Majtki menstruacyjne Skrojone

Majtki menstruacyjne w porównaniu do kubeczka menstruacyjnego i podpasek wielorazowych

Majtki menstruacyjne to jeden z moich zakupów, których byłam ogromnie ciekawa. Wybrałam markę >> Skrojone, nie bez przyczyny: to niewielka polska firma, która szyje w sposób etyczny i przykładając bardzo dużą wagę do jakości produktów. Jak majtki menstruacyjne wypadają w porównaniu z innymi rozwiązaniami wielorazowymi na czas menstruacji?

Skrojone to firma tak kameralna, że na ich produkty trzeba często czekać do określonej daty, bo niemal wszystko, co przychodzi w dostawach, schodzi na pniu. Dlatego zachęcam Was do zapisania sobie poniższego kodu zniżkowego i sprawdzenia, kiedy będzie kolejna dostawa na przykład majtek menstruacyjnych.

Wpis powstał we współpracy z marką Skrojone. 

Podczas zakupów skorzystaj z kodu rabatowego ORGANICZNI10, a dostaniesz 10% zniżki! Kod nie łączy się z innymi i nie działa na przecenione produkty (obniżki, przedsprzedaż, trójpaki).

Czym są majtki menstruacyjne?

Zwane też bielizną menstruacyjną, są majtkami z wszytą chłonną wkładką, która działa jak podpaska. Różnica jest jednak spora, bo majtki menstruacyjne zawierają zintegrowaną podpaskę, dzięki czemu mamy duży komfort podczas noszenia takiej bielizny. Wkładka nam się nie przesunie, a oddychające tkaniny świetnie sprawdzają się jako bielizna i jako podpaska.

Majtki menstruacyjne mają ograniczoną chłonność (spotkałam się z porównaniem, że zastąpią cztery tampony). Kiedy przekroczymy ich możliwości, zaczną przepuszczać krew – aczkolwiek nie będzie to jakiś dramatyczny potop, co po prostu powolne przesiąkanie okresu na zewnętrzną stronę majtek. Zrobiłam zdjęcie takim przenoszonym majtkom, więc widzicie, jak to wygląda.

Majtki menstruacyjne, które nosiłam kilkanaście godzin, zaczęły lekko przeciekać
Majtki menstruacyjne, które nosiłam kilkanaście godzin, zaczęły lekko przeciekać

Jak są uszyte matki menstruacyjne od Skrojone? Całość składa się z kilku warstw:

 • od strony ciała: 100% bawełna organiczna z certyfikatem GOTS
 • wewnątrz: wkład chłonny z frotte bambusowego,
 • warstwa chroniąca przed przeciekaniem: wodoodporny i oddychający PUL (100% poliester laminowany poliuretanem),
 • od zewnątrz: bawełna organiczna z certyfikatem GOTS (95% bawełna, 5% lycra).

Nie wszystkie majtki menstruacyjne są uszyte w taki sam sposób. Jeśli zdecydujecie się na zakup, dowiedzcie się, jakich materiałów użyto i jak je prać. Sposób prania ma znaczenie dla zachowania właściwości majtek. Skrojone zalecają pranie w temperaturze do 60°C, wirowanie do 600 obrotów na minutę. Nie należy suszyć majtek w suszarkach bębnowych, bo może to uszkodzić PUL. Ważny jest wybór detergentu: płatki mydlane czy orzechy piorące mogą zmniejszyć chłonność wkładu bambusowego (można za to użyć kuli piorącej czy własnego proszku do prania bez dodatku płatków mydlanych).

Majtki menstruacyjne Skrojone
Majtki menstruacyjne Skrojone

Cechy bielizny menstruacyjnej

Dla tych menstruujących osób, które wahają się, jakie wielorazowe rozwiązanie wybrać dla siebie, przygotowałam tabelę porównawczą. >> POBIERZ TABELĘ

Majtki menstruacyjne Podpaski wielorazowe Kubeczek menstruacyjny
Koszt zakupu (cena regularna) Od 136 zł* Od 20 zł Od 49 zł
Materiał Warstwy, najczęściej: bawełna, tkanina bambusowa, PUL (poliester) Warstwy, najczęściej: bawełna, tkanina bambusowa, PUL (poliester), mikrofibra Najczęściej silikon medyczny, rzadziej: TPE, kauczuk
Co zastąpi? Nawet kilka podpasek i tamponów Jedną podpaskę jednorazową/tampon Podpaski i tampony
Ile sztuk potrzeba na cały okres Trzy–cztery pary Kilka – kilkanaście Jeden
Metoda czyszczenia Przepłukanie zimną wodą i upranie Przepłukanie zimną wodą i upranie Wygotowanie we wrzątku na początku i na końcu okresu, trakcie – płukanie wodą, ew. dezynfekowanie
Ryzyko wstrząsu toksycznego (TSS) Nie Nie Tak
Inne ważne cechy Rzadko się je zmienia.

Nie wchłoną skrzepów.

Wkładka może delikatnie odznaczać się na ubraniu (jest sztywniejsza niż zwykłe majtki).

Nie wchłoną skrzepów.

Grubsze podpaski mogą się odznaczać na ubraniu.

 

Duże skrzepy mogą spowodować, że kubeczek od razu jest przepełniony.

Do zmiany kubeczka dobrze mieć dostęp do wody.

Można z nim pływać.

* Majtki menstruacyjne kosztują więcej niż kubeczek menstruacyjny, ale ich uszycie wymaga większych nakładów pracy niż produkcja kubeczka.

Cechy wspólne rozwiązań wielorazowych

Majtki menstruacyjne, podobnie jak podpaski wielorazowe i kubeczek menstruacyjny mają tę zaletę, że posłużą nam przez wiele lat. Dzięki temu, że są wielokrotnego użycia, możemy ich używać co miesiąc – o ile będziemy obchodzić się z nimi właściwie.

Ich cechą jest to, że musimy zadbać o czyszczenie majtek, podpasek czy kubeczka. Dla niektórych osób problemem jest pranie podpasek, a majtki menstruacyjne także należy prać.

W wypadku tych rozwiązań pewnym wyzwaniem może być inwestycja w kubeczek, komplet podpasek czy kilka par majtek. Te koszty zwracają się bardzo szybko (kubeczek zwróci się najszybciej).

Z moich obserwacji wynika, że wszystkie rozwiązania wielorazowe na czas okresu wzbudzają w części osób menstruujących pewien niepokój. Czytam w komentarzach, że jest to obrzydliwe (na przykład pranie podpasek w pralce) albo że używanie kubeczka wiąże się z dużym problemem, bo trzeba go myć itd. Mam poczucie, że sporo jeszcze wody w Wiśle upłynie, zanim zaczniemy mówić powszechnie o okresie jako normalnym zjawisku, bez obrzydzania go czy udawania, że temat nie istnieje (o tym zresztą >> rozmawiałam z dziewczynami z Różowej Skrzyneczki).

Kilka par majtek menstruacyjnych starczy na cały okres
Kilka par majtek menstruacyjnych starczy na cały okres

Podczas mojego ostatniego wakacyjnego wyjazdu zapomniałam wziąć kubeczka menstruacyjnego. Miałam ze sobą podpaski wielorazowe i dwie pary majtek menstruacyjnych. Wszystko świetnie zagrało, użyte podpaski i majtki czekały w worku na powrót do domu i upranie. Więc uprzedzam wszystkie pytania: rozwiązania wielorazowe nie śmierdzą. Nawet jeśli muszą poczekać na pranie.

Podstawowe różnice: majtki menstruacyjne, podpaski wielorazowe, kubeczek menstruacyjny

Majtki menstruacyjne i podpaski wielorazowe mają ze sobą wiele wspólnego, jednak konstrukcja bielizny okresowej pozwala na jej dłuższe noszenie. Dodatkowo majtki dają stuprocentową gwarancję, że chłonna wkładka się nie przesunie. To bardzo dobre rozwiązanie na noc, kiedy boimy się przecieków (Skrojone ma model >> bokserki z dodatkowymi wkładkami, na obfity okres i na noc).

Z kolei w podpaski wielorazowe inwestujemy mniej przy jednym zakupie (możemy na spróbowanie kupić jedną sztukę np. za 30 zł) i mamy ogromny wybór krojów, użytych materiałów, wielkości czy grubości.

W 2021 roku bielizny menstruacyjnej jest niewiele na rynku, w Polsce mamy może 10 różnych marek, a tych szytych w Polsce jest według mojej wiedzy kilka (wiem o trzech).

Kubeczek menstruacyjny musi być dobrze dobrany, żeby spełniał swoją funkcję. Przy jego używaniu warto mieć wiedzę o swoim ciele, a także nie mieć oporów przed dotykaniem swojej wulwy podczas miesiączki czy wkładania palców do pochwy.

Warto pamiętać, że z tych trzech rozwiązań kubeczek może (bardzo rzadko, ale zdarzało się) przyczynić się do ciężkiej choroby, jaką jest zespół wstrząsu toksycznego (TSS), powodowanego przez bakterie.

Na koniec różnica, która według mnie ma ogromne znaczenie: podpaski i majtki menstruacyjne wchłaniają okres na zewnątrz naszego ciała, co sprawia, że czujemy tę krew płynącą z naszej waginy. Po tym, jak spróbowałam kubeczka menstruacyjnego, zdecydowanie wolę, kiedy krew czeka w środku na jego opróżnienie.

Na pewno kubeczek wymaga od nas większej higieny podczas jego opróżniania niż podczas zmiany podpaski czy bielizny okresowej. Musimy zadbać o to, aby kubeczek nie dotknął jakiejś brudnej powierzchni, a w razie czego – zdezynfekować go. (Nigdy nie zapomnę, jak w hostelu w Porto gotowałam kubeczek menstruacyjny o 2 nad ranem w swoim podróżnym kubku).

A co z wygodą? To kwestia bardzo indywidualna. Zarówno majtki menstruacyjne, jak i kubeczek mogą być niemal niewyczuwalne podczas używania. Z podpaskami zazwyczaj to się nie udaje i coś czujemy.

Kubeczki menstruacyjne: LadyCup (żółty), Intimina (różowy), Mooncup, Yuuki, Merula (niebieski) MeLuna (fioletowy)
Kubeczki menstruacyjne: LadyCup (żółty), Intimina (różowy), Mooncup, Yuuki, Merula (niebieski) MeLuna (fioletowy)

Co wybieram?

Z tych trzech rozwiązań każde wydaje mi się wspaniałe, ponieważ zapobiega powstawaniu kolejnych odpadów w postaci zużytych podpasek i tamponów. Kubeczek jest moją podstawową pomocą podczas okresu, majtki menstruacyjne świetnie sprawdzają się podczas uprawiania sportu, a podpaski wielorazowe są moim dodatkowym zabezpieczeniem podczas używania kubeczka. Tak więc korzystam po trochu ze wszystkich trzech.

I wszystkie trzy polecam.

A co jest rozwiązaniem dla Was? Napiszcie!

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

5 thoughts on “Majtki menstruacyjne w porównaniu do kubeczka menstruacyjnego i podpasek wielorazowych”

 1. Ja pewnie obecnie najbardziej bym była za wielorazowymi wkładkami/podpaskami, bo mam dość delikatne plamienie. Ale ciesze się, że coraz więcej takich ekologicznych pomysłów jest na rynku!

 2. Witam, powiem szczerze, że ja swojego czasu kupowałam Kubeczki menstruacyjne firmy INTIMINA , naprawdę są świetne ! Co do porównania to naprawdę dobrze zrobiony , pozdrawiam gorąco ! :)
  Ze swojej strony polecam także [usunięty adres www] oferują tam, produkty ekologiczne bezpośrednio od producentów i ceny są fajne.

 3. Ostatnio, po miesiącach podchodzenia do tematu, uszyłam sobie pierwsze kilka podpasek wielorazowych. Matko jedyna, jakie one wygodne i przyjemne w noszeniu! :D Nie spodziewałam się tak pozytywnego zaskoczenia, cały czas się bałam, że takie podpaski będą mniej wygodne/mniej chłonne itd. niż takie kupne, jednorazowe. Ale się pomyliłam! :D
  Uszyłam też nieprzeciekające gatki – może nie tak chłonne, jak typowe majtki menstruacyjne, są one bardziej w ramach ochrony przed przeciekaniem, żebym nie skończyła z czerwoną plamą na ubraniu. Na razie testowałam rozwiązania w domowych warunkach, kilka rzeczy będę musiała dopracować/poprawić, ale na pewno z wielorazowych podpasek/majtek okresowych nie zrezygnuję. :)
  Adrianna – Adzik tworzy ostatnio pisze o…Ciastka owsiane z bananami i bakaliami – przepis prosty jak budowa cepa!My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge