Bądź zero waste w 30 dni! Albo rozłóż sobie zadania na cały rok, podejmując kroki co tydzień. Albo… codziennie przez 365 dni zmień jedną rzecz. Czy książki mogą nam pomóc w rewolucji less waste? Do których warto zajrzeć, które wystarczy przejrzeć? Zrobiłam mały przegląd książek i każdą opisałam w kilku słowach.
Do przeglądu wybrałam zarówno książki polskich autorek, jak i zagranicznych. Choć mieszkamy w różnych miejscach na Ziemi i mamy bardzo różne obyczaje, to znaczna część porad pasuje do standardowego „zachodniego” stylu życia. A taki, chcemy czy nie, prowadzi większość z nas.
Nie wszystkie książki warto mieć! Myślę, że część z nich warto przeczytać i zachować, niektóre wystarczy przejrzeć w bibliotece.
Elizabeth L. Cline, „Ekoszafa. Ubieraj się dobrze”

Książka, z której bardzo aktywnie korzystam podczas poszukiwania informacji na temat etycznych marek odzieżowych. W tym roku mam zamiar zrobić więcej: przeprowadzić wreszcie porządki w mojej szafie razem „Ekoszafą”.
- Co mi się podoba: dużo bardzo ważnych informacji o świecie mody, rodzajach materiałów, a także podpowiedzi, jak ulepszyć swoją garderobę. Bardzo cenne są rysunki ze wskazówkami, jak poznać, czy ubranie jest dobrze uszyte!
- Co mi się nie podoba: na razie jedyny zarzut, jaki mogę mieć, to że za kilka lat książka może być nieco nieaktualna. Szkoda też, że książka jest wydana z tekturową, twardą oprawą.
- Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2020
- Gdzie kupić: >> linki
Joanna Glogaza, „Slow fashion. Modowa rewolucja”
Polska książka o mądrej modzie, która ukazała się już kilka lat temu. Będę się nią posiłkować podczas mojego sprzątania szafy! Napisałam o niej osobny tekst:
- Wydawnictwo Znak, Kraków 2015
- Gdzie kupić: szukać w bibliotekach!
Joanna Tołłoczko, „Dom bez chemii. Sprzątam, robię zapasy, dbam o zdrowie i urodę”

Książka, która zawiera przepisy na mydło i powidło, na pewno nie powinna nazywać się „bez chemii”. Wszystko wokół nas jest chemią. Tytuł miał zapewne przyciągać wzrok
- Co mi się podoba: przepisy kulinarne. To one są główną częścią książki i według mnie dolepianie do nich przepisów na detergenty czy kosmetyki jest niepotrzebne. Kiszonki i marynaty są naprawdę kuszące!
- Co mi się nie podoba: cały rozdział poświęcony sprzątaniu powinien być znacznie rozbudowany i lepiej opracowany. Właściwie jest materiałem na całą książkę, tymczasem dostajemy bardzo skondensowany spis przepisów, często niestety błędnych (soda plus kwasek cytrynowy? Nie łączymy, jeśli chcemy uzyskać sensowny efekt).
- Wydawnictwo Rea-SJ, 2019
- Gdzie kupić: >> link
Vanessa Farquharson, „Zieloni śpią nago”
O tej książce pisałam niedawno przy okazji wyzwania Czytam stare książki. 365 pomysłów na zmiany w życiu:
365 pomysłów na to, jak zmienić swoje życie. Niektóre pomysły oczywiście mają wielki sens, a niektóre wzięły się z tego, że autorka nie wiedziała sama, co jeszcze może wdrożyć.
- Świat Książki, Warszawa 2011
- Gdzie kupić: szukaj w bibliotekach!
Sylwia Majcher, „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste”

Polska książka z wyzwaniami zero waste. 52 pomysły, jak żyć bardziej eko – dostosowane do polskich warunków.
- Co mi się podoba: pomysłowość książki. Jest podzielona według pór roku, żeby nasze zmiany korespondowały z tym, co akurat dzieje się za oknem. Do tego jest tu dużo przepisów i ciekawych miniwywiadów, które również zawierają ważne rady.
- Co mi się nie podoba: czytałam recenzje tej książki, bo byłam ciekawa, jak czytelniczki i czytelnicy w Polsce podejdą do tematu. To, co nie razi nas tak w zagranicznych poradnikach, w tych polskich zwraca uwagę, bo identyfikujemy się z autorami. Szukamy podobieństw, a w książce widać jednak, że jest napisana z myślą o wyższej klasie średniej. Ja też oczekiwałabym więcej zrozumienia oraz… więcej poświęcenia autorki (przynajmniej w deklaracji). Choćby rezygnacja z samochodu nie jeden dzień w tygodniu, ale sześć dni w tygodniu. No i standardowo, nie łączymy octu z sodą, nawet w Polsce.
- Wydawnictwo Buchmann / Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2019
- Gdzie kupić: >> linki | ebook: >> linki | audiobook: >> linki
Sylwia Majcher jest także autorką książki:
Areta Szpura, „Jak uratować świat”

Ta książka jest tak kolorowa, jak Areta. Pozytywnie zachęca do zmian. Właściwie jest to zbiór wywiadów i tekstów różnych osób zebranych przez Aretę.
- Co mi się podoba: Areta ma intuicyjne podejście do promowania ważnych tematów i ta książka jest tego przykładem. Udało jej się zebrać treści od mądrych osób, to ważne. No i cieszę się, że poleca mój blog!
- Co mi się nie podoba: ponieważ książka jest zbiorem tekstów różnych osób, panuje w niej pewien (może założony) chaos. Trochę mnie męczyło jej czytanie i szukanie potrzebnych akurat informacji. Chciałabym też więcej Arety w książce – żeby pochwaliła się, jak ona zmieniła swoje życie, co udało jej wdrożyć.
- Wydawnictwo WAB
- Gdzie kupić: >> linki
Anna Lena Lesz, „Bez marnowania. Kuchnia zero waste”

Kolejna polska książka kucharska o kuchni zero waste, moim zdaniem pozycja bardzo ciekawa, choć uprzedzam, że są to przepisy przygotowane pod polską kuchnię, czyli jest tu dużo jajek i sporo mięsa. Weganie skorzystają z rozdziału na temat wykorzystania aquafaby.
- Co mi się podoba: podział według składników, które mogłyby się zmarnować. To bardzo wygodne rozwiązanie! Dodatkowe brawa za merytoryczny rozdział o przechowywaniu jedzenia. Nawet jeśli to powielanie wiedzy dostępnej w innych miejscach, to ta część jest po prostu dobrze napisana.
- Co mi się nie podoba: to moje subiektywne odczucie, bo nie jem mięsa i glutenu… Ale mogłoby być tu więcej warzywno-owocowych przepisów.
- Wydawnictwo RM, Warszawa 2020
- Gdzie kupić: >> linki
Kathryn Kellog, „Zero waste. 101 sposobów na życie w zgodzie z naturą”

To książka, która sprawdzi się jako prezent dla osoby niemającej pojęcia, jak zmienić swoje życie na less waste. Nie jest bardzo odkrywcza dla kogoś, kto już podobne lektury ma za sobą. Może jednak zachęcić do zmian nawyków.
- Co mi się podoba: znajdziemy tu 101 rad, z których większość uważam za sensowne. Dużo przepisów na kosmetyki! Co ciekawe, książka jest też wydana jako audiobook, co może być wygodną formą dla wolących słuchać.
- Co mi się nie podoba: trudno może powiedzieć, że mi się to nie podoba – po prostu już o tym wszystkim gdzieś czytałam wcześniej.
- Wydawnictwo Septem / Helion, Gliwice 2020
- Gdzie kupić: >> linki | audiobook: >> linki
Anita Vandyke, „Zero waste. Nowa jakość życia w 30 dni”

Ten poradnik także będzie dobrym prezentem dla osób kompletnie zielonych w temacie.
- Co mi się podoba: poręczne wydanie, wygodne i bardzo estetycznie wydane. Proponuje rozwiązania o różnych stopniach trudności, w zależności od tego, czy chcemy być bardzo restrykcyjni w drodze do zero waste, czy wystarczy nam – przynajmniej na początku – less waste.
- Co mi się nie podoba: znowu, nie chodzi o to, że mi się nie podoba, ale w większości znałam już te rozwiązania. A więc jest to książka dla początkujących, ale nie jest to wada.
- Wydawnictwo Prószyński i Ska, Warszawa 2020
- Gdzie kupić: >> linki
Will McCallum, „Jak zerwać z plastikiem”
Książka, która świetnie zbiera fakty i liczby o obecnym zanieczyszczeniu naszej planety plastikiem. Warto przeczytać ją teraz, póki dane są w miarę świeże.
Bea Johnson, „Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas”
Książka, którą warto znać, bo od wizyty Bei Johnson w Warszawie poniekąd zaczęło się mówić o zero waste w Polsce. Pisałam osobną recenzję tej książki:
Wpis zawiera linki afiliacyjne.
Super przegląd książek na pewno będę korzystać, ja byłam bardzo zadowolona z książki Anny Lesz, można naprawdę znaleźć wiele ciekawych przepisów:)
Trybunpopkulturowy ostatnio pisze o…Dystopia w królewskich sukienkach czyli Selekcja Kiery Cass
staram się sama zmieniać nawyki, czasami potrzebuję trochę więcej inspiracji i motywacji także z chęcią przeczytam coś motywującego :-)
Ja akurat strasznie nie lubię takich pozycji. Ciekawy jednak pomysł na wpis
O ile książki o chemii czy nurcie zero waste chętnie czytam, to pozostałe poradniki do mnie nie przemawiają :)
Katarzyna ostatnio pisze o…Rhea Gaughan, Mara van der MEER, Natalie Munday, Kylie Hamley „Mój pierwszy zegar”
Polecasz przeczytanie książki Joasi G? :)
Joanny Glogazy? Przeczytałam jedną i polecam.
Imponująca lista.
Powiedz tylko c z tymi co ie chcą sie zmieniać?
Irek ostatnio pisze o…E.G. Scott „Dlaczego właśnie ja” – zapowiedź
Nikogo na siłę książka nie zmieni, ale przeczytać warto – choćby po to, żeby poznać punkt widzenia tych, którzy widzą w śmieciach zagrożenie dla naszej planety.
Chętnie zerknę na którąś z książek zero waste. Próbuję ograniczyć odpady, ale dość trudno ze względu na ilość opakowań na produktach. Pozdrawiam serdecznie!
Ciekawe zestawienie – zdecydowanie na czasie! :)
O dzieki za to zestawienie, rzeczywiscie i kryzys koronawirusowy i ogolna taka tendencja, by zyc bardziej ekologicznie sklania do tego, zeby poszukac w swoim codziennym zyciu takich rzeczy, ktorym np moglibysmy nadac powtorne zycie, czy lepiej spozytkowac, wykonujac cos samodzielnie, czy po prostu zmieniajac swoje nawyki. Pozdrawiam serdecznie Beata
Beata+Redzimska ostatnio pisze o…Dlaczego warto inwestować w siebie. Inwestuj w siebie, albo inwestuj w nieruchomości.
Sporo o zero warte, a więc temat na czasie. Kilka z wpisu czytałam i też polecam.
Pojedztam.pl ostatnio pisze o…,,Kociewie. Nieprzewodnik rowerowy” Anna i Sławomir Sakowicz. Trasy rowerowe
Widzę tutaj kilka ciekawych pozycji w sam raz dla mnie. Zapisuje te tytuły by w zbiorczej paczce otrzymać je z Polski od rodziny. Niestety na wyspach często gęsto jest problem z literaturą która mnie interesuje i jest w języku polskim
KarellaUk ostatnio pisze o…Kosmetyczne hity roku 2020 || Top 5
Podoba mi się przegląd, który zrobiłaś. Najbardziej zainteresowały mnie dwie pozycje: Jak uratować świat i Jak zerwać z plastikiem. Jestem przerażona, jak dużo plastiku używamy na co dzień
Sylwia+B ostatnio pisze o…Czytelnicze wyzwania 2021
Mam problem z poradnikami, szczególnie jeśli dotyczą tzw. lifestyle’u. Odnoszę wrażenie, że spory procent z nich to zbiór rozwiązań od dawna krążących w obiegu albo takich, które nieco mijają się ze stanem faktycznym. Teraz poradnik może napisać niemal każdy, kto przejawia jakiekolwiek zainteresowanie tematem, a to przekłada się na rzetelność i wiarygodność omawianych treści.
To prawda, że poradniki są dziś o wszystkim i bardzo różnej jakości. Ja generalnie nie szukam w nich rad, ale doświadczeń autorów i ciekawych przepisów.
Interesujące zestawienie – a rzeczywiście produkujemy takie ilości śmieci, zaś nowy rok to idealny moment, by się zastanowić, jak je zredukować!
Głodna Wyobraźnia ostatnio pisze o…Ostatnia wiedźma – „Stara Słaboniowa i spiekładuchy” Joanny Łańcuckiej
Świetny wpis! Chętnie skorzystam z tych propozycji! Uwielbiam takie książki!