Oczyszczacz Fellowes AeraMax Baby DB55

Przez miesiąc dzięki uprzejmości Fellowes Polska mogliśmy testować oczyszczacz powietrza Fellowes, model AeraMax Baby DB55 Air Purifier.

Oczyszczacz powietrza Fellowes AeraMax Baby DB55 Air Purifier
Oczyszczacz powietrza Fellowes AeraMax Baby DB55 Air Purifier.

Oczyszczacz postawiliśmy w pokoju chłopców i włączaliśmy głównie na noc. Jest to model przeznaczony specjalnie do pokoju dziecięcego, ma m.in. blokadę antydzieciową (choć nasz młodszy syn i tak nauczył się włączać/wyłączać inaczej), a powierzchnia pomieszczenia, które może skutecznie oczyszczać, to 18 m2. (Dokładne parametry podaję niżej).

Szczegółową opinię znajdziecie pod danymi producenta. Najważniejsze według mnie jest poczucie, które pojawiło się po zakończeniu testu, mianowicie – brakuje mi tego sprzętu. Wiadomo, że do dobrego człowiek łatwo się przyzwyczaja…

Natomiast kilka rzeczy okazało się u nas przeszkodą w uzyskaniu pełnego sukcesu, m.in. łóżko piętrowe – o czym niżej.

Oczyszczacz Fellowes model AeraMax Baby DB55 Air Purifier

Urządzenie działa na prostej zasadzie: zasysa powietrze otworami po bokach, przepuszcza je przez dwa filtry – węglowy i True HEPA – jonizuje je, a następnie wydmuchuje je, oczyszczone, górnym otworem.

Oczyszczacz Fellowes - zerkamy do środka.
Oczyszczacz Fellowes – zerkamy do środka.

Specyfikacja techniczna (wybrane parametry):

 • maksymalna powierzchnia pomieszczenia: 18 m2,
 • moc: niska 6 W, turbo 62 W,
 • zasilanie: prąd zmienny o napięciu 100–240 V
 • prędkość wentylatora: 4 prędkości,
 • wyświetlacz: ekran dotykowy,
 • sterowanie: automatyczne/ręczne,
 • czujnik jakości powietrza: jest,
 • filtry: 1 filtr True HEPA z technologią antymikrobową AeraSafe, 1 filtr węglowy,
 • system czyszczący: filtr węglowy / filtr True HEPA z technologią antymikrobową AeraSafe/PlasmaTRUE,
 • wydajność oczyszczania (CADR): 126 dym, 129 pył, 124 pyłki,
 • oczyszczanie całego powietrza w pomieszczeniu: 5 razy w ciągu godziny.
Nowe filtry: True HEPA (biały) i węglowy (czarny).
Nowe filtry: True HEPA (biały) i węglowy (czarny).

Specyfikacja czterostopniowego systemu oczyszczania:

Urządzenie usuwa 99,97% zanieczyszczeń powietrza o wielkości nawet 0,3 mikrona, w tym: wirusy i drobnoustroje, zarodniki pleśni, pyłki, roztocza, większość obecnych w powietrzu mikrobów i alergenów, zanieczyszczenia z sierści/naskórek zwierząt domowych oraz dym tytoniowy.

4 stopnie oczyszczania:

 • filtr węglowy (eliminuje zapachy i usuwa duże cząstki w powietrzu),
 • filtr True HEPA,
 • technologia antymikrobowa AeraSafe (przed zapachami powstającymi w wyniku gromadzenia się bakterii, pleśni i grzybów na filtrze True HEPA),
 • technologia PlasmaTRUE (tworzy zjonizowane pole, które pomaga w bezpiecznym usuwaniu zanieczyszczeń powietrza).

oczyszczacz_aeramaxdb55_0

Dodatkowe informacje

 • czujnik AeraSmart – dzięki monitorowaniu jakości powietrza natychmiast reaguje na pojawienie się zanieczyszczeń, zwiększając szybkość wentylatora; po włączeniu zasilania włączany jest domyślnie tryb automatyczny, można również włączyć tryb ręczny
 • tryb nocny i blokada przed dziećmi – można przygasić światło wyświetlacza oraz zablokować możliwość zmiany trybów;
 • inne ikony i przyciski: wskaźnik prędkości wentylatora, ręczna regulacja prędkości wentylatora, wskaźnik wymiany filtra True HEPA (w normalnych warunkach użytkowania zaleca się wymienianie filtra co 12 miesięcy), wskaźnik wymiany filtra węglowego (w normalnych warunkach użytkowania zaleca się wymienianie filtra co 3 miesiące), technologia PlasmaTRUE,
 • oczyszczacz może zakłócać odbiór fal radiowych (należy wówczas przestawić antenę radiową),
 • urządzenie ma 3-letnią gwarancję,
 • oczyszczacze z serii AeraMax otrzymały certyfikat AHAM w 3 klasach odświeżania (dym, pyłki, pył). Wydajność odświeżania w danej klasie jest określana przez wskaźnik CADR, wskazujący ilość przefiltrowanego powietrza dostarczanego przez oczyszczacz. Im większa wartość wskaźnika, tym szybciej urządzenie oczyści powietrze w pomieszczeniu,
 • oczyszczacze otrzymały również znak jakości ECARF (Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii),
 • oczyszczacz powinien stać na podłodze, co najmniej 50 cm od ścian; nie powinien stać w przeciągu,
 • nie należy używać go w pomieszczeniach, gdzie gromadzi się wilgoć (kuchnia, łazienka).

Nasza opinia

W naszym wypadku sprawdziła się maksyma – nie przekonasz się, póki nie spróbujesz. Najwięcej o skuteczności oczyszczacza mogę powiedzieć teraz, kiedy już go odesłałam. Tak jak pylenie brzozy, topoli i początek kwitnienia traw pod względem kataru i oddychania nasi chłopcy znieśli dobrze, tak po zniknięciu oczyszczacza nastąpiła akurat wzmożona aktywność traw i niestety widzę, że teraz przydałby się w ich pokoju, ponieważ zdarza się, że pokasłują w nocy.

Nasi synowie mają mały pokój, niecałe 9 m2, nie jest też wysoki. Myślę jednak, że dla oczyszczacza przeszkodą było łóżko piętrowe, które zajmuje jakąś 1/3 pomieszczenia. Urządzenie stojące na podłodze nie jest w stanie przemielić dokładnie powietrza, które znajduje się ponad górnym łóżkiem. Gdyby umieścić oczyszczacz wysoko (czego się nie robi), nie zasysałby powietrza z dołu pokoju, gdzie znajduje się najwięcej zanieczyszczeń – ciężkich cząsteczek pyłków, kurzu itp. Ponieważ łóżko stoi przy oknie, które ze względu na młodszego synka uchylamy tylko skośnie, najwięcej zanieczyszczeń z zewnątrz dostaje się właśnie górą.

oczyszczacz_fellowes_5

Oczyszczacz AeraMax Baby DB55 Air Purifier to model przeznaczony specjalnie do pokoju dziecięcego. Dzięki blokadzie panelu dzieci nie przestawią trybu, nie włączą maksymalnych obrotów itp. Niestety, w urządzeniu brakuje blokady wyłącznika (który znajduje się z tyłu), przez co nasz młodszy syn kilka razy wyłączył sprzęt i marzył o tym, żeby popstrykać sobie guziczkiem.

Czujnik zanieczyszczeń jest bardzo czuły, czasem włączał czerwoną lampkę i przestawiał się na najwyższe obroty bez jasnej dla mnie przyczyny. Czasem działo się tak z powodu intensywnego zapachu (obojętnie, ładnego czy brzydkiego), czasem wystarczyło wytrzepać narzutę z kurzu. Przekonałam się, że bardzo szybko wyłapuje bakterie/wirusy – kiedy nasz młodszy synek leżał z gorączką, wystarczyło, że przewrócił się z boku na bok, aby oczyszczacz zareagował. (Można ustawić tak dużą prędkość obrotów również ręcznie, natomiast kolor diody wskazuje poziom zanieczyszczenia wykrytego automatycznie).

Najwyższe obroty oczyszczacza.
Najwyższe obroty oczyszczacza.

Podczas standardowej pracy oczyszczacz jest bardzo cichy, po przygaszeniu diody można spokojnie przy nim spać. Natomiast turboobroty to już intensywna praca, choć nie bardzo głośna, ale jest to dźwięk, który może przeszkadzać w pracy lub zaśnięciu (na szczęście nie obudził nigdy naszych chłopców). W podstawowym trybie nie zżera dużej ilości prądu (6 W).

Podoba mi się jakość urządzenia, łatwość, z jaką można go przestawić, a także sam wygląd. Oczyszczacz jest stabilny i bezpieczny (oczywiście użytkowany zgodnie z przeznaczeniem), nie można się o niego uszkodzić, dziecko się niczym nie skaleczy itp. Oczyszczacz nie zajmuje dużo miejsca na podłodze, ale jest na tyle wysoki i ma takie wymagania (minimum 50 cm od ściany), że jednak wymaga kawałka wolnej przestrzeni.

oczyszczacz_fellowes_4

Jak widać na zdjęciach, w ciągu miesiąca zebrało się trochę kurzu na filtrze węglowym, na filtrze HEPA nie zobaczyłam widocznych zanieczyszczeń. Myślę, że zalecenia producenta co do wymiany filtrów (węglowy co 3 miesiące, HEPA co 12 miesięcy) byłyby u nas trafione.

Filtr węglowy Fellowes po miesiącu używania.
Filtr węglowy Fellowes po miesiącu używania.

Jeśli chodzi o cenę urządzenia, w sklepie Fellowes ten model kosztuje 1 228,77 zł, natomiast już u dilerów można znaleźć go za 851 zł (są również wersje do mniejszych i większych pomieszczeń). Koszt filtra węglowego to około 80 zł, filtra True HEPA – około 150 zł (można kupować zamienniki).

Podsumowanie

Wydaje mi się, że obok oczywistych zabiegów higienicznych w domu alergika zagrożonego astmą oskrzelową i wyposażenia pokoju alergika (pościel antyalergiczna, pokrowce na materace) taki oczyszczacz może być wartościowym elementem profilaktyki antyastmatycznej.

Ponieważ jest bardzo wszechstronny – usuwa z powietrza m.in. pyłki, kurz, intensywne zapachy, zarodniki grzybów, bakterie i wirusy – może być bardzo pomocny w utrzymywaniu przyjaznej atmosfery w pomieszczeniu, gdzie śpią  lub po prostu przebywają alergicy. Nie wyręczy nas jednak w sprzątaniu – nasze półki kurzyły się tak samo, jak bez obecności oczyszczacza.

Sama chciałabym dowiedzieć się więcej na temat pokonywania przeszkód w cyrkulacji powietrza (zapory typu łóżko piętrowe). Uważam też, że zabezpieczenie przed przestawieniem ustawień powinny zostać uzupełnione o utrudnienie dziecku włączania i wyłączania oczyszczacza.

Myślę, że w wypadku silnej alergii wziewnej, która np. uniemożliwia spokojny sen w nocy albo pracę w dzień, taki oczyszczacz może przynieść alergikowi ogromną ulgę. Oczywiście trzeba pamiętać, że jest to urządzenie, które „ratuje” nas tylko stacjonarnie i chroni w zamkniętych pomieszczeniach. Raczej nie zabierzemy go ze sobą na wakacje.

Oczyszczacz AeraMax Baby DB55 Air Purifier mogę polecić jako sprawdzony, bezpieczny i w porównaniu do oczyszczaczy innych firm atrakcyjny pod względem ceny.

Dziękuję firmie Fellowes Polska za udostępnienie oczyszczacza do testów:

Fellowes Polska SA, ul. Bandurskiego 94, 05-270 Marki

tel. +48 22 205 21 00, fax +48 22 481 96 15

[email protected]

Więcej informacji na temat oczyszczacza:

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge