Polecam na 2020 rok: ekoblogi, Instagram, książki

Nowy rok 2020 już się rozkręca. Zaczął się nieciekawie, bo nieugaszonymi wciąż pożarami w Australii, ciepłą zimą i konfliktem irańsko-amerykańskim, więc dalej może być tylko gorzej. Są jednak zjawiska, których jak na razie żaden ogień nie rusza: konsumpcjonizm, wyzysk, kapitalizm… Tylko globalna katastrofa może sprawić, że w radiu przestaną grać idiotyczne reklamy wyprzedaży. Nie mam telewizora, więc na szczęście nie wiem, co się w nim dzieje. 

Po tym nieciekawym wstępie, po którym sama wolałabym już tylko zniknąć pod kocem i czekać na koniec antropocenu, rzutem na taśmę, zanim skończy się nam prąd i woda, chcę polecić Wam kilka ważkich blogów, miejsc na Instagramie i książek.

Trylogia Harariego. Do przeczytania!
Trylogia Harariego. Do przeczytania!

Książki, które (wciąż) polecam na 2020 rok

Wybrałam lektury niekoniecznie najnowsze, za to mające dla mnie duże znaczenie.

 • Po pierwsze (i tu zdradzam wielką tajemnicę) chciałabym polecić Wam moją książkę. Czy ukaże się 29 lutego, tak jak zaplanowałam, jeszcze nie jestem pewna, ale to kwestia najbliższych tygodni. Będę o niej mówić jeszcze nie raz – bądźcie uważni!
 • Po drugie polecam Wam książkę >> Julii Wizowskiej „Nie śmieci”. To dzieło (miks reportażu i poradnika), które pokazuje, jak w Polsce wygląda recykling.
 • Po trzecie i potrójnie. Trylogia Yuvala Noah Harariego, izraelskiego historyka, który podsumowuje panowanie Homo sapiens na Ziemi. Wszystkie książki są grube i gęste, ale zdecydowanie warto je przeczytać. Pierwsza część to „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, gdzie autor pokazuje niezwykłą karierę człowieka.
 • Druga książka Harariego to „Homo deus”. Tu znajdziemy sporo wizjonerstwa autora, który stawia tezę, że ludzie niebawem mogą stać się aśmiertelni.
 • Trzecia książka Harariego: „21 lekcji na XXI wiek”. Tej książki jeszcze nie czytałam, nie mogę się jednak doczekać tego, co autor chce nam przekazać na temat naszej teraźniejszości.
 • „Szóste wymieranie” Elisabeth Kolbert – jeśli jeszcze nie czytaliście, zróbcie to niebawem. Od lektury tej książki właściwie zaczęłam podejrzewać, że ludzkość niebawem zniknie z powierzchni Ziemi.
 • „Blackout” Marca Elsberga. To wprawdzie literacka fikcja i może średnio dobry kryminał, ale daje do myślenia. Co się stanie, kiedy pewnego dnia w Europie zabraknie prądu i wszystkie nasze urządzenia zasilane energią elektryczną staną się bezużyteczne?
 • „Eksperyment Utopia” Dylana Evansa to opowieść o tym, że wizja katastrofy może nas wykończyć psychicznie o wiele wcześniej niż sama katastrofa. Książkę czytałam już dawno, ale wciąż do niej wracam, bo zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Czy skończę jak jej autor?
 • Oraz cztery książki o tym, jak może wyglądać nasz świat już niedługo:

4 ekopowieści o końcu naszego świata

Książki w tematyce eko, które zamierzam przeczytać w tym roku (i mam nadzieję, zrecenzować):

 • Jakub Chełmiński, „SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać”,
 • Tom Phillips, „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”,
 • Jakaś książka o surwiwalu (nie wiem, jaka, może coś polecicie?),
 • Jonathan Safran Foer, „Zjadanie zwierząt”.
"Zjadanie zwierząt" Foera
„Zjadanie zwierząt” Foera

Ekoblogi i profile na Instagramie, które warto śledzić

Jesteśmy już tak mocno związani z internetem, że kiedy nadejdzie blackout (nadejdzie już niebawem), będziemy bezradni jak niemowlęta. Póki jeszcze jakoś ten prąd ciągniemy, wykorzystujmy go w sensowny sposób. Czyli zaglądajmy na profile instagramowe i na blogi, które w jakiś sposób wiążą się z ratowaniem naszej planety. Albo po prostu pomagają żyć w miarę normalnie.

Ekoblogi

Być może jest takie przekonanie, że jak się pisze blog, to również czyta się blogi i ma w nich duże rozeznanie. Prawda jest taka, że prawie nie czytam blogów innych osób, co najwyżej pojedyncze wpisy. Nieustająco śledzę ekoblogosferę i są to od bardzo dawna te same adresy:

Instagram

https://www.instagram.com/p/B6-_hr5HyuW/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

A jeśli Wy chcecie polecić nam coś ciekawego do czytania, to koniecznie napiszcie w komentarzu. 

Może przeczytasz także:

Lektury w czasach zarazy: skąd je brać?

Lektury w czasach zarazy to mój sposób na ratowanie się przed zwariowaniem. Znalazłam metody, żeby

Nie mieszaj octu z sodą. Ocet i soda razem nie czyszczą lepiej!

W internecie, a także w książkach z ekoporadami, zdarzają się przepisy na ekodetergenty, gdzie składnikami

Czego nauczyła mnie niedokończona wycieczka na Rysy…

Koniec tegorocznych wakacji miał być zwieńczony moim wejściem na Rysy. Moja wycieczka została jednak niedokończona

12 thoughts on “Polecam na 2020 rok: ekoblogi, Instagram, książki”

 1. Aż zerknę na te blogi, które polecasz, bo i ja coraz bardziej wchodzę w tematy ekologiczne i chce wiedzieć więcej i więcej.

 2. Stawiam, pierwsze małe kroki, w tym by być bardziej eko i nawet myślałam ostatnio, żeby rozejrzeć się za jakąś ciekawą lekturą na ten temat, a tu tyle propozycji. Do tej pory czytałam tylko „Życie zero waste” Kasi Wągrowskiej, ale coś jeszcze w tej tematyce nie zaszkodzi. Powiem, że Twoja zachęta: „jeśli jeszcze nie czytaliście, zróbcie to niebawem. Od lektury tej książki właściwie zaczęłam podejrzewać, że ludzkość niebawem zniknie z powierzchni Ziemi” brzmi niepokojąco, ale intryguje, może właśnie po tę książkę sięgnę w pierwszej kolejności. I serdecznie gratuluję Twojej książki!

 3. Dzięki za te polecajki! Właśnie jestem w trakcie czytania „Nie śmieci”, a już na półce czeka „Szóste wymieranie” co do książek Harariego, to zrobiły na mnie ogromne wrażenie, w zasadzie tę pierwszą uznaję za najlepszą książkę, jaką przeczytałam w życiu! Do polecanych ekomiejsc w sieci dodalabym Zielony Zagonek – można tam znaleźć mnóstwo inspiracji, jak się pozbyć z domu chemii. Pozdrawiam

 4. Udało mi się przeczytać Toma Phillipsa czasem co prawda są pewne rzeczy wyolbrzymione… Trochę standardowo niestety w tej branży, ale ogólnie to bardzo ciekawa książka. Ciekawe pespektywy, których się często w ogóle nie zauważa, a jak się okazuję mają spore konsekwencję,
  Adam ostatnio pisze o…Science Magazine Humanistic Eastern AnnalsMy Profile

 5. Koniecznie Charles Eisenstein – cudowne antidotum na fatalizm wielu z pozycji, które wymieniłaś ;)
  Szczególnie „Climate: a new story” (do zakupu u wydawcy lub darmowej lektury tu: https://charleseisenstein.org/books/climate-a-new-story/).
  Do tego różne pozycje napisane przez rdzennych autorów, np. Jamie Sams.

  No i, nieskromnie, moją, która wyjdzie 21 marca ;) Przedstawia historie kobiet, które angażują się ekologicznie, społecznie i polityczne w różnych częściach naszego kraju, a które w działaniu kierują się wizją świata, w którym chciałyby żyć ;)

 6. Właśnie czytam wstęp do tego wpisu i lekko uśmiecham się pod nosem. Matka natura zadbała o spokój na swojej planecie, chociaż na chwilę było lepiej dla środowiska. Mówisz – masz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge