Kubeczek menstruacyjny – zapowiedź

Po 2,5 roku karmienia piersią wróciła moja płodność, a wraz z nią okres. (Tak długa przerwa to oczywiście zasługa laktacji, której wcale nie zamierzam jeszcze przerywać). Miałam więc sporo czasu do namysłu, czy wrócić do tamponów, spróbować podpasek wielorazowych, a może zdecydować się na coś zupełnie nowego.

kubeczek_menstruacyjny_1
Kubeczek menstruacyjny MeLuna.

Ze względów higienicznych i estetycznych tampony były dla mnie zawsze najlepszym rozwiązaniem. Jednak, jak się okazuje, nie są one zbyt przyjazne dla planety, przede wszystkim dlatego, że są jednorazowe. Nawet te ekologiczne i biodegradowalne trzeba kupować co miesiąc. W dodatku w oczyszczalni ścieków Czajka dowiedziałam się, że wbrew powszechnej opinii tamponów nie wolno wrzucać do toalety. Tak więc cała higieniczna strona ich używania stała się dla mnie mniej higieniczna.

Podpaski jednorazowe to już w ogóle najgorszy wybór, podobnie jak pieluszki jednorazowe zawierają SAP, nie są biodegradowalne, zajmują miejsce na wysypisku śmieci i właściwie powinny być klasyfikowane jako odpad medyczny, a nie trafiać do jednego worka z odpadami zmieszanymi.

Kubeczek menstruacyjny MeLuna.
Kubeczek menstruacyjny MeLuna.

Podpaski wielorazowe to wspaniałe rozwiązanie dla ekologicznych kobiet, które nie jeżdżą na rowerze. Jak dla mnie jest to rozwiązanie za mało pewne. Mam też duże wątpliwości, czy moja bardzo wrażliwa „okolica intymna” dobrze by je zniosła. Nie mówiąc o tym, że właśnie skończyłam etap prania pieluch wielorazowych i chętnie odpocznę od tematów nomen omen pokrewnych.

Ideałem dla mnie byłby więc tampon wielorazowy. Nie sądzę, żeby taki produkt kiedykolwiek powstał, natomiast jest pewne rozwiązanie bardzo podobne w swej funkcjonalności do tamponu właśnie. Pojemnik, który zbiera krew wewnątrz ciała (ale nie działa jak korek), a jego zawartość można wylać do toalety. Kubeczek menstruacyjny.

kubeczek_menstruacyjny_3
Kubeczek menstruacyjny MeLuna.

Po przejrzeniu ofert kubeczków menstruacyjnych wybrałam dla siebie model firmy MeLuna, którą już znam z ciekawych rozwiązań (pamiętacie przenośny bidet? Ciągle noszę go ze sobą!). Wypełniłam krótką ankietę (link) i według niej zamówiłam model Classic M. Jestem niewysoka, ale mam dwoje dzieci – jedno urodziło się drogami natury. Wkrótce się przekonam, czy wybrałam dobrze.

Kubeczek menstruacyjny MeLuna to pojemniczek wykonany z TPE, czyli elastomeru termoplastycznego, o jakości medycznej. Dzięki temu, że jest z tworzywa sztucznego (choć to materiał nieekologiczny), może służyć nawet przez 10 lat. Koszt kubeczka to kilka opakowań tamponów, więc szybko powinien się zwrócić.

Kubeczek menstruacyjny MeLuna.
Kubeczek menstruacyjny MeLuna.

Kiedy tylko przetestuję mój kubeczek menstruacyjny, podzielę się z Wami doświadczeniami i postaram się rozwiać wszystkie swoje obecne wątpliwości. Jestem na przykład ciekawa, jak się z nim jeździ na rowerze, czy łatwo się go opróżnia, czyści, zakłada ponownie, jak się z nim śpi, czy może się wysunąć podczas zwykłej wizyty w toalecie?

A na koniec zabawna piosenka:

 

Może przeczytasz także:

Mydło Aleppo

Mydło Aleppo. Sprawdź, co o nim wiesz!

Mówi się, że Aleppo jest najstarszym mydłem na świecie, a jego recepturę przywieźli do Europy
Glinki kosmetyczne

Glinki kosmetyczne i aluminium

Czy Wam też polska nazwa pierwiastka Al, czyli glinu, kojarzy się z gliną? Nie bez
Kubeczki menstruacyjne: z czego są zrobione?

Kubeczki menstruacyjne: silikon medyczny, TPE czy kauczuk?

Silikon medyczny, TPE czy kauczuk - które tworzywo najlepiej sprawdza się w przypadku kubeczka menstruacyjnego?

7 thoughts on “Kubeczek menstruacyjny – zapowiedź”

 1. Mam dwa kubeczki: jeden Meluna, drugi MoonCup. Ani jeden, ani drugi nie spełnia u mnie swojego zadania. Najpierw kupiłam MoonCup, rozmiar L, jako że w ankiecie sugerowano je dla kobiet, które mają obfite miesiączki. Niestety przeciekał. Próbowałam go wsuwać dalej, bliżej, nic to nie dawało. Musiałam za każdym razem zakładać na wszelki wypadek podpaskę, bo przeciekało. W końcu zdecydowałam się zakupić mniejszy, w rozmiarze M (MeLuna), bo myślałam, że ten większy po prostu nie dopasowywał się dobrze. Niestety działo się tak samo. Przecieka. Szukałam porad w internecie, myślałam, że robię coś źle. Wyczytałam jedynie, że kubeczków nie wsuwa się tak daleko jak tamponów. Poszłam za radą. I to nic nie dało. Nie przecieka jedynie, gdy miesiączka się kończy, bo są bardzo małe upławy. Może któraś z Was może coś poradzić. Zaczynam myśleć, że może mam jakoś inaczej zbudowaną pochwę, czy co? :) W każdym razie wyrzuciłam 200 złotych na oba kubeczki. Jestem zawiedziona.

 2. Anno, jaki masz rozmiar MoonCupa? Tam są rozmiary A i B. Jeśli kubeczek przecieka, to albo jest zbyt mały i nie ma jak się zassać, przez co przecieka. Albo jest zbyt duży i nie rozkłada się w pełni. Wtedy jeden z brzegów się zagina i tamtędy przecieka. Czy któryś z kubeczków się zasysał? Czy też bardzo łatwo się wysuwał? Czy po założeniu zostawał na swoim miejscu, czy się przemieszczał jakoś?
  Gosia ostatnio pisze o…Przedłużki do body, 3 napy, AFRYKA, PupusMy Profile

  1. Gosiu, MoonCupa mam ten większy rozmiar. Oczywiście po założeniu sprawdzałam zawsze, czy wewnątrz kubeczek odgiął się, tzn. powrócił do normalnego kształtu. MoonCup jest jakby bardziej sprężysty i bardziej zasysał niż MeLuna, która wydaje mi się bardziej miękka i trudniej się rozpręża. MoonCup, żeby się odgiął cały, musiałam wkładać głębiej, ale i tak przeciekał. Może mam za płytką pochwę? Nie wiem…

   1. A którą twardość MeLuny miałaś? Soft, Classic? Bo sport zdecydowanie byłaby o wiele bardziej twarda od Mooncupa. Raczej nie jest to kwestia długości pochwy, skoro Mooncup dał się założyć głębiej. Bardziej myślałam o twardości, może pod naporem mięśni się lekko zginał i przeciekał. Cały czas przeciekał, czy tylko czasami?
    Gosia ostatnio pisze o…Przedłużki do body, 3 napy, AFRYKA, PupusMy Profile

    1. Nie miałam pojęcia, że istnieje wybór w twardościach kubeczków. Ale faktycznie przez myśl mi przemknęło, że może to kwestia mięśni pochwy. Bo przeciekało cały czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge