ActAware

ActAware: sprawdź, czy Twoja ulubiona marka jest etyczna

ActAware to aplikacja, która – w największym skrócie – pomaga w świadomych decyzjach konsumenckich. To ładnie brzmi, ale co tak naprawdę oznacza i kto za tym stoi? Czy dziś możemy dotrzeć do wiarygodnych informacji o takich korpo, jak Unilever czy Adidas? I na ile możemy zaufać algorytmom, które za nas oceniają daną markę: etyczna, nieetyczna, fatalnie obchodząca się ze środowiskiem? Podpytałam o to Michała Majerczaka, współtwórcę aplikacji ActAware.

O etycznych zakupach piszę już wiele lat, ale nigdy dosyć. Widzę doskonale, że wielkie marki nie zmieniają swoich strategii ukrywania informacji przed konsumentami. Jeśli czegoś nie muszą ujawniać, to tego nie robią albo robią niechętnie. Transparentność produkcji ubrań czy kosmetyków wciąż pozostawia wiele do życzenia – może trochę lepiej jest z rynkiem żywności, choć nie ma co ukrywać, do ideału jeszcze sporo brakuje.

Ciekawostka: producenci żywności, w której znajduje się olej palmowy z certyfikatem RSPO, często wolą nie chwalić się etycznym źródłem surowca, ponieważ zwracałoby to uwagę na obecność oleju w produkcie!

Jeśli wciąż czujecie się zagubieni w gąszczu informacji na temat marek, pomocą może być aplikacja typu ActAware.

ActAware

Aplikację można ściągnąć na telefon, jest całkowicie bezpłatna. W zależności od tego, jak dokładnie dopasowane wyniki chcemy uzyskać, możemy wprowadzić swoje oczekiwania wobec firm czy produktów.

ActAware
ActAware

Dla przykładu wpisałam w wyszukiwarkę Teslę. Nie spodziewałam się wspaniałego wyniku, więc 26/100 mnie nie zaskoczyło. Gdybym chciała dokładniej sprawdzić,  dlaczego aplikacja wyliczyła taką ocenę, mogłabym wejść w szczegóły, czyli odesłania do źródeł danych.

Niestety w bazie nie ma jeszcze wszystkich informacji, niektóre wyszukiwania kończą się komunikatem, że ActAware jeszcze zbiera dane. Byłam ciekawa, co apka powie np. o polskim Orlenie czy LPP, na to jednak musimy jeszcze poczekać.

Ciekawostka: zanim poznałam aplikację, trafiłam na stronę ActAgainstWar (tych samych twórców), gdzie można wyszukać informacje o tym, czy dana marka jest powiązana z biznesem w Rosji. Wyszukiwarka powstała w krótkim czasie po wybuchu wojny w Ukrainie, pobiera informacje z różnych źródeł i wypluwa wynik: firma X dalej działa w Rosji, firma Y przestała działać w Rosji itp. Polecam jako bardzo ciekawe źródło wiedzy!

Zapraszam Was do lektury rozmowy z Michałem Majerczakiem, który stoi za ActAware jako pomysłodawca i współtwórca. 

Rozmowa z Michałem Majerczakiem

Michał Majerczak
Michał Majerczak

Czym jest ActAware?

MM: ActAware Inc. to firma, która powstała pod koniec 2021 roku w Kalifornii, natomiast jej spółka córka ActAware Sp. z o.o. ma biuro w Warszawie. ActAware zostało stworzone przez ośmiu współzałożycieli. Nasz zespół (założyciele, pracownicy, inwestorzy, doradcy, użytkownicy) to grupa przyjaciół o podobnych poglądach, która się szybko rozrasta. Żyjemy zdrowo, uprawiamy sporty, podróżujemy, cały czas się rozwijamy, dbamy o zdrowie fizyczne i psychiczne, środowisko, równouprawnienie. I to wszystko chcemy promować.

Zespół ActAware (1)
Zespół ActAware (1)

Jak powstała aplikacja, która ma zmienić naszą świadomość jako konsumentów?

Pomysł wykorzystywania AI i technologii w pomaganiu ludziom przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji fascynował mnie już od studiów (nawet zmieniłem kierunek z ekonomii na badania operacyjne, teorie decyzji i zarządzanie). Ciekawostka: profesor David Card, który mnie uczył mikroekonomii i zafascynował wyliczaniem krzywych użyteczności, w 2021 roku otrzymał Nagrodę Nobla.
Później przez 15 lat pracowałem w firmie z Wall Street, która wykorzystuje technologie i dane do optymalizacji decyzji inwestycyjnych, a także jest liderem w dostarczaniu ratingów ESG.

Rating ESG – ocenia trzy aspekty funkcjonowania niefinansowego danej firmy: environmental, social and governance, czyli ochrona środowiska, kwestie społeczne i ład korporacyjny. Dane do takiej oceny mogą być publicznie dostępne lub przekazane na życzenie przez firmę. Ta ocena wpływa na wizerunek firmy i przekłada się m.in. na to, czy inwestorzy będą nią zainteresowani.
Zespół ActAware (2)
Zespół ActAware (2)

Niestety większość informacji nie jest dostępna dla wszystkich. Bywa, że korporacje wydają znaczące środki, żeby tak było. Ogólnie mówiąc, konsumenci są coraz bardziej manipulowani przez korporacje, które kierują się chciwością. Główne media stają się miejscem korporacyjnej propagandy. Dlatego też powstał pomysł zdemokratyzowania dostępu do informacji i wspomagania świadomego konsumenta w podejmowaniu decyzji.

I tak, przy single malt i na podjazdach rowerowych Mt. Diablo, zaczęliśmy analizować ten pomysł z Robertem Slowko, który specjalizuje się w ESG.  Łukasz Miczek, z którym przyjaźnię się od 30 lat, po usłyszeniu pomysłu od razu nakłonił mnie do działania. Został głównym wspólnikiem, organizuje całą logistykę w Warszawie i polecił swoich przyjaciół i współpracowników: Krzyśka, Wojtka i Artura. Leigthon, mój sąsiad, Brytyjczyk mieszkający w Kalifornii, dołączył jako CFO (dyrektor finansowy) i zapoznał mnie z Sharon – Kanadyjką z Izraela, która dołączyła jako CMO (dyrektorka marketingu).

Dla kogo jest apka ActAware?

Choć badania rynkowe wykazały, że to kobiety, szczególnie z pokolenia Z i milenialsi (czyli ludzie urodzeni w latach 1980-2000 – JB) będą głównymi użytkowniczkami, aplikacja ma służyć każdemu konsumentowi. Naszym celem jest, aby każdy miał możliwość określenia swoich wartości i zainteresowań i mógł dostawać rzetelne informacje. Celem aplikacji jest też edukacja i tłumaczenie odmiennych perspektyw. Nie chcemy być tylko dla jednej grupy odbiorców. Naszą filozofia jest włączenie każdego (build bridges not walls).

Materiały ActAware
Materiały ActAware

Skąd pobierane są informacje, na podstawie których powstaje ocena np. danej marki?

Coraz więcej firm publikuje swoje raporty ESG, w Europie to jest już wymagane. Są one naszym głównym źródłem danych. Do tego dochodzą wszelkiego informacje pochodzące od organizacji pozarządowych, tak zwanych watch dogs (np. Greenpeace, WWF etc.) i na koniec wszelkiego rodzaju publikacje w prasie i mediach społecznych. Do tego korzystamy z innych serwisów, które agregują dane, wszelkiego rodzaju wiki (np. FooDB). Poszukujemy informacji na temat firm i tematów, które interesują naszych użytkowników. Będziemy także polegać na crowdsourcingu, gdzie nasi użytkownicy będą mogli dodać lub skorygować informacje (jak w Wikipedii).

Czy mieliście przypadki, kiedy jakaś marka nie zgadzała się z Waszą oceną?

Mieliśmy sytuacje, gdy to my kontaktowaliśmy się z firmami, dopytując się ich statusu, na co z reguły dostawaliśmy odpowiedzi. Część danych dostajemy od Yale University. Sami też wysyłamy im dane, które my znajdujemy.

Czy apka jest produktem, który jakoś zarabia na siebie? Albo będzie zarabiał?

ActAware jeszcze nie zarabia. Jest tworzone z funduszy założycieli i inwestorów (w sumie ponad 50). Przy założeniach, że aplikacja stanie się użytecznym narzędziem dla milionów użytkowników na całym świecie, na pewno będą możliwości zarabiania, ale nie mówimy tutaj o zalewaniu użytkowników reklamami. Widzimy dużą wartość w gromadzeniu i uaktualnianiu danych o firmach i produktach, a także odczytywaniu trendów i sentymentów konsumenckich.

Czy aplikacja jest już powiązana z wyszukiwarką ActAgainstWar?

Jeszcze nie, na razie są to dwa oddzielne twory, ale zespół pracuje nad dodaniem informacji do ActAware.

Dziękuję za rozmowę!

Strona aplikacji: https://actaware.com/

Może przeczytasz także:

KOKOworld kolekcja Fairtrade

Moda Fairtrade: 5 faktów, o których możecie nie wiedzieć

Moda Fairtrade? Kiedy zrobiłam mały sondaż na temat tego certyfikatu, okazało się, że nawet jeśli
Satiwell

20 pytań i odpowiedzi o CBD i CBG – odpowiada dr n. b. Joanna Bartkowiak-Wieczorek

Pytacie o CBD. Pytacie o CBG, o to, jak stosować olej konopny i na co.
Różowa Skrzyneczka

Różowa Skrzyneczka: dostęp do środków higieny, edukacja, walka z tabu menstruacyjnym

Różowa Skrzyneczka - co to jest? Na jakie potrzeby jest odpowiedzią? Dlaczego w Polsce, kraju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge