Menu Zamknij

Różowa Skrzyneczka: dostęp do środków higieny, edukacja, walka z tabu menstruacyjnym

Różowa Skrzyneczka

Różowa Skrzyneczka – co to jest? Na jakie potrzeby jest odpowiedzią? Dlaczego w Polsce, kraju Unii Europejskiej, mówimy o ubóstwie menstruacyjnym, czym ono jest i co możemy z nim zrobić? Na moje pytania odpowiadały: Bożena Powaga, Martyna Baranowicz i Ewa Szymera.

>> Różowa Skrzyneczka to oddolna inicjatywa walczącą z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Jej celem jest działanie na rzecz powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.

Z radością dowiedziałam się, że szkoła podstawowa moich dzieci będzie miała swoją Różową Skrzyneczkę. Wprawdzie mam dwóch synów, ale zdaję sobie sprawę, jak wiele dziewcząt potrzebuje wsparcia podczas okresu właśnie w szkole. Skrzyneczka w tej podstawówce to efekt działania Urzędu Dzielnicy, który zamówił skrzyneczki najpierw dla bibliotek i ośrodków kultury, a teraz będzie przekazywał je szkołom.

Czym są właściwie różowe skrzyneczki? W tekście postaram się przybliżyć Wam ideę i mam nadzieję, zachęcić do wsparcia – czy to przez promowanie idei, czy też wpłacanie datków na >> Zrzutce i >> Patronite Różowej Skrzyneczki.

Ubóstwo menstruacyjne dotyczy nawet 500 tysięcy menstruujących osób w Polsce. Według WHO i UNICEF-u – 500 milionów osób na całym świecie. Ubóstwo menstruacyjne to brak dostępu lub ograniczony dostęp do środków higieny osobistej potrzebnych podczas okresu. Wynika zarówno z braku środków finansowych, jak i braku dostępności do tych środków.
Różowa Skrzyneczka
Różowa Skrzyneczka

Różowa Skrzyneczka: rozmowa z aktywistkami

JB: Zaczęłyście działać nie tak dawno, pod koniec 2019 roku, i już po niecałych dwóch latach jesteście rozpoznawalną akcją, w której chcą brać udział miasta, miasteczka i wsie. Opowiedzcie trochę o początkach.

Martyna: Zaczęłyśmy działać jesienią 2019 roku. Za główny cel postawiłyśmy sobie szkoły, ponieważ to tam dziewczynki dostają swój pierwszy okres. Zaczęłyśmy pisać do różnych szkół i niektóre się odzywały, inne nie. Pierwszą szkołą, która weszła w tę akcję, było pewne liceum w Krakowie.

W listopadzie 2020 roku stowarzyszenie, którego jesteśmy członkiniami – Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet – otrzymało grant z Kulczyk Foundation na 100 skrzyneczek na Dolnym Śląsku. Wówczas nasza działalność mocno ruszyła. Już nie my zabiegałyśmy o to, by było zainteresowanie akcją, ale to do nas zgłaszały się nauczycielki, pielęgniarki, pedagożki, uczennice, rodzice. I tak to się zaczęło. W międzyczasie do naszej wrocławskiej grupy dołączyły trzy dziewczyny z Warszawy, co wzmocniło naszą grupę.

Same też wciąż szukamy miejsc, gdzie możemy pomóc: są to ośrodki interwencji kryzysowej czy domy samotnej matki, jadłodzielnie, którym kupujemy skrzyneczki z funduszy zbieranych przez Patronite.

Pierwsza Różowa Skrzyneczka zawisła w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu w 2019 roku. Dziś w całej Polsce jest ich ponad 1000!

Z jakimi reakcjami spotykacie się podczas swoich działań, podczas promowania Różowej Skrzyneczki?

Martyna: Dostajemy różne komentarze, bywa to również śmieszkowanie, oburzanie się, pytanie, czy to jest z naszych podatków i co jeszcze będziemy ludziom kupować. Zawsze wyraźnie podkreślamy, że nasza akcja nie jest związana z żadną ustawą rządową, choć byłybyśmy na to otwarte. To akcja charytatywna, biorą w niej udział tylko chętne osoby i nikogo nie zmuszamy.

Jak na tę skalę – liczba skrzyneczek już przekracza 1000 i to się stało w ciągu paru miesięcy – mamy bardzo mało komentarzy negatywnych. Nasze społeczeństwo jest nastawione na to, by coś zmieniać. Pojawiały się jednorazowe głosy krytyczne, ale staramy się odpowiadać merytorycznie, żeby nie wchodzić w niepotrzebną polemikę.

Ewa: Różowa skrzyneczka to jest swoisty katalizator – lęków, obaw. Stałyśmy się symbolem walki z ubóstwem menstruacyjnym, ale też symbolem dostępności podpasek i tamponów w przestrzeni publicznej. Myślę, że za parę lat – może za paręnaście? – nie będzie to nikogo dziwiło. Dziś nasze działanie jest traktowane jako novum, ale w końcu będzie to oczywiste, że w szkole w toalecie są podpaski i tampony, tak samo w instytucjach publicznych.

Bożena: Chcemy uświadomić ludziom, że to jest potrzebne. Żaden facet nie nosi papieru toaletowego w kieszeni. Dlaczego my mamy nosić podpaski ze sobą?

Wasze działanie to także edukacja poprzez udostępnianie sztuki.

Martyna: Zwalczamy tabu menstruacyjne i szukamy na to różnych sposobów. Dziewczyny zaproponowały mi, żebym zrobiła rozeznanie w zakresie sztuki menstruacyjnej. Jest wiele artystek i nawet artystów, którzy zajmują się tematem okresu, już od lat 70. ubiegłego wieku. Co tydzień staramy się pokazywać w social mediach czyjąś pracę, wrzucamy zdjęcia, staramy się wizualnie oddziaływać na naszej stronie, żeby edukować tą drogą. Ta sztuka ma siłę oddziaływania, może szokować, oburzać, zachwycać, ale nie pozostawia obojętnym. Sztuka jest po to, żeby myśleć.

Planujecie także warsztaty?

Martyna: Prowadzimy webinary, cykle spotkań, skupiamy się na tematach wokół tabu, ale też planujemy tematy związane z ekologią, podpaskami wielorazowymi, pojawia się temat sztuki, ale także takich zagadnień, jak endometrioza. Staramy się poruszać różne wątki. My same nie jesteśmy ekspertkami, zapraszamy osoby, które się znają na tych tematach, dzięki czemu i my się czegoś uczymy.

Niedawno otrzymałyśmy grant na trzy lata i dzięki niemu zaczniemy działać z warsztatami edukacyjnymi między innymi w ośrodkach dla uchodźców. Mamy za sobą warsztaty z dziewczynkami ze społeczności romskiej w wieku 9–18 lat. Na początku były dość zamknięte, ale pod koniec zajęć pytały – kiedy będą następne warsztaty? To pokazuje, jak bardzo to jest potrzebne.

Choć nie mamy wykształcenia pedagogicznego czy psychologicznego, robimy wszystko, żeby nasza wiedza się zwiększała i jesteśmy merytorycznie przygotowane do prowadzenia takich warsztatów. Nie chodzi o wykład medyczny, tylko o przybliżenie tematu, opowiedzenie, czym jest miesiączka. Mówimy o fizyczności, o naszej świadomości, o artyzmie, chcemy dotrzeć do różnych ludzi różnymi środkami.

Ewa: Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć taką sieć warsztatową, jest na to ogromne zapotrzebowanie. W szkole jest biologia, gdzie uczy się o anatomii kobiety i mężczyzny – bardzo binarnie – ale temat miesiączki często jest powiązany z prezentacją jakiejś marki podpasek, tylko dla dziewczynek. Chciałybyśmy dotrzeć również do chłopców, bez współpracowania z jakąś określoną firmą. Moje doświadczenie z podstawówki jest takie, że pani w szkole pokazała nam podpaski jednej marki i przed długi czas sądziłam, że należy kupować właśnie ten produkt! W wieku dwudziestu kilku lat uświadomiłam sobie, że jest coś poza podpaskami i tamponami…

4% Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych spotyka się jednak każda z nas –w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. 21proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. (Materiały Różowej Skrzyneczki)

A wy dostajecie propozycje współpracy z markami?

Bożena: Zgłaszają się do nas duże firmy, ale współpraca nie układała się dotąd, może dlatego, że nie byłyśmy grupą sformalizowaną, czekamy obecnie na decyzję sądu w sprawie naszej fundacji. Zaczęłyśmy za to współpracę z małą firmą, która importuje podpaski 100% biodegradowalne i sprzedaje nam te podpaski po dużo niższej cenie niż w sklepie w zamian za to, że oznaczamy ich na Facebooku. Oni oznaczają nas. Poprosiłyśmy też o to, żeby zaopatrywali w podpaski małe szkoły – i ta firma to robi. Uważam, że współpraca dobrze nam się układa, choć jest to mała skala.

Ewa: Gdybyśmy miały jakiegoś sponsora, to weszłybyśmy w rzeczy eko, w podpaski wielorazowe, w kubeczki menstruacyjne. Mamy na stronie napisane że przywiązujemy wagę do ekologicznych rozwiązań na czas miesiączki. Nasze doświadczenia są takie: podczas jednej z rozmów z producentem zapytałyśmy wprost, z czego takie środki higieniczne są zrobione. Uznałyśmy, że mamy prawo jako konsumentki wiedzieć. Zamiast odpowiedzi dostałyśmy po prostu marketingowe informacje o marce, że nie może sobie pozwolić na nic ryzykownego w składzie itp. Nie ma obowiązku podawania informacji, jak zrobione są podpaski czy tampony. Dziś, kiedy mamy obowiązkowo podane składy produktów kosmetycznych i żywnościowych, nie wiemy, z czego zrobiony jest tampon…

Nie wyobrażam sobie, żeby dziś było stać opiekunki i opiekunów skrzyneczek na zapełnianie ich wielorazowymi produktami, które są najbardziej eko. Dobór kubeczka menstruacyjnego też nie jest taki oczywisty, rozdawanie ich tak po prostu mija się z celem.

Bożena: Dzięki, że to mówisz, bo ludzie nam zarzucają, że nie kupujemy kubeczków menstruacyjnych. A przecież nie od tego należy zacząć. Mnóstwo ludzi nie wie nawet, jak ich ciało funkcjonuje i boją się włożyć palec do pochwy, żeby zmierzyć wysokość szyjki macicy. Nie wiedzą, kiedy jest pierwszy dzień cyklu. Problemem jest przebicie się do szerszej świadomości, że miesiączka i ciało to nie jest nic obrzydliwego. Że można zmierzyć sobie szyjkę macicy, włożyć w pochwę palec.

Podpaski wielorazowe z kolei trzeba prać, mieć kontakt z krwią. W badaniach wychodzi, że w 42% rodzin w Polsce nie mówi się o miesiączce. To skąd ma być świadomość ciała i fizjologii?

Ubóstwo menstruacyjne wyklucza z życia społecznego. Osoba menstruująca nie pójdzie do pracy czy do szkoły, jeśli nie będzie miała możliwości czuć się bezpiecznie ze swoim okresem.

Jaka jest nasza społeczna świadomość pod kątem ubóstwa menstruacyjnego? Zjawisko nie jest nowe, ale mówimy o nim od niedawna.

Martyna: To, że ubóstwo menstruacyjne istnieje, potwierdzają światowe badania. W Polsce były przeprowadzone przez Kulczyk Foundation. My chciałybyśmy powtórzyć te badania, żeby były rozszerzone i bardziej szczegółowe, ale już ta wiedza, którą już mamy, jest cenna i pozwala ukierunkować nasze działania. Widzimy, że jest potrzeba na to, co robimy, ze skrzyneczek znikają podpaski, zgłaszają się do nas kolejne osoby…

Natomiast sama świadomość? Dla wielu osób te słowa „ubóstwo menstruacyjne” są kontrowersyjne. I niezrozumiałe. Naszym zadaniem jest oswojenie społeczeństwa z tematem. Pojawienie się skrzyneczek, które choćby dzięki różowemu kolorowi są bardzo widoczne, może przyzwyczaić ludzi do faktu, że skoro one wiszą, ktoś te podpaski wkłada, ktoś z nich korzysta, to znaczy, że są potrzebne. I nie ma tu znaczenia, czy ktoś sięga po nie, bo nie ma pieniędzy, czy dlatego, że akurat nie ma gdzie ich kupić.

Bożena: Wracając do ubóstwa menstruacyjnego, ten zlepek słów jest dla ludzi niezrozumiały. A słowo ubóstwo – ludzi zawstydza. My byłyśmy tak wychowane, że byłyśmy zawstydzane tym, że mamy okres. Prababcia, babcia, mama, ja i moja córka – ciągle idzie z nami bagaż wstydu. Trudno wymagać od kobiety, żeby nagle przestawiła się na inne tory, inaczej myślała i robiła. Dla mnie to ubóstwo to nie jest tylko ubóstwo ekonomiczne. To jest brak wiedzy w naszych głowach. Wiąże się między innymi ze wstydem. Wstydzimy się o tym mówić. Za moich czasów to się szeptało „okres”, „miesiączka”… Cały czas za sobą to niesiemy. Musimy dojść do kobiet różnymi sposobami: przez słowo, obraz, gest, zwalić tę tamę, która jest w naszych głowach.

No i dostępność. Pisze do nas nauczycielka, że podpaski w szkole są dostępne u pielęgniarki. Dwa razy w tygodniu po 4 godziny. To co, okres masz dwa dni w tygodniu w wyznaczonych godzinach? Co to jest za rozwiązanie.

Różowa Skrzyneczka w jednej z bibliotek na warszawskich Bielanach
Różowa Skrzyneczka w jednej z bibliotek na warszawskich Bielanach

Szkoły, ośrodki pomocy społecznej, gdzie jeszcze widzicie lukę, gdzie chcecie dotrzeć?

Bożena: Wszędzie. Dopóki nie będzie to uregulowane prawnie, to dalej dzieci z domów dziecka będą do nas pisały, że mają jedną podpaskę na dzień. Albo że dziecko ma tak grubą podpaskę, że nie może założyć spodni, bo ją widać. Albo musi obliczać, ile podpasek może zużyć, żeby starczyło do końca okresu. W więzieniach też kobiety mają przydziały – 20 podpasek. Ośrodki dla uchodźców, internaty, bursy, szkoły wiejskie, miejsc jest mnóstwo. Dostajemy zapytania z małych wsi i małych miejscowości o pomoc, że dziewczynki nie mają kogo poprosić o podpaskę. Na przykład w domu nie ma pieniędzy na chleb – to jak dziewczynki mają poprosić o podpaskę?

A co ze starszymi kobietami, w wieku 30–40 lat, które nie chodzą do szkoły, są bardziej rozproszone?

Bożena: Zgłaszają się do nas też ośrodki kultury, również z małych miejscowości, koła gospodyń wiejskich… My wiemy jedno: podpaski powinny być dostępne w przestrzeni publicznej, ale dopiero uczymy się rozpoznawać to zapotrzebowanie. Cały czas obserwujemy, jak to wygląda, kto się do nas zgłasza. Zwracają się do nas restauracje, kawiarnie, ośrodki medyczne, bo widzą, że tam przychodzą ludzie i tam powinny być podpaski.

Martyna: Każdy chętny może powiesić skrzyneczkę nawet na swoim płocie! W Warszawie na ul. Filtrowej jest taka skrzyneczka ogólnodostępna, niezamykana na noc. Ma swoją wolontariuszkę, uzupełniającą zapasy. To jest ciekawe, że skrzyneczki mogłyby wisieć tak naprawdę wszędzie.

Bożena: Mamy we Wrocławiu trzy zewnętrzne skrzyneczki, dostępne całą dobę bez ograniczeń. I mamy wolontariuszkę, która co dwa tygodnie przynosi mi podpaski i mówi, że wie, że to właśnie do tych zewnętrznych – chodzi po znajomych i zbiera, jak to mówi, haracz [śmiech].

Gdzie znajdziemy te skrzynki we Wrocławiu?

Bożena: Przy squacie nad Odrą, przy Nomadzie i przy Kociej Kawiarni.

Martyna: Warto dodać, że w krajach, które zdecydowały się na wprowadzenie darmowych podpasek w instytucjach publicznych, zauważono pewną prawidłowość. Podpaski i tampony są na początku brane na zapas. Po jakimś czasie to się reguluje samoczynnie, przestaje to być efekt nowości. Wtedy korzystają z tych środków osoby, które są w autentycznej potrzebie, nieważne, czy nie mają pieniędzy, czy akurat zostały zaskoczone przez okres. To nie jest tak, że podpaski będą brać garściami i potem gdzieś sprzedawać. To się samo reguluje.

Koszt Różowej Skrzyneczki to 85 zł. Do tego należy wyposażyć ją w podpaski i tampony.

Co trzeba zrobić, żeby uruchomić Różową Skrzyneczkę w swojej okolicy?

Bożena: Trzeba zgłosić się do nas, a my wysyłamy instrukcję zakupu i wszelkie materiały informacyjne na temat akcji, którymi można się posłużyć. Z reguły na wysyłkę czeka się około dwóch dni. Czasem, jeśli mamy do zrealizowania duże zamówienia, na przykład 50 sztuk, to wtedy inne, pojedyncze, mogą się odrobinę opóźnić.

Dziękuję Wam bardzo za rozmowę i z niecierpliwością czekam na Różową Skrzyneczkę w naszej szkole!

Opublikowano wwywiady

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. JoannaM

    Cieszy mnie ta inicjatywa, bo zdarzyło mi się raz czy dwa być zaskoczoną i napychać majtki papierem toaletowym. Nie kupuję jednak argumentu „Żaden facet nie nosi papieru toaletowego w kieszeni. Dlaczego my mamy nosić podpaski ze sobą?”. Przeważnie noszę ze sobą podpaskę, bo nie po to szukałam odpowiadającej mi marki, żeby sięgać po byle jaki produkt. Jasne, nie każdy ma komfort posiadania zapasu podpasek, a w sytuacji awaryjnej nie ma co wybrzydzać, ale nie wydaje mi się, żeby różowe skrzyneczki miały doprowadzić do zniknięcia podpasek z naszych torebek. Rozbawiło mnie też podanie ceny różowej skrzyneczki – w liceum, do którego chodziłam, jest po prostu estetyczne pudełko w damskiej toalecie. Jeśli podpaski są przeznaczone dla konkretnej grupy (jak w szkole), a nie ogólnodostępne, to nie wydaje mi się konieczne wydawanie pieniędzy na designerską skrzyneczkę…

  2. Jjjjj

    Bardziej przydałoby się w szkołach były zamknięcia, ciepła woda, mydło i papier toaletowy. Tak pamiętam szkoły z moich wspomnień gdzie nawet stanie było obrzydliwe, a w zst Częstochowa stał nauczyciel i kazał sikać palaczom w kabinie bez drzwi. Czysty dramat, a tej akcji nie rozumiem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies