Mnicha nizinna w Barcelonie

Papugi a klimat. Mnicha nizinna i 200-kilowe gniazda w Barcelonie

Mnicha nizinna – z czym kojarzy się Wam ta nazwa? Jeśli interesujecie się ptakami, szczególnie egzotycznymi, pewnie wiecie, że jest to ptak z rodziny papugowatych, który wywodzi się z Ameryki Południowej. Obecnie jest jednym z tych ptaków, które kolonizują Barcelonę, o czym mogłam się przekonać na własne oczy i uszy.

Był listopadowy poranek, a ja byłam właśnie w stolicy Katalonii. Szłam akurat przez Parc Joan Miró na dworzec, aby sprawdzić pociągi do Figueres, kiedy najpierw usłyszałam, a potem zobaczyłam przekrzykujące się ptaki, które zupełnie zawładnęły parkiem. Darły się jak opętane, przelatywały z palmy na palmę, chowały się w gniazdach i wyskakiwały z nich. Później poczytałam, że są to niezwykle inteligentne i złośliwe ptaki, które w dodatku umieją naśladować dźwięki, w tym ludzką mowę.

Zielono-szary wróg

Choć byłam w pewny stopniu przygotowana na to spotkanie, nie sądziłam, że ptaki – potomkowie uciekinierek i uciekinierów z hodowli – będą aż tak widoczne i głośne. Coraz więcej, mówi się o tym, że papugi pochodzące z innego kontynentu umieją dostosować się do warunków europejskich, a dzięki swojemu sprytowi świetnie radzą sobie w miastach. Do tego stopnia, że stały się poważnym kłopotem w hiszpańskiej stolicy (w Madrycie prowadzony jest program zabijania tysięcy papug, ponieważ ich populacja sięgała ponad 13 tys. osobników, link).

Jako jedyne papugi mnichy nizinne (Myiopsitta monachus) budują gniazda (inne papugowate mieszkają w dziuplach itp.). Co ciekawe, gniazda te mogą być wielorodzinne i zajmować sporo miejsca, są rozległe, ciężkie, skonstruowane z patyków i gałęzi. I właśnie gniazda stały się jedną z przyczyn podjęcia decyzji o wybiciu papug w Madrycie. Ogromne mieszkania mnich mogą ważyć nawet 200 kg i w mieście stanowią zagrożenie dla ludzi. Niemniej jednak władze posunęły się do najbardziej krwawego rozwiązania, czyli do strzelania do ptaków z wiatrówek, i mimo protestów obrońców zwierząt twierdzą, że jest to jedyny skuteczny sposób na tak dużą liczebność mnich nizinnych.

Mnicha nizinna w gnieździe, Barcelona
Mnicha nizinna w gnieździe, Barcelona

Przed rokiem szacowano liczebność tych ptaków na 20 tys. w całej Hiszpanii, a najwięcej właśnie w miastach, w tym w Barcelonie. Mnichy nizinne powodują duże zachwianie ekosystemu miejskiego – są gatunkiem obcym, inwazyjnym, do tego łatwo się rozmnażającym i niezwykle łatwo dostosowującym się do różnych warunków. Przez ich obecność zmniejsza się liczebność innych ptaków, przede wszystkim wróbli, one same stają się uciążliwe dla mieszkańców choćby przez to, że jest ich tak dużo, są głośne, bezczelne i oczywiście produkują odchody.

Czy mnicha nizinna pojawi się w Polsce?

W Polsce więcej mówi się o innej papudze, aleksandretcie obrożnej pochodzącej z Afryki i Półwyspu Indyjskiego. Znany jest przypadek osiedlenia się i rozmnożenia przedstawicieli tego gatunku w Nysie w województwie opolskim (2018 rok). Choć papugi kojarzą nam się z ptakami ciepłolubnymi, ta akurat nie boi się mrozu. Nie można też zapominać, że nasze coraz łagodniejsze zimy po prostu przestają być przeszkodą dla egzotycznych zwierząt.

Mnichy nizinne, które tak bardzo zatruwają życie mieszkańcom hiszpańskich miast, są już całkiem realnym zagrożeniem dla Polski. Spotyka się je w Czechach, rzut beretem od południowych krańców Polski (link). Jest to jeden ze skutków zmian klimatu. Zwierzęta i rośliny dotąd spotykane w ciepłych rejonach świata mają coraz lepsze warunki do ekspansji w rejony, gdzie dotąd ich nie było.

Mnichy nizinne na drzewie, Barcelona
Mnichy nizinne na drzewie, Barcelona

Mam nadzieję, że w Polsce nie dojdzie do tak skrajnych sytuacji, że gatunki inwazyjne będą odstrzeliwane z wiatrówki. Nie możemy jednak wykluczyć, że za naszego życia w Krakowie czy Warszawie pojawią się zielone, krzykliwe papugi i zbudują swoje gigantyczne domy w środku miasta…

Czy Wy spotkałyście_liście się z tymi papugami w Europie?

Może przeczytasz także:

Leśne Gospodarstwo Węglowe LGW Celestynów

LGW – Leśne Gospodarstwo Węglowe, Nadleśnictwo Celestynów

LGW, czyli Leśne Gospodarstwa Węglowe, to pilotażowy projekt Lasów Państwowych, który jest reakcją na zmiany
Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Wokół Wigier

Wokół jezior Gaładuś i Wigry na rowerze

Wigry pewnie znacie, a Gaładuś? Założę się, że niekoniecznie. Tego lata skusiłam się na dwie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge