Wrotycz pospolity

Wrotycz pospolity a seks, miesiączka i skóra

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) kwitnie w Polsce od czerwca do sierpnia, więc koniec wakacji to ostatni moment, żeby znaleźć kwiaty tej rośliny i narwać. Właściwości wrotyczu są tak wszechstronne, że warto zawsze mieć zapas jego zasuszonych kwiatów albo ze świeżych nastawić napar, zrobić wywar lub macerat. Przypominam jednak, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej jest to roślina toksyczna.

Uwielbiam wrotycz. Ta bardzo charakterystyczna roślina ma szczególny, intensywny zapach, nie każdemu przypadający do gustu. Ja się już przyzwyczaiłam i nawet polubiłam! Wykorzystuję tę roślinę do robienia mydeł, ponieważ działa wspaniale na skórę. Jest też kilka innych zastosowań wrotyczu! Niektóre z nich są znane i stosowane od wieków.

Mydło wrotyczowe
Mydło wrotyczowe

Dlaczego UE uznała wrotycz za toksyczne zioło

Można by powiedzieć, że wrotycz pospolity jest prawdziwym zakazanym owocem, bo znalazł się na liście roślin toksycznych. Obwarowaniu podlega sprzedaż tej rośliny w postaci produktów przeznaczonych do picia. Nie oznacza to, że nie kupimy suszonego wrotyczu w sklepach, wręcz przeciwnie. Jednak zgodnie z prawem powinien on być opisany jako produkt do użycia zewnętrznego.

Powodem jest wysoka zawartość tujonu w olejkach eterycznych znajdujących się w roślinie. Tujon brzmi groźnie (mówi się o zawartości od 70% do 90%), natomiast trzeba pamiętać, że zawartość olejków eterycznych w kwiatach i liściach to zaledwie 1,5-2%.

Nazwa wrotyczu pospolitego mówi sama za siebie: jest pospolity, więc rośnie naprawdę wszędzie. Jeśli ktoś będzie chciał zrobić nalewkę, to pójdzie na łąkę, nazrywa sobie rośliny i zrobi, co będzie chciał. Sama nie zdecydowałam się jeszcze na picie wrotyczu, natomiast używam go do mydeł oraz jako środek ochrony roślin. Wiem, że jest także używany przeciw komarom i kleszczom.

Jak zrobić macerat wrotyczowy

Włóż do słoika kwitnący wrotycz (kwiaty, łodygi, liście), wcześniej możesz go nieco rozbić moździerzem. Zalej dokładnie olejem (może być winogronowy) lub oliwą. Zakręć słoik i odstaw w ciemne miejsce. Co kilkanaście dni potrząśnij słoikiem. Macerat będzie gotowy w ciągu kilku tygodni.

Wrotycz pospolity
Wrotycz pospolity

Co zawiera wrotycz?

Według źródeł (np. Różański) w kwiatach i liściach wrotyczu znajdują się:

  • tujon,
  • laktony: tanacetyna, arbosculin, epi-ludowicyna, artemoryna, rejnozyna,
  • kwasy: jabłkowy, winowy, walerianowy,
  • flawonoidy: jaceidyna, jaceozydyna, kwercetyna, apigenina, diosmetyna, diosmina,
  • kwasy: chlorogenowy, taninowy, kawowy,
  • elemen,
  • eupatylina,
  • germakren,
  • partenolid,
  • fitosterole,
  • piperyton,
  • santamaryna.

Sam olejek eteryczny w 70% (lub więcej) składa się z tujonu, neurotoksyny, która może nam zaszkodzić. Zbyt duża dawka powoduje wymioty, zawroty głowy, halucynacje, przyspieszenie bicia serca, a nawet śpiączkę z drgawkami. Natomiast tujon słabo rozpuszcza się w wodzie (za to znakomicie w alkoholu), więc większą moc będą miały nalewki niż wywary.

Poza tym w olejku eterycznym znajduje się także (za Różańskim): chamazulen, tymol, kamfora, borneol, octan borneolu, tujolowy alkohol, 1,8-cyneol, wulgaron A i B,  lyratrol, octan lyratrylu, bergamoten, alfa-pinen, alfa-terpinen,  kariofilen, chryzantenol, octan chrazantenylu, dawanon, kadinen, sabinen.

Macerat wrotyczowy na oliwie
Macerat wrotyczowy na oliwie

Wrotycz a skóra

Napary, nalewki, maści z wrotyczem można stosować zewnętrznie szczególnie na problemy skórne, takie jak pasożyty (np. świerzb, wszy, nużeńce) czy łuszczycę. Działanie antywirusowe wrotyczu pomoże zwalczyć opryszczkę. Olejki eteryczne można wykorzystywać w preparatach odstraszających kleszcze i komary.

Działanie wrotyczu według badań jest bardzo szerokie, przypisuje mu się m.in. łagodzenie objawów alergii. To także działanie antygrzybicze, antybakteryjne czy przeciwwirusowe. Dlatego właśnie robię mydło na bazie maceratu wrotyczowego, żeby móc bezpiecznie korzystać z właściwości tej rośliny.

Wrotycz a seks i miesiączka

Nie namawiam nikogo do picia naparów czy nalewek z wrotyczu, ponieważ po pierwsze, w Unii Europejskiej jest to zabronione, a po drugie nie mam odpowiedniej wiedzy, żeby wskazać, co będzie dla kogo dobre.

Natomiast historycznie przypisuje się wrotyczowi silne działanie polegające na lepszym ukrwieniu między innymi narządów rodnych oraz rozkurczaniu mięśni. Dlatego też polecany bywał przy dolegliwościach menstruacyjnych (łagodzenie bólu okresowego). Zawdzięczano mu także przywoływanie miesiączki, wykorzystując jego właściwości wczesnoporonne.

Według „Słownika etymologicznego języka polskiego” Aleksandra Brücknera (1927) nazwa wrotycz pochodzi od słowa wrot i oznacza… przywracanie panieństwa. Nie bez powodu: ziele to od wieków stosowano jako środek poronny, wykorzystując jego rozkurczające właściwości.

Dawniej stosowano go także przy problemach pokarmowych (np. z wątrobą) i jako środek moczopędny. Picie naparów z wrotyczu miałoby także polepszać doznania seksualne, ponieważ zwiększa ukrwienie między innymi genitaliów. 

Mam nadzieję, że teraz spojrzycie na kwiaty wrotyczu przychylniejszym okiem!

Może przeczytasz także:

Tradycyjne mydło jako oręż. Myj ręce!

Tradycyjne mydło, wytwarzane z olejów i ługu, zyskuje na nowo wielbicielki i wielbicieli. Jego właściwości

Parafina w kosmetykach – dlaczego nie?

Uciążliwe problemy skóry wymagającej (na przykład z AZS) często wymuszają szeroko zakrojone poszukiwania kosmetyków, które

Czy boraks jest ekologiczny?

Czy boraks jest ekologiczny? W kilku swoich przepisach polecam boraks jako znakomity, ekologiczny środek, m.in.

7 thoughts on “Wrotycz pospolity a seks, miesiączka i skóra”

  1. Może warto też od razu uprzedzić, że wyciąg z wrotyczu jest paskudnie gorzki, to nie są sympatyczne ziółka na herbatkę. Warto też dodać, ze „historycznie” pamiętano, żeby uważać z dawkowaniem przy stosowaniu doustnym, gdyż duża ilość może nawet w skrajnym przypadku powodować paraliż i śmierć. Aby uzyskać działanie poronne spodziewam się, że trzeba by niebezpiecznie zbliżyć się do tego rodzaju dawki.

    1. Dzięki za Twój komentarz :) Tak, myślę, że wrotycz może zabić, jednak dawka musi być spora (nigdy nie piłam, ale domyślam się, że jest gorzki – to jakaś forma ostrzeżenia, że może być groźny).

  2. Ja pijam napar z dodatkiem wrotyczu , robie też nalewke ,którą w zeszłym roku wypiłam i żyje i mam się dobrze . Zioła tak jak leki należy stosować w odpowiednich dawkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge