Lektury, które pomogą zaplanować ogród i uprawy na balkonie

Książki, które pomogą mi zaplanować uprawy na balkonie i działce

Luty do dobry moment, żeby przypomnieć sobie, co, gdzie, kiedy siać/sadzić. W  ubiegłym roku z powodzeniem postawiliśmy na działce dwie grządki podwyższone, w tym roku stanie trzecia. Przyznaję się jednak do braku umiejętności panowania nad kalendarzem ogrodniczym. Nie umiem zapamiętać, kiedy zająć się nasionami papryki czy pomidorów. Pomagają mi w tym odpowiednie lektury.

W tekście znajdują się linki afiliacyjne. Kiedy w nie klikacie i kupujecie za ich pomocą, dostaję prowizję, dzięki czemu mogę pisać więcej ciekawych tekstów.

Zgromadziłam w swojej biblioteczce kilka książek, które służą mi pomocą w kwestiach ogrodniczych. Dodatkowo kupiłam sobie na ten rok specjalny kalendarz, ułatwiający pracę z uprawami.

Podstawowym narzędziem jest terminarz – w tym roku zdecydowałam się na „Planer na dobry rok” Wydawnictwa Gaj. Oprócz wygodnie zaplanowanego kalendarza (bez wpisywania wszystkiego do niego zaliczyłabym niejedną logistyczną katastrofę) zawiera on podpowiedzi z kalendarza księżycowego: kiedy warto siać, kiedy zbierać plony, kiedy usuwać chwaty. Spróbuję zastosować się do tych porad (choć moja obecność na działce jest uwarunkowana zupełnie niezależnie od Księżyca).

Planer na dobry rok 2022
Planer na dobry rok 2022

Uprawy na balkonie i na parapecie

Mam wielką nadzieję, że w tym roku na balkonie uda mi się uzyskać ciekawe plony. Ze wszystkich moich eksperymentów roślinnych największym sukcesem jest cherimoya – flaszowiec peruwiański – który pięknie rośnie z pestki. Jak dotąd nie mogę się doczekać, że któraś z pestek awokado raczy wypuścić pęd, ale jeszcze daję im szansę!

A więc… co czytać, kiedy chcemy skupić się na uprawach balkonowych?

Książki na temat upraw na balkonie
Książki na temat upraw na balkonie

Barbara Chronowska-Cholewa, „Wyhoduj i zjedz”

Choć tytuł tej książki jest mylący (bo hodować możemy zwierzęta, a rośliny uprawiamy), to sama lektura stanowi bardzo dużą pomoc w planowaniu upraw balkonowych. A także parapetowych, bo przecież część roślin może być w mieszkaniu. Znajdziemy tu sporo informacji na temat chorób i szkodników, które mogą się pojawić nawet na wysokim piętrze. Autorka porusza naprawdę bardzo wiele ważnych zagadnień, dotyczących nie tylko siania, sadzenia, nawożenia roślin, ale także np. ich toksyczności dla zwierząt domowych.

W książce znajdziemy różne pomocne tabele i zestawienia (co może rosnąć koło siebie, jaki jest kalendarz siania itp.). Bardzo polecam, nie tylko dla początkujących!

Barbara Chronowska-Cholewa, „Wyhoduj i zjedz. Warzywa, owoce i zioła i na balkonie”, wyd. Znak, Kraków 2018

Michał Mazik, „Warzywa na balkonie”

To bogato ilustrowany przewodnik po roślinach oraz grzybach, które możemy uprawiać w domu. Dowiedziałam się z niego m.in. o przepękli ogórkowatej czy klajtonii, a także o tym, jak pielęgnować i przyrządzać… trukwę.

Książka jest bardzo pomocna w planowaniu podstawowych i niezwykłych upraw. Chcę zrealizować kilka zupełnie nieoczekiwanych pomysłów, zobaczę, czy to w ogóle jest realne!

Zabrakło mi w książce wyraźnych informacji (np. w postaci piktogramów albo kalendarza), co kiedy siać lub sadzić, kiedy spodziewać się plonów. Każda roślina jest opisana w osobnym rozdziale, a te wskazówki są oczywiście podane, jednak trzeba ich chwilę poszukać.

Bardzo ładnie wydana pozycja, zawierająca pomocne wskazówki, wymagająca jednak wyszukiwania potrzebnych informacji.

Michał Mazik, „Warzywa na balkonie”, wyd. Septem/Helion SA, Gliwice 2021

Linki do sklepów

Uprawy na działce

Jestem pewna, że macie swoje ulubione książki w tym temacie. Ja pokażę Wam to, o co wzbogaciła się moja biblioteczka ostatnio.

Książka Sebastiana Kulisa i Michała Mazika
Książka Sebastiana Kulisa i Michała Mazika

Sebastian Kulis, „Ogród na cztery pory roku”

Bardzo przydatny poradnik dla osoby, która ma na bakier z kalendarzem upraw. Sebastian w przyjazny sposób opisuje, kiedy zajmować się którą częścią ogrodu i w jaki sposób.

Niektóre porady wydają się dość ogólne, może dlatego, że książka nie jest skierowana do profesjonalistów czy tych osób, które mają już duże doświadczenie w ogrodnictwie. Sama traktuję ją jako podpowiedź, czym zająć się w danym momencie. Dzięki książce zostałam też zachęcona do spróbowania czegoś nowego (z jakim skutkiem, zobaczymy).

Książkę bardzo polecam, ja sama zaglądam do niej bardzo często i korzystam z podanych pomysłów.

Sebastian Kulis, „Ogród na cztery pory roku”, wyd. Buchmann, Warszawa 2021

Linki do sklepów

Michał Mazik, „Zero waste w ogrodzie”

Tej książki byłam bardzo ciekawa, ponieważ idea zero waste w ogrodzie może być różnie interpretowana. Znalazłam w książce sporo ciekawych pomysłów na naturalne nawożenie i wykorzystanie chwastów, natomiast rozdział o kompoście (który z naturalnych przyczyn bardzo mnie interesował) jest wg mnie zbyt powierzchowny i zawiera zniechęcające informacje (na temat zapachu).

To książka, z której możemy wybrać sobie kilka ciekawych inspiracji do naszego ogrodu.

Michał Mazik, „Zero waste w ogrodzie”, wyd. Septem / Helion, Gliwice 2021

Linki do sklepów

Co uprawiać na działce i w ogrodzie?
Co uprawiać na działce i w ogrodzie?

Cecylia Ciechańska, „Ogród dla każdego”

Ta książka jest zarazem notatnikiem na nasze uwagi, plany czy spostrzeżenia. Zawiera bardzo dużo inspiracji (również balkonowych), niektóre nieoczywiste. Widać, że autorka dobrze czuje się w ogrodzie i wie, co ciekawego można w nim stworzyć. Spodobał mi się m.in. pomysł na ścieżkę sensoryczną.

Książka jest bardzo krótka i skupia się na podstawach. Bardzo dobra dla początkujących.

Cecylia Ciechańska, „Ogród dla każdego”, wyd. Gaj, Bydgoszcz, Kraków 2021

Johannes Wätterbäck, Theres Lundén, „Zbierz, przechowaj, zjedz”

To mniej typowa książka dla ogrodniczek i ogrodników, bo skupia się na tym, co zrobić z zebranymi plonami. Dostajemy porady, jak przechowywać owoce czy warzywa, a także, co smacznego możemy z nich przyrządzić.

Ciekawe są także wskazówki, dlaczego dane warzywo czy owoc wygląda tak czy inaczej: czy to kwestia choroby, szkodników, czy taka uroda.

Traktuję tę książkę poniekąd dodatkowo, jako ciekawe urozmaicenie gromadzonej wiedzy.

Johannes Wätterbäck, Theres Lundén, „Zbierz, przechowaj, zjedz”, wyd. Znak, Kraków 2021

Linki do sklepów

Kompostowanie

Nie ma ogrodu bez kompostowania! Dlatego na końcu zachęcam Was do zajrzenia do mojej książki „Jak kompostować? To proste!”. Wierzę, że kompost to wielki skarb w ogrodzie, dlatego namawiam wszystkich do zakładania kompostowników.

Jak kompostować? To proste! – druk eko

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Ogród społeczny Zielone Piaski

Jak założyłam ogród społeczny na osiedlu

Ogród społeczny w mieście? Właśnie udało mi się zrealizować taki pomysł na moim osiedlu. Nie
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge