Musujące kostki do toalety, zwane też bombami, to szybki, efektowny i ekologiczny sposób na natychmiastowe odświeżenie muszli sedesowej. Przygotowanie kostek zajmuje kilka minut, używamy bezpiecznych składników zarówno dla nas, jak i dla środowiska.
W robieniu kostek mogą uczestniczyć też starsze dzieci.
Musujące kostki do toalety – przepis
Co ciekawe, te same składniki wykorzystujemy także do przygotowania kul musujących do kąpieli. Zwykle jednak takie kule zawierają jeszcze dodatki, np. barwniki, żeby być atrakcyjnie wizualnie.
Do przygotowania kostek przyda się butelka ze spryskiwaczem, żeby bardzo delikatnie nawilżyć składniki.
Potrzebna będzie także miska, łyżka i foremka na lód (najlepsze są silikonowe).
W misce mieszamy sodę oczyszczoną z kwaskiem cytrynowym. W spryskiwaczu przygotowujemy mieszankę odrobiny wody z olejkiem eterycznym (wystarczy kilkadziesiąt kropli). Miałam pod ręką zapach mandarynkowy, ale możecie użyć naprawdę dowolnego olejku, który lubicie.
Spryskujemy proszek wodą z olejkiem, ale uwaga! Robimy to bardzo delikatnie, żeby nie wywołać silnej reakcji między sodą a kwaskiem (trochę składników musi przereagować, nie ma rady). Chodzi o to, żeby trochę zwilżyć składniki.

Kiedy mieszanka jest bardzo lekko wilgotna, przekładamy składniki do foremki. Upychamy proszek dość mocno.
Odstawiamy foremkę na kilka godzin, żeby kostki zastygły. Gotowe dadzą się łatwo wyjąć. Najlepiej przechowywać je w zamknięty pojemniku, żeby nie złapały wilgoci. Kiedy uznamy, że naszej muszli klozetowej przyda się odświeżenie, wyjmujemy jedną kostkę z pojemnika i wrzucamy ją do sedesu.

Jaka reakcja zachodzi, kiedy wrzucimy kostkę do toalety?
Choć kostka zaczyna syczeć i pienić się (co widać na filmie wyżej), nie dzieje się nic groźnego. Dla wielu osób to cała atrakcja, obserwować uwalniające się bąbelki.
Produktami reakcji są: dwutlenek węgla, woda i cytrynian sodu (rozpuszczalny w wodzie). Cytrynian sodu jest bezpiecznym związkiem chemicznym, używanym m.in. w produkcji żywności i medycynie.
C6H8O7 + 3 NaHCO3 -> Na3C6H5O7 + 3 CO2 + 3 H2O
Kostka toaletowa przede wszystkim uwalnia zapach. Wprawdzie na różnych stronach z przepisami znajdziecie informację, że składniki mają działanie wybielające, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i usuwające kamień, ale… o ile są stosowane osobno. Jeśli wsypiemy do muszli klozetowej sodę oczyszczoną, będzie to ekologiczny i skuteczny sposób na jej odświeżenie, jednak bez efektu musującego. Podobnie z kwaskiem cytrynowym, świetnie usuwającym kamień.

Zachęcam Was do wypróbowania przepisu, żeby w łatwy sposób, w każdej chwili i w ciągu kilkunastu sekund odświeżyć swoją toaletę!
Świetny sposób, żeby ze sprzątania zrobić zabawę :)
Fajny pomysł na takie kostki do toalety w kształcie rybek :D
Świetny patent i do tego łatwy w wykonaniu. Gorzej z zabrudzeniami pod rantem. Tam pewnie pozostaną tradycyjne metody czyszczenia?
Czyli taka kostka nie ma właściwości sody i kwasy? Dobrze rozumiem?
Ma w niewielkim stopniu :)
Czy taką kostkę można wrzucić do spłuczki, czy nadaje się tylko bezpośrednio do sedesu?
Podbijam pytanie. Chociaż wydaje mi się, że ona bardzo szybko się w spłuczce rozpuści i po pierwszych dwóch spuszczeniach już nic nie będzie. :(
Fajnie byłoby zrobić trwalsze trochę jak te kupne koloryzujące krążki.
Marta ostatnio pisze o…Podróże. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Różannie
Te tabletki są pomyślane jako rozpuszczające się natychmiast – takie jest założenie. Natomiast przepis na kostki do WC, które mogą być wkładane do pojemnika, znajdziesz tu: https://baranowscy.eu/wordpress/jak-zrobic-kostki-do-wc-przepis/