Banany Milargos. Zdjęcie: www.biotropic.com

Banany Milagros: wybierz etyczny smak!

Banany pokonują drogę kilku tysięcy kilometrów z drzew na nasze stoły, przechodzą przez dziesiątki rąk. To produkt spożywczy będący zaprzeczeniem tego, co dla mnie bliskie: lokalności i sezonowości. Zapominamy, że banan to luksus, bo w Polsce jest dostępny od ręki przez cały rok za śmieszną cenę. Błąd! Nie kupuj śmiesznie tanich bananów w supermarkecie. Wybierz etyczny smak certyfikowanych bananów z kooperatyw spożywczych.

Banany Milargos. Zdjęcie: www.biotropic.com
Banany Milargos. Zdjęcie: www.biotropic.com

Nie jem bananów z kilku przyczyn, również ideologicznych, ale przede wszystkim mi nie służą. Nie zmienia to faktu, że miliony Polaków nie wyobrażają sobie menu bez tych owoców. W Unii Europejskiej roczna średnia to 10 kg na mieszkańca, w Polsce – 7 kg (dane z 2015 roku), ale importerzy widzą ogromny potencjał w zwiększeniu tego rynku. Dlatego zorganizowałam dostawy etycznych bananów do naszych sklepów Kooperatywy w Warszawie. Chciałam, żeby pożeracze bananów mieli wybór i mogli płacić za produkt wysokiej jakości, jednocześnie wspierając dobre działania na drugiej półkuli. W obliczu niedawnych huraganów nawiedzających Karaiby ta pomoc jest jeszcze ważniejsza!

Banany Milagros w Kooperatywie Spożywczej Dobrze
Banany Milagros w Kooperatywie Spożywczej Dobrze

Dotarcie do etycznych bananów trwało długo, szło jak po grudzie (i historię tę kiedyś opiszę jako ciekawostkę), ale od kilku miesięcy nasze dwa sklepy są prawdopodobnie jedynymi sklepami w Polsce, które mają w stałej ofercie etyczne i organiczne banany z Dominikany.

Dziękuję Małgosi Wędzik z My Cake za pomoc!

Cena banana

Banany ze Sprawiedliwego Handlu są drogie, ponieważ pracownicy plantacji dostają za nie godziwą płacę, a warunki ich pracy są polepszane dzięki premiom fair trade. Chciałabym, żeby to wyjaśnienie wystarczało każdemu… Jednak nastawienie konsumentów jest takie, że oczekują przede wszystkim dobrej ceny. Dlatego postanowiłam napisać o tym więcej.

Pracowniczki spółdzielni Milagros. Zdjęcie http://www.biotropic.com
Pracowniczki spółdzielni Milagros. Zdjęcie http://www.biotropic.com

W sklepach naszej Kooperatywy banany kosztują 13,90 zł za kilogram i jest to w tej chwili najniższa cena, jaką możemy zaproponować. Sami kupujemy je od polskiego hurtownika Zbyszka Gwizdonia, który sprzedaje te banany także na warszawskim BioBazarze. Są to przepyszne banany z Dominikany, certyfikowane jako produkty organiczne oraz fair trade (certyfikat FairTSA). Ich najwyższa jakość wynika z bardzo wysokich standardów narzucanych przez certyfikat Demeter. Wszyscy nasi klienci, którzy spróbowali bananów z Kooperatywy, bardzo chwalą ich smak.

Nasze banany pochodzą z dominikańskiej spółdzielni spożywczej Milagros, należącej do organizacji BioTropic. Milagros skupia siedem niewielkich producentów bananów z okolic miasta Mao. Jednym z miejsc, gdzie uprawia się banany na eksport, jest Finca Villa Lobo. Owoce z tej uprawy od 2007 roku są uprawiane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, a od 2009 roku – zgodnie z wyśrubowanymi zasadami certyfikatu Demeter. Z kolei od 2013 roku banany są certyfikowane przez FairTSA (Fair Trade Sustainability Alliance). Dzięki temu pracownicy mają gwarantowane ceny minimalne (10% wyższe od standardowych cen rynkowych) oraz premię, przeznaczaną na polepszanie warunków życia i pracy pracowników planacji.

Członkowie spółdzielni decydują, na co ma być przeznaczana premia fair trade (cele powinny być społeczne, ekonomiczne lub ekologiczne). Pierwszym celem było postawienie 20 toalet dla pracowników plantacji i ich rodzin w Villa Lobo.

Stara toaleta do wymiany... Zdjęcie: http://www.biotropic.comotropic.com
Stara toaleta do wymiany… Zdjęcie: http://www.biotropic.comotropic.com

Brzmi to dla nas dość absurdalnie – jak to, dostęp do toalety może być problemem? A jednak, toalety były bardzo potrzebne! Wcześniejsze ustępy budowano byle jak, z kartonu, folii, bez drzwi… Dzięki programowi premii pracownicy plantacji mogą wreszcie korzystać z godnych higienicznych warunków, dla nas tak oczywistych…

Nowa toaleta. Zdjęcie: http://www.biotropic.comotropic.com
Nowa toaleta. Zdjęcie: http://www.biotropic.comotropic.com

Drugim celem jest pomoc pracownikom w korzystaniu z opieki dentystycznej. Trzeci cel to postawienie pryszniców.

Dzięki temu, że spółdzielnia Milagros współpracuje z organizacją FairTSA, pracownicy – członkowie kooperatywy – mają zapewnione takie profity, jak:

 • paczki żywnościowe z okazji Wielkiejnocy i Bożego Narodzenia,
 • sponsorowanie drużyny piłkarskiej BioTropic (koszulki, buty, piłka nożna),
 • stawianie nowych toalet, dzięki czemu zwiększa się poziom higieny,
 • montaż lamp słonecznych na dachach domów pracowników,
 • regularne wyposażanie dzieci pracowników w nowe materiały szkolne,
 • legalizacja statusu pracowników Haitańczyków (to podobno jest bardzo trudny temat, ponieważ Haitańczycy masowo emigrują do Dominikany i rząd próbuje temu zapobiegać, więcej informacji tutaj).

Trudno nam sobie wyobrazić życie codzienne na Dominikanie, jest to kompletnie inny świat, inny klimat i inne problemy. Ludzie, którzy tam żyją, mają jednak takie same podstawowe potrzeby jak my. Chcą mieć domy, których nie zniszczy huragan, chcą mieć godną pracę i płacę, chcą wykształcić swoje dzieci. Czy nie wspaniale pomagać tym, którzy dostarczają nam piękne, smaczne, żółte, organiczne banany?

Drużyna piłkarska BioTropic. Zdjęcie: http://www.biotropic.comotropic.com
Drużyna piłkarska BioTropic. Zdjęcie: http://www.biotropic.comotropic.com

Spółdzielnia cały czas się rozwija. Jedną z ostatnich zmian było wprowadzenie systemu nawadniającego plantację, zasilanego energią słoneczną (słońca na Dominikanie na szczęście nie brakuje). Dzięki tej inwestycji plantacja jest jeszcze bardziej ekologiczna.

Panele słoneczne zasilające system nawadniający. Zdjęcie: http://www.biotropic.com
Panele słoneczne zasilające system nawadniający. Zdjęcie: http://www.biotropic.com

Dominikana należy do tych rejonów świata, w których szczególnie odczuwalne są zmiany klimatyczne. W 2015 roku Karaiby nawiedził huragan Erika, który wyrządził dotkliwe straty, także w rolnictwie. Zdarzają się problemy z dostępnością wody, co dla kraju żyjącego z rolnictwa jest szczególnie trudne.

Zwykłe banany nie są fair

Banany nie są w najmniejszym stopniu związane z polską tradycją kulinarną. Nie mają szans stać się produktem lokalnym – jesteśmy skazani na import. Jednak walory smakowe tych owoców, a także popularność przepisów na koktajle, ciasta, chleby czy lody z ich użyciem sprawiły, że coraz więcej Polaków uważa je za nieodzowny składnik diety.

Nie namawiam do zupełnego porzucenia bananowych nawyków. Jednak zanim kupisz banana w supermarkecie lub dyskoncie za śmiesznie niską cenę 2,99 zł za kg, pomyśl, na co naprawdę przeznaczasz pieniądze.

Nie kupuj konwencjonalnych bananów

Zwykłe banany najpopularniejszych producentów to wyjątkowo nieetyczne owoce. Kupując je, wspierasz przede wszystkim najbogatszych, którzy zbierają większość zysku. Nie łudź się, że dzięki temu ubogie kraje Ameryki Łacińskiej zarabiają, a ich obywatele się bogacą. Konwencjonalne plantacje to miejsca maksymalnego wykorzystywania pracowników, gdzie nikt nie liczy się z konsekwencjami zdrowotnymi stosowania silnych środków ochrony roślin, gdzie nieprzychylnie patrzy się na pracownice, które mogą zajść w ciążę. Nie ma mowy o urlopach czy zwolnieniach chorobowych.

Dowiedz się więcej na temat konwencjonalnych bananów.

Supermoce bananów Fairtrade
Supermoce bananów Fairtrade

Nie kupuj bananów od zwykłych producentów. Jeśli uważasz, że nie stać Cię na sprawiedliwe banany, kupuj ich mniej. To nie jest towar pierwszej potrzeby!

Nie kupuj w supermarketach i dyskontach

Z całą stanowczością odradzam jakiekolwiek zakupy warzyw i owoców w tych miejscach. Wiem, że cena jest tym magicznym powodem, który ściąga klientów do sklepów wielkopowierzchniowych. Jednak kupowanie w nich to strzał w stopę. Wielkie korporacje niszczą rodzimy handel i postępują nieetycznie z dostawcami. A także z klientami!

Dlaczego nie kupuje w supermarketach - prezentacja
Dlaczego nie kupuje w supermarketach – prezentacja

Czy wiesz, że 40% ceny banana to marża sklepu? Jeśli banany kosztują 3 zł za kilogram, to 1,20 zł zabiera sklep. Czy nie lepiej, aby te pieniądze trafiały do sklepów, które wspierają etyczny handel i same działają zgodnie z jego zasadami?

Nawet jeśli w supermarkecie lub dyskoncie znajdą się banany ze Sprawiedliwego Handlu, 40% zysku z ich sprzedaży wciąż trafia do korporacji, które lubią szafować wielkimi hasłami. Nie daj się nabrać.

Przeczytaj więcej, dlaczego nie warto kupować w supermarkecie!

21 listopada w ramach Tygodnia Odpowiedzialności Globalnej poprowadzę spotkanie dotyczące bananów pochodzących ze Sprawiedliwego Handlu. Odbędzie się ono w Stacji Muranów (ul. Andersa 13) w godzinach 1820.

Będzie można spróbować etycznych produktów (bananów także!), posłuchać, na czym polega różnica między bananami fair trade, organicznymi i konwencjonalnymi, a także porozmawiać o tym, jak możemy wpływać na rynek jako konsumenci. Zapraszam!

Wybrane źródła i linki:

Może przeczytasz także:

KOKOworld kolekcja Fairtrade

Moda Fairtrade: 5 faktów, o których możecie nie wiedzieć

Moda Fairtrade? Kiedy zrobiłam mały sondaż na temat tego certyfikatu, okazało się, że nawet jeśli
Jak nie marnować żywności?

Ile żywności marnujemy? Najnowszy raport ONZ

"Gdyby marnotrawstwo żywności było krajem, byłoby to trzecie co do wielkości źródło emisji gazów cieplarnianych"
Plastik w gumie do żucia

Nie żuj zwykłej gumy, bo żujesz plastik

– Ale że żujesz gumę? – zapytał mnie kpiąco znajomy. – Czasami... – odpowiedziałam, marszcząc

17 thoughts on “Banany Milagros: wybierz etyczny smak!”

 1. Nie zdawałam sobie sprawy, jak naprawdę wygląda bananowy biznes! Muszę teraz zwrócić większą uwagę podczas zakupów ;)

  1. Akurat transport bananów wygląda tak samo, niezależnie od tego, czy są organiczne, czy fair trade, czy konwencjonalne. Przypływają kontenerowcami do Europy, gdzie są przewożone do dojrzewalni i czekają na swój moment transportu do sklepu.

  1. Bardzo zależy! Im dalej jesteśmy od rodzimego kraju produktu, tym mniej wiemy. Dlatego najlepiej kupować lokalnie, ze znanego źródła, a egzotyczne owoce tylko certyfikowane :)

 2. A mnie najbardziej interesuje jak wygląda przyrząd do mierzenia kątów w bananie aby odpowiadał normom sprzedażowym w UE.Poważnie.Wiem jaka jest norma,ale interesuje mnie sposób mierzenia i klasyfikacji bananom,które można sprzedawać na terenie UE.

 3. Fajnie, że często wspominasz o nieetycznych praktykach w marketach i dyskontach. Marzę o tym, żeby ten temat był częściej poruszany w mediach.

  Co do egzotycznych owoców, staram się ich unikać. Smuci mnie jednak fakt, że egzotyki mają wyższy status niż te lokalne i są często dawane w prezencie. A ja tak lubię gruszki i jabłka… :)

  Zastanawiam się też co poradzić osobom, które bez bananów życia sobie nie wyobrażają, a nie mają dostępu do kooperatywy.

  A na koniec jestem ciekawa historii dotarcia do tych bananów, bo sama nie wiedziałabym jak się do takich poszukiwań zabrać.
  Dorota ostatnio pisze o…„Zaczęłam odkrywać, że ekologicznie to nie tylko zdrowiej, ale często taniej i… ładniej!”My Profile

 4. Wszystko fajnie, tylko nie każdy mieszka w Warszawie (czy innym dużym mieście) i ma dostęp do bio bananów. O ile w małej miejscowości, skład pochodzę, jest już w sklepie półka ze zdrową żywnością, to są to głównie produkty sypkie i z długim terminem ważności. Część produktów można samemu wytworzyć, albo kupić lokalnie (masło, sery, polskie owoce itd), natomiast z cytrusami i bananami jest kłopot, a nie każdy jest chętny całkiem z nich zrezygnować.
  A nawet teraz, mieszkając w Warszawie, szczerze mówiąc wolę spędzić popołudnie z dzieckiem robiąc szybkie zakupy w sklepie koło domu albo w sieci, niż jechać na drugi koniec miasta po banany. Bardzo szkoda, że importowane bio owoce są tak trudno dostępne :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge