Jak zrobić kostki do WC? Przepis

Kostki do WC, które mają właściwości odświeżające, lekko dezynfekujące oraz uwalniające zapach, niepochodzące ze sklepowej półki, ale z Waszego domowego laboratorium… (No dobra, z Waszej kuchni). Myślałam nad przepisem i zastanawiałam się, czy moje ulubione bazowe składniki wystarczą. 

W kostce do toalety chodzi nam przede wszystkim o odświeżenie muszli klozetowej i uwolnienie zapachu. Można oczywiście używać musujących kostek (>> przepis tutaj), których zadaniem jest zrobienie fajnych bąbelków i sprawienie, że toaleta będzie pachnieć. Możemy jednak pójść krok dalej i zrobić kostki do zawieszki toaletowej: kostki, które będą się rozpuszczać powoli, podczas każdego spuszczania wody.

Jeśli nie mamy zawieszki po starych, sklepowych kostkach, możemy zrobić ją sami, np. z pudełeczka z jajka niespodzianki, które przedziurawimy w kilku miejscach i zamocujemy (z kostką w środku) w muszli klozetowej. Sama wykorzystałam do tego zip, który przykleiłam do sedesu taśmą klejącą. Trzyma się już kilka miesięcy!

Pojemnik na kostki do WC DIY
Pojemnik na kostki do WC DIY

Kostki do WC: przepis

Przygotowujemy potrzebne składniki (jeśli chcecie więcej kostek i macie więcej foremek, użyjcie proporcjonalnie większej ilości składników). Potrzebne będą:

  • foremka do lodu,
  • łyżka boraksu,
  • łyżka sody kalcynowanej (ewentualnie oczyszczonej),
  • olejek eteryczny, którym ma pachnieć toaleta,
  • woda.

Mieszamy suche składniki w miseczce i dodajemy około łyżki lub półtorej wody, żeby powstała pasta. Przekładamy pastę do foremek i mocno dociskamy ją do dna. Pasta powinna wystarczyć na trzy – cztery kostki. Jeśli chcecie zrobić od razu więcej, pomnóż ilość składników przez dwa lub trzy.

Kostki do WC mogą mieć dowolny kształt, byle mieściły się w pojemniczku
Kostki do WC mogą mieć dowolny kształt, byle mieściły się w pojemniczku

Na koniec polewamy kostki wybranym olejkiem eterycznym: kilka kropli na kostkę. Odstawiamy kostki do zastygnięcia, co może potrwać kilkanaście godzin. Powinny stać się zwarte i twarde. Jeśli się kruszą i obsypują, to znak, że było w nich za mało wody. Nie wyrzucajcie ich jednak: zwilżcie i na nowo uformujcie kostki.

Gotowe kostki do WC przechowujcie w zamkniętym słoiku, żeby nie straciły zapachu ani nie wchłonęły wilgoci. Zużyjcie w ciągu miesiąca.

Kostki do WC
Kostki do WC

Takie kostki do WC będą miały działanie lekko odkażające. Do tego olejek eteryczny zapewnia zapach. Jeśli jednak naszym problemem jest przede wszystkim osad z kamienia, możemy poszukać innego rozwiązania i zamiast sody z boraksem użyć kwasku cytrynowego. Nie robiłam jeszcze takich kostek, ale spróbuję!

Przepis wykorzystuje składniki bezpieczne dla ludzi i środowiska. Oczywiście, kostki nie będą aż tak aktywne jak te ze sklepu, ale to kwestia przyzwyczajenia do strasznie silnych detergentów. Naprawdę nie potrzebujemy wszystkiego odkażać chlorem.

Jeśli zdecydujecie się zrobić swoje kostki, napiszcie koniecznie, jak się u Was sprawdziły!

Może przeczytasz także:

Jak zrobić kulki nasienne? Przepis na łąkę kwietną w kulkach

- Zróbcie kulki nasienne - poradził mi Łukasz Nowacki (którego możecie znać z >> działań

Prawdziwe szare mydło potasowe: zrób je w domu!

Prawdziwe szare mydło, czyli mydło miękkie, potasowe, właściwie łatwiej jest zrobić niż kupić. Nie udało

Nie mieszaj octu z sodą. Ocet i soda razem nie czyszczą lepiej!

W internecie, a także w książkach z ekoporadami, zdarzają się przepisy na ekodetergenty, gdzie składnikami

4 thoughts on “Jak zrobić kostki do WC? Przepis”

    1. Sprawdź węchem, czy olejek zapachowy wystarczy. Ma on zawsze niższą jakość i mniej trwały zapach. Kilka kropli to właśnie kilka :) 3, 4, 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge