Czyszczenie blachy

Czyszczenie przypalonej blachy sodą z wodą utlenioną

Soda oczyszczona i woda utleniona to dwie rzeczy, które z dużym prawdopodobieństwem znajdują się w naszym domu. Do niedawna nie przyszło mi do głowy ich łączyć, ponieważ nie było mi to do niczego potrzebne. A jednak w momencie, gdy strasznie przypaliłam bataty w nowym piekarniku (bo używałam go pierwszy raz i nie wyczułam sytuacji), stwierdziłam, że spróbuję. Poznajcie przepis na czyszczenie przypalonej blachy sodą z wodą utlenioną. Oraz jego skuteczność.

Czyszczenie blachy do tej pory zaczynałam od porządnego namoczenia jej w wodzie z płynem do naczyń, a potem szorowania i skrobania jej szczotką. Tym razem jednak spalenizna była poważniejsza niż zwykle…

Jak wyczyścić przypaloną blachę?
Jak wyczyścić przypaloną blachę?

Czyszczenie przypalonej blachy

Jakiś czas temu natrafiłam na porady, żeby użyć do czyszczenia sody oczyszczonej i wody utlenionej.

Przepisy różniły się nieco proporcjami i czasem czekania na rezultaty, ale mniej więcej brzmiały tak:

 • Posyp blachę warstwą sody oczyszczonej.
 • Polej sodę wodą utlenioną i zmieszaj, żeby powstała papka. (Niektóre przepisy mówiły jeszcze o dodaniu wody).
 • Zostaw na 30 min – 2 h.
 • Wyszoruj blachę szczotką lub zwiniętą w kulkę folą aluminiową.
 • Opłucz dokładnie blachę.

Od razu Wam zdradzę, że w wypadku mojej blachy papka zadziałała tylko częściowo. Niestety skończyła mi się woda utleniona i nie mogłam powtórzyć eksperymentu. Blacha pozostała brudna, czeka ją jeszcze niejedno odmaczanie.

Podejrzewam, że sposób działa na mniej przypalone przypadki. A może to kwestia złośliwych batatów?

Czyszczenie przypalonej blachy sodą oczyszczoną i wodą utlenioną
Czyszczenie przypalonej blachy sodą oczyszczoną i wodą utlenioną

Czy takie czyszczenie przypalonej blachy ma sens?

Długo szukałam konkretnych i wiarygodnych informacji, po co mieszać sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. Papka z tych dwóch składników uznawana jest za wspaniały środek czyszczący, który pokona na przykład przypalone ślady na blasze z piekarnika. Jeśli to działa, to dlaczego – zastanawiałam się, oglądając kolejne filmy w internecie i szukając odpowiedzi na anglojęzycznych forach chemicznych. Zupełnie serio.

Odpowiedź okazała się interesująca. Mianowicie przy sprzyjających warunkach jesteśmy w stanie uzyskać z tych dwóch składników… sodę kaustyczną, czyli NaOH, silnie żrącą substancję – na szczęście w postaci słabego roztworu. Żeby jednak to się stało, reakcja powinna przebiegać z dodatkowym czynnikiem – podgrzaniem.

Soda oczyszczona
Soda oczyszczona

Zazwyczaj jednak to, co uzyskujemy, nie jest bezpośrednio wodorotlenkiem sodu, a nadtlenkiem sodu, także w postaci słabego roztworu. On z kolei reaguje z dwutlenkiem węgla i otrzymujemy… sodę oczyszczoną. Jednak to nie koniec. Nadtlenek sodu reaguje również z wodą, a dzięki reakcji otrzymujemy właśnie sodę kaustyczną.

NaHCO3 + H2O2 = Na2O2 + H2O + CO2
2Na2O2 + 2CO2 → 2Na2CO3 + O2
Na2O2 + 2H2O → 2NaOH + H2O2

Przy dużym stężeniu nadtlenku wodoru możemy doprowadzić do reakcji wybuchowej, na szczęście woda utleniona jest roztworem 3-procentowym.

Przyznam, że cała przygoda z blachą była dla mnie interesująca wyłącznie pod kątem otrzymania sody kaustycznej z dwóch bardzo podstawowych składników. Żałuję, że zapomniałam sprawdzić pH papki sodowo-nadtlenkowej, następnym razem na pewno to zrobię. Tymczasem moja blacha, wciąż niedoczyszczona, czeka na kolejne szorowanie, ale tym razem jakimś innym sposobem.

Znacie ten przepis? Czyścicie przypalone blachy mieszanką sody oczyszczonej i wody utlenionej?  

Może przeczytasz także:

Przepis na żel do WC

Przepis na żel do WC

Ten przepis na żel do WC sprawdziłam wielokrotnie na własnej muszli klozetowej. Jeśli sklepowe żele
Jak zrobić sodę kalcynowaną z sody oczyszczonej?

Jak zrobić sodę kalcynowaną z sody oczyszczonej?

Jak zrobić sodę kalcynowaną z sody oczyszczonej - i po co? Dziś sodę kalcynowaną (zwaną

Prawdziwe szare mydło potasowe: zrób je w domu!

Prawdziwe szare mydło, czyli mydło miękkie, potasowe, właściwie łatwiej jest zrobić niż kupić. Nie udało

4 thoughts on “Czyszczenie przypalonej blachy sodą z wodą utlenioną”

 1. To się nazywa dogłębne zbadanie tematu, jestem pod wrażeniem!
  Jeżeli chodzi o czyszczenie przypalonej blachy to mam podobne odczucia. Naczytałam się, że mieszanka sody z wodą (papka) pozostawiona na kilka godzin powinna bez problemu poradzić sobie ze śladami przypalenia. U mnie również się to nie stało, coś zeszło ale oczekiwałam większego efektu. Pozostaje szukać dalej …
  Pozdrawiam
  Poshyte ostatnio pisze o…Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?My Profile

 2. Na takie przypalenia polecam użyć skrobaka do płyt inducyjnych i ceramicznych. Naprawde pomaga wyczyścić takie rzeczy

 3. Nie szoruję, żeby nie porysować. Blacha porysowana będzie szybciej się brudzić i trudniej będzie ją umyć. Używam mocno zasadowego preparatu służącego do mycia szyb kominkowych. Usuwa tez przypalenia i wystarcza pocieranie gąbką. Produkt polski z firmy na literę T.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge