Menu Zamknij

Kubeczek menstruacyjny MeLuna – recenzja

Kiedy kilka lat temu pierwszy raz usłyszałam o tym wynalazku (w kontekście Islandek), nie sądziłam, że kubeczki menstruacyjne będą dostępne, a może nawet popularne w Polsce. Cieszę się, że nie jest to już żaden kosmiczny gadżet, ale kolejna możliwość dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą być spowalniane przez kilka dni w miesiącu.

kubeczek_menstruacyjny_10

Jak zapowiadałam, podejmuję temat ekologicznej miesiączki z kubeczkiem menstruacyjnym – postanowiłam na żywo się przekonać, czy rzeczywiście ten mały pojemnik może zrewolucjonizować zwyczaje higieniczne podczas okresu.

Kubeczek menstruacyjny MeLuna

Cena: 64,99 zł

Gdzie kupić: >> Drogeria Ekologiczna

Uwaga, z kodem rabatowym MEB5 uzyskacie 5% zniżki!

Kubeczek menstruacyjny MeLuna.
Kubeczek menstruacyjny MeLuna.

Niemiecka firma MeLuna (sprzedająca również bidet podróżny) ma w swojej ofercie naprawdę duży wybór kubeczków menstruacyjnych, które różnią się wielkością, miękkością, pojemnością i kolorem. Do wyboru są rozmiary S, M, L i XL (zmienia się średnica), twardość: twardy, średni (classic) i miękki oraz pojemność standardowa lub mini.

Kubeczki menstruacyjne są wykonane z bezpiecznego tworzywa, antyalergicznego, termoplastycznego polimeru TPE, przetestowanego medycznie. Są wielokrotnego użycia (powinny służyć nawet kilka lat, ale pytanie, czy nasza fizjologia nie zmienia się w ciągu tego czasu?). Łatwe w czyszczeniu – podczas okresu opróżniamy je, przepłukujemy wodą i aplikujemy ponownie. Nie zaburzają naturalnej flory bakteryjnej pochwy, ponieważ nie wchodzą w żadną interakcję z ciałem – są jedynie pojemniczkami na krew menstruacyjną. W przeciwieństwie do tamponów nie wchłaniają naturalnej i potrzebnej wilgoci ze ścianek pochwy, dzięki czemu zostaje w niej zachowana naturalna, potrzebna flora bakteryjna. W przeciwieństwie do tamponów nie zostawiają w pochwie żadnych włókien, które sprzyjają rozwojowi niechcianych bakterii.

Jak to działa? W pojemniku, który wkładamy do pochwy otwartą częścią do góry, gromadzi się krew menstruacyjna. Pojemność kubeczka zależy od jego wielkości, przykładowo shorty rozmiar S pomieści 15 ml, XL – 42 ml. Co pewien czas kubeczek menstruacyjny należy opróżnić i oczyścić.

kubeczek_menstruacyjny_9

Jaki kubeczek wybrać?

Na stronie Drogerii Ekologicznej znajdziemy przydatną ankietę, która pomoże dopasować odpowiedni rozmiar i twardość kubeczka menstruacyjnego (kolor musimy wybrać same, hehe). Ważne są nasze ogólne wymiary, liczba porodów, wyćwiczenie mięśni miednicy.

Sama wahałam się między rozmiarem S a M, ponieważ chociaż rodziłam drogami natury, jestem szczupła i niewysoka (156 cm wzrostu). W końcu wybrałam rozmiar M, miękkość średnią, model z kuleczką na końcu. Zakończenie kubeczka menstruacyjnego nie ma według mnie większego znaczenia, ponieważ nie używamy go do niczego poza lokalizacją pojemniczka – nie ciągniemy za nie! Końcówka służy mi głównie do zorientowania się, czy kubeczek leży w prawidłowej pozycji.

Niestety, cena kubeczka (około 65 zł) jest taka, że mało kto może pozwolić sobie na błąd podczas wybierania. Jednak niewielki błąd nie musi oznaczać dużego dyskomfortu lub przeciekania kubeczka. Z moich obserwacji wynika, że mogłam spróbować również rozmiaru S: wydaje mi się, że obwód pojemniczka mógłby być mniejszy. Podczas noszenia kubeczka nie czuję żadnego dyskomfortu, nie mam też kłopotów z odpowiednim zassaniem pojemnika ani jego wyjmowaniem. Po prostu jestem dość małą osobą i zarówno tampon, jak i kubeczek menstruacyjny powodują u mnie lekki nacisk na pęcherz, przez co muszę częściej korzystać z toalety.

Kubeczek menstruacyjny może być używany przez większość kobiet, również dziewice – im zaleca się wersję krótką (shorty). Tak naprawdę nie ma szczególnych przeciwwskazań do używania kubeczka podczas okresu – ale tylko okresu! Nie należy używać pojemniczka np. w czasie połogu czy po zabiegach operacyjnych.

Kubeczek menstruacyjny MeLuna.
Kubeczek menstruacyjny MeLuna.

Jak założyć, jak nosić, jak wyjąć? Instrukcja dla zupełnie początkujących

Zanim opanujemy obsługę kubeczka, czeka nas kilka prób, które początkowo mogą okazać się porażkami. Najprościej chyba zacząć w wannie lub pod prysznicem, aby nie martwić się, że coś pobrudzimy. Kobiety przyzwyczajone do tamponów, tak jak ja, mogą odruchowo chcieć włożyć kubeczek głęboko do pochwy. Tymczasem pojemniczek umieszczamy znacznie płycej. Ze względu na moją drobną budowę (patrz wyżej) kubeczek wkładam dość płytko, tak że z łatwością znajduję jego końcówkę.

Przed pierwszym użyciem i zawsze po dłuższej przerwie kubeczek musimy przygotować do użycia. Można go wygotować (2–3 minuty we wrzątku) i/lub wysterylizować np. za pomocą specjalnych tabletek do odkażania lub sprayu. Ma to na celu wybicie wszystkich bakterii z powierzchni.

Wkładanie

Zawsze zaczynamy od umycia rąk i przygotowania czystego kubeczka.

Jest kilka metod wkładania kubeczka menstruacyjnego do pochwy. Najbardziej naturalną pozycją jest chyba „na Małysza” nad sedesem, dzięki czemu w czasie obfitego miesiączkowania nie zabrudzimy otoczenia krwią. W ogóle najwygodniej wkładać kubeczek menstruacyjny w wannie lub na sedesie, gdy mamy pod ręką kran z wodą i możemy umyć ręce czy zwilżyć pojemnik – ułatwia to aplikację.

Metody zginania kubeczka menstruacyjnego przed aplikacją.
Metody zginania kubeczka menstruacyjnego przed aplikacją.

Aby zaaplikować pojemniczek, musimy go zwinąć lub zgiąć, włożyć do pochwy (niezbyt głęboko) i pozwolić mu się wyprostować. Kubeczek przyjmuje kształt naszych mięśni, dostosowuje się do naszego wnętrza, dlatego w pochwie nie będzie okrągły, a nieco spłaszczony.

Prawidłowo włożony kubeczek zassie się wewnątrz pochwy i będzie ściśle przylegał do jej ścianek, co warto sprawdzić, wodząc palcem wokół pojemnika. Jeśli kubeczek jest zbyt głęboko albo nie wyprostował się do końca, możemy go nieco wyprzeć (tak jak tampon) i delikatnie poruszać jego końcówką.

Uwaga, moja dobra rada – obetnij paznokcie! Inaczej możesz podrażnić delikatną śluzówkę pochwy.

Przy zakładaniu kubeczek może wydawać odgłosy zasysania, co może być nieco krępujące w toalecie publicznej.

Noszenie

Powinno być komfortowe – kubeczek nie jest wyczuwalny, a dobrze zassany będzie szczelnie gromadził krew – do granic swojej pojemności. Kubeczek ma dwa małe otwory blisko górnej krawędzi. Jeśli się przepełni, krew będzie się z niego wydostawać. Kubeczek nie jest korkiem!

Widoczne otworki w kubeczku menstruacyjnym.
Widoczne otworki w kubeczku menstruacyjnym.

Tak jak pisałam, w moim wypadku kubeczek i tampon działają na mnie nieco… moczopędnie. Jednak poza tym jest niezwykle wygodny, pozwala na swobodną jazdę na rowerze czy inne sportowe aktywności.

Częstotliwość opróżniania kubeczka zależy od obfitości miesiączki, przyjmuje się, że jest to średnio od 2 do 4 razy dziennie. Nie należy przekraczać 8 do 12 godzin noszenia kubeczka bez opróżniania.

Z kubeczkiem można spać, choć bywa, że nie wystarczy on jako jedyne zabezpieczenie i warto na noc założyć jeszcze podpaskę.

Wyjmowanie

Zaczynamy od umycia rąk oraz przygotowania planu – jak opróżnić i oczyścić kubeczek.

Opanowanie wyjmowania bez rozlewania zawartości nie jest takie trudne, wymaga oczywiście pewnej praktyki. Dla mnie najłatwiejsze jest wypieranie kubeczka mięśniami (tak jak tampon) przy jednoczesnym ściśnięciu go u podstawy, aby się odessał. Po wyjęciu kubeczka wylewamy jego zawartość do sedesu, czyścimy pojemniczek (o tym niżej) i zakładamy ponownie.

Czyszczenie kubeczka

W warunkach domowych mamy dużą swobodę wyboru, jak oczyścić kubeczek po jego opróżnieniu. W trakcie okresu, jeśli kubeczek jest cały czas w użyciu, wystarczy przepłukać go wodą, wytrzeć papierem toaletowym lub mokrymi chusteczkami. Po dłuższej przerwie w stosowaniu należy go wysterylizować (na przykład za pomocą specjalnych tabletek do sterylizacji w zimnej wodzie).

Tabletka dezynfekująca.
Tabletka dezynfekująca.

W warunkach naprawdę trudnych, na przykład na łonie natury, podobno można użyć do przepłukania kubeczka własnego moczu (kto się odważy?).

Można także zaopatrzyć się w spray dezynfekujący, który uratuje nas np. w sytuacji, gdy np. kubeczek upadnie nam na ziemię.

Do czyszczenia otworków w kubeczku można użyć specjalnych szczoteczek, które wyglądają identycznie jak szczoteczki do czyszczenia odstępów międzyzębowych (a może to po prostu to samo?).

Zestaw MeLuna i szczoteczki do czyszczenia otworków w kubeczku menstruacyjnym.
Zestaw MeLuna i szczoteczki do czyszczenia otworków w kubeczku menstruacyjnym.

W domu czyszczę kubeczek pod kranem w umywalce, ale potem tę umywalkę myję. Co zrobić u znajomych, którym nie chcę brudzić umywalki (choć nie dowiedzieliby się o tym)? W tym wypadku trzeba mieć ze sobą butelkę z wodą i opłukać kubeczek nad sedesem lub wyczyścić pojemniczek mokrą chusteczką albo papierem toaletowym. W toalecie publicznej można użyć tych samych sposobów, przy czym butelka z wodą wydaje się najbardziej atrakcyjna, bo przy okazji można też opłukać sobie ręce czy użyć bidetu podróżnego. Niemniej jednak trzeba mieć to zaplanowane.

Czy kubeczki menstruacyjne są bezpieczne?

Nie ma żadnych badań naukowych, które zapewniłby, że kubeczek na pewno nigdy nie spowoduje żadnych problemów zdrowotnych. Jednak użyte tworzywo oraz przestrzeganie zasad korzystania z kubeczka gwarantują, że jakiekolwiek ryzyko jest niewielkie. Kubeczki MeLuna są wykonane z TPE, nie zawierają lateksu, silikonu, ftalanów, alkilofenoli, BPA. Mają niemiecki certyfikat jakości DEKRA.

Jak się dowiedziałam, producent kubeczków nie ma obowiązku przeprowadzać takich badań, jakie obowiązują wyroby medyczne, ponieważ kubeczek menstruacyjny z założenia nie ma styczności z otwartymi ranami itp. Na tej samej zasadzie szczoteczka do zębów nie musi przechodzić takich testów, jest bowiem wyrobem kosmetycznym.

Tworzywo TPE ma jakość medyczną, a kubeczek z niego wykonany ma gładkie ścianki bez żadnych porów, w których mogłyby rozwinąć się bakterie. Zwłaszcza należy pamiętać o gronkowcu i możliwości doznania wstrząsu toksycznego TSS (na szczęście bardzo rzadko to się zdarza), co jest łączone z używaniem tamponów.

na_rowerze_0

Czy kubeczki menstruacyjne są ekologiczne?

Tak, zdecydowanie. Chociaż wykonano je z tworzywa sztucznego, trwałość tego rozwiązania oraz niezwykła oszczędność płynąca z używania kubeczków menstruacyjnych przebijają wszelkie koszty produkcji.

Jeden kubeczek menstruacyjny zastępuje podpaski i tampony nawet przez 10 lat. To nie tylko oszczędność finansowa (kubeczek MeLuna kosztuje tyle, ile kilka pudełek tamponów, czyli zwraca się po 5–6 okresach).

To także wielka korzyść dla środowiska: kubeczek jest wielorazowy, zajmuje bardzo mało miejsca. Przyjeżdża do nas z Niemiec, a więc ślad węglowy jest minimalny.

Zarówno podpaski, jak i tampony są wytwarzane w sposób bardzo obciążający środowisko. Nawet te ekologiczne zużywają cenne zasoby np. wody. Zamiast stosów zużytych podpasek, które są ogromnym obciążeniem dla środowiska i uciążliwym odpadem, który może rozkładać się 500 lat, mamy niewielki pojemnik, do którego potrzebujemy trochę wody. Ile podpasek zużywa przeciętna kobieta miesięcznie? Pewnie nawet 20… Miliony kobiet na całym świecie produkują rocznie kilogramy odpadów, które zalegają na wysypiskach nawet setki lat.

Tampony z kolei, choć zajmują o wiele mniej miejsca, są mniej higieniczne i bezpieczne od kubeczków menstruacyjnych. Są też jednorazowe. Jeśli lądują w toalecie, mogą przyczynić się do zatkania kanalizacji ściekowej. Kiedy znajdą się w zwykłym koszu na śmieci, stają się siedliskiem bakterii.

plan_planeta_12

Podsumowanie

Którakolwiek z pań spróbuje kubeczka i przejdzie etap nauki obsługi, najprawdopodobniej będzie nim zachwycona. Trzeba przywyknąć do zupełnie nowego potraktowania okresu – nie znika on w supechłonnej podpasce czy tamponie, ale gromadzi się w pojemniczku, tak że mamy go dosłownie na dłoni. Ciekawe, jak mało wiemy o okresie, odkąd popularne stały się jego „znikacze” – kubeczek menstruacyjny pokazuje, jak naprawdę wygląda krew miesięczna i ile jej jest. Myślę, że wymaga to pewnej świadomości swojego ciała i poszanowania jego naturalnego rytmu. Jeśli ktoś się brzydzi miesiączki, może mieć problem, aby przestawić się na kubeczek.

Istotna wydaje mi się świadomość potrzeby higieny okolic intymnych i pamiętanie o dokładnym umyciu rąk przed wyjęciem czy założeniem kubeczka. W toaletach publicznych trzeba radzić sobie tak, aby choć jedna ręka pozostawała czysta. Według mnie trzeba też pamiętać, że nasza krew miesięczna jest czymś bardzo intymnym i osobistym – higiena powinna dotyczyć wszystkich sprzętów, które miały z nią styczność. Nikt nie powinien poczuć się przez nas niekomfortowo, bo np. umyliśmy kubeczek w jego wannie.

Kubeczek menstruacyjny wydaje mi się idealny dla kobiet, które szukają dobrego zabezpieczenia podczas okresu, a jednocześnie mają dużą świadomość ekologiczną i ekonomiczną. Może być też znakomitym rozwiązaniem dla kobiet o wrażliwych okolicach intymnych i skłonnościach alergicznych. Miesiączka, ten naturalny element kobiecości, może być ekologiczna! Warto o tym pomyśleć.

Uwaga, w Drogerii Ekologicznej z kodem rabatowym MEB5 uzyskacie 5% zniżki!

Opublikowano wkosmetyki i pielęgnacja, kosmetyki i pielęgnacja, recenzje, zero waste

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. karo

    Dziękuję za ten tekst :) Właśnie zapoznaję się z tematem i ten post bardzo mi pomógł zebrać wszystkie informacje do kupy :)

  2. mom

    Rozbawił mnie fragment a propos ilości zużytych podpasek – miesięcznie pewnie z 20 szt. Ha, trzeba poprawić statystyki, bo ja przy jednym cyklu zużywałam ponad 50 szt, jak i moja siostra, matka ;-) Na stronie JUJU podano, że ta ilość w ciągu całego życia kobiety to 10,400 szt. czyli 26 szt miesięcznie… Chciałbym tak ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: k[email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: k[email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies