24 IX2017

Rewolucja żywieniowa – obejrzyj i dołącz!

by joanna

Zapraszam Was na pierwszy odcinek serii „Punkt krytyczny” realizowanej w ramach projektu „Energia odNowa” koordynowanego przez WWF Polska. Rewolucja żywieniowa, bo ona jest bohaterką 5-minutowego filmu, już się dzieje. Dlaczego jest tak ważna?

Nawet najmniejsze wybory konsumenckie mają globalny wpływ na nasze otoczenie. Zarówno to, co jemy (mięso, warzywa, towary sprowadzane z drugiej półkuli?), jak i to, w czym jemy (naczynia jednorazowe?). Każdy produkt, który kupimy w sklepie, musi wcześniej pokonać mniejszą lub większą odległość, a wcześniej – zostać mniej lub bardziej przetworzony.

„Rewolucja żywieniowa”, Marcin Dorociński

„Rewolucja żywieniowa”, Marcin Dorociński

Często zapominamy, jak wiele energii, wody i czasu potrzeba, żebyśmy mogli zjeść na przykład pysznego pomidora. Jeśli decydujemy się na świeżego pomidora w styczniu czy lutym, pomyślmy najpierw o jego śladzie węglowym. Nie ma wątpliwości, że transport zasilany paliwami kopalnymi jest współwinny globalnemu ociepleniu. Jako świadomi konsumenci musimy wiedzieć, że dostęp do tych świeżych pomidorów zimą to nie tyle symbol nowoczesnego, zglobalizowanego świata, co przede wszystkim znak ludzkiej niefrasobliwości, prowadzącej do zagłady.

Obejrzyj:

Rewolucja żywieniowa

Zdaję sobie sprawę, że wypracowanie nawyków kupowania żywności przede wszystkim lokalnej i sezonowej wymaga pracy nad sobą, a nierzadko nad całą rodziną. Sama kupuję produkty, które wymagają transportu przez połowę globu (moja miłość czekolada). Staram się jednak ograniczać te zakupy do minimum. Zwłaszcza że w wersji eko i fair trade są po prostu drogie.

„Rewolucja żywieniowa”, Adam Markuszewski

„Rewolucja żywieniowa”, Adam Markuszewski

Jedną z inicjatyw na rzecz wspierania lokalnych producentów warzyw i owoców, do której dokładam co miesiąc swoją małą cegiełkę i z której jestem niebywale dumna, jest nasza warszawska Kooperatywa Spożywcza „Dobrze”. Nasze dwa sklepy stanowią przykład rewolucji żywieniowej, o której mówi w filmie Marcin Dorociński. Zresztą mówi też właśnie o naszej kooperatywie! (Dodajmy, że nie jesteśmy kooperatywą rolniczą, a spożywczą, w filmie zakradł się błąd).

Jesteśmy przykładem, że dostęp do lokalnej, sezonowej i zdrowej żywności zależy od woli konsumentów. To nasze działanie, nasze dążenie do zmiany wpływa na świat. Na razie na małą skalę, ale jesteśmy na początku drogi.

Punkt krytyczny

Co tydzień (od dziś) pojawi się nowy odcinek serii. Zapraszam Was do śledzenia naszego bloga, ponieważ będziemy pisać o kilku z nich. A jeśli jeszcze nie widzieliście pełnometrażowego filmu „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, bardzo Was zachęcam.

Obejrzeliście? Napiszcie, co myślicie! Czy jesteście w stanie ograniczyć swoje zachcianki żywieniowe, aby chronić planetę?

life
NFOS

logowww.energiaodnowa.pl

Może przeczytasz także:

10 Responses to “Rewolucja żywieniowa – obejrzyj i dołącz!”

 • Przykro mi, ale ludzie nie myślą w ten sposób (no może garstka). Myślą konsumpcyjnie. Myślą: „mam ochotę na …, więc ją spełnię”. Nie rozważają też na temat ekologii bo: nie mają na to czasu, i tak już nie będą żyli w momencie kiedy cokolwiek mogłoby stać się „mniej wygodne”, nie stać ich na to, milion innych powodów.
  Vicky ostatnio pisze o…Moja Lady Jane – Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi MeadowsMy Profile

 • Z wielkim zaciekawieniem i lekkim przerażeniem oglądnąłem ten film. Niestety, żeby cokolwiek się zmieniło trzeba by było zmienić świadomość ekologiczną miliardów ludzi.
  Michał ostatnio pisze o…Zalety treningu obwodowegoMy Profile

  • I właśnie taki jest zamiar! Docierać do każdego, na różne sposoby. Cieszę się, że obejrzałeś. Będzie 10 odcinków całej serii, polecam!

 • Super sprawa! Edukacja przede wszystkim! :)

 • Ola

  Krótko i konkretnie! Powoli świadomość się zmienia i cieszy mnie, że jesteśmy na etapie, w którym argumenty o tym, że „wegetarianizm szkodzi zdrowiu” a „zdrowa żywność dużo kosztuje” powoli, w coraz szerszym gronie, odchodzą (jeszcze nie „w zapomnienie”, ale powoli odchodzą;).

 • Lokalnie kupuję na straganach warzywa i owoce od pobliskich rolników. Zdrowa żywność (z etykietą bio-cośtam) najczęściej jest dużo droższa od normalnej. Myślę, że ten fakt zraził ludzi do jedzenia zdrowych i lokalnych produktów, bo wygodniej i taniej jest obkupić się w biedronce czy innym carrefourze, gdzie bywają promocje przebijające nawet ceny produktów prosto od rolnika.

 • W USA spotkałem się z ciekawym poglądem nt. rolnictwa ekologicznego z ust pracownika administracji rolnej (Ministerstwo Federalne). Rolnictwo ekologiczne nie wyżywi nigdy 10 mld ludzi, więc potrzebujemy ekologicznego rolnictwa na skalę przemysłową. Maciej jakiś pogląd i wiedzę na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge