Szósty raport IPCC, część trzecia

Szósty raport IPCC: co mówi kolejna część?

Szósty raport IPCC to dokument podsumowujący naukową wiedzę na temat zmiany klimatu. Przygotowuje go Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), który jest ciałem doradczym ONZ. Ukazała się właśnie trzecia, przedostatnia, część szóstego raportu IPCC. Co warto o nim wiedzieć?

Tekst powstał na podstawie materiałów prasowych zespołu Nauka o Klimacie.

Raporty IPCC są opracowywane przez kilkuset specjalistów z całego świata. 4 kwietnia 2022 roku ukazała się trzecia część szóstego raportu, która jest efektem pracy 278 specjalistek i specjalistów z 65 krajów. Przeczytali oni ponad 18 tysięcy artykułów naukowych i na ich podstawie stworzyli opracowania.

Co mówią nam badania naukowe skupiające się na zmianach klimatu? Trzecia część tego raportu IPCC skupia się na możliwości łagodzenia i ograniczania (mitygacji) zmian klimatycznych.

Szósty raport IPCC – trzecia część

Najważniejsze wnioski, które płyną z raportu, to:

  • musimy działać natychmiast, żeby zatrzymać zmiany klimatu, nie możemy odkładać zmian na kolejne dziesięciolecia,
  • konieczne jest zredukowanie emisji CO2 związanej z działalnością człowieka do zera do 2050 roku,
  • w tym czasie należy zmniejszyć emisję metanu o 1/3, choć nie gwarantuje to osiągnięcia celu, czyli zatrzymania ocieplania się klimatu,
  • konieczne są zmiany w sektorze energetycznym i przemyśle, aby głównymi źródłami energii był OZE i atom,
  • bardzo ważne są zmiany w gospodarce rolnej czy leśnej, jednak nawet intensywne nasadzenia drzew czy ograniczenie używania nawozów oraz hodowli bydła nie zrekompensuje szkód powstających w innych sektorach (np. energetyce),
  • dobrze zarządzane miasta mogą dążyć do znacznego obniżenia emisji CO2 dzięki temu, że duże skupiska ludzi pozwala na oszczędzanie energii. Musi być to jednak połączone z rozwiązaniami, które wspierają korzystanie z przestrzeni w sposób kolektywny: zabudowa wielorodzinna zamiast jednorodzinnej, transport zbiorowy zamiast indywidualnego (oprócz rowerów oczywiście!), energooszczędne budynki biurowe itd.

To wszystko wciąż jest możliwe, wymaga natychmiastowego działania.

Czy to wszystko brzmi znajomo?

Ile razy już to słyszeliśmy? No i co z tego?

Zmiany są wprowadzane opornie, bardzo powoli i na za małą skalę. Tak jakby decydentom wydawało się, że ciągle mamy czas, że raporty naukowców przesadzają, że na pewno są inne rozwiązania.

Być może dopiero wojna w Ukrainie i embargo na rosyjskie paliwa kopalne uświadomi politykom, że możemy poradzić sobie bez ropy, gazu i węgla jako podstawowych źródeł energii. I nagle stanie się to do zrobienia. Wreszcie OZE przestaną być dodatkowymi rozwiązaniami, nastąpi modyfikacja systemów zasilania. Mam taką wielką nadzieję.

Paliwa kopalne dają nam popalić. Kupujemy je od Rosji, finansując w ten sposób jej machinę wojenną, mordującą niewinnych ludzi. To tu i teraz. Na dłuższą metę destabilizujemy zaś system klimatyczny, co może skutkować równie paskudnymi, o ile nie gorszymi, konsekwencjami. Niezależnie od tego, czy naszą motywacją jest pokój w naszych granicach, czy bezpieczeństwo energetyczne, czy dobry bilans handlowy, czy pozbycie się smogu, czy wreszcie ochrona klimatu – musimy pilnie odejść od paliw kopalnych. Najnowszy raport IPCC jasno pokazuje, że jest to możliwe.

Marcin Popkiewicz, ekspert ds. energetyki, naukaoklimacie.pl

Może przeczytasz także:

Książki o zmianach klimatu

Dla mamy i dziecka: klimatyczne książki o zmianie klimatu

Jak to dobrze, że książki o zmianie klimatu są coraz częściej pisane i wydawane po
Śnieżna zima

Naukowe dowody na globalne ocieplenie

Jakie globalne ocieplenie? Za oknem śnieg i ujemne temperatury. Od kilku lat zima w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge