Menu Zamknij

Udane fotołowy. Wywiad z Luizą i Julianem

Wstają o takich porach, o jakich niektórzy się kładą. Najczęściej wyruszają na fotołowy wcale nie na inny kontynent, a do najbliżej położonego lasu. Ich zdjęcia pokazują piękno polskiej przyrody i zmieniającej się aury. Ciężko pracują na każde udane ujęcie. Poznajcie Luizę i Juliana, zapalonych fotografów przyrody, którzy opowiadają o swojej pasji i spotkanych zwierzętach.

Julian Łoziński: 

Miłośnik przyrody, fotograf amator aspirujący do profesjonalizmu, może… ekooszołom? Zdjęcia zamieszczam głównie na >> Instagramie, powoli zaczynam brać udział w konkursach fotograficznych. Moim marzeniem jest związanie z tą pasją swojej przyszłości. Cały czas doskonalę swój warsztat, co polega głównie na długich godzinach spędzonych w terenie, ponieważ – sparafrazuję znanego kolarskiego blogera, który pisze “żeby jeździć, trzeba jeździć” – żeby robić dobre zdjęcia, trzeba robić zdjęcia.

Julian i Luiza wracają z fotołowów. Zdjęcie - Marcin Tarlaga
Julian i Luiza wracają z fotołowów. Zdjęcie – Marcin Tarlaga

Luiza Brzezińska-Łozińska:

Swoje zdjęcia określam jako “fotografia mocno amatorska”, na co dzień pracuję w branży zupełnie niezwiązanej z przyrodą, ale ekologia i natura były mi bliskie od dawna. Robienie zdjęć traktuję z przymrużeniem oka, co widać głównie w opisach ma moim >> Instagramie. Nie ukrywam, że chciałabym w niedalekiej przyszłości zarabiać w taki sposób, żeby nie musieć siedzieć w biurze i przebywać w mieście.

J.B.: Poznałam Was kilka lat temu, kiedy nic nie wskazywało, że poświęcicie się polowaniom z aparatem. Kiedy zaczęliście fotografować zwierzęta? Skąd wziął się pomysł?

Julian i Luiza: Przygodę z fotografią rozpoczęliśmy nieco półtora roku temu, czyli na wiosnę 2018 r. Już wcześniej bardzo dużo czasu spędzaliśmy na łonie natury, od jazdy na rowerze, przez zwykłe łażenie po lesie i łąkach, po hamakowanie i gnicie – byle blisko roślinności i w spokoju. Siłą rzeczy spotykaliśmy dzikie zwierzęta, widzieliśmy ich tropy, a fotografia to był po prostu kolejny krok, żeby zbliżyć się do natury i przyjrzeć jej się z bliska, zatrzymać się.

Fotołowy: bączek. Zdjęcie - Julian Łoziński
Fotołowy: bączek. Zdjęcie – Julian Łoziński

Chodzenie po lesie z aparatem zupełnie zmienia perspektywę, pozwala się zagłębić w ten świat i zwrócić uwagę na coś, co zwykły spacerowicz pominie. Tak naprawdę kamieniem węgielnym nowej pasji było picie kawy nad Wisłą i obserwowanie ptaków. Pomyśleliśmy, że cudownie byłoby móc je podglądać – naszym pierwszym pomysłem była luneta, ale natknęliśmy się na aparat z superzoomem. No i to było wow – z daleka widzieliśmy ptaki, owady itd., a jednocześnie ich nie płoszyliśmy. Potem oczywiście wciągneliśmy się i zaczęliśmy rozglądać się za nowym sprzętem, który umożliwiłby dodanie walorów artystycznych do zdjęć, a nie tylko dokumentację. No i tak to poszło.

Żeby fotografować przyrodę, zwłaszcza niekomercyjnie, trzeba mieć w sobie pasję. Co Was napędza? 

Julian: Przyroda sama w sobie. Jest tak cudowna i tak odmienna od chaosu i mętliku, w którym żyjemy na co dzień, że najchętniej tylko bym siedział z aparatem w lesie. Jednocześnie udostępniając zdjęcia, mam nadzieję, że uwrażliwię innych na otaczający ich świat, że dostrzegą piękno przyrody i więcej osób będzie o nią dbało.

Luiza: To tak naprawdę odskocznia, ucieczka od codzienności i zgiełku miasta. Pozwala się wyciszyć. Mam też wrażenie, im dłużej siedzimy w krzakach, że dokumentujemy umierający świat, że nasze spotkania ze zwierzętami i roślinami, biorąc pod uwagę zbliżającą się katastrofę klimatyczną, to ostatni moment, żeby tego doświadczyć. Człowiek odbiera miejsce dzikiej naturze, zwłaszcza przestrzeń – a my chcemy jeszcze nacieszyć się dziczą, póki możemy.

Fotołowy: kozioł sarny. Zdjęcie - Luiza Brzezińska-Łozińska
Fotołowy: kozioł sarny. Zdjęcie – Luiza Brzezińska-Łozińska

Jak się przygotowaliście do rozpoczęcia przygody z fotografią przyrody? Skończyliście jakieś kursy?

Julian: Wszystkiego od samego początku nauczyłem się sam – posiłkując się internetem, książkami, od tych czysto technicznych kwestii, jak przysłona, czas ekspozycji w aparacie, po tropienie zwierząt, rozpoznawanie gatunków czy odpowiednie kamuflowanie się. Po głębszym wejściu w świat fotografii przyrodniczej i poznaniu innych osób z taką pasją, miałem możliwość dalszego rozwoju, zdobycia rad od bardziej doświadczonych fotografów. Każdy kontakt z osobami robiącymi zdjęcia przyrodzie to szansa na dowiedzenie się czegoś nowego.

Luiza: Kiedyś zdjęcia cykałam bez głębszego zastanowienia, bez patrzenia na kadr czy perspektywę. Im głębiej Julian wchodził w fotografię, tym więcej i ja się dowiadywałam i uczyłam – sama na pewno nie podołałabym temu. Poza tym dziedziczę sprzęt – robię postępy małymi krokami, ale nie mam ciśnienia na bycie pro. 

No właśnie, jakiego sprzętu używacie? Jaki sprzęt według Was to minimum, żeby móc skutecznie fotografować dzikie zwierzęta?

Julian: Ja używam lustrzanki Canon 5D mkIV razem z teleobiektywem o ogniskowej 300 mm oraz dwoma telekonwerterami (1.4x i 2x) – są to elementy wydłużające ogniskową o wskazany mnożnik, czyli po prostu przybliżające obiekt. Marzeniem jest oczywiście 600 mm stałoogniskowy obiektyw Canona – sprzęt używany przez profesjonalistów przez duże P.

Luiza: W tej chwili korzystam z kompletu, którym fotografował wcześniej Julian – Canon 7D mkII plus teleobiektyw marki Tamron typu zoom 150-600 mm. Czekam na dalsze dziedziczenie (śmiech).

Julian i Luiza: Oboje zaczynaliśmy od Nikona P900, czyli kompaktowego aparatu z super zoomem – jakość zdjęć nie jest powalająca, ale zupełnie zmienia spojrzenie na fotografię przyrodniczą dla osób, które wcześniej nie miały z tym styczności. Zasadniczo najważniejsze jest zbliżenie – można bez podchodzenia zwierząt zrobić zdjęcie, które daje wrażenie bycia w małej odległości, niemal na wyciągnięcie ręki. Polecamy to każdemu, kto chce zacząć fotografować zwierzęta – korzystając ze zwyczajnego kompaktu o małym przybliżeniu można się tylko zniechęcić.

Fotołowy: czapla biała. Zdjęcie - Julian Łoziński
Fotołowy: czapla biała. Zdjęcie – Julian Łoziński

Jakie jest Wasze wyposażenie poza sprzętem foto?

Julian i Luiza: Podstawa to dobry kamuflaż i stopienie się z krzakami, czyli bojówki moro, ciemnozielone ciuchy, czapki, rękawiczki – są super ważne, bo wszystkie białe plamy na tle natury bardzo rzucają się w oczy. W sezonie letnim nieodzowne są siatki przeciw owadom, zakładane na czapki, bez tego można być zjedzonym żywcem. Zimą (jeśli jest śnieg, o co coraz trudniej), żeby zniknąć, przyda się zwykłe prześcieradło z wyciętą dziurą. No i kalosze, bez których nie da się przejść przez wysokie trawy i gęstą roślinność. Ich dodatkowy atut to ochrona przed kleszczami – tym robalom trudniej wejść po śliskiej gumie, a co za tym idzie, mniej włazi nam na skórę. Do tego dochodzą siatki maskujące (udawanie kupy krzaków), karimaty, chusty snajperskie – im bardziej się zagłębiasz w ten temat, tym więcej ekwipunku posiadasz. Przyda się też dobry termos i ciasto w plecaku (śmiech).

Fotołowy: lis. Zdjęcie - Julian Łozński
Fotołowy: lis. Zdjęcie – Julian Łozński

Dokąd się zapuszczacie? Czy myślicie o dalszych wyprawach, np. zagranicznych?

Julian i Luiza: Z racji miejsca zamieszkania (warszawskie Bielany) najczęściej bywamy w Puszczy Kampinoskiej. Przy okazji urlopów mieliśmy okazję zahaczyć o Puszczę Białowieską, Wigierski Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, Brodnicki Park Krajobrazowy czy inne obszary chronione. Marzymy o wyprawach do Skandynawii, ponieważ jest tam rodzaj przyrody, która nas zachwyca. Ale i na naszym polskim podwórku można znaleźć fantastyczne tereny. W sumie nie trzeba nawet wyjeżdżać gdzieś głęboko w las, aby zrobić fajne zdjęcia przyrodnicze – wystarczy wybrać się do pobliskiego parku. Obok nas są na przykład Stawy Brustmana, gdzie udało nam się zrobić kilka ekstra ujęć łysek. Wyprawa “na wiewiórki” do Łazienek to też stały punkt programu w rocznym grafiku fotołowów. 

Fotołowy: wiewiórka. Zdjęcie - Julian Łoziński
Fotołowy: wiewiórka. Zdjęcie – Julian Łoziński

Jak wygląda plan nocy/dnia, kiedy idziecie na fotołowy? O której wstajecie, o której wracacie?

Julian i Luiza: W zależności od pory roku – w terenie trzeba być co najmniej pół godziny przed świtem. Lato jest najbardziej bezlitosne – słońce wstaje o 4, więc pobudki bywają i o 2.30, tak żeby zdążyć dojechać na miejsce i rozstawić się ze sprzętem. Zimą jest odrobinę lepiej, bo pobudka o 5 nie robi już na nas wrażenia. Zazwyczaj jesteśmy w terenie ok. 4 godzin – kluczowe są dwie godziny po wschodzie słońca i 2 godziny przed zachodem, wtedy zwierzęta są najbardziej aktywne i łatwiej je sfotografować.

Fotołowy: jeleń. Zdjęcie - Luiza Brzezińska-Łozińska
Fotołowy: jeleń. Zdjęcie – Luiza Brzezińska-Łozińska

Czy umiecie przewidzieć, jakie zwierzęta spotkacie? Szukacie określonych gatunków?

Julian i Luiza: Im dłużej badamy dany teren, tym lepiej wiemy, czego się spodziewać, ale nigdy nie idziemy z nastawieniem na konkretny gatunek. Bierzemy co natura daje (śmiech). Nawet zwykła wiewiórka przy dobrym oświetleniu to majstersztyk. Nie wpisujemy się w nurt pogoni za okazem i uważamy, że każde zwierzę, także krowy i sroki, zasługują na uwagę i dobre zdjęcie. Pomijając fakt, że zrobienie srokom czy zwierzętom gospodarskim idealnych fotografii to nie jest prosta sprawa – nie chodzi o udokumentowanie spotkania, tylko o ujęcie, które zapiera dech w piersiach. 

Fotołowy: łosie. Zdjęcie - Julian Łoziński
Fotołowy: łosie. Zdjęcie – Julian Łoziński

Czy są zwierzęta, które są pewniakami? Np. że nawet jeśli nie będzie łosia, to na pewno nawinie się sarna?

Julian i Luiza: Biorąc pod uwagę liczebność saren i łosi, jest dużo większa szansa na napotkanie tych pierwszych – w Kampinosie, wedle danych parku, jest ok. 2500 saren, a łosi żyje jedynie ok. 300. Wielkim nieobecnym jest dzik – dzięki “walce” z ASF i masowym odstrzale – spotkanie tego gatunku w świetle dnia w podwarszawskich rejonach jest bardzo trudne. Ale jedna z najbardziej istotnych rzeczy to po prostu patrzenie pod nogi – szukanie śladów, wyszukiwanie wzrokiem wydeptanej trawy i innych dowodów na obecność zwierząt.

Czy macie zdjęcia borsuka? Pytam, bo moim marzeniem jest spotkanie go w naturze.

Julian: Ja mam! Ale jest to zdjęcie czysto dokumentacyjne – w zeszłym roku gdy fotografowałem sarny, delikwent przebiegł mi przez środek kadru. Wystarczyło mi na szczęście refleksu, żeby go złapać na zdjęciu.

Fotołowy: borsuk. Zdjęcie Julian Łoziński
Fotołowy: borsuk. Zdjęcie Julian Łoziński

Luiza: Ja jeszcze nie dostąpiłam zaszczytu spotkania z borsukiem, ale wiem, że to nie jest łatwy obiekt. Co prawda mamy namierzony borsuczy rewir i będziemy próbować go sfotografować, być może wiosną.

Wasz największy sukces – to wilki? Ile razy udało Wam się je spotkać? 

Julian: Wilki są uznawane za magiczne, niemal mityczne zwierzęta, więc to na pewno było wyjątkowe spotkanie, tym bardziej, że go nie planowaliśmy (śmiech). Ale biorąc pod uwagę jakość fotografii to większym sukcesem określiłbym kilka ujęć łosi, z których jestem naprawdę zadowolony. Wilki wspólnie widzieliśmy raz, mnie się udało je spotkać ponownie.

Fotołowy: wilk. Zdjęcie - Julian Łoziński
Fotołowy: wilk. Zdjęcie – Julian Łoziński

Luiza: Zobaczenie wilków na żywo, nawet z daleka było dużym przeżyciem. Nigdy nie podejrzewałam, że je spotkam, jest ich naprawdę niewiele w okolicy, a i wiadomo, że unikają ludzi. Do głowy mi nie przyszło, żeby się ich bać, bo nie atakują ludzi, więc odczuwałam, podobnie jak Julian, czystą radość, a na początku niedowierzanie – że mieliśmy okazję je podziwiać. 

Za mój największy sukces uważam zdjęcie krów we mgle – od początku przygody z fotografią marzyłam o takim ujęciu, ale w okolicach Warszawy prawie nie ma krów, które pasą się na pastwiskach, tym bardziej w dobrych warunkach, czyli w mglisty poranek.

Fotołowy: krowy we mgle. Zdjęcie Luiza Brzezińska-Łozińska
Fotołowy: krowy we mgle. Zdjęcie Luiza Brzezińska-Łozińska

Wasze największe rozczarowania?

Julian: Chyba nie mamy czegoś takiego jak rozczarowanie. Zdarzają się tygodnie, kiedy nie udaje nam się niczego sfotografować, bo nie trafiamy akurat na modeli w lesie, ale jest to nieodzowna część tej pasji. Nigdy nie wiadomo, co się trafi – zwłaszcza przy etycznej fotografii, bez nęcenia zwierząt, podrzucania padliny lub co gorsze żywej przynęty, czy zaglądania do gniazd. 

Luiza: Podstawą robienia zdjęć przyrodzie jest cierpliwość i czekanie – tak więc rozczarowania trzeba przekuwać w naukę. I liczyć na szczęście kolejnym razem.

Jakie wyzwania przed Wami?

Julian: Każdy wypad do lasu jest tak naprawdę wyzwaniem. Największym jest coraz lepsze wtapianie się w otoczenie, bycie niewidocznym dla zwierząt, minimalna ingerencja w przyrodę – prawdziwy sukces fotograf/ka odnosi, gdy zdobędzie upragniony kadr, a zwierzę nawet go/jej nie zauważy.

Luiza: Naszym priorytetem jest troska o przyrodę – nie chcemy robić zdjęć za wszelką cenę, nie wchodzimy tam, gdzie zwierzęta mają ostoję, nie ganiamy za nimi. Dobrostan zwierząt i roślin to dla nas najważniejsza rzecz, podglądanie jest na drugim miejscu. Dbamy o ten dobrostan, m.in. zbierając śmieci – praktycznie na każdym wypadzie natykamy się na butelki, puszki i inne mniej lub bardziej zadziwiające przedmioty. Specjalnie po to mamy w plecaku rolkę worków na śmieci. 

Czy mieliście jakieś problemy, spotkaliście zagrożenia, złego leśniczego na drodze?

Julian i Luiza: Raz spotkaliśmy myśliwego, który polował w otulinie Kampinosu (legalnie), wdaliśmy się w średnio przyjemną dyskusję, do myśliwego po chwili dołączył kolega – jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami łowiectwa i tzw. gospodarki łowieckiej. Jest to temat na zupełnie osobną i bardzo obszerną dyskusję, ale ujmując to w skrócie – uważamy, że natura doskonale sobie ze wszystkim radzi bez udziału człowieka, a rolę myśliwych świetnie spełniają np. wilki, które zabijają osobniki słabsze, chore, starsze, a nie te o największym i najpiękniejszym porożu… Cała sytuacja zakończyła się spokojnie i rozeszliśmy się w swoje strony, ale do tej pory pozostała w nas niechęć do tego terenu, bo wiemy, że taka sytuacja może się powtórzyć.

Jeśli chodzi o leśniczych, to nie mieliśmy na razie żadnego spotkania, ale podejrzewamy, że będą one raczej należały do pozytywnych, ponieważ leśnicy pracujący w Parkach Narodowych to nie to co ludzie zatrudnieni w przedsiębiorstwie o nazwie Lasy Państwowe i nadzorujący gospodarcze kompleksy leśne.

Fotołowy: sarna z młodym. Zdjęcie Luiza Brzezińska-Łozińska
Fotołowy: sarna z młodym. Zdjęcie Luiza Brzezińska-Łozińska

Domyślam się, że spotyka Was też sporo zabawnych przygód.

Julian: Bywa dużo różnych przygód, które nawet jeśli w pierwszym momencie nie są zbyt zabawne jak na przykład woda w kaloszach, a następnie chlupoczący marsz przez ok. 5 km, to później wspominamy je z uśmiechem na ustach. Raz zostałem prawie nadepnięty przez łosie – leżałem na ścieżce i kamuflaż świetnie zdawał egzamin – szły prosto na mnie, więc musiałam się ujawnić i pomachać im ręką na przywitanie gdy były jakieś 5 m ode mnie. Łosie nie są agresywne, ale niezależnie od tego, czy łoś nadepnąłby mnie ze złości, czy przez nieuwagę, to bolałoby tak samo (śmiech). Są też żarty sytuacyjne, jak na przykład niecenzuralna reakcja na wilki wychodzące na polanę, których się nie spodziewaliśmy. Podpowiem, że człowiek wtedy nie mówi: “O! Wilki!” (śmiech).

Bardzo dziękuję Wam za rozmowę. Cieszę się, że znaleźliście czas na podzielenie się swoją pasją ze mną, Czytelniczkami i Czytelnikami. Życzę Wam kolejnych sukcesów i wspaniałych przyrodniczych spotkań.

Opublikowano wwywiady

Podobne wpisy

7 komentarzy

 1. Aleksandra

  Podglądanie przyrody w celu uchwycenia ulotnych chwil aparatem to musi być coś cudownego. Robię to na co dzień, ale nie pod kątem fotografii, lecz po prostu życia blisko natury. Jestem z nią po sąsiedzku ;-)

 2. Monika Halman

  Od zawsze podziwiam ludzi zajmujących się fotografowaniem przyrody i z przyjemnością oglądam zrobione przez nich fotografie. I zazdroszczę takim osobom tego bezpośredniego obcowania ze światem roślin i zwierząt. To świat niezwykle fascynujący. Gratuluję wywiadu, z przyjemnością go przeczytałam :)

 3. s4bink4_photo

  Rewelacyjny wywiad, podparty pięknymi zdjęciami… Czuć w każdym słowie Juliana i Luizy wielką miłość i szacunek do natury… Szkoda, że tak wielu ludziom tych cech brakuje… Wszystkie zdjęcia są piękne – łosie niesamowite, rozczulająca sarna z małym… Ale krowy we mgle mnie absolutnie rozbroiły…. Duże gratulacje za cały wywiad…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies