Czy jedzenie z puszki jest zdrowe?

Czy jedzenie z puszki jest zdrowe?

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy jedzenie z puszki jest zdrowe, to zapewne nie bez powodu. Historia konserw ma ponad 200 lat i sięga wojen napoleońskich, kiedy szukano nowego sposobu aprowizacji żywności dla żołnierzy. Dziś puszki z jedzeniem mają swoje miejsce zarówno w koszarach, jak i zwykłych domach. Lepiej jednak, by pozostały domeną wojskowych kantyn.

Metoda przedłużania trwałości żywności za pomocą jej przetworzenia (ugotowania) i szczelnego zamknięcia pochodzi od Francuza Nicolasa Apperta. Pojemniki używane do konserwowania żywności początkowo były szklane. Jednak ich nieporęczność sprawiła, że zaczęto produkować puszki z cynowanego żelaza, które były lżejsze i odporniejsze. Ich produkcja, która miała początek w Wielkiej Brytanii około 1810 roku, początkowo była dość droga i skierowana dla armii. Niewystarczająca wiedza na temat szkodliwości niektórych pierwiastków sprawiła, że do uszczelniania wieczek używano trującego ołowiu.

Czy jedzenie z puszki jest zdrowe?
Czy jedzenie z puszki jest zdrowe?

200 lat kariery puszek

Puszki w sklepach pojawiły się już w pierwszej połowie XIX wieku, choć stanowiły swego rodzaju rarytas i ciekawostkę. Pierwszy otwieracz do konserw powstał dopiero w 1858 roku, więc wcześniej musiano radzić sobie za pomocą innych ostrych narzędzi. Nie przeszkodziło to jednak coraz większej popularności żywności konserwowanej. Jej zalety – trwałość i możliwość natychmiastowej konsumpcji – podbijały świat. Zmieniała się też technika obróbki żywności, dzięki czemu zachowywała ona więcej właściwości (sześć godzin gotowania zamieniono na pół godziny). W drugiej połowie XIX wieku zaczęto produkcję konserw na masową skalę w fabrykach.

Dzisiejsza produkcja żywności konserwowej jest już na znacznie wyższym poziomie. Obróbka żywności polega m.in. na pasteryzacji w celu wyeliminowania bakterii, m.in. Clostridum botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jednak choć co do jakości samego „wkładu” do puszki nie musimy mieć wątpliwości – z tego typu opakowań korzystają również producenci żywności ekologicznej – istnieją inne poważne przesłanki, aby ograniczyć spożywanie żywności z puszek.

Czy jedzenie z puszki jest zdrowe?
Czy jedzenie z puszki jest zdrowe?

BPA – trucizna obecna w puszkach

Bisfenol A jest związkiem chemicznym wykorzystywanym do produkowania tworzyw sztucznych czy żywic epoksydowych, używanych do produkcji puszek konserwowych. BPA jest dobrze znany jako szkodliwy związek, mający wpływ na ludzkie zdrowie. Spożyty, jest metabolizowany w wątrobie, gdzie tworzy glukuronid bisfenolu A i jest wydalany z moczem. Jednak zanim to się stanie, oddziałuje z receptorami estrogenu – hormonu płciowego.

Udowodniono, że BPA jest odpowiedzialny za zaburzenia endokrynologiczne, takie jak:

  • niepłodność (obu płci),
  • przedwczesne dojrzewanie,
  • nowotwory hormonozależne (rak piersi, gruczołu krokowego)

oraz zaburzenia metaboliczne (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, a także zespół policystycznych jajników).

Według nowych badań największe stężenia BPA zaobserwowano w konserwach zawierających zupy i makarony. Obserwacje przeprowadzono na 7669 osobach w wieku od 6 lat, na podstawie obecności BPA w moczu. Zwiększenie ilości BPA było bezdyskusyjnie związane ze spożyciem konserwy. Jeden posiłek z produktem z puszki podnosił stężenie BPA w moczu o 24%, większa ilość konserw w posiłkach – o 54%. Natomiast jeśli była to zupa, stężenie wzrastało o 229%. Warzywa i owoce powodowały wzrost obecności BPA o 41%.

Różnice w przenikaniu BPA do żywności wynikają najprawdopodobniej z techniki i czasu obróbki produktów. Napoje zwykle nie muszą być długo pasteryzowane, więc są najmniej skażone. Zupy są ich przeciwieństwem.

Czy jedzenie z puszki jest zdrowe?
Czy jedzenie z puszki jest zdrowe?

Puszki bez BPA

Na szczęście można kupić również puszki, które są pozbawione BPA! Niestety, nie są raczej wyraźnie oznaczone. Firmą, która chwali się używaniem takich puszek, jest Bonduelle, a także nasze ulubione portugalskie Manna. Producent zapewnia, że nie ma w nich BPA. Okazuje odpowiednie certyfikaty, które świadczą o nieużywaniu BPA przy produkcji puszek.

Portugalskie rybki w puszce Manna, bez BPA
Portugalskie rybki w puszce Manna, bez BPA

Marzena Gregier Franco ze Smaków Portugalii (polskiego importera Manny) miała okazję odwiedzić fabrykę konserw, a nawet… popracować przy pakowaniu rybek. Dzięki temu poznała proces produkcji od podszewki.

Marzena ze Smaków Portugalii pakuje sardynki i flety z makreli...
Marzena ze Smaków Portugalii pakuje sardynki i flety z makreli…

A dla tych, którzy nie chcą kupować puszek, Smaki Portugalii przygotowali własną serię rybek w słoikach Sete Mares.

Czy jedzenie z puszki jest zdrowe?

Kilka lat temu spytałam mojej dietetyczki, czy mogę jeść produkty puszkowane. Przyznaję, że bardzo lubię pyszne rybki konserwowe i zdarzało mi się jeść trzy puszki tygodniowo. Dostałam jednak przykaz, aby ograniczyć ilość konserw w puszce do maksymalnie dwóch w miesiącu, ponieważ organizm musi mieć czas, żeby odtruć się ze szkodliwych substancji przenikających do konserwy.

Niestety, wiele konserw, choć nie mówi się o tym głośno, jest szkodliwych przez sposób produkcji. Szczególnie groźne są dla matek w ciąży i małych dzieci. Miejmy nadzieję, że technika pójdzie do przodu, a producenci – po rozum do głowy i standardem staną się puszki bez BPA.

Pytajcie producentów o skład puszek i wybierajcie sprawdzone konserwy!

A Wy jecie konserwy? Jeśli tak, czy znaliście ich ciemną stronę?

Źródła m.in.:

Może przeczytasz także:

Jak nie marnować żywności?

Ile żywności marnujemy? Najnowszy raport ONZ

"Gdyby marnotrawstwo żywności było krajem, byłoby to trzecie co do wielkości źródło emisji gazów cieplarnianych"
Plastik w gumie do żucia

Nie żuj zwykłej gumy, bo żujesz plastik

– Ale że żujesz gumę? – zapytał mnie kpiąco znajomy. – Czasami... – odpowiedziałam, marszcząc
Herbaty Clipper

Herbaty Clipper: ekologiczne, etyczne, a nawet bezkofeinowe. Sprawdzamy!

Od paru lat piję prawie wyłącznie sypane herbaty ze Sprawiedliwego Handlu. Odkąd przeprowadziłam małe >>

9 thoughts on “Czy jedzenie z puszki jest zdrowe?”

  1. Jejku, ja kupuję mleko kokosowe nieco częściej i mam jakąś puszkowaną fasolę (na wszelki wypadek, bo wolę sobie gotować :-)). Ale w tym roku jestem z siebie dumna, bo zasłoikowałam pomidory z bazaru i chociaż trochę ograniczę te puchy (to właśnie pomidory szły najbardziej).

  2. Też lubię ryby z puszki :-) Od tego momentu ograniczę ilość kupowanych puszek. Dziękuję za info i pozdrawiam :-)

  3. Ja staram się nie jeść konserw, chyba że wyjeżdżam gdzieś na wakacje w góry i trzeba odżywiać się konserwami :) Kiedyś jadłam ich o wiele więcej, bo nie zwracałam uwagi tak na to co jem. Na szczęście teraz tyle możliwości, że można sobie odpuścić konserwy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge