Kosmetyki kolorowe i zero waste. Spotkanie z marką Felicea

Podczas marcowych Ekocudów w Warszawie miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu organizowanym przez polską markę kosmetyków mineralnych Felicea. Celem była dyskusja o opakowaniach, które wpisywałyby się w trend less waste / zero waste. Czy kosmetyki kolorowe mogą mieć dobre opakowania i nie kosztować majątku?

Spotkanie z Feliceą uświadomiło mi kilka ważnych rzeczy, ale także ugruntowało przekonania dotyczące rynku kosmetyków.

Razem ze mną na spotkanie przyszły Małgosia Gęca i Sylwia Sikorska, obie należące do Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Nasza trójka miała być taki głosem ekologicznym i proZW. Rozmawiałyśmy z Zuzą Mierzejewską (Ekocuda), Lidią z Wirtualnych Kosmetyków, z dziewczynami z PiggyPEG i oczywiście Anią Stokowską z Felicei.

Anna Stokowska, Felicea
Anna Stokowska, Felicea

Kosmetyki kolorowe a zero waste

Trend ZW przebija się do ogólnej świadomości i ludzie zaczynają się orientować, jak dużym zagrożeniem dla planety jest beztroskie korzystanie z jej zasobów, produkowanie zbędnych opakowań i nieprzejmowanie się górą powstających odpadów. Nie znaczy to oczywiście, że wszyscy od razu się tym przejmują, ale… ci, którzy jednak chcą coś zdziałać, mówią coraz głośniej o potrzebie zmian. Dzięki temu coraz więcej firm szuka lepszych rozwiązań, żeby ograniczyć produkcję śmieci lub przyszłych śmieci.

Jedną z branż, które mają silny wpływ na produkcję opakowań, jest oczywiście branża kosmetyczna. Plastikowe butelki, pudełka, małe i duże pojemniki są standardem na rynku, bo plastik jest tani, lekki, wytrzymały. Tylko że jest plastikiem. Pamiętam moją rozmowę a Anią Stokowską przy okazji >> testowania produktów Felicei: dwa lata temu problem z opakowaniami w duchu ZW/LW był nie do przeskoczenia. Jednak teraz coś się zmienia i również producenci opakowań mają nowe propozycje.

Szkło, papier, aluminium, bioplastik – możliwości, które się pojawiają, nie pasują do wszystkich rodzajów kosmetyków. Niektóre z nich potrzebują plastikowych lub silikonowych elementów i to wydaje się nie do przeskoczenia. Felicea już sprzedaje np. balsam do ust w aluminiowych, dąży do wprowadzenia opakowań szklanych i myśli o innych ekorozwiązaniach. Trzymam kciuki!

Naturalne kosmetyki Felicea
Naturalne kosmetyki Felicea

Wnioski?

Mam wrażenie, że pewne rzeczy, dla mnie oczywiste, stanowią dla niektórych producentów zupełnie nieznany teren. Nawet gdy ktoś bardzo uważnie śledzi rynek opakowań. Sporo jest na nim greenwashingu, niestety: producenci nie wyjaśniają, czym jest bioplastik, czym jest biodegradowalność, a czym – kompostowalność. Promowanie bioplastiku w Polsce mija się z celem, bo nikt się nim nie zajmie, kiedy trafi do śmieci.

Tak więc cieszę się, że jest wola producentów, żeby się zmieniać (nie będą to zmiany radykalne, jest to niemożliwe). Cieszę się, że Felicea szuka informacji w dobrych miejscach (odesłałam Anię do >> Rekopolu) i że zapowiada zmiany.

Martwię się, że to za mało. Dopóki nie będzie łatwo dostępnej wiedzy na temat opakowań i recyklingu, dopóty konsumenci, a także producenci np. kosmetyków mogą być łatwo nabici w zieloną butelkę. Tak więc głosujmy portfelami na firmy, które robią coś dobrego i które nie boją się konfrontacji z trudnymi pytaniami.

Aniu, dziękuję za spotkanie!

Może przeczytasz także:

Mydło Aleppo

Mydło Aleppo. Sprawdź, co o nim wiesz!

Mówi się, że Aleppo jest najstarszym mydłem na świecie, a jego recepturę przywieźli do Europy
Glinki kosmetyczne

Glinki kosmetyczne i aluminium

Czy Wam też polska nazwa pierwiastka Al, czyli glinu, kojarzy się z gliną? Nie bez
Kubeczki menstruacyjne: z czego są zrobione?

Kubeczki menstruacyjne: silikon medyczny, TPE czy kauczuk?

Silikon medyczny, TPE czy kauczuk - które tworzywo najlepiej sprawdza się w przypadku kubeczka menstruacyjnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge