II Anarchistyczny Festiwal Filmowy

W piątek 29 czerwca w Warszawie startuje II Anarchistyczny Festiwal Filmowy, czyli przegląd filmów głośno mówiących o problemach, potrzebie oporu, konieczności stawienia czoła konsumpcji, nieudolnej władzy czy braku demokracji i potrzebie brania udziału w budowaniu rzeczywistości. 6 lipca festiwal przeniesie się do Łodzi.

Z wielką ciekawością obejrzę film otwarcia „Anarchista z przypadku” (zwiastun na dole),  a gdybym mogła, poszłabym na wszystkie warszawskie seanse. W odróżnieniu od festiwali filmowych pełnych celebrytów i fotoreporterów tu będzie liczył się film i mocny przekaz. Antyfaszystowski, prorównościowy, antykapitalistyczny i antykonsumpcyjny. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja większości pokazów: Aktywny Dom Alternatywny (ul. Puławska 37 w Warszawie) to nie kino w Złotych Tarasach, ale porządne lewackie miejsce.

Bardzo zachęcam. Przejrzyjcie >> program i zafundujcie sobie coś mocniejszego niż papka z telewizji.

II Anarchistyczny Festiwal Filmowy

Już 29 czerwca w Warszawie rozpocznie się II edycja Anarchistycznego Festiwalu Filmowego. Anarchistyczny Festiwal Filmowy to pierwsze wydarzenie filmowe w Polsce, które pokazuje aktualne problemy i zagadnienia społeczne z radykalnie lewicowej perspektywy. Za główne cele stawia sobie przybliżenie tematyki anarchistycznego oporu wobec kapitalistycznej rzeczywistości oraz przedstawienie publiczności opowieści o tworzeniu dla niej praktycznych alternatyw.

Podczas tegorocznej edycji zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne opowiadające o:

  • kobietach od Polski po RPA organizujących się przeciwko kapitalizmowi i patriarchatowi;
  • społecznościach od Syrii po Hiszpanię, które wdrażają w życie anarchistyczne ideały;
  • o pracownikach i pracownicach walczących z wyzyskiem.

Przybliżony zostanie temat dążeń niepodległościowych Katalonii, problem greckich neonazistów czy walka z wycinką Puszczy Białowieskiej. Oprócz filmów dokumentalnych zostaną zaprezentowane również klasyczne filmy fabularne niosące w sobie rewolucyjną treść i krytykę społeczną. W trakcie festiwalu odbędą się również spotkania i dyskusje z bohaterkami, reżyserkami oraz działaczakami ruchów społecznych.

Festiwal zostanie otwarty w Kinie Muranów głośnym filmem brytyjskim „Anarchista z przypadku” („Accidental Anarchist”, 2017). To przejmująca opowieść o przemianie człowieka władzy w anarchistę. Główny bohater filmu, były dyplomata Carne Ross wraz z widzem odkrywa anarchizm: spotyka się z członkami ruchu Occupy Wall Street, hiszpańskim kolektywem i Noamem Chomsky’m, a także jedzie do Syrii, by na własne oczy zobaczyć
niezwykły projekt odradzającego się anarchistycznego społeczeństwa.

Festiwal potrwa do 1 lipca, a pokazy filmów odbędą się w centrum niezależnej kultury ADA Puławska, Kinie Muranów oraz Kinie Iluzjon.

II Anarchistyczny Festiwal Filmowy, plakat
II Anarchistyczny Festiwal Filmowy, plakat

Program festiwalu i szczegółowe informacje na www.a-filmfest.org

Informacje na Facebooku: >> https://www.facebook.com/events/1446122942200982/

Może przeczytasz także:

Nietoperze. Nocna przygoda z mopkiem zachodnim

Nietoperze to bardzo skryte i trudne do badania ssaki, mające jednak ogromne znaczenie w przyrodzie,

Targi Zero Waste w Warszawie. Dlaczego warto się wybrać?

Uwaga, wydarzenie został odwołane z powodu koronawirusa. Targi Zero Waste w Warszawie w tym roku

Bałtyk: morze śmieci i azotanów

Myślę, że spotkaliście się już nieraz z poruszającymi zdjęciami i filmami, na których sterty śmieci

1 thought on “II Anarchistyczny Festiwal Filmowy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge