Mydło Aleppo

Mydło Aleppo. Sprawdź, co o nim wiesz!

Mówi się, że Aleppo jest najstarszym mydłem na świecie, a jego recepturę przywieźli do Europy dopiero krzyżowcy, dzięki którym w średniowieczu zaczęto produkować mydło marsylskie we Francji i kastylijskie w Hiszpanii. Z pewnością jest to mydło, którego produkcja bazuje na dawnej recepturze, a jego właściwości wynikają z prostoty receptury. Poznaj siedem faktów na temat tego wyjątkowego kosmetyku.

Wpis powstał we współpracy komercyjnej z Better Land i zawiera linki afiliacyjne. Z kodem rabatowym ORGANICZNI na zakupy w >> Drogerii Ekologicznej Better Land uzyskacie 5% zniżki.

Jeśli skorzystacie z kodu lub linku, dostaję prowizję, dzięki czemu mogę pisać więcej ciekawych tekstów. Better Land nie ingeruje w treść tekstów.

Mydło Aleppo jest polecane do pielęgnacji skóry z problemami ze względu na swoje właściwości. Ale właściwie z czego wynika jego wyjątkowość? Mam dla Ciebie kilka faktów, które mogą Cię zaskoczyć.

W tym tekście pokazuję mydło Aleppo marki Najel, które kupicie w Better Land:

Zawartość oleju laurowego ma znaczenie: im go więcej, im tym mocniejsze właściwości ma mydło. Uważa się, że ten składnik ma silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne, a w połączeniu z nawilżającym działaniem oliwy z oliwek pielęgnuje skórę, a przy problemach typu trądzik, łuszczyca, egzema – pomaga złagodzić dolegliwości.

Mydło Aleppo 5% i 40%
Mydło Aleppo 5% i 40%

1. Jedyne miejsce produkcji

Czy wiesz, że mydło Aleppo – aby mogło tak się nazywać – musi być wyprodukowane w syryjskim mieście Aleppo? Tu mydło od wieków wytwarza się w sposób tradycyjny. Jeśli mydło o takiej samej recepturze powstało w Syrii, ale poza regionem, nazywa się savon ghar (czyli mydło laurowe). Mydło ghar powstaje w czterech prowincjach: Aleppo, Edleb, Latakia, Kessab. O to, żeby mydło o nazwie Aleppo było wytwarzane jedynie w Aleppo, od 2011 roku dbają syryjskie przepisy chroniące produkt regionalny.

2. Mydło ze strefy wojny

Aleppo jest miejscem, na który dziś patrzymy z niepokojem. Wojna domowa ciągnąca się od 2011 roku wyniszczyła kraj i podzieliła go na regiony zarządzane przez różne strony konfliktu. W dodatku 6 lutego 2023 roku Turcję i Syrię nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które według szacunków pochłonęło 41 tys. ofiar, zniszczyło także całe miasta. Ludzie, którzy stracili dach nad głową, mierzą się nie tylko ze skutkami samej katastrofy, ale także z przymrozkami.

Najel jest marką należącą do francusko-syryjskiej rodzinnej firmy Najjar, która choć ma swoją siedzibę we Francji, mydło produkuje w Syrii. Zapytałam ich, czy odczuwają skutki trzęsienia ziemi i jak sobie radzą z warunkami podczas wojny. Alexandra, która mi odpisała, uspokoiła, że na szczęście podczas wstrząsów nie ucierpiała ich manufaktura („spadło tylko kilka palet”). Natomiast co do wojny, domyślam się, że jest im ciężko – ale ich głównym zmartwieniem teraz są przerwy w dostawach prądu dla przemysłu, żeby starczyło go dla gospodarstw domowych.

Mydło Aleppo
Mydło Aleppo

3. Mydło Aleppo ma nieregularny kształt

Prawdziwe mydła Aleppo powstają w manufakturach, gdzie większość produkcji odbywa się w tradycyjny sposób. To znaczy, że po uzyskaniu masy mydlanej nie wlewa się jej do foremek, ale wylewa na podłogę i uklepuje deskami przywiązanymi do stóp. Po tym, jak masa stężeje, kroi się ją specjalnymi maszynkami, obsługiwanymi ręcznie. Kształty kostek nie są idealne, bo wykrawa je człowiek, a nie maszyna.

Natomiast mydła, które mają dodatki, przechodzą dodatkowy proces i mają już regularny kształt (o czym niżej).

4. Mydło Aleppo ma odciśniętą pieczęć

Prawdziwe mydło Aleppo musi mieć pieczęć, potwierdzającą, kto je zrobił. Stąd na kostkach tego mydła zawsze powinien znajdować się odciśnięty stempel z podpisem producenta (po arabsku). Jest to gwarancja, że produkt pochodzi z tradycyjnego miejsca jego wytwarzania.

5. Jest jedna receptura mydła

Choć mydło Aleppo zawiera tylko dwa oleje: oliwę z oliwek i olej laurowy (chyba że jest to 100% mydło oliwkowe), możemy kupić te mydła z dodatkami, np. mydło z dodatkiem błota z Morza Martwego czy z różą damasceńską.

Proces powstawania mydła jest zawsze ten sam. W ogromnym kotle gotuje się pastę mydlaną z oliwy połączonej z ługiem, do pasty dolewa się olej laurowy. Wszystko odbywa się w wysokiej temperaturze, przez 3 dni. Żeby pozbyć się resztek ługu, pasta jest na koniec przepłukiwana słoną wodą. Następnie jest rozlewana na przygotowanej podłodze.

Jak mi wyjaśniła Alexandra z Najel, wszystkie mydła z dodatkami powstają z pierwotnych mydeł Aleppo. Kostki są cięte na małe kawałki, mieszane z dodatkami (np. glinką czy zapachem) i prasowane w foremkach. Dlatego ich kształt nie jest już nieregularny.

6. Mydło Aleppo produkuje się zimą

Produkcja mydła przebiega sezonowo, od końca listopada do końca marca, w chłodniejszej części roku. Jest to związane z całym procesem produkcji. Żeby pasta mydlana szybciej stwardniała po rozlaniu jej na wielkiej powierzchni podłogi, potrzebne są niższe temperatury. Kiedy już mydła są pokrojone, ze względu na swój skład (tylko oliwa z oliwek i olej laurowy) muszą schnąć przez 9 ciepłych miesięcy.

Mydło Aleppo jest brązowe z zewnątrz, ale zielone w środku
Mydło Aleppo jest brązowe z zewnątrz, ale zielone w środku

7. Mydło Aleppo ma specyficzny wygląd i zapach

Oleje, z których powstaje mydło Aleppo, mają kolor zielony i taką też barwę ma masa mydlana. Nawet świeżo pokrojone kostki wciąż mają odcień zielony – zmieniają barwę pod wpływem utleniania się podczas suszenia przez co najmniej 9 miesięcy. Dlatego kiedy przekroimy kostkę, w środku zobaczymy zielone wnętrze – to oryginalny kolor mydła.

Jeśli chodzi o zapach, w składzie tego mydła znajduje się olej z jagód wawrzynu (laurowy), który cechuje się intensywnym zapachem. Zawiera on kwasy tłuszczowe: oleinowy, linolowy, laurynowy, palmitynowy oraz intensywnie pachnące olejki eteryczne. Oliwa także nadaje mydłu specyficzny zapach, który albo się zaakceptuje, albo nie.

Jestem ciekawa, czy znacie i lubicie mydło Aleppo? Napiszcie!

Może przeczytasz także:

Majtki menstruacyjne Soft Moon

Majtki menstruacyjne Soft Moon. Jak zacząć, co wybrać?

Majtki menstruacyjne Soft Moon: myślałam, że już mnie nic nie zaskoczy. Ale Paweł z Better
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak
Glinki kosmetyczne

Glinki kosmetyczne i aluminium

Czy Wam też polska nazwa pierwiastka Al, czyli glinu, kojarzy się z gliną? Nie bez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge