Menu Zamknij

Jak założyłam ogród społeczny na osiedlu

Ogród społeczny Zielone Piaski

Ogród społeczny w mieście? Właśnie udało mi się zrealizować taki pomysł na moim osiedlu. Nie działałam sama, co więcej – moje osobiste zaangażowanie było tylko częścią całego wysiłku, jaki został włożony w realizację pomysłu. Razem z Kasią Rospędowską, która ogarniała część związaną z dokumentami, oraz gronem wspierających nas osób i instytucji, zamieniłyśmy mój pomysł w namacalną realizację. Bardzo bym chciała, żeby inne osiedla, wspólnoty, spółdzielnie znalazły przestrzeń na takie działanie.

Jak to się wszystko zaczęło? Źródło pomysłu na ogród społeczny jest w moim marzeniu, aby w miastach dostępne były kompostowniki społeczne. Moje kilkuletnie starania o to, aby kompostowniki pojawiły się w przestrzeni miejskiej, zostały chwilowo zawieszone. Dlaczego? Ponieważ przepisy dotyczące Warszawy (konkretnie przepisy związane z gospodarowaniem odpadów) uniemożliwiają stawianie kompostowników w miejscach, które należą do miasta czy dzielnicy, i blokują finansowanie projektów, które taki kompostownik uwzględniają. To był zresztą powód, dlaczego mój projekt kompostownika do budżetu obywatelskiego został odrzucony, podobnie jak nasz pierwszy projekt ogrodu społecznego.

Ogrody społeczne w Warszawie

W moim mieście funkcjonują ogrody (czasem ogródki), nad którymi opiekę sprawuje społeczność. Z założenia taki ogród powstaje dzięki inicjatywom oddolnym. Ponieważ jest to właśnie inicjatywa społeczna, wymaga grupy ludzi, którzy deklarują swoje zaangażowanie.

W Warszawie funkcjonują już takie ogrody – chyba najbardziej znany jest ogród Motyka i Słońce na Jazdowie, choć ja inspirowałam się przede wszystkim Ogrodem Modraszka, który powstał w mojej dzielnicy, na Bielanach. Na sąsiednim Bemowie także mamy taki ogród, choć ma inny charakter niż nasze Zielone Piaski.

Ogrody społeczne w Warszawie są różne przede wszystkim dlatego, że znajdują się w miejscach o zupełnie odmiennym charakterze. Ogród na Bemowie to przestrzeń w pewien sposób odzyskana: zagospodarowano teren opuszczonego sadu owocowego. Praca polegała na uporządkowaniu nieco zdziczałego terenu, który już wcześniej był swego rodzaju ogrodem.

Na Jazdowie ogród powstał zupełnie oddolnie, na terenach miasta, które 8 lat temu były niezagospodarowane. Na szczęście w wyniku długich starań osiedle Jazdów zyskało oficjalnych opiekunów – przynajmniej na jakiś czas. To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, gdzie w centrum miasta ostały się pozostałości osiedla domków fińskich. Część z nich jest zamieszkana, częścią opiekują się różne organizacje, które prowadzą projekty czy umożliwiają bezpłatne korzystanie z przestrzeni Jazdowa np. na rzecz warsztatów. Motyka i Słońce to ogród bazujący na zasadach ogrodnictwa permakulturowego, z pięknymi kompostownikami, które pokazywałam w swojej książce.

W miarę aktualną mapkę z ogrodami społecznymi w Warszawie zobaczycie tutaj.

Zupełne początki ogrodu Zielone Piaski, grządki jeszcze łyse
Zupełne początki ogrodu Zielone Piaski, grządki jeszcze łyse

Chcę mieć ogród społeczny na osiedlu – co zrobić?

Bardzo zachęcam do kopiowania naszego pomysłu i sposobu wykonania – bierzcie z nas przykład, ulepszajcie go,  inicjujcie miejskie ogrodnictwo w swojej okolicy. Przedstawiam najważniejsze punkty, nad którymi warto usiąść i pomyśleć, zanim przystąpi się do działania. Niektóre z nich mogą być niewykonalne u Was albo do przeprowadzenia zupełnie inaczej, dlatego podkreślam, że bazuję na naszym konkretnym przypadku.

Myślę, że najważniejsze są odpowiedzi na cztery pytania.

1. Ogród społeczny: po co?

Zapewniam, że choć możecie mieć w głowie i sercu największą pewność swojego pomysłu, to bez solidnej garści argumentów, po co to wszystko, nie dacie rady.

Zastanówcie się, dlaczego chcecie stworzyć ogród społecznościowy i co jest jego celem. Wymienię najważniejsze cele w wypadku Zielonych Piasków:

  • rewitalizacja terenu pozostałego po wyburzeniu budynku (była to hydrofornia, której zburzone ściany zostały wsypane do środka, a teren wyrównano i pokryto niewielką warstwą ziemi),
  • międzypokoleniowa integracja mieszkanek i mieszkańców osiedla,
  • włączenie przedszkola w życie osiedla,
  • zwiększenie bioróżnorodności,
  • ożywienie przestrzeni w nowatorski sposób,
  • zwrócenie uwagi na zagadnienie miejskiego ogrodnictwa,
  • edukacja mieszkanek i mieszkańców oraz zachęcenie ich do wzięcia odpowiedzialności za swoją przestrzeń.
Wystarczy wyjść do ogrodu i od razu spotyka się kogoś znajomego
Wystarczy wyjść do ogrodu i od razu spotyka się kogoś znajomego

2. Ogród społeczny: kto?

To, jak sama nazwa wskazuje, jest inicjatywa społeczna. Oddolna i prowadzona pro bono przez osoby zaangażowane.

Do opieki nad ogrodem potrzebny jest zespół, który zobowiąże się do brania czynnego udziału w życiu ogrodu i wzięcia odpowiedzialności za swoją grządkę. Można skrzyknąć się i w sposób demokratyczny wybierać rozwiązania lub zrobić tak, jak my – ze względu na duże osiedle i wciąż jeszcze niewielką integrację mieszkanek i mieszkańców wzięłyśmy sprawy w swoje ręce. Zostałyśmy z Kasią dwiema koordynatorkami projektu, które wzięły na siebie ciężar konkretnych zadań, zwłaszcza tych, które wymagały pracy na samym początku. Należało do nich:

  • opisanie pomysłu, nie tylko, jak ma to wszystko wyglądać (donice, rośliny, narzędzia, kompostownik, który musiałyśmy skreślić) i jak funkcjonować, ale także jaki jest cel naszego przedsięwzięcia,
  • uzyskanie zgody zarządcy terenu – to może być najtrudniejsza część zadania, niezależnie od tego, czy teren należy do miasta, dzielnicy, wspólnoty, spółdzielni, czy jest w rękach prywatnych; w naszym wypadku była to sympatyczna formalność, o czym w punkcie nr 3,
  • znalezienie chętnych do włączenia się w nasz projekt: zaprosiłyśmy do współpracy pobliskie przedszkole (otrzymało do opieki 4 grządki), do dyspozycji mieszkanek i mieszkańców było 20 grządek,
  • napisanie wniosku i kontakt z urzędem, podpisanie umowy i czuwanie nad realizacją przedsięwzięcia,
  • promocja ogrodu, wyjaśnianie naszego pomysłu i włączanie do działań osoby z naszego osiedla.

Podpowiem także, że warto do projektu wciągnąć jakąś placówkę edukacyjną albo kulturalną. Może to być przedszkole, szkoła, klub seniora – współpraca z taką jednostką wzmocni Waszą pozycję w momencie ubiegania się o środki.

Ja i Kasia rozładowujemy ziemię. Ogród społeczny opiera się na dobrowolnym uczestnictwie, ale i zobowiązaniach
Ja i Kasia rozładowujemy ziemię. Ogród społeczny opiera się na dobrowolnym uczestnictwie, ale i zobowiązaniach

3. Ogród społeczny: gdzie?

Ogród może powstać w miejscu, które macie już na oku, bo widzicie, że jest zaniedbane albo brakuje w nim zieleni. Możecie zaopiekować się terenem, który został porzucony i zdziczał, albo po prostu wydaje się Wam odpowiedni.

W moim wypadku pomysł na ogród był pierwszy, a potem dopiero zaczęłam myśleć, gdzie. Tak też można – czasem miejsce wybiera nas, a czasem my – miejsce. Dużo zależy od naszego pomysłu na wygląd i funkcjonalność ogrodu. W naszym przypadku tworzymy wszystko od zera, bo ziemia, na której stanęły donice, jest niestety po przejściach. Pod warstwą gleby znajduje się pogrzebany budynek, a przez kilka miesięcy w tym właśnie miejscu stały barakowozy robotników, którzy remontowali nam balkony.

My dopiero zaczynamy naszą przygodę i myślę, że z czasem nasz ogród zyska otoczenie np. w postaci krzewów, które osłonią donice od wiatru. Będzie częścią zmian, które chciałybyśmy wprowadzić na naszym osiedlu.

W tym wszystkim bardzo istotną sprawą jest uzyskanie zgody zarządcy terenu, którym zamierzamy się zaopiekować. Zwłaszcza jeśli planujemy zdobyć finansowanie zewnętrzne i musimy mieć uregulowany status tego miejsca. Na mapie własności gruntów trzeba najpierw sprawdzić, do kogo należy teren albo komu jest dzierżawiony.

Dobrze jest zawrzeć pisemne porozumienie, że zarządca zgadza się na utworzenie ogrodu na swoim terenie.

Ja i Kasia musiałyśmy wystąpić o udostępnienie nam terenu spółdzielni do zarządu spółdzielni mieszkaniowej, której członkiniami jesteśmy. Ponieważ od roku jesteśmy też w radzie nadzorczej spółdzielni, dałyśmy się już poznać i dostałyśmy kredyt zaufania. Zarząd spółdzielni bardzo wspierał nasze działania. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest norma i pozyskanie zgody na organizację ogrodu na czyimś (lub wspólnym) terenie może wiązać się z większą przeprawą.

Ustawianie naszych donic
Ustawianie naszych donic

4. Ogród społeczny: jak/za co?

Nie da się ukryć, że ogród społeczny wymaga nakładów finansowych. W zależności od tego, co jest do zrobienia, być może będzie potrzebna niwelacja terenu, zamówienie jakichś robót (np. koszenie kosą spalinową, jeśli teren jest mocno zarośnięty), usunięcie zalegającego gruzu itp. Kolejną rzeczą są grządki – czasem wystarczy wytyczyć je na ziemi, a czasem – jak w naszym wypadku – zamówić wykonanie grządek podniesionych.

Na naszym terenie, gdzie pod trawą jest niewielka warstwa ziemi, postanowiłyśmy ustawić drewniane grządki podniesione. Miało to kilka przyczyn. Po pierwsze, nie wymaga to ingerencji w podłoże (co do którego nie wiemy do końca, co kryje). Po drugie, umożliwia ustawienie ładnych donic, które same w sobie są estetyczne – nawet nie spodziewałyśmy się, że będą takie ładne. Nasze donice-skrzynki zostały wykonane z drewna sosnowego i podwójnie zabezpieczone bejcą. Mają możliwość ocieplenia wewnętrznego styropianem. Trzecim powodem, dlaczego wybrałyśmy grządki podniesione, była wygoda pielęgnowania roślin.

Ogród społeczny Zielone Piaski, jedna z dwóch tablic informacyjnych
Ogród społeczny Zielone Piaski, jedna z dwóch tablic informacyjnych

Wiedziałyśmy, że potrzebujemy środków na donice i ziemię, do tego doszły: narzędzia i konewki (komplet na każdą donicę) oraz dwie tablice informacyjne na temat przedsięwzięcia. Sadzonki są już po stronie opiekunek i opiekunów grządek, którzy podpisują deklarację zaopiekowania się swoją częścią ogrodu. Podobnie praca społeczna związana z organizowaniem ogrodu jest już w gestii osób, które podjęły się opieki nad grządkami. My miałyśmy wsparcie pracowników spółdzielni i oczywiście sąsiadek i sąsiadów. Bez tego po prostu nie dałoby się działać.

Pozyskanie środków jest możliwe na różne sposoby (granty, konkursy, współpraca z korporacjami), zawsze warto szukać kilku źródeł finansowania.

W naszym wypadku niezbędne koszty były pokryte przez miasto, za pośrednictwem Urzędu Dzielnicy Bielany. Stało się to możliwe dzięki inicjatywie lokalnej – narzędziu dostępnemu w Warszawie, ale także w innych miastach.

Inicjatywa lokalna

Na wstępie – inicjatywa lokalna to program prowadzony przez różne miasta. My skorzystałyśmy z programu Urzędu  m.st. Warszawy i realizowałyśmy go za pośrednictwem urzędu naszej dzielnicy – UD Bielany.

Inicjatywa lokalna to jedna z form współpracy samorządu z mieszkańcami. Służy wspólnej realizacji zadań publicznych na rzecz lokalnej społeczności. Jeśli mieszkańcy mają pomysł na konkretne, ważne dla swojej okolicy działania i chcą zaangażować się w ich wykonanie, mogą złożyć do Urzędu m.st. Warszawy wniosek o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.

Wszystkie najważniejsze informacje na temat warszawskiej inicjatywy lokalnej znajdziecie w broszurze informacyjnej do pobrania na tej stronie.

Najistotniejsze informacje i założenia:

  • wniosek składają dwie osoby lub więcej lub organizacja pozarządowa w ich imieniu; mogą być to osoby niepełnoletnie (umowę podpisuje jednak osoba pełnoletnia, np. opiekun wnioskodawcy_czyni),
  • w każdej dzielnicy inicjatywą lokalną zajmują się wyznaczeni koordynatorzy i koordynatorki, do których składa się wniosek o inicjatywę,
  • wnioski można składać przez cały rok, natomiast realizacja projektu może być dłuższa niż 12 miesięcy (w naszym wypadku było to około 5 miesięcy),
  • działania realizowane w ramach inicjatywy lokalnej muszą być bezpłatne dla odbiorców,
  • jest aż 12 tematów, w których można zgłosić projekt; nasz projekt zahaczał o punkty: działalność wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych oraz ochrona przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach, ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego,
  • lokalna społeczność, która będzie zaangażowana w realizację projektu, deklaruje swój wkład – praca społeczna, wkład rzeczowy, ewentualnie wsparcie finansowe,
  • pomoc urzędu może polegać na wsparciu rzeczowym, zamówieniu robót np. budowlanych, udostępnieniu sprzętu czy miejsca.
Julek ma także swoją grządkę
Julek ma także swoją grządkę

We wniosku, który składa się do urzędu dzielnicy (wydział obsługi mieszkańców), znajduje się kilka tabel i pól do wypełnienia. Warto skorzystać z pomocy urzędowej, żeby tak wypełnić dokumenty, żeby nie musieć ich poprawiać.

Nasz wniosek został za pierwszy razem odrzucony z powodu kompostownika, który miał stanąć w naszym ogrodzie. Jak już pisałam, kompostownika być nie mogło, więc po odmownej decyzji (o której wiedziałyśmy wcześniej) dostałyśmy kolejną szansę i dużo wsparcia merytorycznego ze strony UD. Kasia Rospędowska, która zajmowała się wnioskiem, korzystała z podpowiedzi naszej koordynatorki, i za drugim razem się udało.

Na przyszłość: czy to zadziała?

Zorganizowałyśmy razem z naszą spółdzielnią, Urzędem Dzielnicy i oczywiście opiekunkami i opiekunami grządek uroczyste otwarcie naszego ogrodu. Symboliczną wstęgę (pnącze bluszczu) przecinał burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk, jego zastępca Włodzimierz Piątkowski oraz radny dzielnicy Krystian Lisiak. Myślę, że to już świadczy o dużym wsparciu, które dostałyśmy od dzielnicy, za co jesteśmy bardzo wdzięczne.

Uroczyste otwarcie ogrodu społecznego Zielone Piaski 1 X 2022 r.
Uroczyste otwarcie ogrodu społecznego Zielone Piaski 1 X 2022 r.

Pojawienie się naszych grządek wzbudziło zainteresowanie mieszkanek i mieszkańców, to oczywiste. I choć prowadziłyśmy zapisy na skrzynie przez 3 miesiące zanim dostałyśmy skrzynie, dopiero gdy ogródek zaczął się materializować, zapisy ruszyły z kopyta. Ba, zabrakło grządek dla chętnych.

Jesteśmy na razie na początku naszej drogi, jest jesień i w grządkach znalazły się typowo jesienne rośliny oraz cebulki, które wykiełkują na wiosnę. Mam świadomość, że zimą może niewiele się dziać wokół naszego ogrodu, być może będzie wyglądać on trochę smutno i nie tak kolorowo jak dziś. Dopiero na wiosnę pojawią się cebulkowate i grządki ożyją.

Dzięki spotkaniu z Agnieszką Kuczmą z Ogrodu Modraszka podczas naszej imprezy inauguracyjnej dowiedzieliśmy się wszyscy, że to normalne, że grządki będą zmieniać właścicieli. Że entuzjazm opada, że ludzie wyprowadzają się, chorują, tracą zainteresowanie. Że rotacja opiekunek i opiekunów jest naturalna. Nie trzeba się tym martwić ani tego bać, ważne, żeby ogród miał zawsze kogoś, kto czujnym okiem pilnuje porządku i do kogo można się zgłosić w różnych sprawach związanych z grządką. Jesteśmy z Kasią opiekunkami ogrodu i na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za przedsięwzięcie. Myślę, że nam entuzjazmu nie zabraknie, a wręcz przeciwnie, chcemy realizować kolejne pomysły.

Jako ciekawostkę z radością podzielę się obserwacją, że dzięki bliskości przedszkola i dwóch bloków nasz ogródek staje się miejscem spotkań znajomych i nieznajomych. Ilekroć wyjdę pogrzebać w grządce, zaraz kogoś spotykam, co przeradza się w sympatyczną rozmowę – wcale nie tylko o ogrodzie. To właśnie był jeden z celów naszego projektu, aby integrować wszystkich, nawet jeśli nie załapali się na swoją grządkę. I to działa!

Nasz ogród społeczny w jesiennej odsłonie
Nasz ogród społeczny w jesiennej odsłonie

Skargi, zażalenia i sprzeciwy

Na to, że nawet najciekawszy pomysł spotka się z krytyką, niezadowoleniem, a nawet protestem, byłyśmy przygotowane. Po ogłoszeniu informacji o ogródku do spółdzielni wpłynął jednak tylko jeden pisemny głos, że komuś się ten pomysł nie podoba.

Jeśli chcecie działać w społeczności, która nie jest zgranym organizmem, sąsiedzi ledwo znają się z widzenia i nie obchodzi ich właściwie otoczenie, przygotujcie się na to, że zmierzycie się z różnymi reakcjami. W naszym wypadku przeważają głosy zadowolenia, czasem wręcz zachwytu, wyrażające entuzjazm i radość, jeśli komuś udało się zaopiekować grządką. Zdarzają się jednak komentarze cokolwiek dziwne („te skrzynie wyglądają jak groby małych dzieci, z tymi chryzantemami zwłaszcza”). Na szczęście nie miałyśmy do tej pory nieprzyjemnych sytuacji, mam nadzieję, że miejskie ogrodnictwo będzie jednak łagodzić obyczaje i łączyć, a nie dzielić.

Ogród społeczny Zielone Piaski
Ogród społeczny Zielone Piaski

Podziękowania

Chciałam ze swojej strony podziękować osobom i instytucjom, bez których nasz ogród nigdy by nie powstał. Najpierw dziękuję oczywiście Kasi Rospędowskiej, która zaprawiona w pisaniu projektów znakomicie poradziła sobie z dokumentami i współpracą z urzędem. I wymyśliła nazwę Zielone Piaski! Jesteśmy z Kasią takimi zielonymi duchami naszego osiedla, do tego stopnia idącymi ramię w ramię, że niektórym zlewamy się w jedno i mówią do nas raz Asiu, raz Kasiu, ale wiadomo, o co chodzi.

Dziękuję Zarządowi mojej spółdzielni (SM Piaski C) za pomoc, za zaufanie i wsparcie. Radzie Nadzorczej za cierpliwość i wyrozumiałość, kiedy opowiadamy na zebraniach, co to się będzie działo na naszym osiedlu.

Dziękuję Urzędowi Dzielnicy Bielany – w osobie pań Olgi Książek, Joanny Grockiej-Leśniak, Pauliny Szczuczko-Jędruszak i Anny Piaseckiej-Bulwan– za pomoc, wsparcie od strony pisania projektu i wykonanie tej części realizacji, która wymagała zamówienia dla nas skrzyń, narzędzi, konewek, tablic. Mam wielką nadzieję, że będziemy miały okazję współpracować przy kolejnych zielonych inicjatywach. Dziękuję burmistrzom Grzegorzowi Pietruczukowi i Włodzimierzowi Piątkowskemu oraz radnemu Krystianowi Lisiakowi za dobre słowo, obecność na naszej imprezie inauguracyjnej i za to, że rozumieją potrzebę zazieleniania miasta.

Dziękuję wszystkim bohaterkom i bohaterom naszego ogrodu, którzy zaopiekowali się grządkami, pomagali przy ich ustawianiu, posadzili piękne kwiaty, korzystają z Zielonych Piasków i czerpią z nich radość.

Dziękuję Agnieszce Kuczmie za wsparcie praktyczną wiedzą, jak prowadzić ogród społeczny, z czym być może będziemy się mierzyć, a także co jeszcze możemy zrobić.

Na koniec dziękuję Ani Danylczenko z Fundacji Grunt od Nowa, która wsparła nas wiedzą merytoryczną na temat gleby, a także zasiliła nasz ogród zapasem naturalnych produktów do użyźniania gleby. Jej warsztat odbył się dzięki mikrograntowi pochodzącemu z akcji Masz Głos, który wsparł nasz projekt finansowo i merytorycznie. Dziękujemy Fundacji Batorego za umożliwienie wzięcia udziału w akcji.

Jeśli doczytaliście do końca, Wam też dziękuję.

Od lewej Kasia Rospędowska, Ania Danylczenko i ja
Od lewej Kasia Rospędowska, Ania Danylczenko i ja

Bierzcie nasz pomysł i powielajcie u siebie. Niech ogrody społeczne opanują miasta!

Opublikowano wmiejsca, organiczny ogrodnik, słowo od autora

Podobne wpisy

6 komentarzy

  1. Justyna

    Mieszkam na Piaskach i często spaceruje tam, gdzie ten ogród powstał. To wspaniała inicjatywa!!! Wygląda to fantastycznie :) Wiosną i latem będzie oko bardzo cieszyć. Oby więcej takich inicjatyw, GRATULUJĘ!!! Sąsiadka z osiedla, Justyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies