„Przewodnik wędrowca” – recenzja

„Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury” autorstwa Tristana Gooleya to książka zaskakująca. Z pozoru jest to zbiór rad, jak postrzegać i rozumieć otoczenie, jednak styl, w jakim autor dzieli się swoją wiedzą, pozwoliło uniknąć pułapki suchego spisu wskazówek. Ta książka wciąga zupełnie niepostrzeżenie.

Przykładem niech będzie niespodziewana długa dyskusja między mną a mężem, z którym pod wpływem jednego z rozdziałów odświeżyliśmy swoją wiedzę o lodowcu, morenach czołowych czy dolinach U-kształtnych. Dlatego że chciałam przenieść świeżo zdobytą wiedzę o czytaniu śladów po lodowcu na to, jak pamiętam Tatry. Czy umiałabym zastosować wskazówki w praktyce, wiedząc, jak przebiegało cofanie się lodowca? Obiecałam sobie, że podczas następnej wizyty w górach koniecznie przyjrzę się skałom i dolinom.

"Przewodnik wędrowca" w moich rękach
„Przewodnik wędrowca” w moich rękach

Bądź detektywem natury

„Przewodnik wędrowca” łączy w sobie ewidentną miłość autora do wędrowania wśród natury ze spojrzeniem na tę naturę w sposób, jakiego ludzie już nie stosują. Fascynujące przykłady znaków pozostawianych przez zwierzęta czy dawanych przez rośliny przeplatają się z często zabawnymi opowiastkami z życia Gooleya. Ale to nie wszystko. Na każdej stronie znajdziemy wskazówki, jak określać strony świata czy zmianę pogody z otaczającego nas krajobrazu. Drzewa są wspaniałym kompasami, a smugi kondensacyjne z samolotu mogą zapowiadać zbliżający się deszcz.

"Przewodnik wędrowca"
„Przewodnik wędrowca”

Godzina z gwiazd

Dla tych szczęśliwców, którzy mogą oglądać nocne niebo bez zanieczyszczenia światłem, autor „Przewodnika wędrowca” ma rady, jak odczytywać czas z gwiazd. Podobnie (i wg mnie łatwiej) możemy posługiwać się Słońcem i Księżycem. O ile Słońce dość łatwo odczytać, to Księżyc jest dla mnie trudniejszym zegarem czy kompasem, ale wszystkiego można się nauczyć.

"Przewodnik wędrowca"
„Przewodnik wędrowca”

Rozgryźć miasto

Ciekawa jestem, co na tę część książki powiedzą antropolodzy – fakty na temat miast, ludzkich zachowań i kształtowania przestrzeni miejskiej niby są oczywiste, ale mało kto myśli o mieście  ten sposób. I choć w książce opisywane są brytyjskie miasta, myślę, że mieszkańcy polskich miejscowości też z ciekawością odniosą wiadomości do naszej rzeczywistości.

"Przewodnik wędrowca"
„Przewodnik wędrowca”

Gooley nie tylko świetnie pisze, ale także ma duży dystans do siebie i nie traktuje w żadnym momencie czytelnika protekcjonalnie. Właściwe jego rady ograniczają się do: Nie bądź durny – i coś w tym jest. Opisuje kilkukrotnie, że niefrasobliwość w podążaniu za znakami przyrody może skończyć się źle, dlatego  poleca przygotować się do własnych wędrówek merytorycznie i praktycznie.

Bardzo polecam Wam Przewodnik wędrowca, lekturę z pewnością oryginalną, wciągającą i momentami zabawną. Nie łudzę się, że zapamiętam choćby 1/10 rad, ale z pewnością część wypróbuję w praktyce z mężem i dziećmi. Śledzenie znaków na niebie i ziemi jest niezwykle przyjemną odskocznią od tego, jak nauczeni jesteśmy postrzegać otoczenie. A także uczy nas radzenia sobie w warunkach, kiedy jesteśmy zdani na siebie. (Co z kolei przypomina mi inną brytyjską lekturę – „Eksperyment Utopię”).

Polecam bardzo!

"Przewodnik wędrowca"
„Przewodnik wędrowca”

Tristan Gooley, Przewodnik wędrowca

Wyd. Otwarte, Kraków 2017

Cena okładkowa: 36,90 zł

http://otwarte.eu/book/przewodnik-wedrowca-sztuka-odczytywania-znakow-natury

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

8 thoughts on “„Przewodnik wędrowca” – recenzja”

 1. Muszę przyznać, że wcześniej o tej książce nie słyszałam, ale wygląda i brzmi, sądząc po Twojej recenzji, jako coś co powinno się mieć i czytać :D i to w różnym wieku :)

  Pozdrawiam!

 2. Ha, właśnie zabieram się za tę książkę! Mam wrażenie, że trochę za bardzo liczymy na nowe technologie, kompletnie zapominając o nauce odczytywania znaków na niebie i ziemi… a przecież każdy człowiek powinien sobie z takim „banałem” radzić. Dlatego też po Przewodnik Wędrowca sięgnęłam: chcę się trochę więcej dowiedzieć o odczytywaniu natury i tego, co dookoła, nawet żyjąc w mieście;)

  Serdeczności!
  Paulina • Karmins ostatnio pisze o…Przepiśnik na wakacje – do drukuMy Profile

  1. Daj znać, kiedy przeczytasz! Książka robi wrażenie, zwłaszcza gdy odkryjemy, że sporo wiedzy nosimy w sobie od podstawówki :)

 3. Nie przeczytałam wpisu do końca, bo sama jestem w trakcie lektury i nie chcę spoilerów :D Na razie wniosek mam taki, że świetnie, że niektóre sprawy w przypisach są porównywane do warunków polskich. I że jeśli ktoś studiował coś przyrodniczego albo miał z tym jakąś styczność, to może się troszkę znudzić ;)
  Rykoszetka, blog o życiu w mieście ostatnio pisze o…Miedzianka – miasto, które zniknęłoMy Profile

  1. To fakt, że wiele rzeczy wydało mi się odświeżeniem wiedzy. Ale podoba mi się sposób, w jaki autor pisze, zachęcający do zgłębienia tej wiedzy samodzielnie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge