Menu Zamknij

Nietoperze. Nocna przygoda z mopkiem zachodnim

Nietoperze to bardzo skryte i trudne do badania ssaki, mające jednak ogromne znaczenie w przyrodzie, a także w otoczeniu człowieka. Ich obecność jest powszechniejsza niż sądzimy, jednak tryb życia tych zwierząt sprawia, że wiemy o nich mało. Tymczasem są to bardzo pożyteczne ssaki, którym zawdzięczamy na przykład regulowanie populacji komarów. Możemy wiedzieć o nich więcej dzięki badaniom specjalistów, zajmujących się między innymi obserwacją, łapaniem (tylko do ewidencji), a nawet obrączkowaniem nietoperzy.

W Polsce żyje 26 gatunków nietoperzy (choć niewykluczone, że zaraz będzie to 27 gatunków – dzięki genetyce mamy coraz większą wiedzę o tych ssakach), wszystkie znajdują się pod ścisłą ochroną. To oznacza, że nie wolno ich tak sobie obserwować czy fotografować. Wszystkie zdjęcia przy tym wpisie zostały użyczone przez dra Grzegorza Lesińskiego i Krzysztofa Janusa, którym towarzyszyłam podczas badań terenowych w Warszawie.

Pierwsze spotkanie

Ta historia może zaczynać się tak: miałam 9-10 lat i mieszkałam w sercu Warszawy, na ostatnim piętrze sześciopiętrowej kamienicy. Pewnego wieczoru, leżąc już w łóżku, zobaczyłam, że firanka porusza się w jakiś dziwny sposób. Okna były pozamykane, więc to nie był wiatr. Przyjrzałam się bliżej i zamarłam.

– Coś chodzi po firance! – zawołałam mamę. – To chyba… nietoperz!

W 1991 roku, kto pamięta, ten wie, nie było żadnych ekopatroli, nie było internetu, wiedzę czerpało się z książek i od sąsiadów. Poszłyśmy po pomoc do sąsiadek, ale nie uradziłyśmy razem nic ponad to, że trzeba zabłąkanego gościa wypuścić.

Wzięłyśmy duży słoik i jakąś gazetę. Ktoś trzymał słoik, ktoś zaganiał małego nietoperza do środka gazetą, wszystkie byłyśmy pełne emocji, bo to dość niecodzienne wydarzenie. A przede wszystkim taki latający ssak wzbudzał w nas sporo niepokoju, bo mitów na temat nietoperzy jest sporo. Kiedy już udało się złapać naszego nietoperza do słoika, musiałyśmy mieć pewność, że odleci, więc postanowiłyśmy wyjść na podwórko i tam go uwolnić. Stanowiłyśmy zaiste ciekawy widok: procesja kobiet w piżamach, z nietoperzem w słoiku, jedzie windą o 22:00 czy 23:00 i wychodzi na podwórko.

W windzie przyjrzałam się nietoperzowi dokładniej. Był bardzo mały i na pewno bardzo się bał. Cały czas się szczerzył – mimo upływu lat pamiętam jego niewielkie, ale ostre ząbki, które cały czas pokazywał. Ja też się bałam, ale wiedziałam jedno – musimy jak najszybciej go uwolnić. Na szczęście poszło to bez problemów – postawiłam odwrócony słoik, a potem go przewróciłam i po prostu odskoczyłam. Nietoperz zaraz odfrunął, a wspomnienie zostało we mnie żywe do dziś.

Łowcy nietoperzy

Ta historia może też zacząć się tak: po niemal 30 latach od tego bardzo bliskiego spotkania z nietoperzem postanowiłam, że zrobię coś dobrego dla tych ssaków, które obrosły w legendy, budzą strach i niechęć, a są jednymi z najpożyteczniejszych współmieszkańców miast i ludzkich siedlisk.

Dzięki pewnym splotom wydarzeń poznałam Krzysztofa Janusa, który bada ptaki i nietoperze i działa na ich rzecz ( >> odsyłam do fanpage’a). Długo nie mogliśmy umówić się na wywiad, aż wreszcie Krzysztof mi napisał: „Wiesz, jestem zmęczony, bo ostatnio całe noce liczę nietoperze”. „Czy mogę iść z Tobą na takie liczenie?” – zapytałam natychmiast, choć nie miałam pojęcia, czy to w ogóle możliwe. Krzysztof zapytał o pozwolenie kierownika wyprawy (później się dowiedziałam, że to Grzegorz Lesiński) i napisał: „Będziemy tu i tu od 20:00 do 4:00”.

Nocne łowy

Chyba nie muszę Wam mówić, że nie mogłam się doczekać. Nie miałam pojęcia, jak wygląda taka obserwacja, jakie są szanse na spotkanie oko w oko z nietoperzem, wiedziałam tylko, że muszę założyć ubrania jak na nocną wyprawę do lasu i posmarować się czymś od komarów i kleszczy. (Wybrałam naturalną mieszankę ziół o nazwie „myśliwska”, zawierającą m.in. wrotycz i dziegieć – po posmarowaniu się śmierdziałam jak myśliwska, ale kiełbasa).

Na miejsce przyjechałam rowerem, mając nadzieję, że mój zapach nie odstraszy nietoperzy ani badaczy. Grzegorz i Krzysztof właśnie rozwieszali drugą siatkę do łapania latających ssaków. Wybrali miejsce, gdzie nietoperze przelatują, korzystając z korytarza między gałęziami. Siatka jest bardzo cienka i nietoperz nie ma szans wychwycić jej echolokacją ani zauważyć (wbrew pozorom nietoperze widzą zupełnie normalnie).

Urządzenie wychwytujące ultradźwięki, które wydają nietoperze, i zmieniające je na dźwięki słyszalne przez ludzi
Urządzenie wychwytujące ultradźwięki, które wydają nietoperze, i zmieniające je na dźwięki słyszalne przez ludzi

Nietoperze wydają różne dźwięki – używają echolokacji do polowania na owady, ale też odzywają się w sposób słyszalny dla człowieka. Ultradźwięków nie usłyszymy, są jednak specjalne urządzenia, które konwertują je na dźwięki słyszalne dla nas. W zależności od gatunku nietoperze wydają dźwięki na różnych częstotliwościach.

Moją wieczorną przygodę zaczęłam od spaceru z właśnie takim urządzeniem do nasłuchu, w towarzystwie Krzysztofa. Robiło się coraz ciemniej, z pobliskich drzew nawoływał młody puszczyk – być może zdenerwowany naszą obecnością. W aparacie coś zaszumiało – to mógł być karlik, na to wskazywała częstotliwość. Po którymś razie, gdy szelesty w odbiorniku wciąż się powtarzały, mogliśmy nawet zobaczyć nietoperza polującego w koronach drzew.

Po kilkukrotnym przejściu wytyczonej trasy zostałam z Grzegorzem, który pilnował rozwieszonych siatek. Dzięki temu mogłam zadać pytania, które nurtowały mnie od tych niemal 30 lat.

Tryb życia nietoperzy sprawia, że możemy być zupełnie nieświadomi ich obecności wokół nas. Odpoczywają w dzień – śpiąc w swoich kryjówkach głową w dół – a że są malutkie, łatwo przechodzą przez szczeliny w domach i chowają się na strychach czy w innych zakamarkach ludzkich domostw.

– Mamy dziwne lato – opowiadał Grzegorz Lesiński – zwykle w połowie lipca nietoperzy jest więcej, są już odchowane młode, które mają około 4 tygodni i już latają. Tymczasem maj był zimny i może dlatego część nietoperzyc później zaszła w ciążę.

To ciekawe zjawisko, spotykane u różnych ssaków, regulacji momentu zapłodnienia: gody nietoperzy odbywają się jesienią, a samica w ciążę zachodzi dopiero wiosną. Kiedy warunki nie są sprzyjające, samice mogą z tym poczekać, przetrzymując nasienie samców w drogach rodnych.

– W tym roku zamiast łowić młode, które są nieco gapowate, ciągle łapiemy dorosłe osobniki, i wcale nie są to samice karmiące, co można by poznać po o obrzmiałych sutkach – opowiadał Grzegorz.

Zagrożenia

Rozmawialiśmy między innymi o tym, że populacje nietoperzy muszą się odrodzić. W Polsce żyją wyłącznie gatunki owadożerne, ich przeżycie zależy od obecności pokarmu tak chętnie zwalczanego przez ludzi. Kiedy w rolnictwie powszechnie stosowano osławione DDT, razem z owadami zabijano zwierzęta owadożerne, w tym właśnie nietoperze. Dzisiejsze zagrożenia dla tych ssaków to wciąż działalność człowieka: oprócz pozbawiania ich siedlisk czy zakłócania spokoju podczas zimowej hibernacji śmierć nietoperzom przynoszą także… elektrownie wiatrowe. Mówi się wiele o tym, że wiatraki stanowią zagrożenie dla ptaków, tymczasem według szacunków naukowców mogły one zabić już kilka milionów nietoperzy (w ciągu 10 lat). Kiedy niektóre gatunki tych ssaków zaczynają wędrówkę na zimowiska, latają na tyle wysoko, że mogą znaleźć się w zasięgu skrzydeł wiatraka i zderzyć się z nimi lub, co gorsza, pod wpływem innego ciśnienia otoczenia ich płuca mogą zostać uszkodzone i nietoperz ginie na miejscu.

Co ciekawe, jak na tak małe ssaki nietoperze są długowieczne. Nie mają wielu naturalnych wrogów (czasem padają łupem sowy) i mogą dożyć nawet 20 lat.

Innym ciekawym zagadnieniem jest chyba najbardziej rozpowszechniony mit o tym, że wszystkie nietoperze są nosicielami wścieklizny. To nieprawda, i choć może część ludzi to powstrzymuje przed zaczepianiem tych zwierząt, to zła sława „wściekłych” nietoperzy nie przysparza im przyjaciół. Ludzie po prostu boją się mieć w swoim otoczeniu zwierzęta potencjalnie roznoszące tę chorobę. Jednak badania wskazują, że nietoperze nie są częściej zarażone wścieklizną niż inne dzikie ssaki. W badaniach Grzegorza zarażonych był 1% z dwustu badanych okazów.

Oczywiście każde ugryzienie przez dzikie zwierzę powinniśmy zgłosić lekarzowi i z dużym prawdopodobieństwem zostaniemy po takim incydencie zaszczepieni przeciw wściekliźnie poekspozycyjnie.

Mopek zachodni, Barbastella barbastellus
Mopek zachodni, Barbastella barbastellus

Spotkanie z mopkiem

– Jest! – zawołał Krzysztof wracający z obchodu echolokacyjnego. W jednej z siatek zaplątał się nietoperz. Szybka akcja: Grzegorz zakłada specjalną rękawicę, my wszyscy – maseczki (żeby nie zarazić czymś nietoperza), zaczyna się wyplątywanie małego ssaka z siatki. Okazuje się, że to mopek, gatunek bardzo ceniony przez Unię Europejską. Grzegorz delikatnie, ale pewnie przytrzymuje nietoperza do koniecznych oględzin i zdjęć. Trzeba sprawdzić, czy jest zdrowy, ale co równie ważne, po budowie kości poznaje się wiek osobnika. Do ewidencji trzeba też wpisać płeć – konieczne są oględziny, po poza genitaliami samce i samice wyglądają tak samo. Tym razem w siatkę wpadł dorosły samiec. Kiedy już można wypuścić mopka, trzeba pozwolić wystartować mu z ręki – nietoperze nie wzbijają się do lotu jak ptaki, bo mają zupełnie inną budowę odnóży i nie pofruną, kiedy je wyrzucimy w powietrze.

Moje wrażenia trudno opisać jednym zdaniem: zachwycałam się malutkim nietoperzem (te ssaki ważą kilkadziesiąt gramów, błony służące do latania nie ważą prawie nic), podziwiałam jego waleczność – cały czas straszył nas swoim uzębieniem – a jednocześnie byłam wdzięczna za możliwość obejrzenia go z bliska w towarzystwie chiropterologów.

Po wypuszczeniu mopka – a było już zupełnie ciemno – poszłam jeszcze z Krzysztofem oglądać borsuki za pomocą kamery termowizyjnej, ale to już inna historia…

Chrońmy nietoperze

Moja wyprawa i mój tekst mają swój główny cel: odczarowanie mitu groźnych nietoperzy i wzbudzenie w Was, Czytelniczki i Czytelnicy, poczucia, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dobrostan tych ssaków.

Nie muszę chyba przekonywać,  że te dzikie zwierzęta, choć żyją często blisko nas, nie mają żadnego interesu w robieniu nam krzywdy. Jeśli nie będziemy ich niepokoić, łapać, straszyć, wybudzać z hibernacji zimowej, odwdzięczą nam się łapaniem komarów i innych uciążliwych insektów. Z pewnością nie wplączą nam się we włosy ani nie ugryzą same z siebie.

Możemy pomagać nietoperzom także w sposób czynny, udostępniając im fachowo zbudowane schronienia (specjalne budki o odpowiedniej fakturze). Nietoperze mogą zasiedlić taką budkę nawet po kilku latach jej wiszenia, musi być więc wytrzymała, a my – cierpliwi.

Pamiętajmy, że nietoperze są niezbędnym elementem naszej przyrody. Dodatkowo są objęte najściślejszą ochroną gatunkową i nie tylko krzywdzenie ich fizycznie, ale nawet niepokojenie jest karalne.

Gdyby jednak okazało się, że mieszkanie z nietoperzami pod jednym dachem jest dla nas w jakiś sposób uciążliwe albo planujemy remont w miejscu, gdzie te ssaki zimują czy mają swoje letnie schronienia, koniecznie skontaktujmy się ze specjalistami. Listę chiropterologów znajdziemy na stronie https://www.nietoperze.pl/spis-chiropterolog.

Podczas pisania tekstu korzystałam także z „Poradnika ochrony nietoperzy”, bezpłatnej publikacji, którą można >> pobrać np. stąd.

Bardzo dziękuję dr. Grzegorzowi Lesińskiemu i Krzysztofowi Janusowi za możliwość obserwowania ich pracy.

Spotkaliście się z nietoperzami ostatnio? Napiszcie, jakie były Wasze spotkania z tymi niezwykłymi ssakami!

Opublikowano wsłowo od autora, wydarzenia

Podobne wpisy

5 komentarzy

 1. Irena-Hooltaye w podrozy

  Nigdy nie spotkałam nietoperza i mam trochę opory przed takim spotkaniem.
  Historia o nietoperzach jest bardzo ciekawa. Sama mam niewielką wiedzę i muszę o nich poczytać.
  Oczywiście, że nietoperze trzeba chronić przed wyginięciem.
  Pozdrawiam.

 2. Miye

  Mieszkam w starym domu i czasem nam się zdarzy, że jakiś zagubiony biedak wleci do nas przez szparę w kominie. Jeden pewnego razu śmiertelnie wystraszył moją córkę. Ogólnie jednak chyba dobrze się im u nas na strychu mieszka, a podczas wieczornego wyjścia na taras jest duża szansa jakiegoś spotkać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies