Tu byłam: Wrocław ZERO WASTE

Wrocław zero waste – co to znaczy? Pokrótce mówiąc: miasto, w którym da się żyć bez generowania (dużej ilości) odpadów, bez marnowania żywności, zgodnie z filozofią, że mniej znaczy lepiej, a dbanie o przyrodę mamy w sercu i we krwi.

Kilka dni urlopu przeznaczyłam na moją wyprawę zero waste, aby poznać lepiej miejsca, dzięki którym wrocławianie mogą kupować – przede wszystkim żywność, ale nie tylko – zgodnie z ideą ograniczania odpadów.

Przeczytaj także:

Wrocław zero waste

Podróżowanie ZW jest trudne i wg mnie zawsze pod jakimś kątem oznacza rezygnację. W moim wypadku było to jedzenie: nie miałam jak zabrać zapasów oprócz tego, co na podróż, musiałam też dokupić wodę w butelce czy wafle ryżowe w plastiku. Jednak mimo to uważam, że udało mi się zminimalizować ilość śmieci.

Wyprawa Wrocław zero waste
Wyprawa Wrocław zero waste

Do Wrocławia przyjechałam z Warszawy pociągiem, a potem poruszałam się wyłącznie na rowerze. Podziwiałam dbałość miasta, aby rowerzyści mogli wjechać niemal wszędzie, choć brukowane ulice dały się we znaki mojej szosie. Mieszkałam u znajomych, których akurat nie było (był za to ich kot), stołowałam się na mieście, testując lokale gastronomiczne pod względem przygotowania na goszczenie alergika (niestety słabe, jak wszędzie). Poza jedzeniem niczego nie kupiłam, choć kilka drobiazgów dostałam (w tym przesyłkę urodzinową dla starszego syna). Uwierzcie, że zapakowanie wszystkiego do plecaka rowerowego było wyzwaniem.

A teraz ad rem. We Wrocławiu na szczególną uwagę zasługują trzy miejsca jak te, które umożliwiają kupowanie żywności do własnych pojemników: Hala Targowa, sklep Bez pudła i EkoPestka.

Hala Targowa

Hala Targowa przy ul. Piaskowej – miejsce znane wszystkim wrocławianom. Tym, którzy szukają sposobów na kupowanie do własnych pojemników, polecane jest szczególnie stoisko z przyprawami i produktami sypkimi mniej więcej na środku hali.

Stoisko we wrocławskiej Hali Targowej
Stoisko we wrocławskiej Hali Targowej

Nie miałam czasu niestety, żeby zatrzymać się tu na dłuższą chwilę, ale wskazuję jako punkt godny uwagi – także ze względu na piękno zabytkowej konstrukcji samej hali, która ma prawie 120 lat.

Wrocławska Hala Targowa
Wrocławska Hala Targowa

Bez pudła

Twórczynią tego wyjątkowego miejsca na mapie Wrocławia, gdzie każdy odpowiedzialny konsument może zrobić zapasy produktów sypkich do własnych pojemników (jest to premiowane zniżką 3%), jest Kamila Małolepsza.

Kamila Małolepsza, Bez pudła
Kamila Małolepsza, Bez pudła

Umówiłam się z nią na spotkanie w Bez pudła, które mieści się na Grabiszyńskiej 55 (niektórzy twierdzą, że to daleko – ja ich nie rozumiem!).

Wrocław zero waste: Bez pudła
Wrocław zero waste: Bez pudła

Sklep działa od czerwca 2017 r., zyskał już stałych klientów, ma też swoją sławę wśród „zerowaste’owców”.

Minimalistyczny wystrój jest urzekający: zwracamy uwagę na to, na co trzeba
Minimalistyczny wystrój jest urzekający: zwracamy uwagę na to, na co trzeba

Od razu po wejściu po schodkach znajdujemy się w minimalistycznym wnętrzu, gdzie rządzą aspekty estetyczne i praktyczne. Napis ZERO WASTE przypomina o idei przyświecającej działalności sklepu.

Memento
Memento

Wśród produktów znajdziemy mąki, ziarna, kasze, ryże, bakalie, a nawet makarony i ksylitol.

Pojemnik na makarony, mąki itp.
Pojemnik na makarony, mąki itp.

Część produktów jest ekologicznych, jednak dla Kamili ważniejsza jest znajomość producenta niż certyfikat. Ma kilku polskich dostawców (między innymi makaronów).

Bez pudła
Bez pudła

Oczywiście nie wszystko może być z Polski. Na przykład ryż.

Dziki ryż
Dziki ryż

Ci, którzy chcą mieć wielorazowe opakowania na sypkie, ale szukają czegoś estetycznego, mogą kupić w Bez pudła worki z bawełny ekologicznej. Do wyboru jest kilka rodzajów.

Worek na zakupy
Worek na zakupy

Kamila zadbała także o to, aby kupujący mogli zaopatrzyć się w biodegradowalne szczoteczki do zębów, drewniane szczotki do zmywania czy masażu, kosmetyki (głównie mydła), a także owijki z woskiem (w stylu Bee’s Wrapów, ale jednak inne), pojemniki na lunch czy stalowe rurki do picia.

Szczotki, rurki, pojemniki...
Szczotki, rurki, pojemniki…

Sklep Kamili to zdecydowanie miejsce przyjazne osobom, które starają się ograniczyć ilość odpadów, a dodatkowo cenią sobie po prostu sklepy z dobrą ofertą.

A może nerkowca?
A może nerkowca?

Na stronie Bez pudła znajdziecie spis produktów, które akurat są w sprzedaży, razem z cenami.

Polecam bezwarunkowo i zapewniam, że sklep jest bliżej niż myślicie!

Bez pudła

Ul. Grabiszyńska 55/2, Wrocław

Facebook: https://www.facebook.com/sklepbezpudla/

http://sklepbezpudla.pl/

EkoPestka

EkoPestka, jako miejsce z niemal trzyletnim stażem, jest już dobrze znana wrocławianom. Ma też znakomitą lokalizację na ul. św. Antoniego, w Dzielnicy Czterech Świątyń, tuż przy kinie Nowe Horyzonty.

Wrocław zero waste: EkoPestka
Wrocław zero waste: EkoPestka

W ofercie EkoPestki – jeśli chodzi o zakupy zero waste – są przede wszystkim oliwy i oleje znakomitej jakości, a także kremy balsamiczne i octy.

EkoPestka - tu kupisz oliwy, oleje, kremy balsamiczne i octy na litry
EkoPestka – tu kupisz oliwy, oleje, kremy balsamiczne i octy na litry

W wyborze doradzi pani Małgorzata, właścicielka sklepu, która wybiera produkty najwyższej jakości z Włoch, Hiszpanii, a także Polski.

EkoPestka
EkoPestka

Wszystkie te produkty możemy kupić do butelek – także własnych pojemników, jeśli znamy ich pojemność – na mililitry. Jeśli nie mamy swojej butelki, możemy zaopatrzyć się w nią na miejscu.

Buteleczki na oleje, oliwy i octy
Buteleczki na oleje, oliwy i octy

A zanim kupimy, każdego specjału możemy spróbować i ocenić, czy smak nam odpowiada.

Butle z nalewakami
Butle z nalewakami

Kremy balsamiczne dostępne są w kilku oryginalnych smakach. Zdecydowanie warto ich posmakować. Mnie wyjątkowo spodobał się krem balsamiczny z czerwoną pomarańczą. Polecam!

Kremy balsamiczne
Kremy balsamiczne

Wszystkie płynne produkty znajdują się w butlach o bardzo grubym szkle, dzięki czemu są chronione przed czynnikami zewnętrznymi.

Butla z oliwą
Butla z oliwą

Uzupełnieniem oferty sklepu są też wybrane przysmaki ekologiczne oraz kosmetyki Purite, sprzedawane w szkle lub z kartonikiem.

Mydła Purite
Mydła Purite

Jeśli będziecie we Wrocławiu, koniecznie zajrzyjcie do EkoPestki i przekażcie pozdrowienia ode mnie!

EkoPestka - zakupy zero waste
EkoPestka – zakupy zero waste

EkoPestka

Ul. św. Antoniego 26, Wrocław

Facebook: https://www.facebook.com/ekopestka/

http://ekopestka.pl/

A może Wy znacie jeszcze jakieś szczególne miejsca, które można dopisać do listy Wrocław zero waste? A może byliście w tych, o których piszę? Koniecznie dajcie znać!

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Ogród społeczny Zielone Piaski

Jak założyłam ogród społeczny na osiedlu

Ogród społeczny w mieście? Właśnie udało mi się zrealizować taki pomysł na moim osiedlu. Nie
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek

19 thoughts on “Tu byłam: Wrocław ZERO WASTE”

 1. Dopisz koniecznie,że ta Hala Targowa to ta przy ul. Piaskowej. Teraz we Wrocławiu jest parę „Hal Targowych” i przejezdni mogliby być zdezorientowani.
  Ta sama firma co na ma stoisko na Hali, co zrobiłaś jej zdjęcie,ma też stoisko w Hali Targowej Perła,przy ulicy Widnej :)

 2. Wroclaw robi na mnie bardzo pozytywne wrazenie! Szczegolnie ten sklep, do ktorego mozna wpasc z wlasnym „pudlem” :) Swietny pomysl! Na pewno jest doceniany przez mieszkancow Wroclawia i turystow.

  1. No właśnie Bez pudła jeszcze nie jest doceniany, bo leży poza szlakami turystycznymi, ale mam nadzieję, że to się zmieni :) Pozdrawiam!

  1. Dzięki za komentarz, ja zrobiłam swoje wrapy – pokażę to na blogu wkrótce – jednak są one inne niż te kupne :) Domowe sposoby nie są tym samym, ale takie wrapy także są użyteczne i działają :)

  1. Sklep jest nowy, ale mam nadzieję, że będzie zyskiwał popularność. Ogromne lubię Wrocław i kibicuję mu jako zielonemu miastu. Oby więcej miejsc przyjaznych zero waste :)

 3. ooo ja do pudła trafiłam z Karłowic wiec kawałek drogi. ale dla chcącego nic trudnego bo dojazd tam komunikacją miejską jest super! Zakupiłam kilka produktów na spróbowanie do własnoręcznie uszytych woreczków:) i zmotywowało mnie to na tyle że dziś w warzywniaku do tych samych pakowałam warzywka a pani przy kasie robiła coraz większe oczy przy kolejnej paczuszce:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge