Dezodorant w kostce

Dezodorant w kostce: przepis

Dezodorant w kostce to mój pomysł na to, żeby >> kosmetyk, o którym pisałam już tutaj, przybrał bardziej stałą formę. Miałam też nadzieję, że będzie lepiej zachowywał się na skórze, bo w tej pierwotnej wersji trochę się rolował. Muszę za to przyznać, że mimo tych niedogodności obie wersje chronią mnie przed brzydkim zapachem potu, nawet kiedy spocę się na zajęciach z tańca na rurze (o których napiszę przy okazji).

Dezodorant zawiera sodę oczyszczoną, co nie będzie się sprawdzało przy każdej skórze. Według mnie można zminimalizować jej ilość na rzecz skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej.

Wasz dezodorant może przyjąć dowolny kształt, ponieważ przygotowaną masę przekładacie do ulubionej foremki silikonowej. Może to być babeczka (jak u mnie), może być serduszko. Uprzedźcie innych domowników, że jest to kosmetyk. Próbowałam, można zjeść, ale nie jest wybitnie smaczny.

Jak zrobić domowy dezodorant w kostce?
Jak zrobić domowy dezodorant w kostce?

Przepis na domowy dezodorant w kostce

Tak jak widzicie, dodałam do poprzedniego przepisu dwa składniki, które zapewniły stałą postać dezodorantu w temperaturze pokojowej. Ale uwaga, jeśli chcemy mieć naprawdę twardą kostkę, trzymajmy dezodorant w lodówce.

Z tego przepisu wyjdzie stała, ale jednak miękka konsystencja. Żeby użyć dezodorantu, odejmuję z mojej babeczki kawałek kosmetyku i rozsmarowuję go po skórze pod pachami.

Składniki:

 • około 5 łyżek sody oczyszczonej,
 • około 5 łyżek skrobi kukurydzianej,
 • około łyżki oleju kokosowego,
 • około łyżki masła shea,
 • około łyżki wosku pszczelego,
 • 15 kropel olejku palmarosa.

Wszystkie składniki oprócz olejku umieszczamy w czystym słoiku i rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Wosk pszczeli potrzebuje 60°C, więc może to chwilę zająć. Olejek dodajemy już po wyjęciu słoika z kąpieli, jak najpóźniej.

Domowy dezodorant w kostce
Domowy dezodorant w kostce

Kiedy możemy swobodnie zmieszać składniki (uwaga, żeby się nie poparzyć!), przelewamy dość gęstą masę do foremki i odstawiamy do wystygnięcia. Tak jak pisałam, jeśli ma być twardsza, trzymamy ją w lodówce.

Jeśli jednak chcemy, żeby dezodorant był twardszy w temperaturze pokojowej, możemy zastosować więcej wosku pszczelego. Bardziej miękki dezodorant będzie nam jednak łatwiej rozsmarować po skórze.

Domowy dezodorant w kostce – konsystencja po nałożeniu

Musiałam się nauczyć, jaka ilość będzie wystarczająca, żeby nadmiar dezodorantu zostawał na skórze i się rolował. Nie potrzeba dużej warstwy, według mnie ten skład dobrze się sprawdza i zapobiega brzydkiemu zapachowi potu. Może się jednak zdarzyć, że nadmiar kosmetyku (zaraz po nałożeniu) będzie się skupiał w grudki, które można po prostu zdjąć.

To nie jest kosmetyk sklepowy, a metody domowe nie zawsze gwarantują idealne rozmieszanie, dlatego nie zrażajcie się, jeśli dezodorant zbije się na skórze w grudki.

Napiszcie, jeśli spróbujecie zrobić taki kosmetyk – mnie się podoba w nim to, że łatwo go sobie podzielić np. na wyjazd czy uszczknąć kawałek i nosić ze sobą w małej puszce.

Może przeczytasz także:

Jak zrobić mleko na kozim mleku?

Jak zrobić mydło na kozim mleku

Do przepisu na mydło na kozim mleku podchodziłam jak pies do jeża. Dlaczego? Ponieważ wydawało
Przepis na żel do WC

Przepis na żel do WC

Ten przepis na żel do WC sprawdziłam wielokrotnie na własnej muszli klozetowej. Jeśli sklepowe żele
Dezodorant DIY bez sody

Przepis na dezodorant DIY bez sody oczyszczonej

Kolejny przepis na dezodorant DIY, tym razem w wersji glinkowej. Po tym, jak wrzucałam przepisy

9 thoughts on “Dezodorant w kostce: przepis”

 1. Słyszałam o takim dezydorancie, ale sama go nie robiłam. Jestem bardzo ciekawa, jak sprawdziłby się w kontakcie z moją skórą.

 2. Stosuję taki dezodorant od 3 lat, daje radę na greckie upały ! Już nie wiem co to dezodoranty kupne! jedyne to na wysokie upały niezbędny jest wosk pszczeli aby miał bardziej stała konsystencję!

  1. Palmarosa ma po prostu znakomite działanie antybakteryjne. Jeśli nie masz jak kupić takiego olejku, możesz go zastąpić np. herbacianym.

 3. Witam! Ja stosuje dezodorant z oleju kokosowego, sodu i skrobi – mniej więcej w równych proporcjach. W zależności od temperatury jest twardy lub nawet płynny… Więc aby był bardziej stały, część oleju kokosowego zastępuję masłem kakaowym. Proporcje tłuszczy można regulować – w zależności od tego, jaką konsystencję chcemy otrzymać. Wosku nie dodawałam do dezodorantu. Jakoś mi tu nie pasuje… Robiłam kiedyś krem na słońce z naturalnymi filtrami i tam dodawałam wosk, żeby krem był wodoodporny. Bardzo było toto kleiste, brudziło ubrania i ciężko było zmyć. Więc za dodatek wosku do dezodorantu dziękuję Bez tego też działa super. I się nie roluje!

 4. Aha, ten z masłem kakaowym (pół na pół z olejem kokosowym zwykle już wystarcza) też można zapakować w foremkę i mieć deo w kostce. A nawet wsadzić do starego opakowania po dezodorancie w sztyfcie i mieć wlasnej roboty dezodorant w sztyfcie :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge