Menu Zamknij

5xO. Odmawianie i oszczędzanie. Zakupy spożywcze

Nasze kwietniowe wyzwanie 5xO dotyczyło odmawiana i oszczędzania. Pisałam już o >> kupowaniu ubrań w ramach wyzwania 5xO. Wbrew pozorom był to łatwiejszy temat niż ten, którym zajmę się teraz. Zakupy spożywcze to nieco inny mechanizm, przede wszystkim dlatego, że robimy je codziennie (lub prawie codziennie). Cała sztuka polega na wypracowaniu nawyków, które po jakimś czasie przestaną nas uwierać jako niewygodne lub dziwaczne.

Przyznam się Wam, że tak jak z wielu rzeczy zrezygnowałam bez żalu (pieniądze są na rachunki i jedzenie, czasem na kosmetyki lub surowce, ebooki, podróże i sport), tak póki mogę, póty będę kupować jedzenie dobrej jakości i na tyle etyczne, na ile jestem w stanie. Od razu dodam, żeby nie było nieporozumień: etycznie przede wszystkim w rozumieniu fair trade, bo wciąż jem zwierzęta (pochodzące z hodowli ekologicznych). I pewnie gdybym nie jadła bezglutenowo, a moi synowie nie mieliby alergii, w końcu zrezygnowałabym z mięsa. Wszystko jeszcze przed nami.

Warzywa w Kooperatywie Dobrze
Warzywa w Kooperatywie Dobrze

Gdzie kupujemy jedzenie?

Obecnie nasze zakupy zostały podporządkowane tygodniowemu rytmowi (czasem oczywiście zaburzonego przez wyjazdy czy inne imprezy). Większe zakupy robimy raz na tydzień w >> sklepach Kooperatywy Dobrze. Jako członkowie Koopu, którzy raz w miesiącu oddają kilka godzin swojej pracy na rzecz kolektywu, mamy duże zniżki w sklepach. Kupujemy w nich warzywa, owoce, jajka, produkty sypkie, masło orzechowe, oliwę, passatę pomidorową, dżemy ekologiczne, kawę, czasem chleb, kosmetyki, napoje roślinne. Większość z tych rzeczy kupujemy na wagę, do naszych opakowań, lub w słoiku. Jedynie napoje roślinne są w tetrapakach (co do ich ekologiczności, odsyłam do >> wywiadu na temat recyklingu w Polsce).

Oprócz Kooperatywy raz w tygodniu odwiedzamy warszawski BioBazar, właściwie ze względu na drób i ryby z dobrych źródeł. Mieliśmy kiedyś sklep z ekomięsem na Bielanach, niestety został zamknięty.

Poza tym dwa razy w tygodniu niedaleko naszego domu znani nam już tyle lat rolnicy rozkładają swój stragan (choć mają też rzeczy z giełdy). U nich też kupujemy owoce i warzywa (polskie), z dużym naciskiem na ogórki małosolne i kwaszone, które sami przyrządzają.

Pieczywo kupione do własnego worka
Pieczywo kupione do własnego worka

Oczywiście codziennym zakupem jest pieczywo. Sama go nie jem, kupuję sobie czasem pieczywo ryżowe, natomiast mój mąż i synowie jedzą go całkiem sporo. Odkąd przestałam jeść chleb, to przestałam go też piec, więc kupujemy go albo w Kooperatywie (przepyszny wybór, ale nie codziennie), albo w Putce.

Jeśli jesteście ciekawi, dlaczego akurat w Putce, powiem Wam, że powód jest przede wszystkim… polityczny. Firma odpowiada nam z pewnych względów bardziej niż inne, chleby piecze przyzwoite, sprzedaje do własnych worków, a poza tym jest współodpowiedzialna na tę kampanię:

Czym się kierujemy podczas kupowania jedzenia?

Poniższe zasady są właściwie równorzędne. Gdybym miała wybrać jedną naczelną, to chyba byłby to po prostu zdrowy rozsądek. Wiadomo, że jeśli nie mam wyboru, kupię to, co jest (jeden wyjątek: nie wyobrażam sobie złamania diety bezglutenowej, za dużo zdrowia mnie to kosztuje).

Zakupy spożywcze: ilość

Kupujemy tyle, ile nam potrzeba, żeby nie marnować jedzenia. To oczywiście oznacza, że zdarza nam się kupować za mało i musimy zrobić jakieś dodatkowe zakupy. Nie uważam jednak tego za wielki problem, w końcu mieszkamy w Warszawie, mamy do kogo zwrócić się o pomoc. Nawet niedziela handlowa nam nie przeszkadza.

Ponieważ jesteśmy rodziną głodomorów, nasi synowie rosną i jedzą coraz więcej, ale też zmieniają im się smaki, musimy co jakiś czas rewidować nasze przyzwyczajenia. Od kilku lat prowadzimy całkiem sprawną politykę zakupów spożywczych, dzięki czemu naprawdę rzadko musimy coś wyrzucić (bo się popsuło). Kiedy z kolei mamy za dużo jedzenia, mrozimy je lub przerabiamy.

Zakupy spożywcze: bez glutenu

To dotyczy tylko mojej diety i zwykle nie stanowi większego problemu. Zamiast chleba jem kasze, ryż, czasem pieczywo ryżowe. Jest naprawdę niewiele produktów, które kupuję ze znaczkiem przekreślonego kłosa: makaron, pieczywo ryżowe, >> płatki owsiane i piwo. Poza tym po prostu nie jem produktów zawierających glutenu, ponieważ śladowe ilości tego białka w niepakowanych produktach typu kasze czy ryż nie powodują w moim życiu katastrofy.

Makaron bezglutenowy
Makaron bezglutenowy

Minusem takich bezglutenowych zakupów są opakowania. Nie da się kupić produktu bg na wagę, ponieważ jego istotą jest bezglutenowa sterylność. Tak więc niestety, osoby, które są zmuszone do jedzenia wyłącznie certyfikowanych produktów bezglutenowych, mają małe szanse, aby nie produkować masy opakowań.

Zakupy spożywcze: maksymalnie lokalnie i sezonowo

Dzięki Kooperatywie nasze wybory zakupowe są w dużej mierze zgodne z filozofią „jedz lokalnie i sezonowo”. Oczywiście, lokalność można rozumieć wielorako i czasem po prostu stawiamy na produkty od polskich rolników, ale czasem są to produkty rolne pochodzące z podwarszawskich okolic.

Staramy się, aby sedno naszej diety opierało się na sezonowości, ale też wybieramy ekoprzetwory, żeby korzystać z owoców i warzyw cały rok (dżemy, passata pomidorowa, kukurydza w słoiku).

Mamy oczywiście całkiem spore zapasy bakalii, niektóre nie są polskie (podobnie jest z herbatą, kawą i czekoladą). Tu idziemy na kompromis: kupujemy tylko te produkty „luksusowe”, które mają certyfikat eko i/lub fair trade.

Zapasy bakalii
Zapasy bakalii

Zakupy spożywcze: bez opakowań

Jeśli mam wybór, zawsze kupuję do swojego opakowania. Po odpowiednio wnikliwym zbadaniu terenu można wykształcić sobie nawyki wybierania odpowiednich sklepów, a także przyzwyczaić do naszych „dziwactw” personel. Dziś już rzadko mam z tym problem, żeby przekonać pracowników sklepu do nieładowania towaru w miliony torebek. Nawet jeśli kupuję w zupełnie nowym miejscu.

Natomiast bywa i tak, że nie mam wyboru. Że w sklepie nie ma sera na wagę, jest tylko w plastiku. Że został jedynie chleb w torebce. Wówczas z ciężkim sercem kupuję to, co jest. Zwłaszcza że wiem, jak wiele rodzajów opakowań nie jest w Polsce recyklingowanych, bo to nieopłacalne.

Dużym problemem były dla mnie zakupy podczas pobytu w Anglii. Na samej górze macie zdjęcie mojego koszyka w sklepie, po żmudnym podejmowaniu decyzji, co muszę kupić i co musi być zapakowane. Tam naprawdę wszystko pakują w folię.

Ostatnio pojechaliśmy w góry do miejsca, gdzie woda ze studni nie nadawała się do picia. Musieliśmy kupować wodę w butelkach, co było dla nas dużą zmianą. Ponieważ wyjazd był krótki, przeżyliśmy jakoś, jednak czuliśmy dyskomfort.

Folia wielomateriałowa
Folia wielomateriałowa

Zakupy spożywcze: etycznie (w znaczeniu fair trade)

Jest dla nas ważne, skąd pochodzi nasze pożywienie. Komfort kupowania w Kooperatywie polega na tym, że dostawcy są sprawdzeni, zaprzyjaźnieni, zaufani. Nasza umowa z nimi polega na obustronnej korzyści: oni sprzedają nam produkty wysokiej jakości, my dajemy im satysfakcjonującą cenę. Mamy z nimi kontakt, odwiedzamy ich i widzimy, że ich uprawy są zgodne z naszymi oczekiwaniami (nawet jeśli nie zawsze mają już certyfikat eko).

Staramy się sprawdzać pod tym kątem cały asortyment, dlatego w sklepach Koopu nie kupi się orzechów nerkowca (chyba że fair trade) ze względu na nieetyczne traktowanie pracowników przy ich zbieraniu. Podobnie jest z olejem palmowym: produkty nie mogą go zawierać. Nasze kawy pochodzą ze sprawiedliwego handlu. Większość czekolad ma certyfikat fair trade.

Czekolada z certyfikatem UTZ
Czekolada z certyfikatem UTZ

Ponieważ jestem całkowicie uzależniona od czekolady, często kupuję ją poza Kooperatywą. I choć wielkie koncerny spożywcze są dla mnie synonimem zła, wybrałam dwie firmy, które czasem wspieram. Pierwsza to… Lindt. Czekolada z chilli jest moją najulubieńszą czekoladą na świecie, a z firmą wymieniłam korespondencję na temat pozyskiwania surowców i na pewno wkrótce się z Wami podzielę zdobytą wiedzą. Druga jest marką własną Rossmanna i zawiera kakao certyfikowane przez >> UTZ (o tym też napiszę więcej).

Niezakupy: freegańsko

Zdarza się, że dostajemy albo znajdujemy jakieś produkty spożywcze, bo inaczej by się zmarnowały. Czasem są przeterminowane. Wtedy oczywiście najważniejszy pozostaje zdrowy rozsądek i badanie organoleptyczne,

W takich wypadkach odpuszczam kwestię opakowania, lokalności, sezonowości. Trudno, lepiej, żeby dobre jedzenie się nie zmarnowało.

Z tej zieleniny będzie pesto
Z tej zieleniny będzie pesto

Co jakiś czas dostajemy też trochę odpadów z cudzych ogródków. Na przykład górę zielska, z którego powstanie pyszne pesto.

Nie wszystkie jednak odpady spożywcze konsumujemy, na przykład przeterminowane oleje przerabiam na mydło (napiszę na pewno kilka przepisów mydlanych).

A jakie są Wasze główne zasady kupowania żywności? Na co szczególnie zwracacie uwagę?

Opublikowano w5xO, ekodylematy, Fair Trade - Sprawiedliwy Handel, o jedzeniu, zero waste

Podobne wpisy

18 komentarzy

    • joanna

      Zdecydowanie mamy za małą lodówkę :) Ale kiedy kupowaliśmy nową, mieliśmy do wyboru bardziej rodzinną lub mniej, czyli mniej lub więcej przestrzeni w kuchni. Wybraliśmy przestrzeń kuchenną, bo tej zawsze jest za mało…
      A czasem naprawdę brakuje nam miejsca. Wtedy mocno kombinujemy i upychamy jedzenie we wszystkie kąty :D

  1. BogusiaM

    U mnie najważniejsza zasada to kupować tyle,ile jesteśmy w stanie zjeść. Dlatego też wolę zakupy w małym warzywniaku z listą w ręce niż w markecie, gdzie kusi mnogość produktów. Jem roślinnie (zaczęło się od nietolerancji laktozy), wyjątek robię na jajka i rybę. Jajka od szczęśliwych kur, rybę od rybaków kupioną przez moich rodziców, bo ja się nie znam, a że Tata pracował w pobliży rybaków i ma do nich bezpośredni kontakt, to zawsze do siebie dzwonią i ryba jest świeża. Kupuję mleko roślinne w tetrapaku, robiłam sama, ale nie mam do tego dobrego sprzętu i musi to jeszcze poczekać. Czasami czyli raz na 3-4 miesiące kupuję wegański ser czy parówki by najeść się tych przetworzonych rzeczy i zapomnieć na kolejne miesiące.
    BogusiaM ostatnio pisze o…Wieczorne rytuały…My Profile

  2. Anna

    Zazdroszczę takiego dokładnego rozplanowania. Ja robię większe zakupy raz na tydzień a i tak praktycznie codziennie jestem gdzieś w sklepie bo zawsze czegoś zabraknie. A przy okazji takiego zajścia po jedną rzecz wychodzę z całym koszykiem.

  3. Miri

    Po pierwsze muszę Ci powiedzieć, że podziwiam osoby które potrafią żyć bez glutenu… Bo mi nawet makaron bezglutenowy nie smakuje a co dopiero cała reszta produktów spożywczych…
    Ciekawy system kupowania spożywki muszę go choć trochę wcielić w życie…
    a teraz uciekam do artykułu o kupowaniu ubrań 5xO
    Pozdrawiam :)

    • joanna

      A termin przydatności wcale nie musi być ostatecznym terminem spożycia :) Czasem można spokojnie zjeść coś po terminie!

  4. Kamil

    Przyznam się, że wcześniej nie myślałem o tego typu kupowaniu produktów. Raczej wchodzę do lidla i biorę co potrzeba… Jednak dałaś trochę do myślenia…

  5. Iwona Kmita

    Z zainteresowaniem przeczytałam ten wpis. Naprawdę cię podziwiam – mieszkamy stosunkowo blisko siebie, a ja nie mam takich dobrych miejsc i zwyczajów zakupowych. Cóż, jestem nieco starsza i w czasach, kiedy przeszlam na swoje nie bylo mowy o takich zakupach i wyborach. Człowiek cieszył się z tego, co zdobył albo zdobyli rodzice. Dlatego pewnie nie mam takich jak ty nawyków. Ale dostrzegam je u syna i jego narzeczonej i cieszę sie z tego bardzo. Pozdrawiam Joanno, dziękuję za ciekawy wpis. Jak zawsze.
    Iwona Kmita ostatnio pisze o…Szanowny pracodawco, czekam na odpowiedźMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies