KOKOworld Minimal Fairtrade: idealny składnik szafy kapsułowej

Minimal: mięsista tkanina, intensywna barwa, oryginalny krój i dwie metki: KOKOworld oraz Fairtrade. Jeśli macie opory przed kupowaniem nowych ubrań (ja mam ogromne), ale jednocześnie czujecie, że czegoś w szafie Wam brakuje, podpowiadam: można kupić tak, by i wilk był syty, i owca cała. W kolekcji KOKOworld pojawiły się właśnie bluzki z certyfikatem Fairtrade, szyte w Indiach z bawełny ekologicznej.

KOKOworld – w tym roku obchodzi już 9. urodziny! – zawsze było marką etyczną, a jej twórczyni Agata Kurek od początku stawiała na transparentność dostaw materiałów i sposobu, w jaki szyte są ubrania. Wyróżnia je także oryginalne wzornictwo, dzięki któremu nie pomylimy tej marki z innymi. Etniczne wzory i wstawki, ciekawe kroje, soczyste kolory sprawiły, że KOKO stało się rozpoznawalne i to nie tylko wśród osób ceniących etyczną modę.

W kolekcji letniej 2020 znajdziemy nową propozycję: bluzki z certyfikatem Fairtrade. Do tej pory ubrania KOKO powstawały w Polsce, ale te są szyte w Indiach, w szwalni >> Reacher Apparels.

Jak podpowiada nam opis bluzki, jest ona pomyślana jako element tzw. szafy kapsułowej, można ją wykorzystać w różnych stylizacjach i z różnymi dodatkami. To dla mnie ważne: po co kupować rzeczy pasujące nam na jedną okazję czy jedynie do jednych spodni? Cenię minimalizm w szafie i starannie dobieram jej skład (no dobra, mam słabość do sukienek z lumpeksów). Ta bluzka jest uniwersalna, za to ją pokochałam. A dodatkowo ma certyfikaty GOTS i Fairtrade.

KOKOworld i ubrania z certyfikatem Fairtrade
KOKOworld i ubrania z certyfikatem Fairtrade

Czym jest Faitrade?

Fairtrade (znak zastrzeżony, nazwa pisana właśnie w taki sposób) jest certyfikatem nadawanym przez międzynarodową organizację Fairtrade International produktom, które powstały w określony sposób, zgodnie z ideą Sprawiedliwego Handlu. Jest cała lista wymagań, które musi spełnić organizacja ubiegająca się o taki certyfikat, wymienię najważniejsze:

 • proces produkcji podlega kontroli organizacji Fairtrade,
 • organizacja Fairtrade współpracuje z wytwórcami z krajów globalnego Południa,
 • pracownicy zatrudniani przy danej produkcji są uczciwie wynagradzani, mają zapewnione odpowiednie warunki w miejscach pracy,
 • pracownicy czy wytwórcy często należą do lokalnych kooperatyw, jako taka organizacja otrzymują premie przeznaczone na rozwój lokalnej społeczności, np. na budowę szkoły,
 • Fairtrade gwarantuje ceny skupu produktów niezależne od cen rynkowych, giełdy itp.

Kiedy kupujemy produkty oznaczone certyfikatem Fairtrade, wspieramy wytwórców i wytwórczynie w krajach, gdzie często polityka socjalna i prawa pracownicze nie są traktowane poważnie. Jest to sposób na pomoc ludziom często z drugiej strony globu dzięki wynagradzaniu ich za pracę. 

KOKOworld, bluzka Minimal Blue From Fairtrade Cotton
KOKOworld, bluzka Minimal Blue From Fairtrade Cotton

Bluzka, którą mam na sobie, to Minimal Blue From Fairtrade Cotton, rozmiar XS/S (>> do kupienia tutaj).

Czym jest bawełna organiczna?

Wbrew temu, co myślą niektórzy, bawełna nie jest organiczna tylko dlatego, że jest bawełną. Jest to jedna z najważniejszych roślin uprawnych na świecie, pochłaniająca nawet 6% ogólnoświatowego zużycia wody słodkiej. Konwencjonalna uprawa bawełny to ogromne ilości używanych pestycydów i insektycydów, które mają wpływ na środowisko oraz na ludzi pracujących przy uprawach – w większości są to mieszkańcy globalnego Południa.

Licencja GOTS (Global Organic Textile Standard), którą ma łańcuch produkcyjny bawełny użytej do uszycia bluzki Minimal, jest gwarancją, że przy uprawie bawełny i późniejszej jej obróbce postępowano z troską o środowisko. 

Bawełna, z której uszyto bluzkę Minimal, jest niezwykle miła w dotyku, lekko rozciągliwa.

KOKOworld, bluzka Minimal Blue From Fairtrade Cotton
KOKOworld, bluzka Minimal Blue From Fairtrade Cotton

Minimal, eko i fair

Kiedy zobaczyłam bluzkę Minimal w wersji blue na zdjęciach, pomyślałam: jest piękna! Uwielbiam ten kolor, lekko wpadający w morski, mocno nasycony.

Byłam zaskoczona ceną: sądziłam, że bawełna Fairtrade będzie droższa o co najmniej 20%, tymczasem wszystkie bluzki Minimal kosztują tyle samo (także te bez certyfikatu). I zupełnie szczerze uważam, że 139 zł wydane na tak piękną bluzkę, która z pewnością posłuży mi lata, to nie jest dużo!

Co charakteryzuje bluzki Minimal?

 • Minimalne cięcia,
 • minimalna liczba szwów,
 • minimalne zużycie surowców,
 • bawełna organiczna.

Materiał: 95% bawełna fairtrade, 5% elastan; gramatura 200 g/m2

Jak prać: mechanicznie w pralce (program delikatny), maksymalna temperatura prania 30°C, z podobnymi kolorami, na lewej stronie.

Jak prasować: w temperaturze 110°C bez pary; na lewej stronie.

Nie bielić,  nie suszyć bębnowo, nie prać chemicznie.

Wpis powstał we współpracy z KOKOworld.

Spodobała Ci się bluzka Minimal? Zajrzyj na stronę >> KOKOworld.

Jeśli zapiszesz się na nasz newsletter (>> na przykład tu), w najbliższym wydaniu otrzymasz kod rabatowy na nieprzecenione produkty KOKOworld!

Do 16 lipca możesz także wesprzeć Eduardo, jednego z producentów, który wytwarza ceramiczną biżuterię – przez pandemię koronawirusa stracił możliwość zarabiania. >> Tu szczegóły!

O KOKOworld pisałam już kilka słów! Na przykład tu:

Tu byłam: KOKOworld. Moda etyczna i etniczna

Może przeczytasz także:

Jak kupić etyczną czekoladę?

Skąd mam wiedzieć, że kupuję etyczną czekoladę?

Polacy uwielbiają czekoladę. Z badań wynika, że jemy średnio 5,7 kg czekoladowych słodyczy rocznie na
Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek

6 thoughts on “KOKOworld Minimal Fairtrade: idealny składnik szafy kapsułowej”

  1. Według mnie cena jest adekwatna do jakości – kupowanie bluzek po 20 zł z sieciówek jest oczywiście tańsze, ale co my wiemy o tym produkcie? Czy powstał rękami dzieci? Szkoda, że nie wszyscy rozumieją, dlaczego nowe ubrania nie powinny być tanie.

 1. Słyszałam o tej marce, ale nigdy nie przyjrzałam jej się dokładniej. W ciekawy sposób przedstawiłaś filozofię ubrań tworzonych w duchu eko. Jestem ciekawa czy więcej marek pójdzie w ślady KOKO i zacznie tworzyć ubrania z certyfikatem Fairtrade.

 2. Coraz częściej zwracam uwagę z czego zrobione są ubrania i staram się wybierać te z bawełną organiczną. A bluza wygląda fantastycznie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge