Ekologiczny proszek do zmywarki

Ekologiczny proszek do zmywarki – przepis dla leniwych

Ekologiczny proszek do zmywarki to taki, który nie truje użytkowników i środowiska, ale też działa i pomaga usunąć brud z naczyń. W zasadzie dobra zmywarka umyje naczynia również samą wodą, jednak wiem, że nie do wszystkich to przemawia. Jako że lenistwo jest matką wynalazków, uprościłam swoje życie i od kilku miesięcy zamiast kostek do zmywarki przygotowuję proszek. Zajmuje mi to 2 minuty.

Ekologiczny proszek do zmywarki
Ekologiczny proszek do zmywarki

Nasza warszawska (bielańska) woda w kranie jest twarda, więc nie mogę zrezygnować z soli wsypywanej do specjalnej komory zmywarki. Wam także radzę przestrzegać instrukcji i wsypywać sól (może być zwykła, byle była czysta).

Zamiast nabłyszczacza od dawna wlewam ocet (zapewniam, nie zostawia zapachu). A zamiast kostek do zmywarki stosuję mój proszek. Czasem do zmywarki wkładam skórki z wyciśniętych cytryn, choć zauważyłam, że nie ma takiej potrzeby – nie mamy problemu z brzydkim zapachem, więc i odświeżacz jest niepotrzebny.

Ekologiczny proszek do zmywarki – przepis

Proszek składa się z trzech składników, wszystkie kupicie w Better Land. Co więcej, kupicie je w opakowaniach z drugiego obiegu i do tego zwrotnych. Wszystko w duchu zero waste!

Składniki:

Boraks, nadwęglan sodu i soda kalcynowana
Boraks, nadwęglan sodu i soda kalcynowana

Wszystkie składniki wsypujemy do szczelnie zamykanego pudełka i mieszamy. Na jedno zmywanie wystarczy łyżka stołowa proszku. Proszek wsypujemy do zagłębienia na tabletkę/proszek.

Właściwości

Ta mieszanka zmiękcza wodę, ma delikatne właściwości ścierne i odkażające, a tlen uwalniający się z nadwęglanu sodu znakomicie czyści brudne naczynia. Reszta należy do Waszej zmywarki.

My włączamy tryb ECO, który trwa potwornie długo (3 h 15 min), ale zużywa tylko kilka litrów wody i grzeje ją do temperatury 50°C. To dość niska temperatura i godzimy się z tym, że nie wszystko jest wyczyszczone na błysk. Przyznam jednak szczerze, że przyzwyczailiśmy się, że naczynia nie są idealnie wyglancowane. Kiedy przychodzą goście, dostają oczywiście zastawę czystą bez zarzutu, bo nie straciliśmy jeszcze wzroku i empatii.

Boraks, nadwęglan sodu i soda kalcynowana
Boraks, nadwęglan sodu i soda kalcynowana

Dzięki naszemu proszkowi (na który, w odróżnieniu od kostek, nie trzeba czekać kilkunastu godzin) oszczędzamy czas, pieniądze, a przede wszystkim środowisko. Jest całkowicie naturalny i biodegradowalny. Oczywiście nie należy go jeść ani wdychać, jednak jego szkodliwość w razie przypadkowego połknięcia jest znikoma.

Proszek i wszystkie jego składniki trzymamy z dala od dzieci i chronimy przed wilgocią.

Jestem ciekawa, czy też jesteście skłonni porzucić przyzwyczajenia i przestawić się na nieco mniej efektywny, ale ekologiczny proszek do zmywarki?

Może przeczytasz także:

Jak zrobić mleko na kozim mleku?

Jak zrobić mydło na kozim mleku

Do przepisu na mydło na kozim mleku podchodziłam jak pies do jeża. Dlaczego? Ponieważ wydawało
Życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

O pomaganiu: życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

Jesteśmy w obliczu wyzwania, które spadło na nas niespodziewanie i w ogromnej skali: pomóc jako
Przepis na żel do WC

Przepis na żel do WC

Ten przepis na żel do WC sprawdziłam wielokrotnie na własnej muszli klozetowej. Jeśli sklepowe żele

24 thoughts on “Ekologiczny proszek do zmywarki – przepis dla leniwych”

    1. Zużyłam już jedną porcję proszku (tak, długo mi zeszło, zanim się zmobilizowałam) i jestem bardzo zadowolona. Nie widzę pogorszenia czystości naczyń w stosunku do sklepowych środków, które stosowałam poprzednio, a świadomość, że nie szkodzę środowisku – bezcenne.

  1. Stosuje ten proszek już jakiś czas i jestem bardzo zadowolona, jednak zauważyłam, że czasem pojawia się biały nalot na naczyniach, zazwyczaj sprawę załatwia dodanie zwykłej soli kuchennej, ale zastanawiam się, który składnik powoduje ten nalot.

    1. Prawdopodobnie boraks. Prałam w nim kiedyś i też zostawiał mi biały nalot, dlatego zrezygnowałam.

    2. To ja powiem, ze obstawiam nadwęglan sodu :D
      Robiłam też przepis z innej strony, gdzie nadwęlanu się nie dodaje, ale za to daje się kwasek cytrynowy i nie mam nalotu na naczyniach, z nadwęglanem są całe białe, pomaga też dodanie octu lub kwasku, ale i tak zostaje nalot, mimo, że mam też w zmywarce sól do zmywarki.

      Zastanawia mnie czy te mniej chemiczne proszki nie sprawiają, że zmywarka czy pralka szybciej się popsują, mam nadzieję, że nie.

      1. Pamiętaj, że dodawanie kwasku cytrynowego lub octu neutralizuje składniki o odczynie zasadowym i taki proszek po prostu nie myje – myje sama zmywarka :D

  2. A ja próbowałam trzech różnych przepisów (w tym tego z tej strony) i naczynia mi wychodzą brudne :( tłuszcz niedomyty, smugi, jakieś dziwne kropelki. Co robię nie tak? Jakieś pomysły?

      1. mam pytanie jako zmywarkowy debiutant – czy ta sól, to musi być specjalnie kupiona do zmywarek czy może być spożywcza?

          1. Z tego, co naczytałam się na forach, na stronach eko orz innych ekochemików itd to sól nie może być kuchenna a stricte przeznaczona do zmywarek,w przeciwnym razie zepsujemy sobie zmywarkę…

  3. Kupiłam składniki, zrobiłam proszek zgodnie z przepisem, wstawiłam mycie naczyń z proszkiem. Po umyciu pojawił mi się biały nalot, myłam jeszcze raz ale już z kostką sklepowo
    Co jest nie tak, nie będę brudnych naczyń wyciągać ze zmywarki?

    1. Zawsze pytam na początek, czy sypiesz sól do pojemnika na dole zmywarki? Ta sól ma duże znaczenie w zmiękczaniu wody.
      Biały nalot może być sygnałem, że dałaś za dużo proszku lub zmywarka myje w niskiej temperaturze i ma problem z wypłukaniem takiego ekodetergentu.

  4. Na forum wiele osób pisze, że ten przepis się nie sprawdza gdyż naczynia są niedomyte. Ja podjęłam się eksperymentu i testowałam ten proszek przy różnym dozowaniu. Super umyte naczynia otrzymałam w momencie gdy zastosowałam 3 łyżki stołowe proszku z tego przepisu. 2 łyżki stołowe proszku wsypałam do zbiorniczka a jedną rozsypałam na dno zmywarki. Nie dość, że naczynia umyte są na błysk to mam wrażenie, że zmywarka jest jakby o wiele bardziej czysta. Może to drugie to tylko moje wrażenie. Wiem, że już na pewno nie wrócę do sklepowych tabletek dzięki przepisowi z Państwa bloga! Dzięki!

  5. U mnie też się nie sprawdził – naczynia brudne , matowe , chociaż dałam ocet zamiast nabłyszczacza i sól do dozownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge