Świadoma konsumpcja – odmawiaj, ograniczaj, wykorzystuj ponownie…

Zaczyna się właśnie najgorętszy okres konsumencki, przygotowania do świąt, gromadzenia prezentów, wydawania pieniędzy. To przedświąteczne szaleństwo to nie tylko odczuwalny koszt materialny. To wielka bomba śmieciowa z opóźnionym zapłonem.

Kto z nas nie chce być mądrzejszy i bardziej świadomy? Komu nie zależy na tym, aby dokonywać dobrych wyborów? A jednak w wielu aspektach odpuszczamy i traktujemy świadomą konsumpcję jak puste hasło. Tymczasem są gotowe rozwiązania, które mogą choć w pewnym stopniu zmniejszyć nasze fatalne oddziaływanie na planetę.

Dzień Bez Kupowania 2017. Fot. Maciek Zygmunt, ekonsument.pl
Dzień Bez Kupowania 2017. Fot. Maciek Zygmunt, ekonsument.pl

Święta za pasem

Nasza rodzina podchodzi do świąt dość pragmatycznie i rozumiem, że nie każdy podziela nasze zdanie. Jednak magia świąt jakoś na nas nie działa: od dawna rezygnujemy z kupowania choinki (nasze drzewka są freegańskie). Nie dlatego, że nas nie stać, ale dlatego, że nie wpisujemy się w klimat kupowania. Prezenty? Im praktyczniejsze, tym lepiej. Na przykład w postaci dołożenia się do kursu angielskiego. Z dziećmi jest oczywiście trudniej, na razie, bo dostają dużo prezentów od dalszej rodziny. (Mam nadzieję, że wkrótce nasi synowie zgodzą się z nami, że lepiej nie dostawać nietrafionych podarków i obmyślimy jakąś strategię, aby wilk był syty i owca cała).

Debata w Krakowie: jak kupować fair? (KOKOworld)
Debata w Krakowie: jak kupować fair? (KOKOworld)

Świadoma konsumpcja, dwie proste zasady

Świadoma konsumpcja nie jest pustym hasłem. Jest jedną z najważniejszych broni przeciw manipulacji, której chcą nas poddawać ludzie pożądający naszych pieniędzy. Za pomocą reklamy, promocji, sztuczek wizualnych, dezinformacji, strachu, nęcenia nagrodą.

Świadoma konsumpcja to postawa, której pierwszą zasadą jest głośne i wyraźne mówienie NIE, kiedy ktoś chce nam wmówić, że czegoś na pewno potrzebujemy. Tworzenie potrzeb to podstawa marketingu.

Drugą zasadą jest mówienie TAK, kiedy mamy pewność, że zakup będzie miał sens, że wesprzemy nim odpowiednich ludzi (na przykład uczciwego lokalnego rolnika), że nie przyczynimy się do degradacji środowiska. Że nasz zakup jest konieczny, że nie da się go zastąpić. A także, że za chwilę nie zamieni się w bezwartościowy bubel przeznaczony na śmietnik.

Kadr z filmu „Świadoma konsumpcja”
Kadr z filmu „Świadoma konsumpcja”

Góra śmieci produkowana przez ludzkość rośnie z każdą chwilą. Ile z nich mogłoby nigdy nie powstać?

Zapraszam Was na kolejny odcinek serii „Punkt krytyczny” realizowanej w ramach projektu „Energia odNowa” koordynowanego przez WWF Polska. 

Dwie uwagi do filmu:

  1. O Bei Jonson już czytaliście na naszym blogu: recenzję jej książki i relację z konferencji. Nie jest Kanadyjką! Jest Francuzką, która wyszła za Amerykanina.
  2. Naczynia Biotrem opisywaliśmy jakiś czas temu – sprawdziliśmy, że wspaniale wzbogacają kompost.

Czy jesteście gotowi?

Czy macie w sobie siłę, żeby NIE KUPOWAĆ?  Nie wyrzucać? Wybierać rozsądnie? Jestem pewna, że tak! Jeśli będzie nas więcej, wpłyniemy na rzeczywistość o wiele mocniej. Nie bójcie się odmawiać, rezygnować, oddawać. Nie bójcie się mieć innych świąt niż reszta ludzi w otoczeniu. A jeśli nie ma innej drogi, wykorzystujcie ponownie to, co już zostało wyprodukowane. Naprawiajcie, pożyczajcie! Przyszłość to gospodarka o obiegu zamkniętym.

Kadr z filmu „Świadoma konsumpcja”
Kadr z filmu „Świadoma konsumpcja”

A może macie własne sposoby na omijanie pułapek konsumpcyjnych? Napiszcie koniecznie!

Punkt krytyczny

To już ostatni odcinek serii, jeśli jesteście ciekawi, które jeszcze opisywaliśmy, linki są poniżej. Jeśli jeszcze nie widzieliście pełnometrażowego filmu „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, bardzo Was zachęcam.

Zobacz także:

A Wy spotykacie się z problemem zanieczyszczonego powietrza w miejscu swojego zamieszkania albo pracy? Sprawdzacie jakość powietrza przed wyjściem z domu?

life
NFOS

logowww.energiaodnowa.pl

Może przeczytasz także:

7 mitów na temat kubeczków menstruacyjnych

Mija właśnie pięć lat, odkąd używam kubeczka menstruacyjnego. A właściwie kubeczków menstruacyjnych, bo próbowałam kilku,

Czy to naprawdę jest kompostowalne?

Kompostowalne podpaski, pieluchy jednorazowe, papier do pieczenia, ścierki gąbczaste?  Czy to może być prawda, czy

10 faktów: wielorazowe maseczki ochronne Loffme

Wielorazowe maseczki ochronne w dobie epidemii koronawirusa stały się już symbolem świadomego podchodzenia do ryzyka

4 thoughts on “Świadoma konsumpcja – odmawiaj, ograniczaj, wykorzystuj ponownie…”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge