Kolor kalafiora

Zacznijmy od tego, że kalafior warto jeść. Są różne sposoby przyrządzania tego warzywa i w zależności od tego, czy wolimy jeść je na ciepło, lekko ugotowane na parze, czy jednak chrupać na zimno, możemy przygotować kilka wersji posiłku z kalafiorem. W dodatku w różnych kolorach.

kolorowe_kalafiory_3
Kalafior – odmiana graffiti.

Kalafior (Brassica oleracea) jest… kapustą. Do tego niezwykle wartościową, zdrowszą od kuzynki, bogatszą w większą ilość przeciwutleniaczy. Był uprawiany już w starożytnym Rzymie i Grecji, w Polsce stał się popularny na przełomie XVI i XVII wieku.

Zawiera m.in. sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, witaminy: K, B1, B2, B6, w dużej ilości witaminę C; kwasy: nikotynowy i pantotenowy.

Podczas gotowania uwalnia charakterystyczny zapach, który łączy go z kapustą – odpowiedzialne za woń są związki siarki. Również one mogą powodować śmierdzące gazy po spożyciu kalafiora.

Kolor ma moc

Jeśli będziecie mieć szczęście i spotkacie na targu, w markecie lub dobrym sklepie z warzywami (np. tu: Kooperatywa Dobrze) kolorowe odmiany kalafiorów, nie uciekajcie, spłoszeni ich intensywną barwą. Choć w Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do fluorescencyjnych kolorów warzyw ani też nieszczególnie ufamy takim jaskrawym odmianom roślin, w tym wypadku warto zaryzykować!

Kolorowe kalafiory.
Kolorowe kalafiory.

Najbardziej powszechny kalafior w podstawowym białym kolorze jest warzywem bardzo wartościowym. Oprócz wymienionych wyżej pierwiastków zawiera m.in. glukozynolany (w tym sulforafan), czyli związki zapobiegające rozwojowi nowotworów m.in. piersi, płuc, prostaty i żołądka. Nadają one warzywom posmak goryczy.

Kolorowe odmiany kalafiora są równie zdrowe. W dodatku, jak pisze Jo Robinson w „Dzikiej stronie jedzenia”, naukowcy uważają, że biały kalafior jest młodszą odmianą, albinosem-mutantem, powstałym z kolorowych kalafiorów.

Jak pisze Robinson, kalafior fioletowy zawiera 2,5 razy więcej antyoksydantów od białego.

Z kolei zielony kalafior – w tym odmiana romanesco (składa się z charakterystycznych „wieżyczek”) – ma w sobie 4 razy więcej glukozynolanów niż biały.

Pomarańczowy kalafior zawdzięcza swą barwę cennym karetonoidom.

Uwaga – smak kolorowych kalafiorów nie różni się od smaku kalafiora białego.

Kalafior zielony.
Kalafior zielony.

Jak kupować i jak przechowywać

Kiedy kupujemy główkę kalafiora, przyjrzyjmy się jej ze wszystkich stron. Jeśli główka jest w liściach, dłużej zachowa świeżość. Kalafior nie powinien być ściemniały, zgnieciony oraz oczywiście nadgniły czy ze śladami pleśni.

Kalafior jest dość delikatny, transportujmy go w taki sposób, aby go nie poobijać.

Przechowujemy go w lodówce, w dolnej szufladzie. Lepiej kalafiora nie mrozić, ponieważ traci wówczas swoje cenne wartości.

Kalafior romanesco
Kalafior romanesco

Jak jeść

Najwięcej pożytku z kalafiora będziemy mieli, gdy zjemy go na surowo (podzielony na różyczki, z oliwą i przyprawami, np. czosnkiem) – nie każdemu jednak pasuje ten smak. Jeśli chcemy go podgotować, zróbmy to, krótko, na parze – wtedy straci najmniej wartości. Kolorowe kalafiory pod wpływem gotowania mogą stracić nieco ze swojej barwy.

Kalafior może być również cennym składnikiem zielonego koktajlu.

Składniki zielonego koktajlu: mangold, zielony kalafior, sproszkowane jagody acai, siemię lniane, sok z cytryny.
Składniki zielonego koktajlu: mangold, zielony kalafior, sproszkowane jagody acai, siemię lniane, sok z cytryny.

Przeczytaj więcej na temat zielonych koktajli.

Zielony koktajl z zielonym kalafiorem.
Zielony koktajl z zielonym kalafiorem.

Informacja dla alergików

Kalafior może uczulać, jak każdy pokarm, choć uważa się go za jedno z bezpieczniejszych warzyw. Jest bardzo wdzięczne jako jeden z pierwszych posiłków dla co najmniej półrocznego niemowlęcia – łatwo przygotować lekko podgotowane lub chrupiące różyczki, które dziecko z łatwością chwyci.

Jako roślina kapustna kalafior może reagować krzyżowo z brokułem, kapustami, brukselką, jarmużem i – uwaga – musztardą (gorczycą). (Więcej o alergiach krzyżowych).

Jod

Przy niektórych chorobach tarczycy wskazane jest ograniczenie spożywania kalafiora i innych kapustnych ze względu na siarkocyjanki, które zaburzają wchłanianie jodu.

Może przeczytasz także:

Olej palmowy

Jak ugryźć olej palmowy

Hasło olej palmowy mało kogo pozostawia bez emocji. Może to być poczucie winy, kiedy przywołujemy
Ile państw jest w Azji?

Ile państw jest w Azji? Wyzwanie

Ile państw jest w Azji? Kilka lat temu na święta wymyśliłam wyzwanie dla nas, żeby
Jak kupić etyczną czekoladę?

Skąd mam wiedzieć, że kupuję etyczną czekoladę?

Polacy uwielbiają czekoladę. Z badań wynika, że jemy średnio 5,7 kg czekoladowych słodyczy rocznie na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge