Menu Zamknij

Trzymam dzieci z dala od fluoru

Ten artykuł jest archiwalny, ma więcej niż 5 lat. Wiele się od tego czasu zmieniło, dlatego tekst może nie być aktualny.

Niedługo zacznie się rok szkolny, w przedszkolach również odbędą się pierwsze zebrania. Rodzice dostaną do podpisania karteczki o treści „Wyrażam zgodę na fluoryzację mojego dziecka…”.

Ja nie podpiszę. Dlaczego?

zeby_1
Fluor – dawka czyni truciznę

Sam pierwiastek F i jego związki są bardzo toksyczne dla środowiska nawet w niewielkich ilościach. Fluor zaburza prawidłową pracę komórek – hamuje oddychanie tkankowe, przemianę węglowodanów, lipidów i syntezę hormonów.

Uwaga, dorośli magazynują około 10% spożywanego fluoru, a małe dzieci – nawet 50%!

Silne zatrucie fluorem, spowodowane podaniem jego wysokiego stężenia, może zakończyć się śmiercią przez porażenie ośrodka oddechowego. Długotrwałe przyjmowanie mniejszych dawek fluoru może doprowadzić do fluorozy – choroby metabolicznej, której przyczyna tkwi m.in. w podmienianiu przez fluor wapnia w organizmie (głównie zębach i kościach). Dochodzi do niej, gdy człowiek spożywa więcej niż 2,5 mg F na dobę. Dla dzieci do 2. r. ż. dawka uznawana za bezpieczną to 0,25 mg na dobę, od 2. do 4. r. ż. – 0,5 mg na dobę, od 4. do 6. r. ż. – 0,75 mg na dobę, powyżej 6. r. ż. – 1 mg.

pasta_bez_fluoru_1
Dla dzieci wybieramy zawsze pastę bez fluoru.

Znany lepiej dopiero od 1886 roku fluor samodzielnie występuje jako jasnożółty gaz o bardzo dużej reaktywności. Fluor jest wszechstronnie wykorzystywany, np. w lekach, a także przemysłowo – np. przy produkcji uranu. Należy do 13 najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków na świecie i jest właściwie wszechobecny. Naturalnie znajduje się w wodzie, glebie, powietrzu, natomiast w przemyśle jest niepożądanym odpadem produkcji aluminium, nawozów czy obróbki rud żelaza.

Od 70 lat fluor jest dodawany sztucznie do różnych produktów (w tym wody pitnej), co ma na celu chronić ludzi przed próchnicą zębów. Pierwsze badania na ten temat przeprowadzono w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych i tam też w 1945 roku zaczęto dodawać fluor do wody pitnej, aby zapobiegać próchnicy. Badania nad skutkiem tego posunięcia (mimo krytyki pod względem ich metodologii) doprowadziły do powszechnego wzbogacania wody pitnej o fluor w stężeniu 1 ppm (1 jednostka fluoru na milion jednostek wody) w 1950 roku, także w innych państwach (w sumie 30).

pasta_bez_fluoru_2
Wybór bezfluorowych past dla dzieci jest bardzo duży.

Jednak trend ten po jakimś czasie się zmienił i kolejne państwa wycofywały się z fluoryzacji wody pitnej lub ograniczały ją. Według autorów artykułu wycofały się z tego m.in. Szwecja, Holandia, Niemcy i Szwajcaria (ostatnio, w 2013 r., także Izrael) ze względu na uzasadnione podejrzenie, że nie jest to ani skuteczna, ani bezpieczna ochrona przeciwpróchnicza. W 2014 roku tylko 8 państw stosowało dodawanie fluoru do ponad połowy dostarczanej wody (m.in. Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Malezja, Singapur i Irlandia). W Polsce woda nie jest fluoryzowana.

Coraz więcej badań wskazuje na kontrowersyjność tego rozwiązania z powodu nadmiernego spożycia fluorków, związanego również z używaniem past do zębów wzbogaconych o związki fluoru. Jak twierdzi zespół badaczy z Wielkiej Brytanii i Emiratów Arabskich (Stephen Peckham i Niyi Awofeso), można powiedzieć wprost o zagrożeniach płynących z nadmiernej obecności fluorków w naszym pożywieniu i pastach do zębów. W artykule z 2014 roku wymieniają najważniejsze i najbardziej niebezpieczne skutki spożywania fluorków ponad normę, co jest dziś właściwie nie do uniknięcia.

Zacznę jednak od przedstawienia wyników badań naszych południowych sąsiadów.

Nadfluoryzowane dzieci

Najbardziej znanym zastosowaniem fluoru jest działanie wzmacniające szkliwo zębów, osiągane rzekomo dzięki dodawaniu związków fluoru do pasty do zębów.

W 2011 roku zespół naukowców z Czech opublikował wyniki badań przeprowadzonych na przedszkolakach pod kątem bezpiecznego spożycia związków fluoru.

Ponieważ fluorki są wszechobecne w naszym pożywieniu (zarówno w postaci naturalnej, jak i sztucznie dodawane), istnieje bardzo duża i uzasadniona wątpliwość, czy należy wzmacniać kolejne produkty o fluor w celach antypróchniczych.

Czesi zbadali pożywienie 36 dzieci w wieku 4–5 lat o średniej wadze około 20 kg. Zbierano próbki wszystkich produktów spożywczych, w tym napojów, które dzieci jadły. Badania powtórzono po pół roku. Po przeliczeniu średniej ilości fluoru spożywanej przez dzieci okazało się, że jego dzienna dawka wynosiła przeciętnie 0,389 mg w pierwszym badaniu i 0,378 mg w drugim badaniu, czyli odpowiednio 0,020 i 0,018 mg na kg masy ciała na dobę.

zeby_10

Wszystkie dzieci myły zęby tą samą ilością tej samej pasty o zawartości 500 ppm fluorku. Według naukowców spożycie fluoru, którego źródłem była pasta do zębów, wynosiło od 0,554 do 1,594 mg na dobę (czyli 0,027 do 0,077 mg na kg masy ciała na dobę). Co oznacza, że dzienne spożycie fluoru przez badane dzieci przekraczała granicę uważaną za bezpieczną: 0,03–0,07 mg na kg masy ciała dziennie. Głównym źródłem fluoru w diecie były napoje, szczególnie woda butelkowana (w Czechach nie fluoryzuje się wody w wodociągach). Konkluzja naukowców jest dość ostrożna, jednak i tak wystarczająco alarmująca: ilość fluorków spożywanych przez dzieci z pożywieniem i pastą do zębów może być nadmierna, co może prowadzić m.in. do fluorozy oraz odwrotnego działania na szkliwo, niż jest to oczekiwane.

Szacuje się, że 32% amerykańskich dzieci cierpi na fluorozę!

Skutki uboczne

Objawy zatrucia fluorem:

 • biegunka,
 • bóle brzucha,
 • wymioty,
 • ślinotok,
 • hipokalcemia,
 • narażenie przez wdychanie: uszkodzenie śluzówek, obrzęk płuc.

Objawy fluorozy zębów:

 • białe plamki,
 • ciemne naloty,
 • ubytki w szkliwie,
 • złamania

Objawy fluorozy ogólnoustrojowej – przykłady:

 • deformacja kości i stawów,
 • bóle kości, mięśni i głowy,
 • apatia, senność,
 • zaburzenia koordynacji ruchowej,
 • drżenia,
 • katar,
 • uszkodzenie organów wewnętrznych: nerek, wątroby, a także wzroku.
Dorośli także mogą wybierać pasty do zębów bez fluoru.
Dorośli także mogą wybierać pasty do zębów bez fluoru.

Wspomniany zespół badaczy z Wielkiej Brytanii i Emiratów Arabskich rozprawił się szczegółowo z mitem fluoru jako pierwiastka zbawczego dla naszych zębów.

Czy fluor pomaga chronić zęby przed próchnicą?

Pomaga, i jest to jego jedyna zaleta – piszą badacze. Jednak skuteczność fluoru w ochronie szkliwa zależy również od tego, w jaki sposób szkliwo jest zbudowane.

Fluorki docierają do naszych zębów głównie przez ślinę (o zawartości fluoru <0,01–0,05 ppm), a więc działanie przeciwpróchnicze mają związki fluoru, które znajdą się w naszych ustach, również te zawarte w pokarmach. Wchłaniamy około połowy spożywanego fluoru (jest on transportowany do zębów i kości), drugą połowę wydalamy z moczem. Z wiekiem nasza absorbcja fluoru maleje.

Im słabsze zęby i mniej wapnia oraz magnezu zawiera ich szkliwo, tym większa szansa, że działanie fluoru będzie… odwrotne! Fluor demineralizuje powierzchnię szkliwa, co może doprowadzić do osłabienia ochrony przeciwpróchniczej.

Mimo jednoznacznego stanowiska m.in. WHO czy US Public Health Agency, fluoryzacja wody – bo nią zajmują się przede wszystkim autorzy tekstu – nie przynosi jednoznacznych korzyści dla naszych zębów. Udowodniono m.in. niewielką różnicę w jakości szkliwa dzieci pijących wodę ze sztucznie dodanym fluorem a tych, które takiej wody nie piły.

Dlaczego fluor jest niebezpieczny

Nigdy, nigdzie nie stwierdzono u żadnego pacjenta problemów z powodu niedoboru tego pierwiastka – piszą Stephen Peckham i Niyi Awofeso. Jest raczej problem z ustaleniem dawki maksymalnej, która nie zaszkodzi dzieciom i dorosłym. Dawka ta jest tak mała, że bardzo łatwo ją przekroczyć, pijąc wodę fluoryzowaną i używając pasty do zębów z fluorem.

Analizy i badania przeprowadzone na dzieciach wskazują, że nadmiar fluoru:

 • może wpływać negatywnie na rozwój poznawczy dzieci,
 • może mieć wpływ na poziom inteligencji (nawet o 7 punktów IQ),
 • może przyczyniać się do niedoczynności tarczycy (pogarsza wiązanie jodu),
 • powoduje fluorozę, w tym fluorozę szkieletową (upośledzona budowa kości),
 • może wpływać na zdrowie psychiczne: samopoczucie, poczucie własnej wartości,
 • jest łączony z chorobami nowotworowymi (głównie taka macicy i pęcherza moczowego).

Badanie z 2006 roku przeprowadzone na szczurach wykazało, że spożywanie fluoru może doprowadzić m.in. do stresu oksydacyjnego, uszkodzenia DNA oraz zmiany w komórkach błony śluzowej jamy ustnej.

Polska woda

W Polsce woda nie jest fluoryzowana, ale są miejsca, gdzie ilość fluorków naturalnie w niej występujących lub pochodzących z zanieczyszczeń są na tyle wysokie, że mieszkańcy pijący taką wodę powinni mieć tego świadomość.

Dzięki analizie wody dostępnej w naszym bielańskim kranie mogę uspokoić mieszkańców Warszawy, że fluoru w wodzie z wodociągów MPWiK nie ma bardzo dużo – w czerwcu średnia ilość fluorków w wodzie dostarczanej przez Wodociąg Północny właściwie nie była zauważalna, maksymalne zanotowanie stężenie wyniosło 0,053 mg/l.

Naturalne źródła fluoru

Pierwiastek ten spożywamy nie tylko w wodzie. Znajduje się on naturalnie w wielu produktach spożywczych, np. takich jak:

 • herbata (najbogatsze źródło),
 • soja,
 • ryby,
 • chleb żytni,
 • wieprzowina,
 • szpinak,
 • kapusta,
 • brokuły,
 • marchew,
 • jabłko,
 • banan,
 • pomidor.

Podsumowanie

Wszechobecny fluor w naszym jedzeniu i piciu sprawia, że nie kontrolujemy, jaka naprawdę ilość tego pierwiastka dostaje się do naszego organizmu. Badania przeprowadzone na dzieciach mówią wprost o tym, że bardzo łatwo przekroczyć dzienną dawkę uznawaną za nietoksyczną, nawet jeśli woda w kranie nie jest fluoryzowana. Wystarczy myć zęby pastą z zawartością fluoru – dzieci nawet do 6 roku życia mają problem z dokładnym wypłukaniem buzi po myciu zębów i połykają pastę.

Nasze dzieci od zawsze myją zęby pastami bez fluoru, ja również od kilku lat wybieram takie pasty dla siebie. Nasz prawie trzylatek i sześciolatek nie mieli dotąd ani jednego ubytku. Sama też nie narzekam na stan moich zębów.

Jeśli fluor może powodować tak daleko idące zmiany w organizmie – w tak małym stężeniu – trzymam się z daleka od produktów wzbogaconych o ten pierwiastek. 

A Wy?

Bibliografia

Opublikowano wkosmetyki i pielęgnacja

Podobne wpisy

32 komentarze

 1. BlueBerry

  Ojj tak, o szkodliwośći fluoru już wiem od hmm…2-3lat gdzieś i unikam past do zębów z fluorem, sama kupuje dla siebie bez fluoru i synowi również.

 2. Gorzka Jagoda

  Pasty bez fluoru używam od dawna, a niedawno odkryłam proszek do zębów z serii „Receptury Babuszki Agafii”, w 100% naturalny i organiczny. Jak dla mnie rewelacja – nie tylko świetnie myje, ale też wybielił mi zęby bez chemii.
  Gorzka Jagoda ostatnio pisze o…Ekonomia nowego świataMy Profile

   • Magda

    Skład INCI : Organic Mentha Piperita (peppermint) Leaf Extract (organiczny ekstrakt z liści mięty pieprzowej), Organic Melissa Officinalis Leaf Extract (organiczny ekstrakt z liści melisy), Organic Schizandra Chinensis Fruit Exrtract (organiczny ekstrakt z cytryńca chińskiego), Calcium Carbonare, Sodium Bicarbonate, Mentha Piperita Essential Oil (olej z mięty pieprzowej), Salvia Officinalis Essential Oil (olej z szałwii muszkatołowej)
    Pozdr. Magda

 3. Josia

  Wydaje mi się, że to kolejny trend na bycie zdrowym i sposób, aby dziecko stało się tak sterylne, że za 10 lat nie będzie mogło dotknąć wody z kranu. Proszę mi wytłumaczyć jak to działało kiedyś? Bo z tego co pamiętam każdy u mnie w klasie miał fluoryzację i każdy z tych osób żyje. Nie miał po tym wymiotów, biegunki, nie chorował.

  • joanna

   A ja pamiętam dzieci w mojej klasie (jestem rocznik 1981), które po fluoryzacji miały duże problemy z zębami – odbarwienia, przebarwienia. Fluoroza nie zabija, można ją przegapić, a skutki są powolne. Można nawet nie skojarzyć, że jakieś problemy psychiczne mają z tym związek.
   Są na świecie żywe dowody na to, że fluoryzacja jest niepotrzebna. Nie brakuje nam fluoru, mamy go raczej wokół siebie za dużo.
   A co do wody z kranu – wręcz przeciwnie. Pijemy ją i wszystkich zachęcamy do tego.

  • bez kropki

   Odp. po czasie, ale może jeszcze ktoś przeczyta, bo temat ważny. Droga Joasiu, ja też jestem z pokolenia, które masowo fluoryzowało zęby w szkole. Moja mama nie wiem skąd, ale wiedziała o problematycznej skuteczności i sensowności fluoryzacji. W związku z tym: 1 – ja zębów nie fluoryzowałam (JEEEJU, co to było! Szkoła mało nas nie zabiła, ale mniejsza z tym); 2 – na tle rówieśników mam zęby w lepszym stanie (żadnych protez, czy coś).
   Kolejna sprawa: skoro powszechna fluoryzacja to takie mniodzio, to dlaczego masa Amerykanów ma sztuczne zęby? Podpowiedź: oni tak robią nie tylko dla mody, ale i z powodu próchnicy. No to po kiego grzyba fluoryzować wodę wodociągową?

    • joanna

     My jemy mięso, a szczepimy dzieci wybiórczo, w ogóle nie o to chodzi. Chodzi o chęć poprawy swojego życia na lepsze oraz dbanie o środowisko oraz dociekanie, co nam szkodzi, a co może sprawić, że poczujemy się lepiej. Chcemy żyć ekologicznie i zdrowo, bez zbędnych „ulepszeń”.

     • dendryt

      My podobnie- mamy trochę inną wizję świata, ale także zależy nam na tym, by żyć zdrowo, nie szkodzić ani sobie, ani innym, ani środowisku w którym żyjemy. Można to realizować na rożne sposoby. Wpis na blogu kończył się zapytaniem o nasze podejście do stosowania past z fluorem- odczytałem to jako zaproszenie do dyskusji. Komentarz zaś, że w takim razie Wasz blog nie jest dla nas, jakby pola do tej dyskusji nie zostawiał.

 4. joanna

  Zrozumiałam Twoją odpowiedź jako kontrstanowisko do naszego (mogłeś myśleć, że nie jemy mięsa). Nie narzucam nikomu wizji świata i nie namawiam do czytania naszych tekstów osób, które mają inne poglądy na życie, tylko tyle :) Ale zawsze zapraszam do rozmowy :) Pozdrawiam!

 5. Marta

  od zawsze synkowi myłam zęby pastą bez fluoru. ma prawie 3 lata i bylśmy u dentysty kontrolnie. usłyszałam, ze nie ma opcji uniknięcia próchnicy (ma lekkie odwapnienia), jeżeli nie zacznę używać pasty z fluorem ;/

  • joanna

   Nasz starszy syn ma już 6,5 roku i fluoru ani fluoryzacji nie używa. Zęby ma zdrowe, podobnie jak młodszy brat, ale to może być też kwestia diety i genów.
   Nie wiem, czy Twój synek umie już dobrze pluć i płukać buzię, myślę, że to ma duże znaczenie przy ewentualnym zastosowaniu pasty z fluorem. Często jednak producenci zalecają niektóre pasty dopiero od 6. roku życia właśnie ze względu na umiejętność dziecka do wyplucia pasty i przepłukania jamy ustnej.
   Nie znam chyba dentysty, który mówiłby, że fluor jest niepotrzebny. Ja uważam, że jeśli się go dobrze zastąpi, nie ma potrzeby używania trucizny ;)

   • Dorota

    Moja siostra (dorosła osoba) ma ubytki w szkliwie, takie małe zagłębienia i sam dentysta stwierdził, że to efekt używania past z fluorem. A nawiązując do wcześniejszego komentarza- interesuję się zdrowym odżywianiem, nie wrzucam śmieciowego żarcia do wózka w sklepie, nie wcieram w skórę połowy tablicy Mendelejewa, nie używam pasty z fluorem i żyję normalnie.
    Pozdrawiam :)

 6. Marta

  Jemy zdrowo, bezcukrowo, nieprzetworzone i zero słodyczy. Niestety odwapnienia już sa chyba prochnicą (2mies:/). Jestem w kropce. Nie chcę, żeby cierpiał na fotelu i nie chcę go też truć.

  • ez

   Hej
   Poczytaj o oleju kokosowym i propolisie.
   Moje dziecko miało problemy ze szkliwem od samego początku, nawet wtedy jak pił tylko wodę i nie jadł słodyczy. Nie pamiętam nazwy tego, ale szkliwo pękało i się kruszyło delikatnie, ale dentysta był zawsze zdziwiony, że nie ma próchnicy.
   Po wieczornym myciu zębów dawałam mu płukać zęby olejem kokosowym lub rozcieńczoną nalewką z propolisu. Nie było to codziennie, ale często.
   pozdrawiam

 7. Marta

  tak.na targach mother and baby chciałam żeby oceniła jak to postępuje. wiadomo, ze wybieram się do gabinetu. ja bym mu już chyba prędzej zaplombowala. tylko właśnie nie wiem co zrobić i gdzie pójść, bo raczej wszędzie naslucham się o korzyściach stosowania fluoru (jak nie zgodzilam się w marcu na fluoryzacje Pani dała mi cały plik badań o fluorze do poczytania z PTS). a co Pani sądzi o lakowaniu ?

 8. ez

  Witam
  Ja właśnie niedawno się dowiedziałam, że 2 lata temu moje dziecko miało zrobioną fluoryzację pomimo braku mojej zgody. Jako jedyny rodzic nie zgodziłam się na to. Nie było zgody, więc i szczoteczki do tego kupiliśmy, a teraz się dowiedziałam, że Pani wacikiem smarowała po ząbkach. Masakraaaaaaaaa

 9. kiki

  Jestem w szoku z tym fluorem, mój stomatolog bardzo dobry zresztą powiedział abym zaczęła myć zęby dziecku jak tylko wyjdą pierwsze ząbki. Na pytanie czy z fluorem uśmiechnął się i powiedział ze tak koniecznie.

 10. Edyta

  A Ja jestem w szoku jak małe ubytki zębów mam nie stosując żadnych past do zębów i sacharozy. Wcześniej jak szłam po pół roku do dentysty miałam z 2 lub 3 ubytki, teraz mam 1 i żadnych problemów z zębami. Codziennie myje zęby sodą oczyszczoną i wodą utlenioną. Raz w miesiącu smaruje zęby węglem leczniczym z wodą na 20 min i tyle :)

 11. Asia M

  Bardzo mi się podoba ten tekst, jest rzeczowy i wyważony. Myślę, że jeśli nawet nie przekona zatwardziałego zwolennika fluoryzacji, to przynajmniej zasieje wątpliwość. Ja nie używam past z fluorem od około 6 lat, moja dentystka oczywiście była przeciwna, zwłaszcza, że od kiedy pamiętam, miałam problemy z próchnicą, łamiącymi się zębami, wypadającymi plombami, kamieniem etc. Fakt, w wyniku pogarszającego się zdrowia zmieniłam w życiu wiele, między innymi dietę, ale brak fluoru w paście nie sprawił, że wypadły mi zęby, jak mi wieszczono. Co więcej, niektóre ogniska próchnicze zniknęły, nie tworzy mi się kamień, nie mam już wiecznie popękanych ust, a stomatologa odwiedzam raz na rok, dwa lata. Ot, cud :)

 12. Ala

  Dla dzieci poniżej 7 roku życia nie powinno się używać pasty z fluorem, gdyż tworzy się jeszcze szkliwo i fluor dostaje się do krwioobiegu. Fluor może u dzieci powodować plamy na ząbkach. Poczytajcie ” Minerały w codziennej diecie”, to książka z której się o tym dowiedziałam , warto nie tylko dla siebie.

 13. Kawelia

  Syn ma 3,5 roku. Je mało słodyczy, pije głównie herbatę rumiankową (taką prawdziwą rumiankową) i ogólnie staram się by jadł zdrowo. Myjemy zęby ok. 2 razy dziennie a pastę używaliśmy bez fluoru, bo się naczytałam jaki to fluor jest niezdrowy… Jesteśmy świeżo po zabiegu pod narkozą, bo poszła taka próchnica, że w 11 zębach 15 plomb a w 12 zębie leczenie kanałowe… Lekarz stwierdził, że to od niedoboru fluoru.

  • joanna

   Nie będę wchodzić w kompetencje lekarza, zaznaczę tylko, że tak małe dzieci mogą mieć próchnicę z wielu przyczyn i chyba najczęstszą jest po prostu niedokładne mycie zębów.

  • Daria

   Być może chodziło mu raczej o brak fluoru w paście, niż w diecie. My też zmagaliśmy się z próchnicą, teraz jesteśmy po leczeniu, pasty bywały różne, oczywiście wszyscy dentyści mówią o fluorze i myciu zębów, jednak to nie zatrzymało próchnicy (weszła w ułamany ząbek, pewnie my mieliśmy – trudno powiedzieć, potem galopowała). U mojej znajomej pasta z fluorem powstrzymała, ale może właśnie to zależy (patrz artykuł). I pytanie pozostaje – dwulatek zwykle nie płucze buzi, nawet jeśli coś tam wypluje, i chętnie wsuwa pastę, nawet nie smakową…
   Dużo czytałam o diecie – nie chodzi tylko o obecność słodyczy, ile o brak tłuszczów, wapnia, witaminy D, A… to skomplikowane. Nawet żelazo wchodzi w grę. Więc nie jest łatwo. Ponoć niektórzy samą dietą powstrzymują próchnicę (za „Naturalnie zdrowe zęby” Ramiel), ale też dziecko musi wtedy już jeść konkretne ilości, a nie ma co zmuszać, bo z deszczu pod rynnę – zaburzenia odżywiania to gruba sprawa.
   My na razie staramy się o dobrą dietę prozębową plus było leczenie konieczne + myjemy pastą z fluorem (ale może to błąd)raz dziennie i drugi inną – bardzo trudno uważać na ilość pochłanianej pasty. I jesteśmy złaknieni każdej nowej informacji rzucającej światło na zdrowie zębów (i całych dzieci ;)
   Zmierzam do tego, że życzę Wam powodzenia i wszystkiego najlepszego!

 14. Magdalena

  Fluoru nie należy się bać. Udowodniono naukowo kariostatyczne działanie tego pierwiastka, ponadto sprzyja remineralizacji szkliwa. Uważam, że wpis jest nieobiektywny, brak podparcia dowodami naukowymi. Przedawkowanie fluoru istnieje, natomiast przy stężeniach rekomendowanych przez lekarzy jest całkowicie bezpieczny. Aby doprowadzić do zatrucia trzeba dosłowanie pastę zjadać tubkami. Mam nadzieję, że rodzice zaufają jednak wykształconemu personelowi i nie będą narażać dziecka na ECC / S-ECC.

 15. M_i_k

  Bardzo znaczący wzrost próchnicy zębowej doprowadził naukowców do wniosku, że głównym i w zasadzie jedynym powodem tego, jest spożycie białego cukru.

  Na takie wiadomości podniósł głowę ogólnie rozumiany przemysł cukierniczy (od rolników poprzez przemysł spożywczy i na producentach słodyczy i napojów słodzących kończąc )

  Doszli do tego, że nakłonią regulatorów – polityków, nie do walki z dodawanym cukrem, bo dla nich to zabójcze, ale do walki ze skutkami jedzenia cukru, czyli z próchnicą, Dlatego rozpoczęto programy fluoryzacyjne od wczesnych etapów szkolnych

  Czyli nie zajmujemy się głównym problemem tylko udajemy, że zależy nam na konsumentach, tak aby na tym nie stracić.

  Problem jest trudny do rozwiązania jeśli traktujemy słodycze jako nagrodę dla dziecka.
  Porównanie różnych populacji spowodowało wnioski, że spożycie poniżej 3% k.kalorii z cukru powoduje, że problem próchnicy rozwiązuje się sam.

  Dla dorosłego człowieka jedzącego ok 2000 k.kalorii dziennie to ok. 70 k.kalori, czyli około trzech łyżeczek cukru dziennie.

  Anegdotycznie z własnego doświadczenia powiem, że odkąd zrezygnowałem ze słodzenia herbaty dwoma łyżeczkami cukru, moje problemy z zębami odeszły w niepamięć. Co prawda musiałem wprowadzić abstynencje od słodyczy również, ale było warto. Natomiast musiałem zmienić herbatę z czarnej na zieloną, bo tamta kojarzyła mi się ze słodzeniem. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że łatwiej jest zrezygnować z czarnej herbaty, niż ze słodzenia, bo u mnie czarna herbata i jej smak słodzony, był wdrukowany od dzieciństwa. A już z cytryną to zupełnie.

  Potrafię pójść raz na 2-3 lata do dentysty i nie mam nowych ubytków. Jedynie mam usuwany kamień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies