Etyczne zakupy: Hydrophil

To kolejny wpis o etycznych zakupach, tym razem bohaterką jest marka Hydrophil. Nie bez powodu. Mam wrażenie, że żyjemy w podwójnej rzeczywistości. Z jednej strony niemal wszyscy wiemy o zbliżającej się katastrofie klimatycznej (niektórzy widzą ją już teraz), chcemy być eko, ratować świat. Z drugiej strony nie bardzo radzimy sobie z nawykiem jakże przyjemnego ulegania konsumpcjonizmowi. Oczywiście niektóre zakupy są konieczne! Kiedy ograniczymy zakupy, będziemy mogli kupować produkty z większym rozmysłem, pochodzące z etycznych źródeł.

O >> Hydrophilu pisałam już kilka razy, bo testowałam ich produkty i zdążyłam poznać lepiej tę markę. Produkty tej marki kupicie w sklepie >> Better Land.

Tekst powstał we współpracy z Drogerią Ekologiczną Better Land. Z kodem rabatowym ORGANICZNI uzyskacie w Better Land 5% zniżki!

Pasty do zębów Hydrophil
Pasty do zębów Hydrophil

Jak powstała marka Hydrophil? Trzech przyjaciół z Hamburga: Christoph, Sebastian i Wanja, których połączył temat deficytu wody na świecie i działania w organizacji Viva con Agua, najpierw w 2012 roku założyła blog o wodzie. A potem przyszedł czas na pierwszy produkt pod nazwą Hydrophil: koszulka (ekologiczna i fair trade). Był to początek kolekcji produktów powstających zgodnie z trzema wyznacznikami: mają być wegańskie, sprawiedliwe i neutralne pod względem zużycia wody. Co to znaczy?

Hydrofil: wegański, sprawiedliwy, H2O-neutralny

Większość produktów tej marki bazuje na bambusie Moso – roślinie słynącej z tego, że potrzebuje niedużej ilości wody, rośnie szybko i jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu można z niej robić różne przedmioty. Rośnie bez sztucznego nawadniania, pestycydów ani innych chemikaliów. Bambus pozyskiwany jest ze specjalnych plantacji w Chinach. W Chinach powstają właśnie >> szczoteczki bambusowe Hydrophil. Ich włosie robione jest z oleju rycynowego (jest to nylon-8).

Tu wtrącę dwa słowa. Nie będę ukrywać, że bambus ma swoje jasne i ciemne strony. Jest wytrzymały, ma właściwości bakteriobójcze, szybko rośnie i zużywa niewiele wody. W dodatku jest kompostowalny. Jednak śladu węglowego nie oszukamy. Nie jest to produkt lokalny i nigdy nie będzie, więc jeśli chcemy żyć według zasady lokalnego zaopatrzenia, bambus nie jest dla nas. I choć można wziąć za dobrą monetę zapewnienia producenta, że szczoteczka, a także tubki pasto do zębów są produkowane w taki sposób, żeby kompensować CO2 powstały przy okazji, to nie znalazłam informacji o kompensowaniu CO2 powstałego podczas podróży szczoteczek z Azji do Europy.

Produkty, które nie są wykonane z bambusa, produkuje się w Niemczech. Dzięki temu choć część asortymentu jest lokalna. Należą do niego:

To, że produkty Hydrophil są wegańskie, pewnie nie muszę tłumaczyć. Mają certyfikat Cruelty Free and Vegan, nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego i nie są testowane na zwierzętach.

A jeśli chodzi o neutralność wodną, czym jest? Producenci zapewniają, że używają naturalnych składników, takich jak bambus, który rośnie bez sztucznego nawadniania, oraz certyfikowanych, naturalnych barwników, które są produkowane bez olejów mineralnych i innych dodatków chemicznych. Dzięki temu nie zanieczyszczają środowiska wodnego.

Pozostaje jeszcze deklaracja produkcji w duchu sprawiedliwości i etyki. Założyciele Hydrophilu osobiście sprawdzają, czy pracownicy zatrudnieni dla nich (również w Chinach) są traktowani i wynagradzani w sposób godny.

Dodatkowo wszystkie produkty są zapakowane maksymalnie zero waste – tylko tubki >> past do zębów są z tworzywa, które wykonano z mieszanki materiału roślinnego z plastikiem. Niestety nie nadają się do recyklingu.

Inne opakowania wykorzystują papier oraz szkło i aluminium.

Wegański balsam do ust Hydrophil
Wegański balsam do ust Hydrophil

Kupujesz Hydrophil, fundujesz prysznic

Jedna rzecz to produkować i sprzedawać artykuły powstające w sposób maksymalnie zrównoważony. Druga – to dzielić się zyskami z innymi. Hydrophil początkowo współpracował z jedną organizacją – Viva con Agua, obecnie 3% zysków dzieli między trzy organizacje:

Viva con Agua – organizacja, która działa na rzecz upowszechniania dostępu do wody w miejscach, gdzie ten dostęp jest bardzo utrudniony.

Miejsca, w których działa Viva con Agua
Miejsca, w których działa Viva con Agua

Kein Bock auf Nazis – to inicjatywa polegająca na edukowaniu młodych ludzi i młodych dorosłych na temat skrajnej prawicy, rasizmu i sceny neonazistowskiej w Niemczech. Prowadzi ją berliński zespół ZSK i Antyfaszystowskie Archiwum Prasowe i Centrum Edukacyjne. M.in. organizuje protesty przeciwko marszom prawicowymi i wspiera inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego sprzeciwiające się neonazizmowi.

https://www.keinbockaufnazis.de/
https://www.keinbockaufnazis.de/

GoBanyo – to organizacja non profit, która umożliwia bezdomnym z Hamburga korzystanie z mobilnego prysznica umieszczonego w autobusie. Jak piszą organizatorzy: „Każdy człowiek ma prawo się umyć. Ale nie każdemu daje się taką możliwość. Osoby bezdomne nie mają do dyspozycji prysznica. Podobnie jak wszyscy, potrzebują higieny i dbania o siebie. Ale nie stać ich na to. Nawet w Niemczech. W Hamburgu też nie. Ale mamy rozwiązanie tego problemu, ponieważ: prysznic autobus GoBanyo jedzie do miejsc, w których potrzebne są prysznice”.

A tak wygląda autobus prysznicowy:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez GoBanyo (@gobanyo)

Jestem ciekawa, czy znacie markę Hydrophil? A jeśli tak, to czy informacja o wspieraniu tych organizacji była dla Was zaskoczeniem? Bo dla mnie dużym i bardzo pozytywnym. Od dziś, szczotkując zęby szczoteczką Hydrophil można cieszyć się, że zwalcza się neonazistów i funduje prysznic dla osób bezdomnych!

Może przeczytasz także:

Jak kupić etyczną czekoladę?

Skąd mam wiedzieć, że kupuję etyczną czekoladę?

Polacy uwielbiają czekoladę. Z badań wynika, że jemy średnio 5,7 kg czekoladowych słodyczy rocznie na
Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek

5 thoughts on “Etyczne zakupy: Hydrophil”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge