Etyczne zakupy: Hydrophil

To kolejny wpis o etycznych zakupach, tym razem bohaterką jest marka Hydrophil. Nie bez powodu. Mam wrażenie, że żyjemy w podwójnej rzeczywistości. Z jednej strony niemal wszyscy wiemy o zbliżającej się katastrofie klimatycznej (niektórzy widzą ją już teraz), chcemy być eko, ratować świat. Z drugiej strony nie bardzo radzimy sobie z nawykiem jakże przyjemnego ulegania konsumpcjonizmowi. Oczywiście niektóre zakupy są konieczne! Kiedy ograniczymy zakupy, będziemy mogli kupować produkty z większym rozmysłem, pochodzące z etycznych źródeł.

O >> Hydrophilu pisałam już kilka razy, bo testowałam ich produkty i zdążyłam poznać lepiej tę markę. Produkty tej marki kupicie w sklepie >> Better Land.

Tekst powstał we współpracy z Drogerią Ekologiczną Better Land. Z kodem rabatowym ORGANICZNI uzyskacie w Better Land 5% zniżki!

Pasty do zębów Hydrophil
Pasty do zębów Hydrophil

Jak powstała marka Hydrophil? Trzech przyjaciół z Hamburga: Christoph, Sebastian i Wanja, których połączył temat deficytu wody na świecie i działania w organizacji Viva con Agua, najpierw w 2012 roku założyła blog o wodzie. A potem przyszedł czas na pierwszy produkt pod nazwą Hydrophil: koszulka (ekologiczna i fair trade). Był to początek kolekcji produktów powstających zgodnie z trzema wyznacznikami: mają być wegańskie, sprawiedliwe i neutralne pod względem zużycia wody. Co to znaczy?

Hydrofil: wegański, sprawiedliwy, H2O-neutralny

Większość produktów tej marki bazuje na bambusie Moso – roślinie słynącej z tego, że potrzebuje niedużej ilości wody, rośnie szybko i jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu można z niej robić różne przedmioty. Rośnie bez sztucznego nawadniania, pestycydów ani innych chemikaliów. Bambus pozyskiwany jest ze specjalnych plantacji w Chinach. W Chinach powstają właśnie >> szczoteczki bambusowe Hydrophil. Ich włosie robione jest z oleju rycynowego (jest to nylon-8).

Tu wtrącę dwa słowa. Nie będę ukrywać, że bambus ma swoje jasne i ciemne strony. Jest wytrzymały, ma właściwości bakteriobójcze, szybko rośnie i zużywa niewiele wody. W dodatku jest kompostowalny. Jednak śladu węglowego nie oszukamy. Nie jest to produkt lokalny i nigdy nie będzie, więc jeśli chcemy żyć według zasady lokalnego zaopatrzenia, bambus nie jest dla nas. I choć można wziąć za dobrą monetę zapewnienia producenta, że szczoteczka, a także tubki pasto do zębów są produkowane w taki sposób, żeby kompensować CO2 powstały przy okazji, to nie znalazłam informacji o kompensowaniu CO2 powstałego podczas podróży szczoteczek z Azji do Europy.

Produkty, które nie są wykonane z bambusa, produkuje się w Niemczech. Dzięki temu choć część asortymentu jest lokalna. Należą do niego:

To, że produkty Hydrophil są wegańskie, pewnie nie muszę tłumaczyć. Mają certyfikat Cruelty Free and Vegan, nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego i nie są testowane na zwierzętach.

A jeśli chodzi o neutralność wodną, czym jest? Producenci zapewniają, że używają naturalnych składników, takich jak bambus, który rośnie bez sztucznego nawadniania, oraz certyfikowanych, naturalnych barwników, które są produkowane bez olejów mineralnych i innych dodatków chemicznych. Dzięki temu nie zanieczyszczają środowiska wodnego.

Pozostaje jeszcze deklaracja produkcji w duchu sprawiedliwości i etyki. Założyciele Hydrophilu osobiście sprawdzają, czy pracownicy zatrudnieni dla nich (również w Chinach) są traktowani i wynagradzani w sposób godny.

Dodatkowo wszystkie produkty są zapakowane maksymalnie zero waste – tylko tubki >> past do zębów są z tworzywa, które wykonano z mieszanki materiału roślinnego z plastikiem. Niestety nie nadają się do recyklingu.

Inne opakowania wykorzystują papier oraz szkło i aluminium.

Wegański balsam do ust Hydrophil
Wegański balsam do ust Hydrophil

Kupujesz Hydrophil, fundujesz prysznic

Jedna rzecz to produkować i sprzedawać artykuły powstające w sposób maksymalnie zrównoważony. Druga – to dzielić się zyskami z innymi. Hydrophil początkowo współpracował z jedną organizacją – Viva con Agua, obecnie 3% zysków dzieli między trzy organizacje:

Viva con Agua – organizacja, która działa na rzecz upowszechniania dostępu do wody w miejscach, gdzie ten dostęp jest bardzo utrudniony.

Miejsca, w których działa Viva con Agua
Miejsca, w których działa Viva con Agua

Kein Bock auf Nazis – to inicjatywa polegająca na edukowaniu młodych ludzi i młodych dorosłych na temat skrajnej prawicy, rasizmu i sceny neonazistowskiej w Niemczech. Prowadzi ją berliński zespół ZSK i Antyfaszystowskie Archiwum Prasowe i Centrum Edukacyjne. M.in. organizuje protesty przeciwko marszom prawicowymi i wspiera inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego sprzeciwiające się neonazizmowi.

https://www.keinbockaufnazis.de/
https://www.keinbockaufnazis.de/

GoBanyo – to organizacja non profit, która umożliwia bezdomnym z Hamburga korzystanie z mobilnego prysznica umieszczonego w autobusie. Jak piszą organizatorzy: „Każdy człowiek ma prawo się umyć. Ale nie każdemu daje się taką możliwość. Osoby bezdomne nie mają do dyspozycji prysznica. Podobnie jak wszyscy, potrzebują higieny i dbania o siebie. Ale nie stać ich na to. Nawet w Niemczech. W Hamburgu też nie. Ale mamy rozwiązanie tego problemu, ponieważ: prysznic autobus GoBanyo jedzie do miejsc, w których potrzebne są prysznice”.

A tak wygląda autobus prysznicowy:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez GoBanyo (@gobanyo)

Jestem ciekawa, czy znacie markę Hydrophil? A jeśli tak, to czy informacja o wspieraniu tych organizacji była dla Was zaskoczeniem? Bo dla mnie dużym i bardzo pozytywnym. Od dziś, szczotkując zęby szczoteczką Hydrophil można cieszyć się, że zwalcza się neonazistów i funduje prysznic dla osób bezdomnych!

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

5 thoughts on “Etyczne zakupy: Hydrophil”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge