Menu Zamknij

Odpieluchowanie: co się może przydać?

Wakacje to ostatni moment, aby odpieluchować 3-latka (lub niespełna 3-latka) przed puszczeniem go do przedszkola. Różnie to bywa z dziećmi i ich opiekunami. Niektórzy rodzice próbują uczyć dziecko korzystania z nocnika, ledwo maluch nauczy się siedzieć. Inni czekają na moment, gdy dziecko samo wykaże zdolności w kierunku opanowania nocnika czy kibelka. Ostatni podejmują temat, zmuszeni przez okoliczności, kiedy zbliża się termin rozpoczęcia roku przedszkolnego.

kuznica_1
Bez pieluchy najwygodniej!

Kiedy zaczynać przygodę z nocnikiem?

Tak naprawdę rezygnacja z pieluchy może być decyzją podjętą jeszcze przed narodzinami dziecka – naturalna higiena niemowląt (NHN) jest metodą wychowania bezpieluchowego, którą można wdrażać od samych narodzin. Wymaga od rodziców szczególnej uwagi ukierunkowanej na sygnały dziecka dotyczące potrzeb fizjologicznych. NHN jest pewnie najbardziej ekologiczną metodą postępowania z kupą i siusiu, bo docelowo nie generuje żadnych odpadów (pieluch jednorazowych) czy dodatkowego prania (pieluchy wielorazowe). Więcej o tej metodzie poczytacie np. tu: Bez pieluch.

nocnik_0
U nas nocnik stoi tylko na wszelki wypadek – chłopcy od początku woleli siusiać na kibelek.

W wypadku używania pieluch moment, kiedy można spróbować z nich zrezygnować, może nastąpić już w 18. miesiącu życia – przyjmuje się przedział 18–24 miesiące jako moment, gdy dziecko umie zasygnalizować odpowiednio wcześniej, że chce siusiu lub kupkę. Skoro jednak pisałam o NHN, uważam, że należałoby skorygować nieco ten opis na: moment, kiedy dziecko uczy się sygnalizować potrzeby fizjologiczne w wyraźny sposób i dąży do skorzystania z nocnika czy kibelka.

Kiedy dziecko jest gotowe?

Zwolennicy NHN twierdzą, że dziecko sygnalizuje potrzeby fizjologiczne od narodzin, a zadaniem rodzica jest prawidłowe rozpoznanie oznak zbliżającego się siusiu czy kupki. Jeśli jednak pieluchujemy dziecko od urodzenia i chcemy je standardowo odpieluchować, zwracamy uwagę na pewne ważne warunki.

Dziecko może być już gotowe na zdjęcie pieluchy, gdy:

 • nasza komunikacja z dzieckiem jest na tyle zaawansowana, że możemy oczekiwać od niego spełnienia prośby, wykonania prostego polecenia i chęci współpracy,
 • dziecko siusia w dłuższych odstępach czasowych, ma suchą pieluszkę przez 2 godziny i dłużej,
 • kiedy dziecko robi kupę w pieluszkę, w jakiś sposób to demonstruje (np. chowa się za krzesło),
 • dziecko zgłasza, że pieluszka jest brudna,
 • dziecko daje się posadzić na nocniku albo kibelku, stara się coś do niego zrobić.

Na naukę odpieluchowania przeznacza się nawet kilka tygodni, choć jeśli dążymy do pełnej rezygnacji z pieluchy – również podczas snu – może to zająć nieco więcej czasu.

Warto też pokazać i poczytać dziecku książeczki tematyczne (my mamy „Ja już potrafię. O sukcesie na sedesie” oraz „Nocnik Maksa”). W rezygnacji z pieluchy wszystko zależy od pozytywnego nastawienia dziecka do tej zmiany, dlatego nie warto stresować się i denerwować: emocje przenoszą się na dziecko i skutek może być odwrotny do zamierzonego!

nakladka_sedesowa
Zakładka sedesowa (u nas koniecznie z Zygzakiem) – najwygodniejsze rozwiązanie dla wszystkich. Do tego oczywiście podeścik.

Kiedy dziecko może nie być gotowe?

Bywa, że nawet starsze dzieci (3-latki) nie mają głowy do takich spraw jak siusiu czy kupa. Czasem wynika to niestety z lenistwa rodziców, którym wygodniej założyć pieluchę niż obserwować dziecko.

Niegotowe może być dziecko, które akurat choruje, przechodzi trudniejszy okres, które późno zaczęło mieć styczność z nocnikiem. W takich wypadkach próby odpieluchowania muszą być czasem podejmowane wielokrotnie, co jakiś czas.

Jeśli termin rozpoczęcia przedszkola się zbliża, a dziecko nie wykazuje chęci rezygnacji z pieluchy, warto rozważyć, czy dziecko na pewno jest gotowe na dwie poważne zmiany w swoim życiu! Może przedszkole powinno jeszcze zaczekać?

kuznica_2

Nasze odpieluchowanie

W wypadku naszych synów skuteczne odpieluchowanie przebiegło bardzo podobnie, choć chłopcy mieli trochę inne warunki.

Nasi synkowie i nocnik:

 • starszy używał pieluch jednorazowych, młodszy głównie wielorazowych,
 • młodszy miał przykład w starszym bracie, którego uwielbia naśladować,
 • starszy był odpieluchowywany zimą (grudzień), młodszy wiosną (maj),
 • u starszego ostateczna nauka zaczęła się wcześniej (2 lata i 5 miesięcy), u młodszego o miesiąc później,
 • obaj odpieluchowali się w wieku 2,5 roku, ale została pielucha na noc.

Nasza metoda była bardzo prosta – zabraliśmy pieluchę na dzień. Po prostu przestaliśmy ją zakładać, kiedy zauważyliśmy, że chłopcy umieją zrobić siusiu na kibelku (lub na nocniku), gdy zostaną na nim posadzeni. To oznaczało, że umieją już świadomie uruchomić odpowiednie mechanizmy fizjologiczne, a więc prawdopodobnie umieją też je świadomie powstrzymać.

Ćwiczyliśmy też samodzielne rozbieranie się i siadanie na nocnik, potem również nakładania deski na sedes i przysuwania podeścika, aby chłopcy mogli zawsze zdążyć z potrzebą. Następnym etapem było uczenie sikania na stojąco i trzymania porządnie siusiaka (tu sukcesy – u starszego – przyszły po 3. roku życia), obowiązkowa czynność do opanowania przez każdego mężczyznę.

Każdy sukces początkowo był nagradzany wielkimi brawami i gratulacjami.

Rozmawialiśmy z chłopcami, że zamieniamy pieluchę na majtki, ponieważ już wiedzą, że siusiu robi się do nocnika/kibelka. Dodam, że zanim zdjęliśmy pieluchę na dobre, podejmowaliśmy kilka prób w różnych etapach życia naszych dzieci. Zwłaszcza lato i pobyt na działce sprzyjały takim próbom, ale dwukrotnie przekonaliśmy się, że najmniej stresującym sposobem odejścia od pieluchy jest poczekanie na moment, gdy dziecko będzie chciało i mogło współpracować. Obaj nasi synowie skończyli 2,5 roku bez pieluchy.

odpieluchowanie
Odpieluchowywanie najłatwiej ćwiczyć latem np. na działce.

Wpadki

Nieuniknione. Warto przygotować sobie plan szybkiego reagowania na wpadki. W domu zazwyczaj wystarczy ścierka, odrobina wody, no i strój na zmianę. Na zewnątrz zwykle odchodzi nam sprzątanie samego siusiu, ale musimy jakoś przebrać dziecko w suche ubranie. Ze starszym synem mieliśmy o tyle trudniej, że zimą poza domem nie było go jak przebrać i czasem musiał iść kawałek do domu w mokrym ubraniu. Oczywiście wpadka oznaczała koniec spaceru.

Na wpadkę trudno oczywiście reagować zawsze pozytywnie, ale warto pamiętać, że dziecko nie zsiusiało się w majtki na złość czy dla zabawy. Nie krzyczymy (o gorszych rzeczach nie wspomnę nawet), nie wyśmiewamy itd. Zawsze jednak komentujemy sytuację i zwykle też pocieszamy, jeśli jest rozpacz. Teraz są jednak bardzo rzadkie sytuacje.

Wpadka nie jest katastrofą, choć nasi synowie przeżywali/przeżywają je dość mocno (nigdy nie byli strofowani, zawstydzani czy karani, po prostu cierpiała ich ambicja…). Oczywiście najwięcej kłopotu sprawiają te nocne, kiedy trzeba wymienić pościel (warto używać podkładów chłonnych na materace, również po odpieluchowaniu). Nasz młodszy syn obecnie nie śpi w pieluszce, ale pilnujemy pory siusiania. Dobrym pomysłem jest nocne odsikiwanie małego dziecka (na śpiocha), jeśli jest ono w stanie wysiusiać się na zawołanie.

Przydatne majtki treningowe

Przy pierwszym synku nie znaliśmy jeszcze tego rozwiązania, natomiast z młodszym, wychowanym w wielorazówkach, postanowiliśmy spróbować majtek treningowych.

Od sklepu EkoMaluch dostaliśmy do testów majtki treningowe Close, wzór w helikoptery. Choć w opisie znajdziemy informację, że są przeznaczone dla chłopców, moim zdaniem nie mają „płci”.

majtki_treningowe_1

Majtki nie są pieluszką. Służą, jak nazwa wskazuje, do treningu. Zawierają wkład chłonny, jednak z przeznaczeniem na niewielką ilość płynu. Służą jako zabezpieczenie, kiedy dziecko zacznie robić siusiu i reflektuje się, że nie ma pieluszki. Majteczki wchłoną trochę wilgoci, w sam raz tyle, żeby dziecko przypomniało sobie o nocniku. Jeśli siusiu poleci już do końca, majteczki po prostu przeciekną.

majtki_treningowe_3

Wydaje mi się, że takie majteczki są dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które zapominają się np. podczas zabawy i dopiero gdy siusiu zaczyna lecieć, wołają o nocnik.

W instrukcji napisano, aby nie używać ich na noc.

majtki_treningowe_2

Majtki dobiera się do wieku i wagi dziecka. Łatwo je założyć i zdjąć, są trochę grubsze od zwykłych majtek, ale znacznie cieńsze od pieluchy wielorazowej. Schną też dość szybko.

Majtki są produkcji brytyjskiej, ale zostały uszyte w Chinach, kosztują 55 zł. Wykonane z zewnątrz z polibawełny – włókien poliestru połączonych z bawełną (65%) i bawełny (35%), wewnątrz z mikrofibry. Zawierają warstwę wodoodporną z powłoką wykonaną z mikrowłókna poliestrowego PU oraz z warstwą wewnętrzną wykonaną z poliestru. Do kupienia w EkoMaluchu.

Tron – hit w podróży i na pikniku

Ten polski wynalazek podbił nasze serca, a także serca naszych znajomych. Jednorazowy nocnik, który można mieć zawsze ze sobą i w razie potrzeby po prostu go rozłożyć, to bardzo wygodne rozwiązanie, gdy jesteśmy z dzieckiem poza domem.

nocnik_krol_1

Od EkoMalucha otrzymaliśmy czteropak nocników Tron i już po pierwszym użyciu okazał się prawdziwym przebojem. Uważam, że przy nauce samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych taki nocnik, dostępny zawsze i wszędzie, bardzo ułatwia życie. Zamiast wysadzać dziecko gdzieś w krzakach (po czym, według mnie, powinniśmy posprzątać!), sadzamy je na wygodnym tronie, a po wszystkim pakujemy nocnik z zawartością i wyrzucamy do śmietnika (np. takiego na psie odchody).

nocnik_tron_4

Tron wytrzymuje nacisk 30 kg i może służyć od 1. do 6. roku życia, choć dla naszego 5,5-latka był już nieco przymały.

Ten przenośny nocnik ma mnóstwo zalet. Złożony zmieści się wszędzie. Rozkłada się go w kilka sekund, a po wykorzystaniu – równie łatwo i szybko składa. Sprytne gumeczki pozwalają zamknąć jego zawartość, a chłonna wkładka zatrzyma siusiu.

nocnik_tron_3

Producenci zapewniają, że nocnik jest całkowicie biodegradowalny, w tym również wkładka SAP (chłonność – 250 ml). Co ciekawe, jest to produkt całkowicie polski, a do tego objęty patentem. Więcej o Tronie przeczytacie tu: http://tron.eu.com/pl. Można go kupić np. w EkoMaluchu, koszt czteropaku to 31,99 zł.

nocnik_tron_2

Ponieważ nocnik jest jednorazowy, daje dużą swobodę, ale warto pamiętać, aby z takich rozwiązań korzystać z umiarem. U nas sprawdził się przede wszystkim w podróży, kiedy nie zawsze możemy zaufać czystości toalety albo nie mamy możliwości pójść do lasu (np. w samolocie, na lotnisku, w pociągu).

Podsumowanie

Odpieluchowanie to naturalny moment w życiu dziecka, które używało pieluszek. Czasem przychodzi wcześniej, czasem później, czasem nauka trwa tydzień, a czasem kilka tygodni. Dla rodziców bywa to moment stresujący, ale jako mama dwóch synków mogę Wam powiedzieć, że cierpliwość i wyrozumiałość procentują najwięcej.

A jakie były Wasze zmagania z pieluchą? Czy też korzystaliście z jakichś przydatnych pomocy?

Opublikowano wkosmetyki i pielęgnacja, kosmetyki i pielęgnacja, pieluchy wielorazowe, recenzje

Podobne wpisy

2 komentarze

 1. Metis

  Mamy te majtki treningowe Close parents. Grzecznie czekają na odpieluchowywanie – tak mi się spodobało wkładanie (o wiele wygodniejsze niż zapinanie napek), że zamówiłam takie majtko-kieszonki jeszcze na okres intensywnego sikania. A tron wygląda świetnie. Warto wiedzieć, że takie cuda są.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies