Pavol Rankov, „Matki”

Czytam stare książki: Pavol Rankov, „Matki”

Pavol Rankov to współczesny pisarz słowacki, o którym do niedawna nic nie wiedziałam. „Matki” to pierwsza jego powieść, po którą sięgnęłam. Kiedyś trafiła do mnie z drugiej ręki i tak czekała na swój moment na półce z literaturą słowiańską. Przeczytałam ją wreszcie i cieszę się, bo było warto. Może poszukam innych książek Rankowa?

Myślę, że naprawdę warto czytać literaturę z naszego kręgu kulturowego, żeby mieć lepsze pojęcie, o czym piszą nasi sąsiedzi. Ostatnio wspominałam o >> czeskiej książce na temat… Mongolii, a tym razem zajmę się słowacką powieścią, która w dużej mierze opowiada o radzieckim łagrze.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Czytam stare książki.

Podejmij wyzwanie: czytam stare książki. Małgorzata Rogala, „Punkt widzenia”

#22 Pavol Rankov, „Matki”

Ta historia jest napisana z perspektywy dwóch kobiet, którym autor oddaje głos. Zastanawiałam się, co o byciu matką może napisać mężczyzna? A o byciu kobietą, która niesłusznie uwięziona w łagrze, rodzi tam dziecko i zrobi wszystko, aby być blisko niego?

Nie jest to historia łatwa do opowiedzenia, wymaga ogromnej empatii i wyobraźni, żeby odtworzyć warunki życia w radzieckim obozie pracy przymusowej. W dodatku historia Zuzany przeplata się z historią Lucii, słowackiej studentki z XXI wieku. Czas powojenny i czas współczesny. Śledzimy losy dwóch kobiet, które mają niełatwe relacje ze swoimi matkami, a jednocześnie same muszą mierzyć się z macierzyństwem. Jest to też na głębszym poziomie opowieść o tym, do kogo należą nasze dzieci – czy mamy prawo decydować za nie, jak będą żyć? W co wierzyć?

Nie brakuje tu bardzo ciężkich emocji i zwrotów akcji oraz decyzji, które zmieniają życie bohaterek. Są stawiane przed najtrudniejszymi wyborami: kto jest ważniejszy – własna matka czy własne dziecko? Czy można wybaczyć matce, która w imię po swojemu pojmowanego dobra robi złe rzeczy? Albo która namawia córkę do aborcji, choć córka chce urodzić swoje dziecko?

Myślę, że wiele kobiet odnajdzie się w sytuacjach przedstawionych w „Matkach” – mamy tu całe spektrum dylematów znanych i córkom, i ich rodzicielkom. Ciekawe, jak niewiele miejsca zajmują mężczyźni w tej książce, oprócz syna Zuzany i jego ojca, który pojawia się głównie we wspomnieniach, mamy jeszcze odrażającego docenta Voknara, niedoszłego promotora Lucii. To bardzo kobiecy świat, z m.in. ciekawie zarysowaną walką o wpływy w żeńskim obozie (motyw znany z literatury obozowej, jak zawsze bardzo przejmujący).

Podsumowując…

Po lekturze mam spory niedosyt, bo cała historia jest pośpiesznie zakończona i nie wiemy: jak tworzyła się dalsza relacja Aleksieja z matką, czy Lucia skończy studia, jakie konsekwencje miały decyzje Zuzany? Może był to zamysł autora, żeby pewne wydarzenia zamknąć w postaci opowieści, a niektóre ledwo wspomnieć. Szkoda, według mnie powieść jest przez to odrobinę niepełna. Jednak polecam ją z dwóch co najmniej powodów: jako coś świeżego (bo literatura słowacka jest słabo w Polsce znana) i jako dobrą literaturę, którą czyta się błyskawicznie.

Pavol Rankov, „Matki”
Pavol Rankov, „Matki”

Pavol Rankov, „Matki”

Książkowe Klimaty, Wrocław 2015

Może przeczytasz także:

Dr Bob Torres, dr Jenna Torres, „Vegan freak”

Czytam stare książki: „Vegan freak”

To chyba najgorsza książka o weganizmie, na jaką mogłam trafić! – pomyślałam, kiedy zaczęłam lekturę
Naturalne farbowanie włosów

Jak naturalnie farbować włosy?

Bardzo lubię od czasu do czasu farbować sobie włosy. Już od dawna robię to naturalnie
„Genialna przyjaciółka” Eleny Ferrante

Czytam stare książki: „Genialna przyjaciółka” Eleny Ferrante

„Genialna przyjaciółka” Eleny Ferrante to pierwszy z czterech tomów tzw. serii neapolitańskiej. Po włoską tetralogię

4 thoughts on “Czytam stare książki: Pavol Rankov, „Matki””

  1. zaciekawiłaś mnie tą książką, chociaż tematyka łagrów nie jest mi bliska, jestem ciekawa jak autor opisał bycie kobieta i matką, może uda mi się sięgnąć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge