstaje się z napojami na wynos może być przydatny. Podobno w Starbucks można poprosić o nalanie kawy do swojego kubka :)

  2. A ja się chciałam zapytać, czy jeśli kubek się przywróci to nic się z niego nie wyleje? Mój kubek termiczny się zepsuł i chce kupić drugi i zastanawiam się nad zakupem tego kubka, tylko muszę mieć pewność, że nic się z niego nie wylewa. Bo ja często noszę kubek termiczny w torbie.

    1. Jeśli jest prawidłowo zamknięty, jest szczelny, o ile nie stoi na głowie :) Jedynym miejscem, przez które może coś przeciec, jest dziurka na środku pokrywki, tam gdzie wtyka się jedną końcówkę silikonowej zatyczki od ustnika.

  3. Podobno badania wykazały, że kubki bambusowe w kontakcie z gorącym napojem wydzielają rakotwórcze substancje. Sama mam kubek Woodway, którego używam od 2 miesięcy i teraz zastanawiam się, czy się go nie pozbyć. Ewentualnie używać do zimnych napojów.

      1. Chodzi o melaminę – możesz przybliżyć temat w poście na blogu? czy wszystkie kubki mają ją w składzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge