Menu Zamknij

Jak czytać skład pasty do zębów na przykładzie past Hydrophil

Pasty do zębów hydrophil

Skład pasty do zębów wygląda dla Was jak zestawienie angielsko-łacińskich nazw, z których kojarzycie tylko Aqua (water)? Choć składowi past do zębów poświęciłam kiedyś cały cykl, a >> słowniczek składników jest cały czas dla Was dostępny, postanowiłam pokazać, jak ja czytam te składy. Mam akurat pod ręką dwie nowe pasty Hydrophil (to ta marka, którą znacie m.in. ze szczoteczek bambusowych). 

Czy po przeczytaniu składu kosmetyku jesteśmy w stanie ocenić, czy będzie dla nas dobry? Czy zyskamy pewność, że nas nie uczuli?

Pasty do zębów Hydrophil
Pasty do zębów Hydrophil

Pasty do zębów Hydrophil – skład

Zanim powiem Wam więcej o samej marce (zerknijcie sobie niżej, bo warto), po prostu potraktuję te dwie pasty jak zupełnie mi nieznane kosmetyki do zębów. Powiedzmy, że podchodzę w sklepie do półki z pastami i akurat te wpadają mi w oko (swoją drogą mają tak ładne opakowania, że nic dziwnego). Na razie nie patrzę na cenę, biorę pudełka do ręki i sprawdzam skład. Na początek wiem, że obie pasty są wegańskie, cruelty-free, wyprodukowane w sposób etyczny oraz waterneutral. Mają także certyfikat Natural Cosmetics Standard.

Z jednej strony jako konsumentki i konsumenci mamy tę komfortową sytuację, że kosmetyki sprzedawane w Unii Europejskiej muszą mieć jawny skład, podawany od składnika, którego jest najwięcej (składniki poniżej 1% mogą być wymienione w dowolnej kolejności). Z drugiej strony nikt przecież nie zna wszystkich nazw ani wszystkich składników, dlatego pomocne bywają strony, które mówią więcej o danych składnikach.

International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli INCI, to spis składników, który zawiera:

 • nazwy związków chemicznych po angielsku,
 • nazwy składników roślinnych po łacinie.

W większości wypadków musimy się domyślać, jaka jest przybliżona ilość danego składnika.

Pasta do zębów Hydrophil z miętą i fluorem
Pasta do zębów Hydrophil z miętą i fluorem

Pierwsza pasta Hydrophil to pasta miętowa z fluorem. Na pudełku oraz na tubce znajdziemy skład:

Sorbitol, Aqua, Hydrated Silica, Erythritol, Disodium Cocoyl Glutamate, Aroma, Zinc Oxide (0,5%), Sodium Cocoyl Glutamate, Xantham Gum, Sodium Fluoride (0,11%), Rebaudioside A (Stevia Extract)

Na pierwszym miejscu jest sorbitol. To alkohol pozyskiwany z glukozy, występujący również naturalnie w dojrzałych owocach; substancja zapobiegająca wysychaniu kosmetyku, dodatkowo dzięki słodkiemu smakowi służy do poprawy smaku, uznawana za bezpieczną. Jednak to, że znajduje się na pierwszym miejscu w składzie, oznacza, że jest jest całkiem dużo, najwięcej ze wszystkich składników.

Spójrzmy: siódmy składnik ma podaną ilość 0,5%, czyli sześć składników przed nim dzieli między siebie powiedzmy 95% całości. Gdyby podzielić to po równo, byłoby około 16% na sorbitol, wodę itp. Obstawiam wyższy procent obecności tego składnika. Ponieważ sorbitol nie spełnia żadnego z najważniejszych zadań, których oczekujemy od pasty do zębów (przeciwdziałanie tworzeniu się płytki nazębnej, działanie przeciwbakteryjnie, działanie remineralizujące szkliwo), to traktuję go jako składnik drugo- lub trzeciorzędny. Jego zadaniem jest nadawanie paście słodkiego smaku oraz zapobieganie wysychaniu.

Nie ma co się oszukiwać, sorbitol w pastach jest wykorzystywany bardzo chętnie i Hydrophil nie stanowi tu żadnego wyjątku. Podsumowując producent nie wykazał się tu niczym szczególnym pod względem składu.

Znajdująca się na trzecim miejscu po wodzie Hydrated silica to uwodniona krzemionka, forma dwutlenku krzemu, czyści i poleruje zęby, pomaga w usuwaniu płytki nazębnej. Jest uważana za substancję bezpieczną, poprawia także konsystencję pasty i ułatwia jej aplikowanie. Mamy wobec tego wysoko w składzie składnik rzeczywiście pomagający w myciu zębów.

Czym natomiast jest Erythritol na czwartym miejscu? To również alkohol cukrowy, używany tak jak sorbitol w przemyśle spożywczym jako zamiennik cukru. Najpierw pomyślałam, że to kolejny słodzik w paście, ale znalazłam informacje, że jest on często wykorzystywany w kosmetykach do higieny zębów ze względu na to, że zapobiega przywieraniu bakterii do zębów. A więc zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej.

Patrzymy dalej – Disodium Cocoyl Glutamate. Polska nazwa to kokoiloglutaminian dwusodu, jest to bezpieczna substancja myjąca. Hura, kolejny składnik, który rzeczywiście myje zęby.

Skład pasty Hydrophil z miętą pieprzową i fluorem
Skład pasty Hydrophil z miętą pieprzową i fluorem

Aroma – składnik, o którym wiemy tylko tyle, że jest dodatkiem smakowym, a nie należy do 26 dodatków aromatycznych, które muszą być wymienione z nazwy. Prawdopodobnie jest to składnik, który nadaje paście miętowy aromat. Nie wiemy jednak, czy jest naturalny, czy syntetyczny. To zawsze było dla mnie zastanawiające, czemu producenci nie piszą wprost, o jaki składnik chodzi. Jeśli chodzi o moje zdanie, jest to minus tej pasty.

Zinc Oxide (0,5%) – po co w paście tlenek cynku? Ten składnik, jak widać obecny w niewielkiej ilości, hamuje rozwój płytki nazębnej.

Następny w kolejności jest Sodium Cocoyl Glutamate, którego musi być mniej niż 0,5%. To delikatna substancja myjąca (powierzchniowo czynna), pochodzenia roślinnego; uważana za bezpieczną.

Xantham Gum to guma ksantanowa, polisacharyd otrzymywany z cukru. Jest to składnik używany do zwiększania lepkości kosmetyku. A więc ma zapewniać właściwości organoleptyczne pasty.

Sodium Fluoride (0,11%) to oczywiście sodek fluoru, dodatek mający zapobiegać próchnicy. Jeśli wybieramy pastę z fluorem świadomie, to znaczy, że znamy wady i zalety stosowania past z fluorem. Uważa się, że fluorki mogą spowodować „zahamowanie demineralizacji i zwiększenie mineralizacji tkanki zębów. Poza tym fluorki ograniczają metabolizm i wzrost bakterii próchnicotwórczych, zmniejszając tym samym ryzyko powstania próchnicy” (źródło: >>Korzystne i szkodliwe działanie fluoru).

Pasta do zębów Hydrophil z miętą i fluorem
Pasta do zębów Hydrophil z miętą i fluorem

Na koniec mamy Rebaudioside A (Stevia Extract), czyli ekstrakt ze stewii, rośliny zawierającej bardzo słodkie glikozydy roślinne, które nie są cukrem. W pastach do zębów jej działanie jest bakteriobójcze i odkażające, nadaje także paście słodkiego smaku.

Podsumowując cały skład, nie jest on powalający, natomiast wg mnie jest po prostu poprawny. Z opakowania dowiemy się także, że pasta jest wegańska (nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego), nie nadaje się także dla dziec poniżej 6. roku życia.

Pastę miętowa z fluorem Hydrophil kupicie w >> Drogerii Ekologicznej Better Land.

Pasta do zębów Hydrophil ze słodkimi ziołami i witaminą B12
Pasta do zębów Hydrophil ze słodkimi ziołami i witaminą B12

Druga pasta Hydrophil jest bez fluoru, zawiera słodkie zioła i jest wzbogacona witaminą B12. Jej skład wygląda tak:

Sorbitol, Aqua, Hydrated Silica, Erythritol, Kaolin, Disodium Cocoyl Glutamate, Aroma, Sodium Cocoyl Glutamate, Xanthan Gum, Eugenol, Cyanocobalamin (Vit. B12 0,01%)

Ponieważ o sorbitolu, krzemionce i erytrolu mogę powiedzieć dokładnie to samo, co pisałam wyżej, przejdę do piątego składnika – glinki kaolin. Jej głównym składnikiem jest krzemian glinu, ma właściwości absorpcyjne, co wykorzystuje się zarówno do osiągania konsystencji kosmetyku, jak i w jego działaniu – glinka „wyciąga” m.in. bakterie, mikotoksyny, wirusy, a dzięki działaniu łagodzącym na śluzówki może wpływać pozytywnie na stany zapalne np. dziąseł. Składnik uznany za bezpieczny, w dodatku sama uważam, że jest bardzo cenny.

Skład pasty do zębów Hydrophil ze słodkimi ziołami i witaminą B12
Skład pasty do zębów Hydrophil ze słodkimi ziołami i witaminą B12

Z pozostałych składników, o których nie pisałam wyżej, zostają: Eugenol i Cyanocobalamin (Vit. B12 0,01%)

Eugenol jest związkiem organicznym z grupy terpenów, nadającym paście zapach goździków. Znajduje się na liście 26 potencjalnych alergenów, dlatego jego zawartość musi być wykazana w INCI i nie może przekraczać 0,01% w produktach spłukiwanych. Ma działanie przeciwzapalne, ale jego głównym zadaniem jest nadawanie smaku i zapachu.

Witamina B12, którą jest wzbogacona pasta, jest ukłonem w stronę weganów, którzy muszą ją suplementować. Cyanocobalamin jest syntetyczną witaminą, nie ma pochodzenia zwierzęcego. Pewne badania wskazują, że można częściowo suplementować tę witaminę przez… mycie zębów (>> pisałam o tym tutaj). Zastanawiałam się, dlaczego ta pasta jest różowa, co nadaje jej ten kolor? Okazuje się, że właśnie ostatni składnik, którego jest najmniej, ma tak mocną barwę.

Kolor pasty do zębów Hydrophil ze słodkimi ziołami i witaminą B12
Kolor pasty do zębów Hydrophil ze słodkimi ziołami i witaminą B12

Podsumowując, oceniam skład tej pasty jako lepszy niż pasty miętowej – i nie wnikam tu w brak fluoru, ale raczej w obecność glinki. Ciekawe, że tu tlenek cynku nie był potrzebny. Ten skład również nie jest jakiś wybitny, ponownie nie znamy nazwy aromatu, który został użyty – wiemy tylko, że zawiera eugenol. 

Na opakowaniu znajdziemy informację, że pasta ma aromat eukaliptusa, goździków i anyżu.

Pastę ze słodkimi ziołami i witaminą B12 Hydrophil kupicie w >> Drogerii Ekologicznej Better Land.

Pasty do zębów Hydrophil: kilka ciekawych informacji

Tu chciałam się podzielić pewnym odkryciem. Wiedziałam, że Hydrophil przekazuje część zysku ze sprzedaży swoich produktów organizacji Viva con Agua, która działa na rzecz dostępu do wody w krajach, gdzie jest to utrudnione.

Tymczasem przy okazji czytania o pastach Hydrophil na stronie producenta zobaczyłam taką informację: teraz część zysku ze sprzedaży wspiera trzy organizacje. Są to Viva con Agua, GoBanyo oraz Kein Bock auf Nazis. Ta druga organizacja jeździ po Hamburgu specjalnym autobusem z prysznicem dostępnym dla osób bezdomnych, natomiast ta trzecia – Kein Bock auf Nazis – jest zaangażowana w działania przeciw nazizmowi, faszyzmowi i rasizmowi.

Pasty do zębów Hydrophil
Pasty do zębów Hydrophil

Natomiast jeśli chodzi o same pasty, zaskakujące jest ich opakowanie, wykonane w 95% z drewna świerkowego z certyfikatem PEFC (w większości materiałem są trociny z niemieckich stolarni). Jak się dowiedziałam od producenta, pozostałe 5% to wciąż plastik – PE – co oznacza, że po zużyciu pasty tubkę wrzucamy do odpadów zmieszanych. Jak napisali mi przedstawiciele Hydrophilu, pracują nad lepszym rozwiązaniem, obecne jest wdrożone, żeby opakowanie od pasty było elastyczne. Jak napisali producenci, produkcja tubki z drewna daje bilans CO2 o 40% mniejszy niż produkcja zwykłej tubki – niestety brak możliwości recyklingu według mnie tę zaletę niweluje.

O Hydrophilu napiszę niebawem osobny tekst, jako o przykładzie marki mogącej pochwalić się etycznymi działaniami.

Wpis powstał we współpracy z Drogerią Ekologiczną Better Land. Z kodem rabatowym ORGANICZNI uzyskacie 5% zniżki!

A jak Wy radzicie sobie z wyborem pasty do zębów? Patrzycie na skład, cenę, sugerujecie się reklamą czy kierujecie smakiem?

 
Opublikowano wkosmetyki i pielęgnacja, kosmetyki i pielęgnacja, pasty do zębów, recenzje

Podobne wpisy

10 komentarzy

 1. Magda M. blog

  Fajnie wygląda ta pasta i wizualnie i składowo. Ja już od dawna staram się nie kupować bezmyślnie i bez analizy składu, nieważne czy chodzi o żywność czy kosmetyki.

 2. LanaDelRey.PL

  Bardzo przydatny wpis. Tyle się mówi o czytaniu składu produktów spożywczych, kosmetycznych, a higiena zostaje na szarym końcu.

 3. A.

  Ja zamiast kupować pastę do zębów, robię ją samodzielnie. Mieszam ze sobą olej kokosowy, białą glinkę i ksylitol. Drugą wersję robię z węgla aktywnego i oleju kokosowego. Już od kilku lat nie kupuję pasty.:)

 4. Monia

  Powiem szczerze, że wybór pasty do zębów jeszcze jakiś czas temu – kiedy zaczynałam czytać składy oraz uważać na to co kupuję i czego stosuję – był dla mnie bardzo trudny. Szkoda, że wtedy nie trafiłam na ten wpis. Na pewno bardzo by mi to ułatwiło. Pastę do zębów kupowałam tylko i wyłącznie przez internet. Aż kiedyś trafiłam na przepis jak samemu wykonać pastę. I nie ukrywam tak się przyzwyczaiłam do samorobnej pasty, że nie używam już innych. Polecam każdemu. Nie trzeba analizować składu :)
  Monia ostatnio pisze o…Sól himalajska – właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowieMy Profile

 5. Kropcia

  Czytanie składów nie tylko past do zębów, ale wszystkich kosmetyków, produktów spożywczych nie zawsze jest taki prosty jak się wydaje… Dużo skrótów, angielsko/ łacińskich zwrotów, brak ilości .. no nie jest to proste. Dlatego większość z nas sobie porostu odpuszcza sprawdzanie składów. Ja już np wiele się nauczyłam i przychodzi mi to z większą łatwością. I często się dziwię z czego ja wcześniej korzystałam. Pastę do zębów akurat robię sama :D
  Kropcia ostatnio pisze o…Czy domowe sposoby na trądzik są skuteczne? Sprawdzamy!My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies