Domek dla trzmieli

Domek dla trzmieli i innych zapylaczy

Domek dla trzmieli był tematem, który chodził za mną dwa lata. Dowiedziałam się na zajęciach przyrodniczych dla naszego starszego syna, że trzmiele są zagrożone wyginięciem, choć ich rola w przyrodzie jest tak samo ważna jak pszczół. A nawet większa, bo trzmiele mają większe możliwości zapylania od swych krewniaczek dzięki dłuższemu języczkowi.

O tym, że pszczoły giną i potrzebują naszego wsparcia, mówi się na szczęście coraz głośniej. Nie bez powodu: bez nich ludzie stracą dostęp do roślin zapylanych właśnie przez owady, ponieważ nie znaleziono dotąd równie skutecznej metody przenoszenia pyłku niż wymyśliła to natura.

Jedną z podejrzewanych przyczyn ginięcia pszczołowatych jest używanie w rolnictwie pestycydów, zawierających składniki śmiertelnie trujące dla zapylaczy (np. imidakloprid).

Trzmiel szukający dziury w ziemi, być może chce założyć gniazdo
Trzmiel szukający dziury w ziemi, być może chce założyć gniazdo

Trzmiel to taka większa pszczoła…

Oczywiście trzmiel nie jest pszczołą, natomiast jest jej bardzo pożytecznym kuzynem. Choć nie daje miodu (produkuje jego niewielką ilość na własne potrzeby), równie pracowicie i pożytecznie zapyla rośliny. A dzięki długiemu języczkowi może sięgnąć po nektar głębiej niż mniejsza pszczoła, więc zapyla więcej roślin, np. jabłonki.

Trzmiel (niesłusznie nazywany bąkiem) jest łagodnym owadem, który atakuje naprawdę w ostateczności. Dlatego nie trzeba się bać, gdy osiedli się w naszej okolicy. Lepiej natomiast się zastanowić, czy znajdzie pożywienie do jesieni. Dzikie zapylacze, które żywią się nektarem z kwiatów, potrzebują dostępu do różnorodnych roślin, które kwitną w różnych okresach. Dlatego dobrze czują się zarówno w miastach, gdzie roślinność jest bardzo zróżnicowana, jak i na działkach.

Domek dla dzikich zapylaczy
Domek dla dzikich zapylaczy

Domek dla trzmiela

Trzmiel nie potrzebuje wymyślnego domku. Zaleca się, aby była to budka podobna do tych dla ptaków, najlepiej sześcian o boku 18 cm, z otworem 1,5-2 cm na przedniej, ruchomej ściance. Nasza budka ma wymiary 25 cm x 15 cm x 15 cm i jest pokryta spadzistym daszkiem, ma też odchylaną przednią ściankę.

Wnętrze domku należy wyściełać suchym materiałem do budowy gniazda: suchym mchem, trocinami, igliwiem. Budkę umieszczamy nisko (na ziemi lub na wysokości do 25 cm), w zacisznym kącie ogrodu czy działki, najlepiej od południowej strony.

Domek dla trzmieli trzeba czymś wyłożyć, np. suchym mchem
Domek dla trzmieli trzeba czymś wyłożyć, np. suchym mchem

Ważne, żeby w domku sprzątać raz na rok (zaleca się wczesną wiosnę, żeby nie wykurzyć niechcący zapłodnionej trzmielicy zbyt wcześnie na zewnątrz). Trzmiele żyją tylko kilka miesięcy – zimą giną, przeżywa jedynie przyszła królowa nowej kolonii.

Domki dla trzmieli można stawiać w zasadzie do lipca, ponieważ te owady zakładają gniazda wiosną i latem, a w sierpniu powinny mieć już gotowe gniazdo, żeby odbył się cały cykl lęgowy (wtedy legną się samce potrzebne do zapłodnienia nowej królowej, a po nich samice; wcześniej w gnieździe znajdują się robotnice).

Nasz domek dla trzmieli został kupiony przez internet, ponieważ nie podjęliśmy się samodzielnego montażu (który de facto jest prosty, jeśli ma się czas, wiertarkę i deski). Możecie znaleźć całkiem duży wybór domków, w różnych cenach – nasz kosztował 18 złotych.

Zamontowaliśmy go nisko, na brzozie, w spokojnym kącie naszej działki. Jednocześnie na tej samej brzozie zawiesiliśmy hotel dla owadów (także kupiony) z myślą o innych latających gościach, którzy chcieliby zamieszkać wśród naszych drzew i kwiatów.

Domek dla trzmieli, mocowanie
Domek dla trzmieli, mocowanie

Mocowanie domku dla trzmieli

Poznałam różne zdania na temat mocowania domku dla trzmieli czy innych zapylaczy. My użyliśmy gwoździ i haków, bo tak zaprojektowano nasze domki. Wprawdzie uszkodziliśmy w jakiś sposób drzewo (brzozę), jednak usłyszałam też opinię, że oplatanie drzew drutami czy innym opaskami robi im większą krzywdę. Nasza brzoza była już po okresie dawania soków, więc nie było ryzyka, że będzie ciekła.

Domek dla trzmieli i domek dla innych owadów
Domek dla trzmieli i domek dla innych owadów

A Wy montujecie domki dla owadów? A może >> adoptowaliście pszczołę z Greenpeace?

Jak samodzielnie zbudować domek dla trzmieli i innych zapylaczy:

Może przeczytasz także:

Ogród społeczny Zielone Piaski

Jak założyłam ogród społeczny na osiedlu

Ogród społeczny w mieście? Właśnie udało mi się zrealizować taki pomysł na moim osiedlu. Nie
Dziki ogród

Dlaczego warto mieć dziki ogród

Tego roku zepsuła nam się kosiarka. Chcąc nie chcąc, mamy na działce dziki ogród. Wprawdzie
Lektury, które pomogą zaplanować ogród i uprawy na balkonie

Książki, które pomogą mi zaplanować uprawy na balkonie i działce

Luty do dobry moment, żeby przypomnieć sobie, co, gdzie, kiedy siać/sadzić. W  ubiegłym roku z

16 thoughts on “Domek dla trzmieli i innych zapylaczy”

  1. Hej ekoludziki :) Ja zamontowałam w ogrodzie domek dla owadów, ale nikt się w nim nie osiedlił (chyba powiesiłam go w nieodpowednim miejscu – przy gwarnym tarasie). Od tej pory wolę pozostawiać dla owadów grupy nie ściętych przed zimą bylin, traw, pokrzyw, chwaściorów itp. Ale domki to super pomysł – sprawdził się u moich koleżanek. Napiszcie też coś o domkach dla jeży i nietoperzy! Bardzo ciekawy blog, będę Was odwiedzać, lubię te tematy :) I zapraszam do siebie :)

  2. Ostatnio przyglądałam się jego pracy, kiedy zapylal jabłonkę na moim polu. W przyszłym roku chciałabym osobiście wykonać taki domek ;)

  3. Obecnie ludzie boja się wszystkiego, a winić trzeba przede wszystkim media i zwykłą ludzką ignorancję. Ja w tym roku kupuje 4 rodziny pszczele, wykonam kolejny domek dla murarek i pierwszy raz coś dla trzmieli. A, że komuś się to nie będzie podobać? Nie obchodzi mnie to.

  4. Super że się tym zajmujecie, ale chyba musi istnieć jakaś przyjaźniejsza dla drzew metoda mocowania. Z tego co pisze Peter Wohlleben w swoich książkach każdy taki uraz to dla drzewa droga do zakażenia grzybami oraz wysiłek by temu zapobiec. Tak czy inaczej świetnie że trzmiele, piękne owady, moje ulubione. Sorry za czepliwość ;)

    1. Nie ma idealnego sposobu na zawieszenie domku (można ewentualnie użyć mocowań jak w parkach linowych, ale to się robi nieco kłopotliwe, gdy chodzi o jeden domek dla trzmieli…).

  5. Super artykuły, bardzo lekko wprowadził nas w temat i dał wiedzę w sam raz na poziomie pozwalającym na dalsze własne już dociekania.

  6. W sensie systematycznym trzmiel jest pszczołą i w sensie funkcjonalnym też (poza tym, że nie produkuje miodu na zapas). U mnie trzmiele najlepiej radzą sobie (i budują gniazda) w rzadko koszonej części trawnika, na górce pokrytej mchem i w starych skrzynkach dla sikor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge