„Jak stworzyć wegański świat. Podejście pragmatyczne”

Czytam stare książki: „Jak stworzyć wegański świat”

„Jak stworzyć wegański świat. Podejście pragmatyczne” to znakomita odpowiedź na książkę >> „VeganFreak”, w dodatku z przedmową Petera Singera (tak mocno skrytykowanego w „VeganFreaku”). Świetnie widać, jak bardzo zmienił się sposób mówienia o weganizmie i metody przekonywania do zmiany diety na roślinną (co zauważycie też np. w książce >> „Greenprint”). Co ważnego można powiedzieć o książce Tobiasa Leenaerta?

Książkę przeczytałam w ramach wyzwana Czytam stare książki. Za pożyczenie lektury dziękuję Dorocie Czopyk!

Podejmij wyzwanie: czytam stare książki. Małgorzata Rogala, „Punkt widzenia”

#25 Tobias Leenaert, „Jak stworzyć wegański świat. Podejście pragmatyczne”

Tobias Leenaert to autor doskonale wiedzący, że sposób komunikacji jest gwarancją sukcesu lub wręcz przeciwnie – powodem porażki. Cała książka poświęcona jest temu, jak mówić o weganizmie i w jaki sposób powiększać wiedzę innych na temat cierpienia zwierząt – ale przede wszystkim jak robić to skutecznie.

„Veganfreak” i „Jak stworzyć wegański świat. Podejście pragmatyczne”
„Veganfreak” i „Jak stworzyć wegański świat. Podejście pragmatyczne”

Przedstawione sposoby komunikacji wykorzystują różne strategie, które można nazwać nawet swego rodzaju manipulacją: bo czym innym jest umiejętne prowadzenie dyskursu, jeśli nie skłonieniem naszych oponentów i oponentek czy po prostu rozmówców/rozmówczyń do zastanowienia się nad naszym punktem widzenia.

Autor porusza w książce całą listę tematów, które mogą się pojawić podczas takich rozmów. Wychodzi jednak z założenia, że lepszym sposobem na przekonanie czy też po prostu uświadomienie drugiej osoby będzie otwarta postawa, która nie pokazuje, że jesteśmy nieugięci, całkowicie ortodoksyjni i przyjmujemy tylko jedną drogę wyboru. Bardzo ciekawe są rozważania nad tym, gdzie są granice weganizmu i czy należy skreślić kogoś tylko dlatego, że np. raz na rok z grzeczności zje ciasto z jajkiem u babci.

Książka jest swego rodzaju podręcznikiem dobrych praktyk w rozmowie o weganizmie z nieweganami. Autor pokazuje, że nie tracąc z oczu głównego celu: ulżenia zwierzętom, uwolnienie ich od cierpienia, możemy w sposób empatyczny i przyjazny „zarażać” swoją postawą osoby jedzące mięso. Siła działania polega na swego rodzaju pozytywnym przekazie – zrozumieniu tego, jak myślą mięsożercy i dlaczego. Choćby dlatego, że od pokoleń w ich rodzinach mięso było podstawą posiłku i nie wyobrażają sobie, że mięsa można nie jeść!

Autor znakomicie obrazuje także techniczne przeszkody w przejściu na weganizm. Porusza tu problem dostępności produktów zamiennych do produktów mięsnych. Ta sytuacja na szczęście jest coraz lepsza i w 2021 roku możemy mówić o sporym skoku tej dostępności.

Tobias Leenaert, „Jak stworzyć wegański świat. Podejście pragmatyczne”
Tobias Leenaert, „Jak stworzyć wegański świat. Podejście pragmatyczne”

Czytając „Jak stworzy wegański świat”, miałam wrażenie, że książka nie jest do końca skierowana do mnie. Nie jestem wegańską aktywistką, nie jestem nawet weganką – tylko wegetarianką – dlatego opisane dylematy były dla mnie ciekawe z punktu widzenia obserwatorki, nie uczestniczki. Przynajmniej na razie. Jestem jednak ogromnie wdzięczna, że taka książka powstała, bo dzięki takim przekazom weganie nie są postrzegani jako wojujący, radykalni ultrasi, nienawidzący ludzi.

A może Wy polecicie jakieś ciekawe książki o weganizmie?

Tobias Leenaert, „Jak stworzyć wegański świat. Podejście pragmatyczne”

Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2019

Gdzie kupić: książka papierowa | ebook

Tekst zawiera linki afiliacyjne.

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

1 thought on “Czytam stare książki: „Jak stworzyć wegański świat””

  1. Nie mam chyba nic do polecenia, ale wiem, że takich książek jest sporo. Dobrze jest weryfikować swoje poglądy na podstawie różnych pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge